Banner v záhlaví
Banner v záhlaví
Banner v záhlaví

Polemika: Průměrný český plat je v globálním měřítku stále almužnou

Polemika: Průměrný český plat je v globálním měřítku stále almužnou

O českých platech se prakticky neustále dá uvažovat v duchu vyznění poněkud zlidovělé verze Klausova výroku o tom, že kolem roku 2000 bude průměrný plat 20 tisíc korun. Pokud to totiž bývalý prezident skutečně řekl (což sám sice popírá a je opravdu možné, že to tak, jak je to hlasem lidu tradováno, skutečně nikdy nezaznělo), zapomněl dodat několik dalších věcí.

První zapomenutou věcí bylo uvést, co si za zvýšený plat budeme v dané době moci koupit.

Další pak, jaký bude v té době průměrný plat na Západě. Zatímco totiž v Německu se již kolem roku 1990 s ekvivalentem (u nás tehdy závratných) 20 tisíc Kč (tehdejších cca 1000 marek) coby měsíční výplatou byla jen tak tak ochotna spokojit nekvalifikovaná pracovní síla (přičemž zbytek už tehdy bral daleko víc), byl v době, kdy u nás byl průměrný plat 20 tisíc, průměrný plat v Německu zhruba trojnásobný. Tento poměr se přitom dodnes prakticky nezměnil.

Průměrný plat kolem 20 tisíc se v ČR stal realitou někdy kolem roku 2005. Ani tehdy však nešlo o medián, tj. plat nejčastější. Pro férovost nutno říct, že podobné je to ale i v Německu či na „Západě“, tj. ani zde většina na „oficiální“ průměrný plat nedosáhne. I zde však stále platí poměrný vztah – tj. i německý medián je cca 3x vyšší, než ten český.

Aktuálně (2019) máme průměrný plat kolem 33 – 34 tisíc, medián někde kolem 28 – 29 tisíc. Koruna je po delší době opět relativně slabá, nadále neplatí, že by byla bezpečným přístavem v krizích. Rostou ceny (česká inflace je téměř nejvyšší v rámci EU), bydlení je prakticky nedostupné. Přesto dál existují povolání, ve kterých zaměstnanci berou 14 – 15 tisíc čistého, přičemž jich jednak není málo, jednak nejde jenom o lidi bez kvalifikace (!). Jak dál ukazuje pěkná tabulka OECD zde, čeští učitelé mají skoro 6x nižší plat než jejich kolegové v Lucembursku, před námi je i Mexiko, Turecko či Kostarika. Zatímco manažeři středních podniků berou platy v řádu cirka vyšších desítek tisíc korun (hrubého), jejich západní kolegové jsou (při hypotetickém přepočtu na CZK) honorováni až stovkami tisíc.

Odpověď na implicitní otázku v názvu nedávného článku v !A („Šance na přibližování český mezd vyspělé EU“) tak skutečně neznám. Jasné mi přitom není nejen to, kdy se mzdy vyrovnají, ale (právě) ani to, kdy se začnou přibližovat (tedy růst tak, aby se jim stejným tempem západní platy nevzdalovaly).

Jistě tak vím jen to, že ač český plat může vypadat jako úspěšně rostoucí, opak je pravdou. Při srovnání se světem se v rámci “vyspělých“ zemí totiž stále pohybuje u dna, a ve skutečnosti tak představuje jen pouhou almužnu.

Ondřej Krátký, Rebuildsyria.cz / Dealtrade Group

Related posts