Banner v záhlaví
Banner v záhlaví
Banner v záhlaví

Patria Online: Zakrývá technologické pozlátko bídnou produktivitu Izraele?

Patria Online: Zakrývá technologické pozlátko bídnou produktivitu Izraele?

O Izraeli se bonmoticky říká, že z jediné blízkovýchodní demokracie se postupem času stal jediným západním apartheidem. Jak se zdá, pozorovat lze i jiný trend: zatímco zakladatelé moderního Izraele se narodili, školní vzdělání a společenské návyky získali kdesi v Londýně, Vídni, Krakově, Vilnu nebo Oděse, už jejich vnoučata a pravnoučata zvládla celkem zdárně a se vším všudy zapadnout (ač by to tedy sama nikdy nepřiznala) do blízkovýchodního kolektivu. Že by vliv podnebí a blahodárný efekt mediteránského životního stylu?

Za blyštivou pověstí Izraele coby jednoho z center světového technologického vývoje, se skrývá nízce produktivní realita velké části tamní ekonomiky. Bankovní domy nadále používají pro komunikaci faxy, výstavba nových realitních projektů trvá téměř tři roky a část školních tříd je bez přístupu k počítačovému vybavení. I přes nespornou technologickou zdatnost se tak izraelská ekonomika umístila na žebříčku produktivity zemí OECD na 23. místě z 35.

Podle ekonoma z Telavivské univerzity Dana Ben-Davida zaostává izraelská ekonomika soustavně za zbytkem světa poslední čtyři desetiletí. Guvernérka izraelské centrální banky Karnit Flug pak přirovnává tamní ekonomiku ke vlaku, kde moderní lokomotiva – technologie – táhne zchátralé vagony zbytku ekonomiky. Podle guvernérky musí stát skrze navýšení investic do vzdělávání dostat více lidí na pozice pracující s pokročilými technologiemi a podpořit inovaci napříč ekonomikou.

Polovina školou povinných Izraelců zaostává za svými protějšky z rozvinutých zemí ve standardizovaných testech z matematiky a přírodních věd, část ultraortodoxní židovské populace pak tyto předměty nestuduje vůbec. Vede to k tomu, že příjem poloviny obyvatel Izraele nedosáhne ani na nejnižší úroveň zdanění, až 90 % výnosu daní z příjmu fyzických osob tak generuje pouze pětina populace, dodává Ben-David.

Kroky k nápravě stávající situace začínají být v některých ekonomických sektorech pozvolna vidět. Úřad pro inovace, který má na starosti průmyslovou výrobu, navýšil v minulém roce svůj rozpočet na 110 milionů šekelů z 80 milionů před čtyřmi roky. Jedním z příjemců podpory byla společnost Cabiran, vyrábějící hliníkové součástky pro americký Honeywell.

Pokud bychom nezměnili a neinovovali naše postupy, tak bychom skončili, vytlačila by nás levnější konkurence ze zahraničí. Namísto toho vidíme meziroční nárůst tržeb, říká Arie Shtinberg, viceprezident Cabiranu pro vývoj.

Podobný vývoj jde vidět i v sektoru stavebnictví, kterému se technologické novinky dlouhodobě vyhýbaly. Průměrná doba výstavby rezidenčních projektů je v Izraeli 32 měsíců, oproti 21 měsícům před deseti lety a 13 měsícům běžným v USA, říká Shay Pauzner z Asociace izraelských stavařů. Produktivita je v tuto chvíli velice nízká, použitím robotů bychom však chtěli efektivitu zvýšit, dodává Pauzer.

První vlaštovkou může být společnost IntSite Construction Technologies, která využila pobídky zmíněné asociace k přizpůsobení technologie vyvinuté pro raketové systémy pro použití v automatizovaném stavebním jeřábu. Generální ředitel společnosti, Tzach Ram-On, říká, že jeřáb by měl zkrátit čas stavby a zároveň zvýšit efektivitu, průměrně by měl firmě při použití ušetřit 250 000 USD měsíčně.

I když si nízká produktivita vybírá daň na hrubém domácím produktu země, má současná situace i jedno pozitivum, myslí si Eugene Kandel, bývalý ekonomický poradce premiéra Netanyahua. „V tuto chvíli je zde velký potenciál pro výrazný růst skrze pouhé uplatnění stávajících technologií“, uzavírá Kandel.

Patria Online je investiční portál s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení – vše přehledně na jednom místě.

Related posts