Banner v záhlaví
Banner v záhlaví
Banner v záhlaví

!Argument: Bude Assange vydán do USA?

!Argument: Bude Assange vydán do USA?

Německá média informovala o tom, jaké podmínky by na Assange v případě vydání do USA čekaly…

V případě vydání do USA hrozí Julianu Assangeovi samotka, uvádí německá Tagesschau. Vyplývá to z utajeného dokumentu, do kterého ovšem nahlédly německá WDR.

V pondělí začne v Londýně proces o vydání zakladatele Wikileaks do Juliana Assange do USA. Německým médiím se podařilo dostat se k dokumentu, v němž je uvedeno, jak budou USA s Assangem zacházet.

Assange se momentálně nachází v jednom z londýnských vězení s nejpřísnější ochranou. V USA mu pak hrozí aplikace „nejvyšších bezpečnostních podmínek.“ V takovém případě by byl Assange striktně oddělen od vnějšího světa a i jeho komunikace s právníky by byla „ohlídána.“

Může jít prý o to, že se americké tajné služby budou obávat o to, že by Assange mohl z vazby zveřejnit informace, které by ohrozily bezpečnost USA. Opatření tohoto typu jsou v USA velmi sporná. Odborníci na lidskoprávní problematiku tvrdí, že tímto způsobem se zasahuje do spravedlivého soudního procesu.

Před procesem se ozval také Edward Snowden. V rozhovoru pro německá média z Moskvy vyzval soudce v Británii, aby zamítli vydání Assange do USA. „Řízení proti Assangeovi je precedent, který nebude kriminalizovat jen jeho, ale má celkově za úkol kriminalizovat nezávislou a kritickou žurnalistiku.“

Bývalý pracovník americké tajné služby Edward Snowden je jeden z nejdůležitějších whistleblowerů poválečné éry. Sám se nachází v ruském exilu.

Snowden tvrdí, že „proti Assangeovi toho má americká vláda v ruce mnohem méně než proti mně. Já jsem data obstarával a měl jsem smlouvu s vládou. Ale Assange sám neobstaral nic, jediný dokument, jen je přijal. A přesto dostává menší podporu než já.“

Možná Assange není všem sympatický, ale „musíme hájit svobodu žurnalistiky právě tehdy, když je to nepohodlné a když se nám to nelíbí. Pohodlná žurnalistika naši ochranu nepotřebuje,“ říká Snowden.

Vydáno v rámci mediální spolupráce s Časopisem !Argument a poprvé publikováno zde.

Related posts