Banner v záhlaví
Banner v záhlaví
Banner v záhlaví

Rozhovor: s Masánem Nahhásem (nejen) o syrském podnikatelském vlastenectví

Rozhovor: s Masánem Nahhásem (nejen) o syrském podnikatelském vlastenectví

Vlastenectví je o činech, nikoliv o slovech. V poslední době se vystupňovala další z pochybných mediálních kampaní propagující emigraci syrských podnikatelů a firem do zahraničí, kde se jim prý nabízí řada slibných příležitostí, zatímco doma je situace zoufalá a již není naděje na průlom. Za těmito výzvami k emigraci se skrývá další snaha o rozkradení bohatství Sýrie, včetně jejích lidských kádrů. A tak jako fyzické i právnické osoby disponují nezcizitelnými právy, také vlast si nárokuje, aby při ní její synové a dcery stáli v době krize, a to svými skutky, nikoliv pouhými slovy. Jedním z lidí, kteří se řídí tímto principem, věří v obrodu Sýrie a rozhodli se zůstat a vlast podpořit, je podnikatel Masán Nahhás, člen Damašské obchodní komory, předseda představenstva stavební společnosti Caesar, předseda představenstva reklamní společnosti Michelangelo, člen představenstva společnosti Iranol, majitel sítě klenotnictví Lazord, tajemník Smíšené syrsko-íránské obchodní komory, člen představenstva společnosti Madarat for Electronic Payment Services a předseda představenstva Charitativní rozvojové asociace, abychom jmenovali jen nejvýznamnější z jeho funkcí. Následující rozhovor s panem Nahhásem vedl korespondent Rebuildsyria.cz v jeho kanceláři v hlavním městě Damašku.

Pane Nahhási, děkujeme za milé přijetí. Mohl byste se, prosím, našim čtenářům, představit a přiblížit své aktivity?

Jmenuji se Masán Nahhás a kromě jiného jsem členem Damašské obchodní komory a ředitelem společnosti Nahhas Group. Ještě jednou Vás zde vítám a nejprve mi dovolte vyjádřit obrovskou radost, kterou všichni prožíváme díky vojenskému vítězství, jehož bylo dosaženo oběťmi naší hrdinné armády a s pomocí našich věrných spojenců. Jak víte, dnes se nacházíme v ekonomické krizi, jsme cílem nespravedlivé ekonomické války a jednostranných sankcí. Sýrie platí vysokou cenu za své velkolepé vojenské vítězství nad terorismem. Je evidentní, že proti nám probíhá spiknutí za účelem fragmentace naší země, proti čemuž se bráníme. Zvítězili jsme vojensky a s Boží pomocí bezpochyby zvítězíme i v této ekonomické válce. Krok za krokem v ní zvítězíme díky úsilí našich ekonomů, podnikatelů, obchodníků i spřátelených zemí. Za povšimnutí stojí naše vztahy se zeměmi BRICS, s Ruskem, Íránem a dalšími přáteli. Obnovujeme vztahy s našimi jordánskými bratry a celkově dochází k oteplení v rámci arabského světa. Vztahy jsou vždy o určité rovnováze a vyváženosti, a tak jako je usmíření v zájmu bratrského Jordánska, je rovněž v našem zájmu. Jsme těmto zemím otevřeni a vidíme lepší budoucnost, kdy naše útrapy budou jen bolestivou vzpomínkou. Jak říká arabské přísloví: „Paměť je hrází proti opakování chyb“. Sýrie trpěla jako žádná jiná země. Proto je naší povinností ji obnovit a přilákat zainteresované společnosti. Zásadní roli v tom může sehrát nedávno vydaný nový investiční zákon, který napomáhá navrácení kapitálu syrských emigrantů a pobízí zahraniční investory, aby zde investovali.

Zmínil jste protisyrské sankce. Jak byste je v praktické rovině popsal evropskému čtenáři?

Nespravedlivé sankce proti Sýrii a syrskému lidu se dotýkají podnikatelů i běžných občanů bez rozdílu, dotýkají se jejich základních životních potřebách. Dopadají na všechny vrstvy společnosti, děti, staré lidí, ženy. Všichni jsou těmito sankcemi postiženi. Přál bych si, aby se občané evropských zemí i zahraniční společnosti ozvali proti této nespravedlnosti a požadovali zrušení sankcí. Věřím, že jejich hlas bude vyslyšen. Svět potřebuje Sýrii a Sýrie potřebuje svět. To je jasné a logické, jsme totiž velký a perspektivní trh z hlediska dovozu i vývozu, jsme aktivní v obchodě, zemědělství, průmyslu. Všichni nás potřebují. Sýrie je branou do Orientu, máme unikátní strategickou polohu u Středozemního moře a mezi kontinenty. Žádám všechny země světa, aby znovu přezkoumaly protisyrské sankce. A vyzývám naše přátele v České republice, aby silou své pozice v Evropě požadovali zrušení sankcí a přispěli k obnově Sýrie.

Jak vidíte úlohu zemí BRICS v obnově Sýrie?

Bezpochyby se orientujeme na země skupiny BRICS v souladu s rozhodnutím našeho prezidenta Baššára al-Asada. Jeho projev ohledně této záležitosti byl vizionářský a klíčový pro budoucnost národa. Pan prezident obecně prokázal vynikající úsudek. Od začátku nás připravoval na to, že krize potrvá dlouho, že nebude krátkodobá. Skvěle porozuměl světové politice a mezinárodnímu spiknutí, když řekl, ať směřujeme na východ, k zemím BRICS, k latinskoamerickým zemím, jako je Argentina nebo Brazílie, k Jihoafrické republice. Je mnoho zemí, které vzhlížejí k Sýrii a my doufáme, že se nám otevřou. Jsem přesvědčen, že se před Sýrií rýsuje slibná budoucnost a prosperita.

Máte veškeré své společnosti v Sýrii, nebo je část Vašeho byznysu také mimo syrské území?

Všechen svůj byznys mám v Sýrii, kterou nikdy neopustím, což se nevylučuje s tím, že mám velmi dobré vazby s bratry v Íránu a některých arabských zemích, jako jsou Irák a Emiráty, stejně jako jsem otevřen všem společnostem ze spřátelených zemí. Můj otec, ať je k němu Bůh milostiv, mi kladl na srdce, že mé místo a místo mých dětí je zde, v naší vlasti. Stále to mám na paměti. Mnozí se snažili a investovali mimo Sýrii. Co vím, tak vložili do Libanonu ekvivalent šedesáti miliard dolarů – a kde jsou tyto peníze dnes? Přišly vniveč, zatímco lidé u nás nemají na jídlo a na pití. S odchodem těchto prostředků trpěla země nedostatkem likvidity, zvýšila se cena devíz. Když někdo vložil milion dolarů do libanonských bank a o své peníze přišel, musel v Sýrii prodat nemovitosti a převést peníze z nich do zahraničí, aby mohl pokračovat ve svém obchodu. Když někdo investoval v Turecku, přišel o svůj dům, o svůj obchod, turecká vláda řekl, že to není jeho majetek, ale majetek tureckého státu. Stalo se to i v dalších zemích. Každá ze zemí, do nichž se Syřané uchýlili, jim může odebrat privilegia nebo může komukoliv ukončit pobyt, čímž kupříkladu majitele továrny donutí prodat svůj majetek za poloviční hodnotu. Doporučuji syrským podnikatelům, aby se neopájeli iluzemi a nedočkali se dne, kdy budou muset prodat svoji půdu nebo továrnu a po zbytek života se nedostanou k penězům, které vyvedli ze své vlasti. Říkám to zcela od srdce: investice do vlasti je tou nejlepší investicí a nikdo vás nebude nutit vlast opustit nebo odevzdat váš majetek.

Česká republika patří mezi země, které během války ponechaly otevřenou svoji ambasádu v Damašku. Jaké jsou Vaše ambice, co se týče spolupráce s českými společnostmi?

Doufáme, že se nám podaří získat některé druhy olejů, jako jsou motorové oleje či základové oleje. Chtěli bychom továrny na výrobu například kojenecké výživy nebo léků. Přáli bychom si, aby se české firmy podílely na obnově. Doufáme také, že se uskuteční ekonomická konference mezi Sýrií a Českou republikou a že do Sýrie přijedou čeští podnikatelé. To si přejeme a vítáme je, stejně jako další, kteří zde chtějí působit.

Od počátku roku se v Sýrii konala řada veletrhů a exhibicí. Jaké jsou z Vašeho pohledu největší benefity těchto akcí?

Myslím, že veletrhy podporují jistý druh turistického průmyslu. Přijede řada vystavovatelů a hostů z cizích zemí, což podněcuje obchod ve všech možných oblastech od ubytování v hotelích po podpisy partnerských smluv mezi společnostmi a celkovou aktivaci byznysu.

Chcete závěrem něco vzkázat čtenářům stránek Rebuildsyria.cz a českým podnikatelům obecně?

Doufáme, že se čeští podnikatelé zaměří na Sýrii, ať už se to týká zakládání továren či cestovního ruchu. Znovu upozorňuji na nový investiční zákon. Najdou zde veškerou součinnost od vlády i od lidí.

Děkujeme za rozhovor a přejeme Vám i Vaší společnosti mnoho úspěchu a dalšího rozvoje.

Děkuji za návštěvu.

رجل الأعمال السوري مصان نحاس: سورية هي بوابة الشرق وتملك موقع استراتيجي على البحر الأبيض المتوسط و بين القارات و أعمالي كلها بسورية و لن نخرج من الوطن .

دمشق – يونس أحمد الناصر

الوطنية أفعال و ليست أقوال ففي الوقت الذي تصاعدت فيه مؤخراً  حملة إعلامية مظللة تروج لهجرة رجال الأعمال و الشركات من سورية إلى مواطن أخرى يتم الترويج لها بأنها بلاد الفرص الواعدة وزرع اليأس و القنوط بنفوس رجال الأعمال و الأفراد المؤهلين لسوق العمل بأن لا أمل قريب بحدوث انفراج  و دعوتهم للهجرة إلى مواطن أخرى تستقطبهم إمعانا في سرقة هذا البلد حتى من كوادره البشرية و إذا كان من حق أي أحد سواء كان فرداً أو شخصية اعتبارية كالشركات فإن للوطن حقوق على أبنائه بالوقوف معه في الأزمات  فعلاً لا قولاً .

رجل الأعمال مصان نحاس من رجال سورية المؤمن بقيامتها مجدداً و هو بوظائفه المتعددة التي يشغلها ( عضو غرفة تجارة مدينة دمشق –  رئيس مجلس إدارة الشركة الدولية للاستثمار – رئيس مجلس إدارة شركة القيصر للبناء و المقاولات – رئيس مجلس إدارة شركة مايكل أنجلو للإعلان – وكيل شركة ايرانول النفطية – صاحب محلات مجوهرات لازورد للألماس و الذهب – أمين سر الغرفة التجارية السورية الإيرانية المشتركة – عضو مجلس الإدارة في شركة مدارات لخدمات الدفع الالكتروني – رئيس مجلس الإدارة لجمعية التنمية الخيرية) من رجال الأعمال الذين اختاروا البقاء في الوطن باقتناع و إن كان منفتحا على العالم عبر شراكات تخدم هذا الهدف

كان لموقع  rebuildsyria.cz اللقاء التالي معه في مكتبه في العاصمة دمشق :

السؤال الأول : السيد مصان نحاس رجل الأعمال السوري النشيط  بمهامكم المتعددة بداية  نشكركم على استقبالكم اللطيف و ندعوكم لتعريف قراء الموقع بشخصكم الكريم  و مجموعة نحاس كروب التي تديرونها .

الجواب : أنا مصان نحاس عضو غرفة تجارة دمشق و مدير مجموعة نحاس الاقتصادية و أقوم بمهامي برئاسة مجالس الإدارة  كما ذكرت في المقدمة .

 أرحب بكم مجدداً و اسمحوا لي بداية أن أقول بأننا اليوم كلنا نتطلع إلى ما بعد الانتصار العسكري الذي تحقق بتضحيات جيشنا البطل و مساعجة حلفائنا الأوفياء  , ونحن اليوم كما تعرفون في أزمة اقتصادية  وحرب اقتصادية ظالمة وعقوبات أحادية الجانب , و سورية اليوم تدفع ثمن انتصارها ( بسبب هذا الانتصار العسكري الكبير على الإرهاب )

 و نحن ندرك اليوم أن هذه مؤامرة على سورية لأنها انتهجت نهج المقاومة لمشروع تفتيتتها .

 نحن بعون الله انتصرنا عسكرياً و اليوم سننتصر بمواجهة الحرب الاقتصادية وطبعاً بهمة الاقتصاديين و رجال الأعمال في هذا البلد والتجار والدول الصديقة ننتصر شيئاً فشيئاً على هذه الحرب الاقتصادية , منوهين بعلاقاتنا مع دول بريكس , مع روسيا و إيران و غيرهما من الدول الصديقة وصولاً الى علاقاتنا الجديدة مع الأخوة في الأردن الشقيق و الانفتاحات العربية ,و لكي نكون منصفين العلاقات دائماً متوازنة دائماً هناك ميزان و نحن نرى ان هذه العلاقات لمصلحة الأردن الشقيق ومصلحة سورية ,  ونحن الآن ننفتح على هذه الدول و القادم أفضل و سوف يكون ما سبق مجرد ذكرى مؤلمة و كما يقول المثل العربي  “تنذكر وما تنعاد” , وما عانته سورية لم تعانيه أي دولة في العالم كما أعتقد, لذلك لدينا واجب تجاه هذا الوطن بأن نقوم بإعادة إعمار سورية وان نستقطب الشركات المهتمة و خصوصا بعد قانون الاستثمار الذي صدر مؤخراً ما يساعد على عودة رؤوس الأموال السورية المهاجرة من خارج الوطن  , بالإضافة الى دعوة المستثمرين العرب والأجانب (الأصدقاء )  ليستثمروا في الوطن  .

 السؤال الثاني : – حضرتك عرجت على موضوع العقوبات أحادية الجانب , ماذا تحدثنا عن هذه العقوبات و ما هي مطالبكم كرجال أعمال و شركات كوننا نتحدث للإعلام الأوربي ؟

الجواب : العقوبات الظالمة على سورية و الشعب السوري أساساً ( رجال أعمال ومواطنين ) و العقوبات تطال المواطن السوري وتطال الشعب السوري بأساسيات عيشه  وحاجاته و تطال  هذه العقوبات كل شرائح المجتمع أطفالا و شيوخاً و نساء و الكل متضرر من هذه العقوبات  , وأتمنى من مواطني الدول الأوروبية والشركات الأجنبية أن تطالب برفع العقوبات وهذا الظلم عن الشعب السوري  و الصوت سيصل بالتأكيد .

نثق بأن الجميع بحاجة لسورية  وهي بحاجة  للجميع , و لكي نكون واضحين ومنطقيين فالسوق السوري هو سوق كبير وسوق واعد ( سوق مستورد ومصدر و سوق استهلاكي ) نحن نعمل في التجارة والزراعة والصناعة  وكل الدول بحاجتنا , سورية هي بوابة الشرق .. وتملك موقع استراتيجي على البحر الأبيض المتوسط و بين القارات.

 و أنا أطالب أن يعاد النظر بالعقوبات من كل دول العالم  كما أدعو جمهورية التشيك  الصديقة من خلال حضورها الأوربي للمطالبة برفع هذه العقوبات و المساهمة بإعادة إعمار سورية .

 السؤال الثالث : ما هو طموحكم و توقعاتكم من مجموعة بريكس في إعادة إعمار سورية .  

الجواب : دون شك سورية متجهة لمجموعة بريكس حسب توجيهات السيد الرئيس الدكتور بشار الأسد و نحن اليوم نأخذ خطاب سيد الوطن منهج لنا و للمستقبل , لأنه يرى أكثر مما نرى نحن  فقائد الوطن يستطلع المستقبل

وقال لنا منذ بداية الأزمة بأن الأزمة ستكون طويلة وليست أزمة قصيرة وكان قارئ ممتاز للسياسة العالمية والمؤامرة الدولية وقال لنا سيادته : لنتجه شرقاً نحو دول البريكس , وبعض دول أمريكا اللاتينية كالأرجنتين والبرازيل وجنوب أفريقيا  و هناك دول كثيرة تتطلع إلى سورية ونحن نأمل أن تنفتح هذه الدول على سورية ونثق بالمستقبل بأنه سيكون مستقبلاً واعداً وزاهراً لسورية .

 السؤال الرابع : حضرتكم أستاذ مصان من رجال الأعمال الذين  كل أعمالهم ضمن سورية أم لك أعمال خارج البلد ؟

 الجواب : أعمالي كلها بسورية و لن نخرج من الوطن , و لكن لنا علاقات جيدة جداً مع الأخوة في إيران وبعض الدول العربية كالإمارات والعراق  ونحن منفتحون على جميع الأصدقاء  في كل الدول الصديقة

و أذكر بأن والدي رحمه الله قال لي :  مالك حين يغادر بلدك , ليس لك وليس لولدك. و أرجو أن ينشر هذا الكلام .

 الكثيرون جربوا واستثمروا خارج سورية  و وضعوا كما أعرف ما يعادل 60 مليار دولار في لبنان – أين هي هذه الأموال اليوم ؟

لقد ذهبت هباءاً منثوراً .. وهناك من لم يبق له مال ليأكل أو يشرب

وعانوا ما عانوه .. بالإضافة الى إنهم حمّلوا الوطن معاناة أيضاً … فبهجرة هذه الأموال عانى الوطن من نقص في السيولة فإذا تساءلنا ما الذي رفع سعر القطع الأجنبي في سورية ؟ و الجواب كما أعتقد بأن هناك من وضع مليون دولار في بنوك لبنان , وعندما خسر هذه الأموال اضطر للحصول على الأموال من سورية عن طريق بيع منزل أو عقار و تحويلها لقطع أجنبي ليكمل تجارته  و من استثمر في تركيا خسر بيته و تجارته وقالت الحكومة التركية أنه ليس ملكاً له وإنما للدولة التركية وغيرها العديد من الدول .

 أي دولة لجأ إليها السوريون تستطيع سحب امتيازات السوريين منها أو تستطيع إنهاء إقامات الجميع  , ما يترك صاحب المعمل مجبراً على بيع ممتلكاته بنصف القيمة

 وأنا انصح رجال الأعمال السوريين إلا يسيروا وراء هذه الأوهام وسيأتي يوم سيبيع أرضه أو معمله , وسيحاول بكل ما تبقى من حياته أن يعيد ما فقد من أموال بعد أن سحب هذا المال من وطنه .

أقولها من قلبي : الاستثمار في الوطن هو أنجح استثمار فـلن يقول لك أحد أن تغادر بلدك أو تسلم ممتلكاتك .

السؤال الخامس  : التشيك هي من الدول التي أبقت سفارتها مفتوحة في دمشق , هل  لديكم  طموح للعمل مع شركات تشيكية ؟

نحن نتمنى أن نحصل على بعض أنواع الزيوت كزيوت السيارات و زيت الأساس وبعض المعامل كمعامل حليب الأطفال والأدوية ومساهمة بعض الشركات التشيكية بإعادة الإعمار كما نتمنى إقامة مؤتمر اقتصادي ولو كان افتراضياً بين سورية والتشيك وأن يأتي رجال الأعمال التشيكيين إلى سورية  , هذا ما نتمناه , و نرحب بهم وبكل من يريد العمل هنا  .

 السؤال السادس  : رأينا من بداية العام كثافة بالمعارض , ما فائدة هذه المعارض وبم تفيد سورية برأيكم ؟  

اعتقد أن صناعة السياحة هي المعارض  فقدوم العارضين والضيوف من دول أخرى يدفع بالحركة الشرائية في كافة الجوانب (حجوزات فندقية و توقيع عقود شراكة بين الشركات و تنشيط حركة التجارة و الأعمال ) .

ختاما : إذا كان لكم من كلمة توجهونها لقراء الوكالة التشيكية لإعادة الإعمار ولرجال الأعمال التشيك  فماذا تقولون ؟

الجواب : نحن نتمنى من رجال الأعمال التشيكيين أن تكون بوصلتهم سورية لإقامة المعامل ولحركة السياحة ,  خاصة بعد القوانين الجديدة للاستثمار,  وسيجدون كافة التسهيلات اللازمة من الحكومة والشعب .

المراسل : شكرا لكم أستاذ مصان نحاس مع تمنياتنا لكم شخصيا و لمجموعتكم الاقتصادية بالمزيد من التطور و النجاح .

  • شكراً لزيارتكم .

Related posts