Banner v záhlaví
Banner v záhlaví
Banner v záhlaví

Reportáž: Podnikatelské fórum ServEx 2022

Reportáž: Podnikatelské fórum ServEx 2022

Za účasti téměř šedesátky domácích i zahraničních společností působících v sektoru služeb se ve dnech 23.-25. června na půdě luxusního damašského hotelu Dama Rose uskutečnilo mezinárodní podnikatelské fórum ServEx 2022.

Ministryně pro místní rozvoj doktorka Salám Safáfová ve svém projevu během slavnostního zahájení uvedla, že fórum představuje kvalitativní skok na ekonomické úrovni, posiluje zkušenosti a předává poznatky mezi společnostmi technologického charakteru, průmyslovými společnostmi a společnostmi orientovanými na služby. Poukázala na skutečnost, že poskytování technologických služeb a výměna znalostí na fóru je ku prospěchu všech zúčastněných. Safáfová ocenila úsilí vynaložené na organizaci akce a v tomto ohledu kromě všech přítomných společností speciálně poděkovala pořadatelské Mashhadani Group za její maximální úsilí, aby fórum bylo úspěšné.

Generální ředitel Mashhadani Group pan Chalaf Mašhadání poděkoval všem zúčastněným institucím a společnostem a také všem médiím za jejich pokrývání sedmého ročníku fóra ServEx. Zdůraznil, že počet místních i zahraničních účastníků stále narůstá, a to včetně společností z Indie, Běloruska či Íránu. Na akci se dle něj setkávají všechny druhy servisních společností, které investor potřebuje k zahájení svých aktivit. Uvedl, že se fórum zaměřuje na bilaterální setkání mezi podnikateli a setkání specialistů na konkrétní služby s návštěvníky, kteří hledají poskytovatele těchto služeb. Ještě před samým zahájením jedna ze společností podepsala osm smluv, na což Mašhadání poukázal. Dále zmínil, že ve spolupráci se společností Firex poprvé letos pořádají ServEx také coby virtuální veletrh a fórum. Každý návštěvník tak dostal možnost účasti na této online platformě. Mashhadani Group chce v budoucnu rozvíjet tuto formu během všech svých veletrhů a aktivit.

Dle očekávání byly přímo během fóra ServEx 2022 podepsány desítky smluv. Sám ředitel Mašhadání uvedl, že jejich skupina jako organizátor podepsala řadu smluv a dohod se společnostmi, jež se budou účastnit znovu dalších ročníků. Další smlouvy podepsaly mezi sebou firmy s různou specializací, jakož i jednotlivé společnosti s návštěvníky požadujícími konkrétní služby. Bylo zřejmé, že další dohody budou po skončení fóra bezprostředně následovat. O spokojenosti účastníků svědčila jejich silná vůle participovat na dalších konáních této akce.

Fórum doprovázela řada přednášek manažerů a zástupců zúčastněných firem, které se mimo jiné týkaly tématu „vyvýšených obcí“ jako ekologického řešení problému chaotických cest a komunikací v syrských městech, úlohy auditorské profese v investičním prostředí, role mladých lidí ve světě byznysu, investicí do zdravotnických zařízení, manažerského inženýrství a jeho úlohy v úspěšném řízení firem, úlohy technologické zaměstnanosti v syrské ekonomice či psychologie obchodních značek.

V průběhu fóra jsme se setkali s generální ředitelkou ekonomické skupiny al-Muʼajjad (Al Moayad Group) doktorkou Dímou Barakátovou a pořídili s ní následující krátký rozhovor:

Jaké společnosti tvoří Al Moayad Group?

Skupinu tvoří dohromady čtyři společnosti: investiční, průmyslová, obchodní a společnost zaměřená na cestovní ruch.

Podnikají tyto společnosti v současnosti v Sýrii nebo se doposud připravují na fázi obnovy země?

Aktuálně jsme ve fázi příprav pro účast na obnově země v různých směrech. Proto máme zmíněné čtyři společnosti. Al Moayad Group je jejich mateřskou skupinou a zastřešením. Byla založena postupně v průběhu posledních pěti letech s cílem naplnit naši vizi, které bychom chtěli dosáhnout v roce 2030. Touto vizí je vybudovat znalostní ekonomiku a efektivně dosáhnout vedoucího postavení ve všech našich činnostech a podnicích. Proto jsme se rozhodli investovat do syrské mládeže, která je hlavním pilířem našeho podnikání. Al Moayad Group a její společnosti chtějí zapojit mladé lidi, využít jejich energie a ambicí, zabránit jejich emigraci a pomoci jim překonat problémy, kterým čelí. Je to důležitá součást naší společenské odpovědnosti. V první řadě jsme patriotickou skupinou, pak až ekonomickou. Naše zodpovědnost coby občanů stojí přede vším ostatním. Sýrie aktuálně nejvíce trpí v oblasti budování svých mladých kádrů a rozvíjení jejich schopností, mladí mají přitom největší podíl v rámci naší společnosti. Je to naše povinnost vůči nim. Prošli jsme lety války o naše území, naši civilizaci, naši identitu. Mohu vám říci, že naším prvním úspěchem je, že jsme k sobě přijali vysokoškolskou mládež nebo ty, kteří nedávno ukončili studium a nemají zkušenosti a dovednosti, abychom je formovali a budovali jejich schopnosti na praktických základech. Jsme velmi hrdí na mladou energii, kterou naše skupina zahrnuje. Samo naše podnikání se vyvíjí stabilním tempem, jedeme na čtyřech tratích. Brzy budeme startovat zejména v oblasti cestovního ruchu a digitalizovaných služeb. Chceme být přítomni na syrském trhu s novou ekonomickou myšlenkou a přetvořit podnikání v oblastech všech našich aktivit.

Další schůzku jsme měli se slečnou Hind Qahf, ředitelkou poradenské společnosti Open Doors, která nám přiblížila okolnosti jejich účasti na veletrhu ServEx a pohovořila o službách poskytovaných jejich společností. V rozhovoru nám řekla: “Víte, co je pro nás nejdůležitější? Naším mottem a cílem je oslovit lidi, pomáhat jim a posilovat je a zároveň jim pomoci dosáhnout jejich vysněné budoucnosti. Zaměřujeme se na dva segmenty. Prvním jsou společnosti, které hledají kvalifikované kádry, které mohou vykonávat práci tak, jak je potřeba. Druhým segmentem jsou uchazeči o zaměstnání nebo ti, kteří hledají pracovní příležitost a chtějí změnit svou práci. Požadavky na uchazeče o zaměstnání a jejich kvalifikaci dostáváme prostřednictvím komunikačních prostředků a tyto požadavky a požadovanou kvalifikaci uchováváme až do vyřízení žádosti těch, kteří chtějí tuto kvalifikaci získat. Komunikujeme s těmi, kteří si přejí pracovat, a nominujeme je na tyto pozice ze Sýrie i ze zahraničí. Jsme v kontaktu s více než stovkou společnosti v Sýrii i mimo ni.“

Vedoucí Syrsko-běloruské obchodní rady a zástupce Běloruské průmyslové a obchodní komory v Sýrii Rijád Hamad nám řekl: „Účast na tomto fóru je pro nás šancí setkat se s podnikateli a diskutovat o příležitostech v Bělorusku a Sýrii. V současnosti organizujeme návštěvy delegací svazů obchodních komor obou zemí“.

Konzultační inženýr a generální ředitel společnosti „We Build“ Tawfíq Maʽlúf nám řekl: „Naší specializací jsou zdravotnické služby a výrobní zařízení. Investorům v tomto odvětví pomáháme se stavbou, vybavením, a dokonce i reklamními kampaněmi. S příslušnými institucemi řešíme problematiku ISO (Mezinárodní organizace pro normalizaci), aby se investor dostal tam, kde chce být. Máme za sebou dokončené práce na více místech v Sýrii, například v nemocnici al-Fajhá v Damašku ve čtvrti al-Majdán, která se řadí mezi prvních pět nemocnic v Sýrii podle amerického systému, který je jedním z nejlepších na světě. Dále jde o továrnu na výrobu lékařských výrobků Cosmetic v průmyslové zóně Adrá. Cílem naší účasti na ServExu je představit služby, které poskytujeme, ujistit investory, kteří chtějí investovat do tohoto oboru, a poskytnout jim všechny potřebné studie, aby mohli začít investovat“.

Význam veletrhu ServEx spočívá v tom, že jde o dosud jediné fórum pro firmy poskytující služby, firmy, které nabízí intelektuální a nikoli hmotné produkty. Jakožto první fórum s touto specializací bylo spuštěno roku 2007.  Návštěvník zde najde nejdůležitější služby, které mají potenciál přispět k rozvoji jeho nápadů a jejich přeměně na produkt, který je uveden na trh prostřednictvím platforem pro dialog, které byly za tímto účelem uzpůsobeny. Každý účastník zde nalezne dialogovou platformu v rámci svého prostoru. ServEx není koncipován jako tradiční veletrhy a je na něm kladen důraz na dvoustranná setkání mezi podnikateli a společnostmi poskytujícími služby (B2B). Fórum je doprovázeno řadou přednášek o službách poskytovaných účastníky a diskusemi o některých problémech a řešeních pro podnikatelský sektor v Sýrii.

Fórum navštívil a reportáž pořídl náš damašský dopisovatel Júnus an-Násir.

سيرفكس 2022 بمشاركة 56 شركة خدمية محلية ودولية في فندق داماروز بدمشق

دمشق – يونس أحمد الناصر

السيدة وزيرة التنمية الإدارية الدكتورة سلام سفاف افتتحت مساء 23-6-2022 ملتقى رجال وسيدات الأعمال الدولي (ملتقى الشركات الخدمية سيرفكس 2022)  و استمرت  أعماله على مدى  ثلاثة أيام .

وفي كلمة لها في حفل الافتتاح أكدت الوزيرة سفاف أن الملتقى يشكل نقلة نوعية على المستوى الاقتصادي وتعزيز الخبرة ونقل المعرفة ما بين الشركات ذات الطبيعة التكنولوجية والشركات الصناعية والخدمية، لافتةً إلى أن تقديم الخدمات التكنولوجية وتبادل المعرفة في الملتقى اليوم، يشكل دعم لجميع المشاركين.

 وبيّنت السفاف الى أن ما يهم بالدرجة الأولى هي الإشادة بهذا الملتقى و بالجهود المبذولة لتنظيمه ، وبالدرجة الثانية هو فاعلية هذا الملتقى والنتائج التي سيخرج منها وهذا يترك عبئه وثقله على الشركة المنظمة لهذا الملتقى، موجهة الشكر للشركات المشاركة ولمجموعة مشهداني لما بذلته من أقصى جهودها لنجاح الملتقى.

السيد خلف مشهداني المدير العام لمجموعة مشهداني الدولية الجهة المنظمة للملتقى وجّه الشكر لجميع المؤسسات الإعلامية على الجهود التي يبذلونها لإنجاح فعاليات ملتقى “سيرفكس 2022” في الدورة السابعة للملتقى و لجميع المؤسسات والشركات المشاركة مؤكداً على تزايد أعداد المشاركين في الملتقى من شركات محلية وأجنبية من بينها الهند و بلاروسيا وإيران، لافتاً إلى أن هذا الملتقى يجمع الشركات الخدمية بأنواعها التي يحتاجها المستثمر لبدء العمل , وبين ان الملتقى يركز على اللقاءات الثنائية بين رجال الأعمال واللقاءات بين المشاركين من أصحاب التخصصات الخدمية بالإضافة إلى الزوار الباحثين عن هذه الخدمات منوهاً بأولى نتائج الملتقى قبيل الافتتاح ان إحدى الشركات ستوقع ثمانية عقود وقد يتجاوز هذا العدد آملاً ان يتم التوقيع على عقود من قبل كل الشركات.

وأشار مشهداني الى أن المجموعة بالتعاون مع إحدى الشركات المشاركة/ فير ايكس/ سيتم ولأول مرة في سورية وبالمنطقة إطلاق معرض /سيرفكس / الافتراضي وملتقى افتراضي وحتى هذا الملتقى موجود على منصة افتراضية ويستطيع أي زائر الدخول على المنصة ويبحث عن الشركات المشاركة وبمراحل قادمة سيتم إدخال إمكانية إجراء مكالمات فيديو وسيتم تطوير هذه التجربة التي أطلقناها في سيرفكس في كل معارض ونشاطات مجموعة مشهداني في مرحلة لاحقة.

ملتقى سيرفكس2022 يثمر بتوقيع عشرات الاتفاقيات والعقود

المتابع لأعمال الملتقى يلاحظ ندرة الشركات التي لم تعلن عن اتفاق أو تفاهم أو توقيع عقود أما مع ممثلي الشركات الزائرة أو المشاركة أو المنظمة للملتقى لتتجاوز العشرات ما يؤكد ان الملتقى استطاع تحقيق ما سعى إليه وأوضح المدير العام لمجموعة مشهداني الدولية للمعارض والمؤتمرات  خلف مشهداني أن الملتقى شهد توقيع عدد كبير من العقود والاتفاقيات، منها ما له علاقة بمجموعة المشهداني كجهة منظمة وبعض الشركات الأخرى التي جددت مشاركاتها في الدورات القادمة للملتقى بالإضافة إلى العقود التي تم توقيعها فيما بين الشركات المشاركة بمختلف تخصصاتها، وكذلك العقود الأخرى التي تم توقيعها بين الشركات والزوار.

مشهداني أوضح أنه  قد تم توقيع أكثر من /25/ اتفاقية خلال أيام الملتقى الثلاثة، وهناك عدد كبير من الاتفاقيات جرى التحضير له بين الشركات والتي سيتم توقيعها بعد انتهاء فعاليات الملتقى خلال الأيام القادمة، ولولا تحقيق الفائدة المرجوة بالنسبة للمشاركين لما جدّدوا مشاركاتهم في الدورات القادمة من الملتقى .

ورافق المعرض عدد من المحاضرات قدمها عدد من مديري وممثلي الشركات المشاركة في الملتقى والتي تمحورت حول: حول المدن المعلقة كحل بيئي لمشكلة السكة العشوائي من واقع المدن السورية، ودور مهنة التدقيق في البيئة الاستثمارية، والريادة ودور الشباب في عالم الأعمال، والاستثمار في المنشآت الطبية، والهندسة الإدارية ودورها في إدارة الشركات ونجاحها، ودور توظيف التكنولوجيا في الاقتصاد السوري، وسيكولوجيا العلامات التجارية.

و ضمن  فعاليات ملتقى رجال وسيدات الأعمال التقينا مع الدكتورة ديمة بركات – المدير العام لمجموعة المؤيّد الاقتصاديّة و كان لنا الحوار التالي :

السؤال الأوّل: بداية نرجو أن نعرف ما الشركات التي تضمّها مجموعة المؤيّد الاقتصاديّة وتديرها؟

الجواب: تضمّ المجموعة أربعة شركات، هي: الشركة الاستثماريّة، والشركة الصناعيّة، والشركة التجاريّة، والشركة السياحيّة.

السؤال الثاني: هل لديكم أعمال حالياً في سورية أو أنّ هذه الشركات هي في مرحلة التحضير لمرحلة إعادة الإعمار؟

الجواب: نحن الآن في مرحلة التحضير للمشاركة في مرحلة إعادة الإعمار باتجاهات متنوّعة، ولهذا لدينا الشركات الأربعة، ومجموعة المؤيّد الاقتصاديّة، هي المجموعة الأم، والحاضنة لتلك الشركات التي ذكرتها سابقاً، وقد أسست في السنوات الخمس الأخيرة تباعاً، لتحقق رؤيتنا التي نودّ الوصول إليها في عام 2030 والتي تتلخص في بناء الاقتصاد المعرفيّ وتمكينه بشكل فاعل لنصل إلى الريادة في كافة النشاطات والأعمال التي تقوم بها. ومن هنا انطلقنا بالاستثمار في الشباب السوريّ الركيزة الأساسيّة في أعمالنا، لتكون مجموعة المؤيّد وشركاتها الحاضنة لهم، ولطاقاتهم، وطموحاتهم للحدّ من هجرتهم، وتذليل الصعوبات التي يواجهونها، وهذا جزء مهم من مسؤوليتنا المجتمعيّة، فنحن قبل أن نكون مجموعة اقتصاديّة، نحن مجموعة وطنيّة تدرك مسؤوليات مواطنتها قبل أي شيء؛ لأنّ الواقع السوريّ أكثر ما يعانيه في هذه المرحلة بناء قدرات شبابه الذين يشكلون النسبة الأكبر من الفئات العمريّة في سورية. وهذا واجبنا تجاههم بعد سنوات من الحرب على الإنسان السوريّ، على هوية وطننا، قبل أن تكون الحرب على جغرافية سورية، ومكانها القومي، وحضارتها.

من هنا، أقول لك أولى إنجازاتنا أننا قمنا باستقطاب الشباب الجامعيّ، أو الذين تخرجوا حديثاً ممن لا يملكون الخبرات والمهارات لنقوم بتشكيلها وبنائها وفق أسس منهجية، وعمليّة، ونحن فخورون جداً بالطاقات الشبابيّة التي تضمّها المجموعة.

أما أعمالنا فهي تسير بخطى ثابتة ، وفق المسارات الأربعة وستكون انطلاقتنا قريبة جداً، ولا سيما في القطاع السياحيّ والخدمات المرقمنة، وهذا منهجنا في كل شركاتنا، فنحن نريد أن نتواجد في السوق السوريّة بفكر اقتصاديّ جديد، وأن نعيد هندسة الأعمال في نشاطاتنا كافة.

و كان لنا لقاء آخر من الآنسة هند قحف مدير شركة أوبن دورز للاستشارات / Open Doors   التي حدثتنا عن مشاركتهم بمعرض سيرفكس و عن خدمات الشركة فقالت  :

 شعارنا و هدفنا الوصول للناس و مساعدتهم و تمكينهم و بنفس الوقت نساعدهم لتحقيق مستقبلهم ونحن نستهدف شريحتين :

الشريحة الأولى هي الشركات التي تبحث عن كوادر مؤهلة و متمكنة تستطيع القيام بالعمل كما يجب

الشريحة  الثانية و هم طالبي العمل أو الذين يبحثون عن فرصة عمل و يرغبون بتغيير عملهم

نتلقى طلبات الباحثين عن فرصة عمل و مؤهلاتهم  عبر وسائل التواصل و نحتفظ بهذه الطلبات و المؤهلات المطلوبة بانتظار طلب الجهات الراغبة بهذه المؤهلات و نقوم بالتواصل مع راغبي العمل و ترشيحهم للعمل في هذه الجهات من داخل و خارج سورية و لدينا تواصل مع أكثر من 100 شركة داخل و خارج سورية  .

رياض حمد  رئيس مجلس الأعمال السوري البيلاروسي و ممثل غرفة صناعة و تجارة بيلاروسيا في سورية  قال :

مشاركتنا بهذا الملتقى هي فرصة للالتقاء برجال الأعمال و نتحاور بالفرص الموجودة في بيلاروسيا و سورية و المشاركة بالملتقيات الاقتصادية في سورية و بيلاروسيا و نحن الآن نرتب لزيارات  وفود من  اتحادات غرف التجارة بين البلدين

المهندس الاستشاري توفيق معلوف مدير عام شركة وي بيلدز ( نحن نبني )  قال لنا :  مجال تخصصنا هو المنشآت الطبية الخدمية و الإنتاجية و نساعد المستثمرين بهذا المجال في البناء و التجهيز و حتى الحملات الإعلانية و نسعى لموضوع الآيزو مع الجهات المعنية لنصل بالمستثمر إلى آخر نقطة يسعى إليها و لدينا أعمال منجزة على الأرض في سورية مثل مشفى الفيحاء بدمشق حي الميدان و يصنف  من أول خمسة مستشفيات بسورية  و هو مدروس على النظام الأمريكي و هو من أفضل الأنظمة بالعالم و معمل الإنتاج الطبي (كوزماتيك ) بعدرا الصناعية

و مشاركتنا بسيرفكس هدفها التعريف بالخدمات التي نقدمها و الاطمئنان للمستثمرين الراغبين بالاستثمار في هذا المجال و تقديم كل الدراسات اللازمة له للبدء بالاستثمار

وتأتي أهمية المشاركة في ملتقى رجال وسيدات الأعمال – ملتقى الشركات الخدمية كونه الملتقى الوحيد للشركات الخدمية الذي يُقدم منتجات فكرية وليس مادية ملموسة، وهو أول ملتقى باختصاص خدمي تم إطلاقه بشكل فعّال ودولي منذ العام 2007، حيث يجد الزائر أهم الخدمات التي تساهم بتبني أفكاره وتطويرها وتحويلها إلى منتج يُطرح في الأسواق من خلال منصات الحوار التي تم إعدادها لهذه الغاية حيث سيحصل كل مشارك على منصة حوار ضمن المساحة المخصصة له وغير المبنية كالمعارض التقليدية، حيث يتم التركيز من خلالها على الاجتماعات الثنائية بين رجال الأعمال والشركات الخدمية (B2B) ورافق الملتقى عدد من المحاضرات التعريفية بالخدمات المقدمة من قبل المشاركين ومناقشة بعض المشاكل والحلول لقطاع الأعمال في سورية.

Related posts