Banner v záhlaví
Banner v záhlaví
Banner v záhlaví

Polemika: Úvahy z horka aneb Kdo bude premiérem?

Polemika: Úvahy z horka aneb Kdo bude premiérem?

Stávající premiér Andrej Babiš má kolem sebe dost chytrých lidí na to, aby jeho tým zvažoval víc možností dalšího vývoje. Jednou z alternativ tak jistě je i Babišův odchod, resp. stažení se do ústraní. Ne třeba hned, ale v případě, že by a) setrvání bylo horší, než stažení se, zároveň b) pouze za předpokladu, že bude vše nutné dostatečně zajištěno. Jinými slovy: pokud případná náhrada zaručí, že zatímco se vlk (Letná a spol.) nažere, zůstane koza (účel výskytu a působení ANO v České kotlině) celá.

Jako případný náhradník se tak nějak automaticky bere Alena Schillerová, já bych však doporučoval nepodceňovat ani Karla Havlíčka. Jeho nástup do vlády AB sice latentně považuji za smrtící polibek pro jeho kariéru, případný premiérský post pro něj by však na tom mohl leccos změnit. Pokud AB v určitém bodě v bližším či vzdálenějším budoucnu vyhodnotí, že stažení se prospěje jak jemu (návrat k podnikání, záchrana tváře a možná i svobody), tak hnutí ANO (pokračování ve vládě, možnost nadále implementovat vize svého zakladatele a vůdce), ale i splnění požadavků Letné (ta přeci deklaruje, že jim jde jen o odstoupení premiéra, a nikoli o exit ANO z vlády), dalo by se Havlíčkem zabít hned několik much najednou.

Jeho volbou by totiž současná vládní parta jak vzala vítr z plachet případným budoucím kritikům Schillerové za to, že je pouhou loutkou Babiše, tak by do svého čela posadila člověka, který je dost profi a neutrální na to, aby byl sám z čehokoli obviňován. Je to tak maximálně workoholik, to ale není zločin. Pak už má spíš jen pozitiva, rozhodně má manažerské schopnosti, působí neovlivněně i neovlivnitelně, zároveň by taková volba byla dost nečekaná na to, aby Letnou aspoň na chvíli argumentačně vyšachovala.

Tudíž co má podle mě smysl momentálně sledovat, je, jestli Havlíček v dohledné době vstoupí do ANO či se mu aspoň přiblíží natolik, aby jeho inaugurace coby premiéra byla bezešvě možná i po technické stránce. Průběh lze přitom předpokládat v krocích (zhruba jako když se chce vdovec společensky akceptovatelně znovu oženit), tj.: chvíli čekání – pak vstup do ANO – pak zase čekání – a až Letná na podzim zase zabouří, pak ona nečekaná výměna.

Vdovec přeci nesmí přijít do řečí, že v tak citlivé záležitosti něco uspěchal.

Ondřej Krátký, Rebuildsyria.cz / Dealtrade Group

Related posts