Banner v záhlaví
Banner v záhlaví
Banner v záhlaví

Rozhovor: s Átifem Rizqem (nejen) o drobném podnikání v Sýrii

Rozhovor: s Átifem Rizqem (nejen) o drobném podnikání v Sýrii

Malé a střední podniky jsou v případě Sýrie považovány za základ hospodářského rozvoje, zejména s ohledem na situaci, jíž země aktuálně čelí. V rámci všech ekonomických projektů tvoří právě podniky menšího rozsahu převažující část. Politika podpory malých a středních podniků je uplatňována v řadě zemí – vyspělých i rozvojových – a lze se tudíž poučit z jejich zkušeností. Vždy je třeba brát ohled na to, jaká řešení je možné použít při stávajících problémech. Sýrie se v posledních letech reálně potýká s problémy hospodářského růstu, při čemž se za předpokladu nastavení adekvátních mechanismů sektor malých a středních podniků může stát nástrojem pro potlačování nezaměstnanosti v jejích různých podobách včetně tzv. neproduktivní zaměstnanosti. Syrská ekonomika – pokud chce být na úrovni srovnatelné s ostatním světem – musí být ekonomikou s integrovanou strukturou, což znamená, že nelze opomíjet a vylučovat ani vyloženě velké projekty. Přesto je v současném období nutné věnovat přednostní pozornost právě sektoru menších společností, v němž lze nalézt množství lidí oplývajících silnou vůlí, kreativními nápady a upřímnou snahou proměnit své sny v realitu, kterým pouze chybí potřebné zdroje a podpora, aby svých snů dosáhli.

 

Syrský rozvojový fond pomáhá jednotlivým podnikatelům vykrystalizovat jejich vlastní inciativu s nadějí, že nebude mrháno tolik potřebným potenciálem. Děje se tak formou vedení, školení a financování, aby tito jednotlivci vytvářeli nové příležitosti, rozšiřovali své ekonomické obzory, získali udržitelné zdroje obživy a do budoucna zvládli být aktivní. Syrský rozvojový fond poskytuje možnost získat mikrofinancování a půjčky pro malé a střední podniky ve všech hospodářských odvětvích. Programy fondu dávají svým klientům možnost vystoupit z kruhu chudoby a pozitivně ovlivnit své životní podmínky. Dávají jim také příležitost založit podniky, které mohou růst a rozvíjet se, a to díky investicím do dostupných možností při spoléhání se na různé lokální produkty, počínaje produkcí oliv a místních sýrů a konče oživením pěstování damašské růže. Majitelé vznikajících projektů mohou získat malé půjčky, které jim umožní udržet nebo posílit jejich podnikání, což přinese prospěch jim, jejich zaměstnancům a v neposlední řadě i celé společnosti. Dlužníci mají právo získat větší půjčky, pokud budou i nadále pracovat a platit své finanční závazky v době jejich splatnosti. Cílem všeho výše uvedeného je povzbuzení k převzetí odpovědnosti a k pozitivnímu přístupu vůči udržitelnějším projektům. Pokud jde o zaplacené splátky, ty jsou neustále využívány k doplňování finančního systému, aby bylo možné kladně vyřídit nové žádosti o půjčky. Syrský rozvojový fond ve svých programech poskytuje také odbornou přípravu pro výkon určitých profesí nebo řemesel, a kromě toho poskytuje znalosti a dovednosti potřebné k řízení podniků. Spoléhá se při tom na skupinu profesionálních školitelů se zkušenostmi v oblasti rozvoje projektů. Tato praktická výuka je zaměřena na splnění požadavků a výzev trhu. Fond dále vydává osvědčení a usnadňuje získávání licencí v případě potřeby, aby si klienti mohli i nadále zajistit potřebný příjem a pokračovat v práci v různých odvětvích, včetně stavebních prací, oděvního průmyslu a řemeslného a potravinářského průmyslu.

První banka pro mikrofinancování v Sýrii (FMFB-S) byla založena jako finanční instituce sociálního bankovnictví s cílem zmírnit chudobu a zlepšit kvalitu života svých klientů. Dne 18. října 2008 byl udělen konečný souhlas s registrací této první syrské mikrofinanční instituce v rejstříku finančních společností v Damašku. Rovněž charitativní organizace se v Sýrii snaží zaplnit důležitou mezeru ve společnosti, která trpí chudobou a nezaměstnaností. Díky svým širokým pravomocem a flexibilitě pohybu dobře znají problémy a potřeby společnosti a jsou schopny legálně a snadno vybírat peníze. Charitativní organizace nesou velkou odpovědnost nejen, co se týče čistě humanitární stránky, ale také ve prospěch rozvoje a vytváření nových pracovních nástrojů na pomoc mladým lidem v jejich vědeckém, profesním a společenském životě, a s tím souvisejícím posouváním společnosti směrem k prosperitě a rozvoji. Jejich činnost již nadále není soustředěna pouze na chudé a potřebné, ale v souladu s moderními metodami a ve snaze o vlastní modernizaci usiluje o rozvoj a pokrok.

Jedním z velmi malých projektů, které lze úspěšně realizovat v domácnostech či na místech s malou rozlohou, je pěstování hlívy ústřičné. Houby lze prodávat na místních trzích nebo na internetu, a i malý projekt hlívy ústřičné může být ziskový, pokud je realizován správně. Do strategického plánu Sociálně charitativního sdružení ve městě an-Nabk v letech 2021-2025 byl jako jeden z hlavních cílů zahrnut rozvoj charitativních projektů a programů ovlivňujících komunitu a vytvoření tvůrčích pracovních týmů v souladu s metodou „think-create-realize“.  V rámci toho byly uspořádány workshopy soustředěné na pěstování hub a domácí výrobu mýdla, jejichž cílem bylo poskytnout pracovní příležitosti a rozvíjet efektivní systémy pro přeměnu rodin využívajících služeb sdružení na produktivní rodiny zabývající se činnostmi odpovídajícími jejich schopnostem a dovednostem. Jde o úctyhodný záměr a rozvojovou strategii s potenciálem dosáhnout sociální rovnováhy a bránit chudobě a materiální nouzi. Soběstačnost v oblasti rozvoje rodinných finančních zdrojů je bezesporu jednou z nejdůležitějších strategií prevence chudoby.

Tvůrcem strategické vize sdružení je školitel v oblasti řízení lidských zdrojů s mezinárodní zkušeností pan Átif Muhammad Rizq. Abychom se s touto úspěšnou zkušeností blíže seznámili, domluvili jsme si s panem Rizqem schůzku, během níž vznikl následující rozhovor.

Zaznamenali jsme Vaši vynikající činnost v oblasti školení v pěstování hlívy ústřičné. Nejprve bychom Vás proto rádi poprosili, abyste se představil našim čtenářům.

Předně mi dovolte, abych Vám a Vašemu médiu poděkoval za zájem o naše komunitní úsilí. Věřím, že naše úspěšná zkušenost bude ku prospěchu celé společnosti. Jmenuji se Átif Muhammad Rizq a jsem školitelem v oblasti řízení lidských zdrojů. Pracoval jsem v kuvajtské metropoli v softwarové společnosti ar-Rá’id. V roce 2003 jsem se vrátil do Sýrie a otevřel si soukromý institut pro školení, kde jsem působil do roku 2012. Pracoval jsem a stále pracuji v Sociálně charitativním sdružení v an-Nabk na pozici projektového a rozvojového manažera ve spolupráci se Světovou zdravotnickou organizací, Rozvojovým programem OSN a iniciativou Lidé Levanty na řadě projektů týkajících se obnovy zdrojů obživy a zajištění pracovních příležitostí pro ženy a matky samoživitelky. Osobně mě baví pracovat s dobrovolnickými týmy a vést mladé lidi ke službě komunitě. Absolvoval jsem mnoho kurzů, včetně zdravotnického managementu při katastrofách, včasné obnovy, obnovy zdrojů obživy, řízení malých a středních projektů, následné kontroly a hodnocení projektů, strategického plánování, řízení lidských zdrojů, efektivního managementu a školení školitelů (TOT).

Pojďme přejít přímo k projektu pěstování hlívy ústřičné, na nějž jste ze své pozice v Sociálně charitativním sdružení dohlížel…

Díky své zkušenosti projektového a rozvojového manažera jsem si všiml, že činnost našeho sdružení je pouze péčí a poskytováním pomoci. Napadlo mě tedy začít s produktivní prací v rámci týmu, který jsme utvořili v roce 2015. První projekt nazvaný „Žijeme spolu“ se týkal výroby domácí vlny a zaměřil se na 28 žen, které byly v této práci vyškoleny a jejich výrobky byly uvedeny na trh. V roce 2017 následoval projekt šicí dílny realizovaný ve spolupráci s Rozvojovým programem OSN (UNDP). Integrovaný projekt poskytl 40 pracovních příležitostí (a dalších 20 příležitostí ke školení) a dal dohromady cílové ženy, které jsou živitelkami svých rodin. Tyto projekty stále probíhají a poskytují své služby klientkám. Vzhledem ke zhoršující se ekonomické situaci, slabé kupní síle a poklesu podílu bílkovin na obyvatele jsme se po rozsáhlé studii rozhodli otevřít školící a pěstitelskou dílnu hlívy ústřičné, protože 1 kg hlívy ústřičné obsahuje 150 g bílkovin. Důvodem výběru hlívy ústřičné jsou nízké náklady projektu a fakt, že není třeba složitých podmínek a požadavků na jeho zajištění, neboť každý účastník školící dílny si může založit vlastní projekt v rámci svého domu, sklepa nebo zemědělské půdy. Začali jsme školit cílovou skupinu projektu, přičemž místo nám poskytl donor a výrobní požadavky byly zajištěny prostřednictvím sdružení. Šlo o seno, pšenici a výtrusy hlívy ústřičné, nylonové pytle na balení, lékařský líh na sterilizaci rukou, 200litrový sud a nádobu na plyn. To jsou jediné potřeby projektu.

Můžete nám popsat celý projekt od jeho zahájení až po samotnou produkci?

Začneme tím, že v sudu vaříme vodu po dobu dvou hodin, poté vložíme seno a vaříme další hodinu. Seno vyjmeme a položíme na stůl tak, aby se zbavilo vody, a přitom zůstalo mírně vlhké. Kultivační proces začíná, když má vařené seno dobrou vlhkost a teplotu 5 stupňů Celsia. Do pytle se dá deseticentimetrová vrstva sena, přidají se výtrusy, pak pěticentimetrová vrstva sena a výtrusy, dokud nejsou sáčky plné. Poté se pytel stlačením zbaví vzduchu a po zavázání je uložen. Oba konce pytle se zespodu otevřou, aby se zbavily přebytečné vody, kromě toho se skalpelem na každých pěti centimetrech udělají zářezy a sáčky se umístí na místo na zemi nebo se zavěsí. Místnost, v níž jsou pytle umístěny, musí být dva dny předem sterilizována a teplota v místnosti nesmí překročit 25 °C, aby výtrusy neuhynuly, a naopak nesmí být nižší než 18 °C. Vlhkost v místnosti musí být 85%. Toho dosáhneme navlhčením pytlů a jejich položením na podlahu místnosti, čímž se zvýší vlhkost. Samotné pěstování začíná po patnácti dnech a v této fázi přichází vodní postřik na otvory v pytlích, nikoliv na plody. Životní cyklus hlívy je šedesát dní, poté se objeví nové plody, ale v malém množství. Proto je výhodnější odpad z výroby v podobě sena odebírat a prodávat ho zemědělcům, aby jím krmili zvířata nebo hnojili okolí stromů a plodin.

Jaké jsou přibližné náklady na výtrusy neboli spory hlívy?

Cena litru spor je v současné době na místním trhu přibližně 20 000 syrských liber a cena sena záleží na zeměpisné oblasti. V současnosti se pohybuje kolem 1 000 syrských liber.

O jakých dalších projektech uvažujete?

Mám dopodrobna vymyšlené projekty, které bych chtěl realizovat, mimo jiné integrovaný zemědělský projekt chovu zvířat a výroby živočišných produktů. Měl by se odehrávat ve třech etapách počínaje pěstováním krmných surovin po dobu jednoho roku přes nákup kvalitních krav a zásobování lokálního trhu mlékem až po založení mlékárny a sýrárny pro domácí potřebu i export. Další projekt, který mám v zásobě, je konkrétně zaměřen na region v okolí an-Nabk, jenž se podobá mnoha regionům Íránu. Jedná se o šafrán. Stejně tak bychom měli přemýšlet o chovu ryb, jmenovitě kaprů, což je projekt nevyžadující výrazných nákladů.

Chcete něco říci na závěr?

Děkuji Vašemu médiu, že se zajímá o naše aktivity a také děkuji představenstvu Sociálně charitativního sdružení za to, že mi dává možnost promýšlet nové projekty a inovovat stávající.

Děkujeme za rozhovor!

عاطف رزق : مشاريع صغيرة

دمشق – يونس أحمد الناصر

تعدّ المشروعات الصغيرة والمتوسطة نقطة انطلاق لعملية التنمية الاقتصادية، خاصة في ظل الظروف الراهنة التي تتعرض لها البلاد، وتساهم في تحريك عجلة الاقتصاد حيث تستحوذ على النسبة الأعلى من بين جميع المشاريع الاقتصادية

إن أهمية المشروعات الصغيرة والمتوسطة تنبع من كونها سياسة متبعة في معظم دول المتقدمة وغير المتقدمة ويجب الاستفادة من تجارب هذه الدول بهذا الخصوص ودائماً يتم النظر إلى الموضوع من جهة ما يمكن أن يقدم من حلول لمشكلات موجودة.

 في سورية خلال السنوات الأخيرة لدينا مشكلات تواجه النمو الاقتصادي وهذا أمر حقيقي، و الأكيد بأن عملية التنمية الاقتصادية هي دائماً فعل قسري مخطط ومبرمج وفق آليات معينة, لذا من أجل أن نحل هذه المشكلات التي تواجهنا بخصوص التنمية الاقتصادية، ومن أجل النظر إلى مستقبل تكون فيه سورية دولة تضاهي الدول على مستوى العالم فنحن بحاجة لأساليب وأدوات ومن ضمن هذه الأدوات قطاع المشروعات الصغيرة والمتوسطة والذي يعنى بحل مشاكل البطالة وخلق مشروعات تستوعب هذه البطالة سواء كانت البطالة بالمفهوم التقليدي الخاص أي لدى الأشخاص الذين لا يجدون عملاً أو كانت تخص الأشخاص الذين يعملون بأعمال غير منتجة

و يجب التأكيد بأن قطاع المشروعات الصغيرة والمتوسطة ذو أهمية حيوية وإن قوة الاقتصاد السوري تعتمد على هذا القطاع،  وإن الاهتمام بهذا القطاع لا يعني إهمال المشروعات الكبيرة على سبيل المثال ولا يمكن استبعادها، فبالعكس نحن نريد الاقتصاد السوري اقتصاداً بنسيج متكامل.

 لذلك نعتقد بأنه يجب أن يحظى هذا القطاع( المشروعات الصغيرة والمتوسطة) بالعناية الكاملة خلال الفترة الحالية, فكثير من الناس يمتلكون الإرادة القوية والأفكار الخلاقة والنية الصادقة ليحولوا أحلامهم إلى حقيقة، إلا أنهم يفتقرون إلى الموارد اللازمة والدعم الضروري لتحقيق هذه الأحلام.

الأمانة السورية للتنمية نهضت بهذا الجانب من خلال مساعدة الأفراد على بلورة مبادراتهم الذاتية والعمل على تحقيقها لضمان عدم إضاعة هذه الفرص التي ستعود عليهم بالفائدة.

فبرامج الأمانة السورية للتنمية  تقدم الدعم للأفراد عبر إرشادهم وتدريبهم وتمويلهم لخلق فرص جديدة، فتمكنهم من خلال توسيع آفاقهم الاقتصادية من الحصول على مصادر رزق مستدامة , ليكونوا فاعلين مؤثرين في مستقبل مجتمعاتهم.

وتوفر الأمانة السورية للتنمية إمكانية حصول الأفراد على تمويل متناهي الصغر وعلى قروض لمشاريعهم الصغيرة والمتوسطة في جميع القطاعات الاقتصادية.

 و برامج الأمانة السورية للتنمية للتمويل المتناهي الصغر يمنح الأفراد فرصةَ الخروج من دائرة الفقر، والتأثير إيجابياً في تحسين سبل معيشتهم, كما يمنحهم فرصة تأسيس أعمال قابلة للنمو والتطور، باستثمار الخيارات المتاحة عبر الاعتماد على منتجات محلية متنوعة بدءاً من إنتاج الزيتون والجبن البلدي وصولاً إلى إعادة إحياء زراعة الورد الدمشقي.

ويمكن أيضاً لأصحاب المشاريع الناشئة الحصول على قروض صغيرة تمكنهم من الحفاظ على أعمالهم أو تعزيزها، مما يعود بالنفع عليهم وعلى العاملين في هذه المشاريع وعلى المجتمع ككل , ويحق للمقترضين الحصول على قروض أكبر طالما أنهم مستمرون بالعمل ويقومون بتسديد التزاماتهم المالية حين استحقاقها، والهدف من كل ما سبق تشجيعهم على تحمّل المسؤولية والوصول إلى مشاريع أكثر استدامة, أمّا الأقساط المسددة فتستخدم باستمرار لإعادة تغذية المنظومة المالية بغية دعم طلبات الاقتراض الجديدة.

 كما تقدم الأمانة السورية للتنمية في برامجها التدريب اللازم للأفراد لممارسة مهنة أو حرفة معينة، بالإضافة إلى رفدهم بالمعارف والمهارات المطلوبة لإدارة أعمالهم, وتعتمد بذلك على مجموعة من المدربين المهنيين من ذوي الخبرة في مجال تطوير المشاريع, وهذا التدريب العملي موجه لتلبية متطلبات السوق وتحدياته، إضافة إلى إصدار الشهادات وتسهيل منح التراخيص في حال دعت الحاجة, وذلك ليستمر الأفراد بتأمين الدخل المطلوب ومتابعة أعمالهم بقطاعات مختلفة، بما في ذلك أعمال البناء، وصناعة الملابس، والصناعات اليدوية الحرفية والغذائية,  مع خلق آفاق جديدة للمنتجين

كما انطلق المصرف الأول للتمويل الصغير في سورية  (FMFB-S) كمؤسسة مالية مصرفية اجتماعية بهدف تخفيف وطأة الفقر وتحسين نوعية حياة عملائها وتمت الموافقة النهائية على تسجيل مؤسسة التمويل الصغير الأولى في سورية في سجل الشركات المالية في دمشق بتاريخ 18 تشرين الأول 2008 لتصبح أول مؤسسة تمويل صغير في سورية.

أيضا الجمعيات الخيرية في سورية تعمل لسد ثغرة مهمة في المجتمع الذي يعاني من الفقر والبطالة لما تتمتع به من صلاحيات واسعة ومرونة في الحركة داخل المجتمع تمكنها من معرفة مشاكله واحتياجاته والقدرة على جمع الأموال بشكل قانوني ويسير, وتحمل الجمعيات الخيرية على عاتقها مسؤولية كبيرة من حيث تطوير عملها للابتعاد عن الجانب الإغاثي الصرف لصالح الجانب الإنمائي وابتكار أدوات عمل جديدة لمساعدة الشباب في حياتهم العلمية والمهنية والاجتماعية وبالتالي النهوض بالمجتمع نحو الازدهار والتطور، وإبعاد الصبغة السائدة عليها والتي جعلتها مختصة بالفقراء والمحتاجين فقط، بحيث تقتصر مهمتها على إحصاء الفقراء وإيصال المساعدات العينية والمالية لهم، وهي طريقة أصبحت قديمة وتقليدية لا تلبي حاجة المجتمعات التي من المفترض أنها تسعى للتطور والنهوض لمحو التخلف الذي أصابها في العقود الماضية.

الفطر المحاري يمكن أن يكون مشروعًا صغيراً جداً، ويمكن تحقيقه بشكل ناجح في المنازل أو الأماكن ذات المساحة الصغيرة, و يمكن بيع الفطر في السوق المحلية أو على الإنترنت, ويمكن لمشروع الفطر المحاري الصغير أن يكون مربحا إذا تم تحقيقه بشكل صحيح .

 و انطلاقا من الخطة الاستراتيجية للجمعية الخيرية الاجتماعية في النبك 2021  – 2025 و التي تتضمن بأول أهدافها تطوير المشاريع و البرامج الخيرية المؤثرة في المجتمع وإنشاء فرق عمل مبدعة داخل الجمعية على منهجية ( فكر – ابتكر – نفذ ) فقد تم تنفيذ ورشة عمل بعنوان ( زراعة الفطر المحاري ) ورشة أخرى للتدرب على صناعة الصابون في المنزل  و الهدف منها توفير فرص عمل و تطوير نظم فعالة لتحويل الأسر المستفيدة من خدمات الجمعية إلى أسر منتجة .

إن هذا الاتجاه الاستراتيجي التنموي الذي تتطلع إليه الجمعية الخيرية الاجتماعية في النبك هو تحويل الأسر المستفيدة من خدمات الجمعية إلى أسر منتجة من خلال تنمية  مهارات وقدرات الأسر على تطوير منتجات تتناسب و مهاراتهم وقدراتهم

و إن جعل هذه الأسر منتجة هو غاية سامية و استراتيجية تنموية تحقق توازن اجتماعي و تقي من الفقر و العوز المادي

كما أن الاعتماد الذاتي على تنمية الموارد المالية للأسرة هو أحد أهم استراتيجيات الوقاية من الفقر.

كل ذلك ضمن الرؤية الاسترتيجية للجمعية التي أعدها المدرب الدولي في إدارة الموارد البشرية عاطف محمد رزق وللاطلاع على هذه التجربة الناجحة و التي انتشلت عدد من الأسر من براثن الفقر كان لقائنا اليوم مع السيد عاطف رزق للحديث عن هذه التجربة و كان لنا الحوار التالي :

السؤال الأول :  السيد عاطف رزق نرحب بكم على صفحات موقع إعادة إعمار سورية التشيكي و قد لفتنا نشاطكم المتميز في مجال التدريب على إنتاج الفطر المحاري و سؤالنا الأول هو التعريف بكم من حيث الشهادات و الخبرات العملية لو تكرمتم .

الجواب : بداية اسمحوا لي بتوجيه الشكر لكم و لوسيلتكم الإعلامية لتسليط الضوء على جهدنا المجتمعي  آملين أن تلقى تجربتنا الناجحة الرواج  لما فيه خير المجتمع

و إجابة على سؤالكم أقول : أنا عاطف محمد رزق – مدرب دولي في إدارة الموارد البشرية

عملت في مدينة الكويت بشركة الرائد للبرمجيات و عدت لسورية عام 2003 و افتتحت معهدا خاصا للتدريب و بقيت أدرس فيه لغاية عام 2012 و كنت و لا زلت  أعمل في الجمعية الاجتماعية الخيرية في النبك بصفة  مدير المشاريع و التطوير و قد نفذت مع الجهات المانحة ( منظمة الصحة العالمية – برنامج الأمم المتحدة الإنمائي مبادرة أهل الشام عدة مشاريع ضمن استعادة سبل العيش و تأمين فرص عمل للنساء المعيلات لأسرهن

و أنا شخصيا أستمتع بالعمل عب فرق المتطوعين و توجيه الشباب لخدمة المجتمع .

و قد اتبعت العديد من الدورات منها إدارة الكوارث الطبية و التعافي المبكر واستعادة سبل العيش و إدارة المشاريع الصغيرة و المتوسطة و المتابعة و التقييم لمشاريع التعافي المبكر و التخطيط الاستراتيجي و إدارة الموارد البشرية و الإدارة الفعالة و تدريب مدربين TOT

السؤال الثاني : السيد عاطف لندخل مباشرة بموضوعنا الذي نرغب بالإضاءة عليه بالتفصيل ( لنقل هذه التجربة المفيدة ) و هو إنتاج الفطر المحاري و هو المشروع الذي أشرفت على انجازه ضمن خطة عمل الجمعية الاجتماعية الخيرية في النبك لو تكرمتم .

الجواب : من خلال عملي كمدير مشاريع وتطوير في جمعية النيك الخيرية 2010  ومن خلال عملي الخيري كنت ألاحظ بأن عمل الجمعية هو عمل رعاية وتقديم مساعدات فقط , فخطر لي أن أبدأ بالعمل الانتاجي ضمن( فريق عمل 2015 ) فكان أول مشروع (عايشين سوا ) يتلخص بعمل الصوف المنزلي وتم استهداف ٢٨ سيدة لتدريبهن على هذا العمل وتسويق منتجاتهن, تلاه في عام 2017 مشروع منفذ مع برنامج الأمم المتحدة الإنمائي UNDP و هو مشغل خياطة متكامل وفر ٤٠ فرصة عمل + ٢٠ فرصة تدريب وجمع المستهدفين نساء معيلات لأسرهن, ولا زالت هذه المشاريع قائمة وتقدم خدماتها للمستفيدين .

ومع تدهور الوضع الاقتصادي وضعف القوة الشرائية وتناقص نصيب الفرد من البروتين وبعد عملية دراسة واسعة و وتقدير احتياج المجتمع من البروتين قررنا افتتاح ورشة تدريبية و إنتاجية ( للفطر المحاري) حيث أن ١ كغ من الفطر المحاري فيه ١٥٠غ بروتين , وسبب اختيارنا لهذا المشروع (الفطر المحاري) هي تكلفة المشروع المنخفضة و لا تحتاج إلى شروط ومتطلبات صعب تأمينها, حيث يمكن لكل مستفيد من الورشة التدريبية إنشاء مشروعه الخاص ضمن مسكنه أو قبو منزل أو في أرضه الزراعية وقد بدأنا بتدريب الفئة المستهدفة من المشروع (جمعية النبك الخيرية) وتم تقديم المكان من قبل أحد المتبرعين وتأمين مستلزمات الإنتاج عن طريق الجمعية ( التبن والقمح + أبواغ الفطر المحاري) و أكياس نايلون للتعبئة وكحول طبي لتعقيم الأيدي و برميل سعة ٢٠٠ ليتر وجرة غاز.

هذه هي احتياجات المشروع فقط .

السؤال الثالث : قد يسأل سائل يرغب بتنفيذ هذا المشروع عن مراحل البدء بالمشروع وصولا للانتاج لو تكرمتم

الجواب : يتم تنفيذ خطوات العمل على الشكل التالي:

١– نقوم بغلي الماء في البرميل لمدة ساعتين, ثم نضع مادة التبن في الماء المغلي لمدة ساعة واحدة

2-  إخراج التبن من الماء ووضعه على طاولة للتخلص من الماء( بقاء التبن رطب قليلا)

3-  تبدأ عملية الزراعة عندما يكون التبن المغلي رطوبته جيدة و درجة حرارته ٥ درجة مئوية ,حيث يوضع طبقة من التبن بارتفاع 15سم ثم رش أبواغ الفطر في الأكياس طبقة أولى و ١٠ سم تبن ثم رش الأبواغ و الطبقة الاخرى ٥ سم ثم أبواغ حتى امتلاء الأكياس.

4- عند الانتهاء من تعبئة الأكياس  نقوم بتفريغ الهواء من الأكياس و ذلك بالضغط على الكيس ثم ربطه قبل وضعه في مكانه ويتم فتح طرفي الكيس من الأسفل للتخلص من الماء الزائد , بالإضافة لعمل تشطيبات بالمشرط كل ٥ سم ( × ) ووضع الاكياس في مكانها على الأرض أو تعليقها

الغرفة التي يتم فيها وضع الاكياس يجب أن تكون معقمة قبل يومين بـ(الكلورينا) عند طريق البخ و درجة حرارة الغرفة يجب أن لا تزيد عن ٢٥ درجة مئوية كي لا تموت الأبواغ والحرارة المنخفضة يجب أن لا تقل (١٨ درجة) وانخفاض درجة حرارة الغرفة دون ذلك سيؤدي لدخول الأبواغ بمرحلة سبات مع ارتفاع درجة الحرارة يعود للانتاجكما يجب أن تكون رطوبة الغرفة ٨٥٪ و نقوم بذلك بتبليل أكياس الخيش و وضعها على أرضية الغرفة فترفع الرطوبة.

السؤال الرابع : السيد عاطف حبذا لو تحدثنا عن دورة الانتاج و متى يبدأ قطاف ثمار الفطر لو سمحتم .

الجواب : يبدأ الإنتاج بعد ١٥ يوم , وخلال هذه الفترة يتم رش رذاذ الماء على فتحات الأكياس وليس على الثمرة بحد ذاتها

ودورة حياة المشروع ٦٠ يوم (مجدي) بعدها تظهر ثمار جديدة ولكن بكميات قليلة لذلك يفضل تصريف فضلات الانتاج (التبن) و هي تباع للفلاحين لتغذية الحيوانات عليها أو أسمدة حول الاشجار و المزروعات.

السؤال الخامس : لو تحدثنا عن تكاليف المشروع الأبواغ مثلا و لو فكرة بسيطة لو سمحتم .

الجواب : يبلغ سعر ليتر الأبواغ حاليا في السوق المحلية بشكل تقريبي 20 ألف ليرة سورية ومادة التبن حسب السعر في المنطقة الجغرافية و هو بحدود الألف ليرة سورية حاليا .

السؤال السادس : ما هي المشاريع التي ترغبون بإنجازها أخي عاطف

الجواب : في جعبتي مشاريع ارغب بانجازها وقمت بدراستها كاملة ولم تر النور حتى الآن و منها مشروع زراعي متكامل لتربية الحيوان وتصنيع المنتجات الحيوانية على ثلاث مراحل:

 المرحلة الأولى: زراعة المواد العلفية لمدة عام وتلبينها (الحفاظ على المواد العلفية بالتغليف)

المرحلة الثانية : شراء أبقار من النوع جيد (فريزن) وتزويد السوق المحلية بمادة الحليب حتى الاستقرار على كمية معينة

المرحلة الثالثة: إنشاء معمل ألبان وأجبان للسوق المحلية والتصدير و في جعبتي مشروع آخر هو مشروع نمذجة بمنطقة النبك يشبه مناطق كثيرة في إيران ويجب التفكير بالاتجاه لإنتاج الزعفران و كذلك مشروع تربية أسماك (مزارع أسماك الكارب) لأنه لا يحتاج لتكاليف كبيرة.

السيد عاطف رزق كلمة ختامية تودون قولها ؟ 

أود أن أشكر وسيلتكم الاعلامية لتسليط الضوء على عملنا و قرائكم الكرام , كما أشكر مجلس إدارة الجمعية الخيرية الاجتماعية في النبك لاتحاتهم الفرصة لي للتفكير والابتكار لتقديم مشاريع تنموية و تشغيلية .

بدورنا سيد عاطف نود أن نشكركم لكل المعلومات التي حصلنا عليها منكم .

Related posts