Banner v záhlaví
Banner v záhlaví
Banner v záhlaví

ECB ruší limit pro nákup dluhopisů, může tisknout víc peněz

ECB ruší limit pro nákup dluhopisů, může tisknout víc peněz

Evropská centrální banka (ECB) zrušila limit pro nákup dluhopisů z jednotlivých zemí eurozóny, čímž si připravila cestu k potenciálně neomezenému tištění peněz na boj s koronavirem. ECB to uvedla v noci na dnešek. Nově už nebude uplatňovat limit 750 miliard eur (20,6 bilionu Kč), který si pro nákupy dluhopisů kvůli pandemii způsobené koronavirem sama stanovila.

Nový postoj k nákupům dluhopisů znamená, že ECB by mohla držet i více než třetinu celkového dluhu kterékoliv země eurozóny. To je úroveň, které se blíží v případě Německa a některých menších zemí. V boji s krizí by se tedy ECB mohla přesněji zaměřit na pomoc těm zemím, kde je to urgentní, a pomoc poskytovat po libovolně dlouhou dobu, což podle dosavadních pravidel nemohla.

Centrální banku ale tato změna vystavuje právním sporům a obviněním, že financuje vlády, upozornila agentura Reuters. ECB má přímé financování vlád zakázáno.

“Stručně řečeno, toto rozhodnutí prakticky odstraňuje veškerá omezení na nákup aktiv, a zvyšuje důvěryhodnost ECB a jejího odhodlání,” poznamenal k postoji centrální banky analytik Frederik Ducrozet ze společnosti Pictet Wealth Management.

Nákupy dluhopisů byly pro ECB až dosud omezeny na 33 procent celkového objemu dluhu každé členské země eurozóny. ECB ale rozhodla, že podle svého dočasného programu PEPP (Pandemic Emergency Purchase Programme) přestává toto omezení platit.

Právní námitku může vyvolat právě zrušení limitu 33 procent na nákup dluhopisů. Evropský soudní dvůr totiž na tento limit výslovně poukázal v rozsudku z roku 2018, ve kterém potvrdil, že ECB tak neporušuje zákaz financování vlád.

Soudní řízení proti ECB stále pokračuje u Ústavního soudu v Německu, kde kritici ECB opakovaně poslali banku k soudu kvůli nákupu dluhopisů a tvrdí, že banka překročila své pravomoci, když od roku 2015 nakoupila dluhopisy za více než 2,6 bilionu eur.

ECB také uvedla, že bude kupovat i dluh se splatností jen 70 dní, doposud byl minimální limit pro nákupy splatnost jeden rok. Taková změna je nutná vzhledem k tomu, že banka uvedla, že do svého portfolia poprvé zahrne i komerční papíry, tedy směnky. Fond majetku vhodného k nákupu se ale také výrazně rozšíří, pokud bude moci ECB nakupovat i vládní dluhopisy s kratší splatností.

Nákupy se podle ECB budou stále řídit podle takzvaného kapitálového klíče, tedy podle podílu jednotlivých zemí v ECB, a budou realizovány flexibilním způsobem, který umožňuje odchylky. Banka bude také zveřejňovat některé týdenní a měsíční údaje o nákupech. Nezavázala se ale ke zveřejňování podrobných údajů, tedy členění podle zemí nebo dluhových nástrojů.

Epidemie způsobená novým koronavirem se začala koncem loňského roku šířit z Číny a postupně se její ohnisko přesunulo do Evropy, kde je nejvíce zasaženou zemí Itálie. Značné potíže se zvládáním onemocnění, které mezitím přerostlo v pandemii, má i Španělsko. Ekonomové očekávají, že v letošním roce spadne evropská ekonomika do recese, jejíž hloubka závisí na tom, jak dlouho potrvají omezující opatření.

Převzato z Patria Finance a původně publikováno zde.

Related posts