Banner v záhlaví
Banner v záhlaví
Banner v záhlaví

Ke stažení: Základy ámíje – syrské hovorové arabštiny

Ke stažení: Základy ámíje – syrské hovorové arabštiny

Pro milovníky arabských dialektů, mírně pokročilé v arabštině, stejně jako pro všechny další, kdo se zajímají o syrskou, respektive levantskou arabštinu, dávám v PDF ke stažení a využití zde nahranou jednoduchou příručku.

Dal jsem ji dohromady už zhruba před 6 lety a dost pravděpodobně koluje mezi studenty orientalistiky (možná nejen) v Plzni, kde jsem základní věci z ní na jedné z přednášek v rámci studia prezentoval. Možná doznala nějakých úprav – nevím, nic o jejím další osudu mi není známo. Co ale vím, je to, že byla vytvořena jak za pomoci mých (nedokonalých) znalostí fushá, tak (z větší části) na základě syrské arabštiny naposlouchané a postupně prodiskutovávané se známými v Homsu a Damašku přibližně v letech 2009 a 2010. Menší část byla upřesněna a doplněna na základě vynikající učebnice Syrian Colloquial Arabic od Mary Liddicoat.

Cílem příručky je v první řadě objasnit hlavní rozdíly mezi fushá a hovorovým jazykem, a to tak, aby byl jasnější princip toho, jak k daným změnám dochází (protože i ty změny, jako většina věcí v arabštině, jsou v zásadě pravidelné), uživatel to pochopil, a díky tomu dovedl sám potřebné věci vytvořit, odvodit či aspoň odhadnout.

Nenárokuji si, že by v příručce mělo být vše “akademicky” správně (především opět pokud jde o spisovnou arabštinu), o to raději ji dávám k volné dispozici a případnému doplňování, upřesňování a zdokonalování. Především ale pro radost z užívání a k co nejúčelnějšímu praktickému využití.

Přeji, ať příručka dobře slouží – a hlavně hodně zábavy při studiu!

Ondřej Krátký, Rebuildsyria.cz / Dealtrade Group.

 

Related posts