Banner v záhlaví
Banner v záhlaví
Banner v záhlaví

Rozhovor: s Manál Asadovou (nejen) o syrském zemědělství

Rozhovor: s Manál Asadovou (nejen) o syrském zemědělství

Zemědělství a na něj navázaný potravinářský průmysl patří k nejvýznamnějším odvětvím syrského hospodářství a je hnací silou výrobní činnosti v zemi. Snaha státu o dosažení co největší soběstačnosti v potravinářství a práce na jeho dalším rozvoji se přímo odvíjejí od rozvoje zemědělství a živočišné výroby. Potravinářský průmysl je pak nedílně propojen s dalšími průmyslovými odvětvími, mimo jiné s výrobou papírových, plastových či skleněných obalových materiálů, či se sektorem služeb, například v oblasti dopravy a spojů. Před válkou se výrobky Generálního úřadu pro potravinářský průmysl dostávaly do každé syrské domácnosti. Tato organizace a společnosti na ni napojené však během válečných let utrpěly velké škody zničením zařízení, sabotáží strojů, rušením továren a vyřazením velkých ploch zemědělské půdy, která je hlavním zdrojem pro potravinářský průmysl. Abychom se blíže seznámili s fungováním tohoto úřadu a jeho aktivitami v rámci procesu poválečné obnovy, sešli jsme se s jeho ředitelkou inženýrkou Manál Asad a uskutečnili s ní následující rozhovor:

Paní inženýrko, dovolte, abychom Vám vyřídili pozdravy od vedení našeho webu, které Vám přeje mnoho úspěchů při řízení takto důležité instituce. Mohla byste Váš úřad, prosím, na úvod našim čtenářům představit?  

Vítám Vás v Generálním úřadu pro potravinářský průmysl a děkuji Vám za zájem podat reálný obrázek o naši práci. Zdravím vedení Vašeho webu i všechny přátele v České republice. Pokud jde o Vaši otázku, Generální úřad pro potravinářský průmysl byl zřízen legislativním dekretem č. 1849 ze dne 10. července 1975 za účelem rozvoje potravinářského průmyslu v Sýrii. Generální úřad pro potravinářský průmysl dohlíží na potravinářské podniky v rámci veřejného sektoru a zastřešuje většinu jeho podniků. V současné době má úřad pod sebou 15 podniků rozmístěných v jednotlivých guvernorátech (Damašek a jeho okolí, Tartus, Homs, Hamá, Aleppo), jejichž činnost je spojena se zemědělským sektorem a dostupností surovin.

Syrské mlékárenské společnosti nedávno obnovily výrobu sýra kaškaval. V jakém stavu jsou dnes mlékárenské společností v Damašku a v guvernorátech a jaké jsou jejich marketingové plány?

Mlékárna v Damašku a mlékárna v Homsu patří pod náš úřad s výrobní kapacitou 42 tun syrového mléka denně. Mlékárenská společnost v Damašku v Ghútě je sanována a po dlouhé přestávce byly znovu spuštěny sekce vyrábějící máslo, ghí a kaškaval. Do května bylo dosaženo zisku v hodnotě 583 milionů syrských liber. Co se týče mlékárenské společnosti v Homsu v al-Múmás, tak byla plně obnovena do května 2024 a dosáhla zisku ve výši přibližně 11 miliard syrských liber. Výrobky těchto společností jsou k dispozici v halách ministerstva v různých guvernorátech a v hale úřadu na damašském náměstí Sabaa Bahrat. Vedle toho jsou prodejní místa také v halách společností přidružených k úřadu za dodržení syrského standardu a za přijatelné ceny. Všechny výrobky jsou naceněny podle nákladů a s malou ziskovou marží v souladu s úlohou úřadu pozitivně zasahovat ve prospěch spotřebitele.

Jaký je aktuální stav syrských konzerváren a jaký je Váš plán pro plnou obnovu tohoto důležitého odvětví?

Úřad má pod sebou konzervárnu v damašské Ghútě, jejímiž hlavními produkty jsou rajský protlak, džemy a řada dalších potravin. Konzervárna se snaží vedle dovozu také vyrábět primární zemědělské suroviny a koordinovat svou činnost s ministerstvem zemědělství a agrární reformy s cílem zvýšit obdělávané plochy.

Nabízí se v potravinářství domácí či zahraniční investoři?

Společnosti, které ukončily provoz, jako pivovary Baradá a aš-Šarq, továrna na těstoviny Jarmúk, konzervárna al-Majádín či konzervárna Idlib jsou nabídnuty investorům za účelem jejich opětovného spuštění nebo alternativní činnosti.

Má Generální úřad pro potravinářský průmysl plán pro veškeré zemědělské produkty, aby byly zpracovány a nabízeny na místním trhu a případně na vývoz?

Úřad pracuje na zachování kontinuity výroby tím, že provádí pravidelnou údržbu výrobních linek a přidává nové výrobní linky.  Vedle toho koordinuje svou činnost s ministerstvem zemědělství, aby zajistil zemědělské produkty potřebné pro produkci v souladu s plánovanými kapacitami společností. Společnosti jsou také povzbuzovány, aby diverzifikovaly své výrobky a designovali obaly v souladu s poptávkou spotřebitelů a konkurencí na trzích. Damašská konzervárna, jejíž produkce probíhá v rámci zemědělských sezón (rajčata, hrášek, džemy všech druhů a různé konzervy), vypracovává svůj plán, aby zajistila kontinuitu výrobního procesu během celého roku. Totéž platí pro společnosti vyrábějící hrozny, ať už v Homsu či Suwajdě.  Tam prostřednictvím smluv se zemědělskými sdruženími vyplácíme finanční zálohy zemědělcům, aby se zajistil příjem celé úrody a výnosů. Společnost na sušení cibule v Salmíji závisí na čerstvé cibuli jako surovině a pšenici pro své hlavní produkty (sušená cibule, bulgur, mulúchíja, za’tar). Společnosti na výrobu oleje v Aleppu a Hamá jsou závislé na bavlněném semeni coby surovině pro své hlavní produkty.

Stáčírny vody v Buqajn a Ajn al-Fídža produkují jednu z nejčerstvějších balených vod na světě. Jaký je Váš výrobní plán, abyste pokryli potřeby místního trhu? Máte v plánu tento materiál vyvážet?

V obcích Buqajn, Ajn al-Fídža, as-Sín či Durajkíš probíhá výměna a renovace strojního vybavení výrobních linek a zařizují se nové výrobní linky. V homské turistické oblasti Nab al-Fawwár je linka stáčející a plnící v kapacitě 5-10 litru. Tato voda se prodává v prodejnách syrských obchodních a vojenských sociálních zařízení. Rovněž bylo podepsáno memorandum o dohodě mezi Státním úřadem pro stáčenou vodu a Federací turistických komor o zásobování turistických zařízení balenou vodou a o zásobování všech veřejných subjektů, které vodu potřebují, a o jejím prodeji prostřednictvím prodejních hal společností navázaných na úřad.

V jakém stavu je továrna na sušení cibule v Salmíji? Vrátila se k výrobě a má odbyt?

Továrna na sušení cibule v Salmíji je jednou z fungujících společností, jejímiž hlavními produkty jsou sušená cibule, bulgur, mulúchíja a tymián. Od května 2024 vyrobila 28 tun bulguru a 3 tuny falafelu. Připravuje se studie ekonomické proveditelnosti na zřízení nové výrobní linky na výrobu bulguru s kapacitou 5000 tun ročně. Výrobky společností jsou k dispozici v halách ministerstva v různých guvernorátech a v hale Generálního úřadu pro potravinářský průmysl v Sabaa Baharat, také na místech přidružených společností, vždy v patřičné kvalitě a za rozumnou cenu.

Chtěla byste říct něco na závěr?

Generální úřad pro potravinářský průmysl se snaží, co může přispívat k dosažení potravinové bezpečnosti skrze optimalizaci využití místních surovin, jejich výroby, dosažení přidané hodnoty a zvýšení výrobních kapacit podniků a továren v souladu s dostupnými možnostmi. Je třeba zdůraznit, že ekonomické sankce uvalené na Sýrii měly velký vliv na přerušení dodávek a práce výrobních linek, což ovlivnilo výkonnost všech společností z hlediska výroby, prodeje a vývozu.

Děkujeme za rozhovor.

Rozhovor pořídil náš damašský korespondent Júnus an-Násir.

المهندسة منال أسد : العقوبات الاقتصادية المفروضة على سورية أثرت بشكل كبير على تأمين مستلزمات الإنتاج وخطوط الإنتاج

دمشق –  يونس الناصر

يعتبر القطاع الزراعي من أهم القطاعات الإنتاجية المحركة لنشاط الصناعة التحويلية في الدولة ، كونه ينتج سلع الغذاء والمواد الخام اللازمة للعديد من الصناعات الغذائية .

كما يعد قطاع الصناعات الغذائية من القطاعات المهمة في اقتصاد كل دولة ، باعتباره من الصناعات الأساسية والهامة التي تسهم بشكل فاعل في تامين الغذاء للإنسان ، وتعمل على تحقيق اكبر قدر من الاكتفاء الذاتي من المنتجات الغذائية، كما أن تطوير قطاع الصناعات الغذائية يرتبط بتنمية وتطوير القطاع الزراعي والحيواني كونه المصدر الأساسي للمواد الأولية للصناعات الغذائية فضلا عن ترابطها مع فروع صناعية مهمة مثل صناعة العبوات الورقية والبلاستيكية والزجاجية ورقائق الألمونيوم ومواد التغليف على أنواعها، وكذلك قطاعات النقل والمواصلات وغيرها .

قبل الحرب الظالمة على سورية  كانت منتجات المؤسسة العامة للصناعات الغذائية تدخل كل بيت من بيوت السوريين و قد نال هذه المؤسسة و شركاتها الضرر الكبير خلال سنوات الحرب  بتدمير المنشآت و تخريب الآلات و تعطل المعامل و خروج مساحات كبيرة من الأراضي الزراعية من الإنتاج و التي تعتبر المورد الأول لقطاع الصناعات الغذائية

و اليوم و بعد أن وضعت الحرب أوزارها و بدأت عملية إعادة الإعمار

يسعدنا أن نلتقي المهندسة منال أسد المدير العام للمؤسسة العامة للصناعات الغذائية  للاطلاع على واقع هذه المؤسسة  و شركاتها و كان لنا معها الحوار التالي :

المهندسة منال أسد نرحب بكم على صفحات موقع ريبلد سيريا التشيكي و ننقل لكم تحيات إدارتنا الإعلامية و تمنياتنا لكم بالتوفيق في إدارة هذه المؤسسة الهامة و لسورية الأمن و الاستقرار .

و سؤالنا الأول هو التعريف بهذه المؤسسة لو سمحتي .

الجواب :  أرحب بكم مجددا في المؤسسة العامة للصناعات الغذائية و نشكر اهتمامكم بإلقاء الضوء على واقع و عمل هذه المؤسسة و أتوجه بالشكر لإدارتكم الإعلامية و للشعب التشيكي الصديق

بالعودة لسؤالكم أقول بأنه قد تم إحداث المؤسسة العامة للصناعات الغذائية بموجب المرسوم التشريعي رقم 1849 تاريخ 10/7/1975  لإنشاء وتطوير الصناعات الغذائية و تشرف المؤسسة العامة للصناعات الغذائية على شركات القطاع العام الغذائي، حيث تشرف على معظم الصناعات الغذائية في هذا القطاع، ويتبع للمؤسسة حالياً 15شركة متوزعة في المحافظات (دمشق وريفها، طرطوس، حمص، حماة، حلب) وترتبط أنشطتها بالقطاع الزراعي ومدى توفر المواد الأولية.

السؤال الثاني : علمنا بأن شركات الألبان عادت لتصنيع جبنة القشقوان و سؤالنا : نرجو الحديث  عن شركات الألبان في دمشق و المحافظات ما هو وضعها اليوم و خططها التسويقية ؟

الجواب : يتبع للمؤسسة العامة للصناعات الغذائية شركتي ألبان دمشق وألبان حمص بطاقة إنتاجية يومية /42/طن حليب خام يومياً

يتم العمل على إعادة تأهيل شركة ألبان دمشق (الغوطة) وتم إعادة تشغيل قسم الزبدة والسمنة والقشقوان وتحقيقها أرباح لغاية أيار بقيمة 583 مليون ل.س بعد توقفها لفترة طويلة.

أما بالنسبة لشركة ألبان حمص ( الميماس)  فتم إعادة تأهيلها بالكامل وهي من الشركات العاملة حيث أنها حققت ربح لغاية أيار 2024 حوالي/11/مليار ل.س

 تتوافر منتجات الشركات في صالات الوزارة في مختلف المحافظات وصالة المؤسسة في السبع بحرات, بالإضافة إلى وجود منافذ بيع في صالات الشركات التابعة للمؤسسة العامة للصناعات الغذائية وفق المواصفة القياسية السورية وبأسعار منافسة حيث يتم تسعير كافة المنتجات وفق الكلفة وبهامش ربح بسيط بما ينسجم مع دور المؤسسة بالتدخل الايجابي

السؤال الثالث : ماذا عن معامل الكونسروة ما هو حالها اليوم و ما هي خطتكم بمرحلة إعادة الإعمار لهذا القطاع الهام ؟

الجواب : يتبع للمؤسسة شركة كونسروة دمشق (الغوطة)  أهم منتجاتها (رب البندورة – كونسروة متنوعة – مربيات بأنواعها) وتسعى الشركة لاستجرار المواد الزراعية الأولية وتصنيعها ويتم التنسيق مع وزارة الزراعة والإصلاح الزراعي لزيادة المساحات المزروعة .

السؤال الرابع : في مرحلة إعادة الإعمار لقطاع الصناعات الغذائية هل لديكم مشاريع استثمارية مطروحة للاستثمار المحلي و الأجنبي؟

تم طرح الشركات المتوقفة على الاستثمار ( بيرة بردى- الشرق- اليرموك لإنتاج المعكرونة- كونسروة الميادين- كونسروة إدلب) وتم طرحها للاستثمار لإعادة تشغيلها بنفس النشاط أو نشاط بديل

السؤال الخامس : الصناعات الغذائية هي جزء من الأمن الغذائي للمواطن السوري حيث تلبي حاجة المستهلك وتدر فوائد على الفلاحين أو المنتجين هل لدى المؤسسة خطة لاستيعاب المنتجات الزراعية بأنواعها لتصنيعها وتقديمها للسوق المحلية وربما للتصدير ؟

الجواب : أن المؤسسة تعمل للحفاظ على استمرارية الإنتاج من خلال القيام بالصيانات الدورية لخطوط الإنتاج وإضافة خطوط إنتاجية جديدة، بالإضافة للتنسيق مع وزارة الزراعة لتأمين المنتجات الزراعية الداخلة في التصنيع وفق الطاقات المخطّطة للشركات، كما يتمّ توجيه الشركات لتنويع منتجاتها وتطوير الامبلاجات بما يتناسب مع طلب المستهلك والمنافسة في الأسواق, تقوم شركة كونسروة دمشق التي تعمل وفق المواسم الزراعية(بندورة – بازلاء- مربيات بأنواعها – كونسروة متنوعة) بوضع خطتها بما يضمن استمرار العملية الإنتاجية على مدار العام وكذلك الأمر بالنسبة لشركات العنب في حمص والسويداء التي تقوم باستلام كامل محصول العنب من الفلاحين من خلال إجراء عقود مع الجمعيات الفلاحية ودفع سلف مالية للمزارعين لضمان استلام كامل المحصول و شركة تجفيف البصل في السلمية تعتمد على البصل الطازج كمادة أولية والقمح من أهم منتجاتها ( بصل مجفف – برغل – ملوخية – زعتر) و شركتي زيوت حلب وزيوت حماة تعتمد على بذر القطن كمادة أولية من أهم منتجاتها /زيت – كسبة- لنت/

السؤال السادس : لديكم وحدات تعبئة مياه بقين وعين الفيجة وهي من أعذب المياه المعبأة في العالم

ماهي خطتكم لإنتاج وتسويق المياه المعبأة لتغطية حاجة السوق المحلية وهل لديكم خطة لتصدير هذه المادة؟

 الجواب : يتم القيام بعمليات الاستبدال والتجديد لآلات خطوط الإنتاج لوحدات (بقين – عين الفيجة – السن – دريكيش ) و إقامة خطوط إنتاج جديدة (نبع الفوار – إقامة خط 5-10 لتر و بالكاسات في وحدة تعبئة مياه السن )كما أنه هناك خط 0.5-1.5 لتر قيد التوريد أيضاً في وحدة تعبئة مياه نبع السن .

يتم البيع في صالات السورية للتجارة والمؤسسة الاجتماعية العسكرية كما تم توقيع محضر اتفاق بين الشركة العامة لتعبئة المياه واتحاد غرف السياحة لتزويد المنشآت السياحية بالمياه المعبأة وتزويد كافة الجهات العامة بحاجتها من المياه والبيع عبر منافذ بيع الصالات التابعة للمؤسسة وشركاتها .

السؤال السابع : نعلم بأن لدينا في سورية معمل تجفيف البصل في السلمية ما هو وضع هذا المعمل , وهل عاد للإنتاج ومنافذه التسويقية؟

 الجواب : بالنسبة لشركة تجفيف البصل بالسلمية فهي من الشركات العاملة أهم منتجاتها ( بصل مجفف – برغل – ملوخية – زعتر) حيث انتجت لغاية شهر أيار 2024 /28/طن برغل و /3/طن فلافل و يتم العمل على إعداد دراسة جدوى اقتصادية لإقامة خط إنتاج جديد لإنتاج البرغل بطاقة 5000 طن سنوياً.

تتوافر منتجات الشركات في صالات الوزارة في مختلف المحافظات وصالة المؤسسة في السبع بحرات بالإضافة إلى وجود منافذ بيع في صالات الشركات التابعة للمؤسسة العامة للصناعات الغذائية وفق المواصفة القياسية السورية وبأسعار منافسة حيث يتم تسعير كافة المنتجات وفق الكلفة وبهامش ربح بسيط بما ينسجم مع دور المؤسسة بالتدخل الايجابي

السؤال الثامن  : المهندسة منال أسد هل من كلمة أخيرة تودون إيصالها للقراء ؟

الجواب : تسعى  المؤسسة العامة للصناعات الغذائية لزيادة المساهمة في تحقيق الأمن الغذائي من خلال الاستثمار الأمثل للمواد الأولية المحلية وتصنيعها وتحقيق القيمة المضافة و زيادة الطاقات الإنتاجية للشركات والمعامل وفق الإمكانيات المتاحة

ولابد من التأكيد أن العقوبات الاقتصادية المفروضة على سورية أثرت بشكل كبير على تأمين مستلزمات الإنتاج وخطوط الإنتاج الأمر الذي أثر على أداء الشركات التابعة من حيث إنتاجها ومبيعاتها وصادراتها.

  • شكرا لكم المهندسة منال أسد على استقبالكم اللطيف والوقت الممنوح لنا و على المعلومات التي حصلنا عليها
  • شكرا لكم .

Related posts