Banner v záhlaví
Banner v záhlaví
Banner v záhlaví

Rozovor: s Marwou Ajtúní (nejen) o postavení žen v syrském byznyse

Rozovor: s Marwou Ajtúní (nejen) o postavení žen v syrském byznyse

Syrské ženy se v regionální kontextu dlouhodobě těší vysokému společenskému postavení a bok po boku s muži se podílely a podílejí na budování syrské společnosti. Již dávno Syřanky získaly svá práva v oblasti vzdělávání a práce a stále aktualizované zákony jim pomáhají být skutečně plnohodnotnými partnerkami mužů ve veřejném životě. Syřanky se dokázaly prosadit bez výjimky ve všech odvětvích, ať už jde o školství, zdravotnictví a nejrůznější oblasti národní ekonomiky. Naše dnešní setkání s doktorkou Marwou al-Ajtúní bylo setkáním se zářným příkladem úspěšné syrské ženy, a to v oboru, který byl v minulosti určen výhradně mužům, jímž je velký průmyslový byznys. Dnes již ovšem Syřanky zdárně penetrovaly i tento obor a máme tak významné průmyslnice, na něž je Sýrie právem hrdá a které se zásadně zapsali ve své komunitě. S paní Marwou jsme vedli následující rozhovor:

Paní doktorko, mohla byste, prosím, nejprve ve zkratce představit sebe a svůj nesmírně bohatý profesní život?

Jmenuji se doktorka Marwa al-Ajtúní a hrdě o sobě mohu prohlásit, že jsem Syřankou působící v oblasti průmyslu. Jsem vedoucí představitelkou Výboru syrských podnikatelek a zastávám také další funkce. Jsem vedoucí podnikatelek v Syrsko-ruské radě, tajemnicí Syrsko-italské podnikatelské rady, zástupkyní americké Mezinárodní organizace pro inovace a investice v Sýrii a na Blízkém východě a vedoucí regionální kanceláře Svazu arabských investorek v Sýrii (AWIU).

Čemu se přesně coby podnikatelka věnujete?

Můj manžel získal jako první licenci na výrobu plynových bomb v Sýrii a měli jsme továrny na výrobu potravin. Já osobně mám továrnu na výrobu čokolád, náplní a cukrovinek. Vyráběli jsme potraviny pro trh podle poptávky a specifikací od roku 1979 v rámci naší značky Majs (Mays). V roce 2012 ale přišli terorističtí bojovníci, zmocnili se našich továren v průmyslové oblasti Húš Blás (Hosh Plus) jižně od Damašku a způsobili tam děsivou spoušť. Co se nám zatím podařilo rekonstruovat je továrna na plynové bomby. V současné době je schopna přijímat zakázky od státu, můžeme spolupracovat se zpracovateli paliv a obrannými složkami v rámci naší specializace na plnění a distribuci plynových bomb. Díky Bohu jsme v současné době připraveni spolupracovat s lidmi v tomto odvětví na ministerstvech ropy a průmyslu a doufáme, že se opět rozjedeme, zejména proto, že země potřebuje nové plynové bomby po tak dlouhé době od začátku kruté války v Sýrii. To, co je v současné době k dispozici, musí být buď obnoveno nebo rovnou nahrazeno.

Kdy plánujete rekonstruovat ostatní továrny?

Doufáme, že až se továrna na plynové lahve rozjede, budeme moci obnovit i ostatní továrny. Jejich obnova vyžaduje velké finanční prostředky, které si nyní nemůžeme dovolit. Proto jsme se rozhodli začít s tou nejdůležitější, kterou je právě továrna na plynové bomby. Věříme, že až se plně rozjede, začneme obnovovat i ostatní naše továrny, a možná založíme i nějaké nové. Skupina Džalanbú – Ajtúní (Galanbo – Eitouni) je v Sýrii jedničkou, ať už jde o potraviny nebo plynové bomby. Také můj osobní čokoládový projekt je považován za jeden ze zakládajících v tomto odvětví. Byla jsem první ženou, která získala licenci na továrnu na čokoládu, cukrovinky a náplně.

O koho jde v případě skupiny Džalanbú – Ajtúní?

Jde o rodinnou skupinu, kterou jsme spolu s mým nebožtíkem manželem (nechť je mu Bůh milostiv) založili a nyní v ní pracují i naše děti. Je to rodinná instituce a doufáme, že se rozroste a stane se z ní velká akciová společnost s dobrými projekty, které budou prospěšné pro naši zemi, zejména proto, že naše země tyto projekty potřebuje. Zůstali jsme v naší zemí a pracovali po celou dobu této nešťastné krize a navzdory všemu, co se stalo, od sabotáží, přes vyhrožování mému manželovi po únos mého syna, jsme trvali na tom, že zůstaneme a budeme pracovat v naší zemi a budeme podporovat ekonomiku s podporou vlády ze strany státních institucí.

Řada průmyslníků opustila zemi, zejména ti, kteří působili v oblastech, kam pronikli teroristé. Nemohli pokračovat v práci, takže se rozhodli odejít. Vy jste naproti tomu trvali na tom, že zůstanete. Co Vás vedlo k tomuto rozhodnutí? 

Přestože jsme dostali velmi lákavé nabídky ze zahraničí, trvali jsme na tom, že zůstaneme zde, protože věříme, že si nás naše země zaslouží, že si zaslouží pracovní příležitosti, které naše továrny vytvářejí pro lid naší země.

Jste předsedkyní Výboru syrských podnikatelek. Co nám můžete říci o této funkci a co jste během svého působení vykonala?

Jsem vůbec první žena, která byla jmenována do Syrské průmyslové komory a bylo mi svěřeno vedení Výboru syrských podnikatelek. Jsem velmi hrdá na to, že když za mnou přišly ženy podnikající v průmyslu a řekli mi, že během svého dosavadního působení nepřišly s průmyslovými komorami do styku s výjimkou své registrace, byla jsem první, kdo se jim opravdu věnoval. Jsem hrdá na to, že jsem ze své funkce podnikatelkám poskytla interně i externě řadu služeb, pořádala jsem veletrhy a konference a jméno syrských průmyslnic se dostalo všude. Zúčastnily jsme se konferencí v Malajsii, v Egyptě jsem pořádala veletrh Made in Syria, totéž v Jordánsku, Tunisku a Maroku. Podpořila jsem podnikatelky také jako zakladatelka Svazu arabských investorek. Kdekoli jsem byla, kromě toho, že jsem byla zakladatelkou Svazu arabských investorek, jsem byla také ve jménu syrských průmyslnic. Jsem také hrdá na to, že jsem byla Arabskou organizací práce jmenována na dvě po sobě jdoucí období generální tajemnicí Výboru pro záležitosti žen v arabském světě a v roce 2007 jsem v Bahrajnu obdržela medaili pro nejlepší podnikatelku v arabském světě. Odjela jsem do východního regionu syrské Džazíry a pracovala jako ředitelka průmyslové zóny v Dajr az-Zawr, kde jsem získala pozemek pro podnikatelky a pracovala na kurzech, z nichž měla prospěch řada žen. Uspořádala jsem velkou konferenci pro podnikatelky v Sýrii na úrovni všech průmyslových odvětví. V současné době se tomu vzhledem k celkové situaci již věnuji méně. Poslední konference, kterou jsem pořádala v roce 2022, se zúčastnily ženy z Ameriky, Turecka, Egypta a všech dalších arabských zemí. Šlo o konferenci pro podnikatelky, kde jsem uspořádala čtyři kurzy o investicích a partnerství. Ale v roce 2023 mě postihla osobní krize, neboť zemřel můj manžel (ať je mu Bůh milostiv), takže to pro mě bylo období velkého smutku. Nicméně uspořádala jsem také konferenci prostřednictvím Zoomu a kurzy s americkou Mezinárodní organizací pro inovace a investice a rozdala účastnicím certifikáty. Tématem byla práce podnikatelek a jejich cíle. Konference se týkala všech ženských aktivit, nejen průmyslnic, takže jsme tam měly i básnířky, spisovatelky a různé další obory. Také jsem se věnovala komunitním a charitativním aktivitám, abych udržela jméno syrských podnikatelek při životě.

Paní doktorko, jste také tajemnicí Syrsko-italské obchodní rady. Co tato Vaše funkce obnáší?

Činnost této rady byla zastavena v důsledku pozastavení činnosti většiny západních velvyslanectví v Sýrii kvůli válce. Protože jsem žila a pracovala v Itálii, měli jsme kancelář pro dovoz a vývoz a realizaci projektů. Z této pozice to vidím jako příležitost vyzvat západní země, aby znovu otevřely svá velvyslanectví v Damašku. Jak víte, osobní vztahy hrají zásadní roli a vzhledem k tomu, jak dobré vztahy jsme v Itálii navázali, věřím, že vše obnovíme ještě v rozsáhlejší podobě.

Jak se díváte na téma investic a celkově obnovy v Sýrii?

Na konferenci v roce 2022 jsme pozvali zástupce investiční komise a všech příslušných ministerstev, kteří představili investiční příležitosti. Podle mého názoru je naše země velmi vhodným prostředím pro investice. Všichni vědí, že jsme prošli dlouhou ničivou válkou. To znamená, že potřebujeme velký objem investic ve všech oblastech, a kapitál vytvářející pracovní příležitosti. Musíme proto povzbuzovat investory, aby přišli do Sýrie prostřednictvím vstřícné legislativy a různých pobídek.

Paní doktorko, děkujeme Vám za rozhovor, za čas, který jste nám věnovala, a za vyčerpávající odpovědi na naše otázky.  

Děkuji Vám, Vašemu webu a zdravím naše české přátele.

الدكتورة مروة الإيتوني : بيئة الاستثمار في سورية خصبة جدا

دمشق – يونس أحمد الناصر

بدون شك فإن المرأة السورية قد حظيت ماضيا و حاضرا بمكانة رفيعة في مجتمعها  و كانت شريكة الرجل كتفا إلى كتف في بناء المجتمع السوري

و قد حصلت المرأة السورية على حقوقها في التعليم و العمل و ساعدتها القوانين التي يتم تحديثها دائما لتكون شريكة حقيقة إلى جانب الرجل في بناء المجتمع السوري و قد تبوأت المرأة السورية المراكز المرموقة في سورية في كافة المراكز بدون استثناء في التعليم و الصحة و الاقتصاد و كل المجالات , و لقائنا اليوم مع الدكتورة مروة الإيتوني هو لقاء مع وجه جميل و مشرق للمرأة السورية و في مجال ربما كان حصريا للرجال و أعني رجال الأعمال الصناعيين , لكن المرأة السورية اقتحمت هذا المجال و أصبح لدينا سيدات الأعمال الصناعيات اللاتي نفخر بوجودهن و اللاتي أثبتن حضورا متميزا في مجتمعهن و عملهن

و كان لنا معها الحوار التالي :

السؤال الأول : نرحب بكم الدكتورة مروة الإيتوني و ننقل لكم تحيات إدارتنا الاعلامية التشيكية وأرجو أن تقومي بتعريف نفسك للقراء كما تحبين فالمناصب و الألقاب التي حصلت عليها كثيرة  فاختاري منها ما تشائين ؟

الجواب : مساء الخير لكم و لقرائكم الكرام و شكرا لكم و لإدارتكم الإعلامية التشيكية , أنا الدكتورة مرة الايتوني و افتخر بأن أقول بأنني امرأة سورية أعمل في مجال الصناعة  و رئيسة سيدات الأعمال الصناعيات في سورية و أحمل مناصب خارجية أخرى, فأنا رئيسة سيدات الأعمال بالمجلس السوري – الروسي و  أمينة سر مجلس رجال الأعمال السوري الايطالي و ممثلة المنظمة العالمية للإبداع و الاستثمار الأمريكية في سورية و الشرق الأوسط ورئيسة المكتب الإقليمي لاتحاد المستثمرات العرب في سورية

السؤال الثاني : الدكتورة مروى ما هي مجالات عملكم في الصناعة ؟

الجواب : زوجي حصل  الترخيص الأول لصناعة اسطوانات الغاز في سورية , و كان لدينا معامل للصناعات الغذائية و أنا شخصيا عندي معمل لصناعة الشوكولا و الحشوات و السكاكر و كنا ننتج للسوق بحسب الطلب و المواصفات , و نحن نعمل في المقبلات الغذائية منذ عام 1979 (ماركة ميس)  و للأسف عندما دخل المسلحون الإرهابيون في عام 2012 فقاموا بسرقة المعامل و اتخذوها مقرات لهم في منطقة (حوش بلاس)  الصناعية جنوب دمشق و عاثوا فيها فسادا من سرقة و تخريب و تكسير

و الذي استطعنا إعادة تأهيله حتى الآن  (إعادة إعماره ) هو معمل اسطوانات الغاز و المعمل حاليا جاهز لاستقبال العقود من الدولة لأننا لا نستطيع العمل سوى مع مؤسسة محروقات و معامل الدفاع كونها جهات مسؤولة عن تعبئة و توزيع اسطوانات الغاز في سورية و الحمدلله نحن حاليا جاهزون للعمل بالتعاون مع المسؤولين في القطاع بوزارة النفط و الصناعة و أملنا أن نعود حاليا للعمل سيما و إن البلد بحاجة لاسطوانات غاز جديدة بعد مرور هذا الزمن منذ بداية الحرب الظالمة على سورية و الموجود حاليا يجب تجديده أو استبداله

السؤال الثالث : بالنسبة للمعامل الأخرى متى ستقومون بإعادة تعميرها ؟

الجواب : أعدنا تأهيل معمل اسطوانات الغاز بتمويل خاص بدون مساعدة أي جهة أخرى و نرجو أن نتمكن بعد إقلاع معمل الاسطوانات من إعادة إعمار المصانع الأخرى لأن إعادة إعمارها يحتاج لتمويل كبير ليس بإمكاننا و فضلنا أن نبدأ بالأهم و هو معمل اسطوانات الغاز ونرجو أن نتمكن خلال فترة من تشغيل معمل الاسطوانات للبدء بإعمار باقي مصانعنا و ربما نأتي بمعامل جديدة أخرى  لاسيما و إن تراخيص مجموعة (جلنبو – إيتوني ) هي رقم واحد في سورية سواء بالمقبلات الغذائية أو باسطوانات الغاز , حتى مشروعي الشخصي الخاص بالشوكولا رقمه /35/ و نعتبر من المؤسسين لهذه الصناعات و ترخيصي هو أول سيدة تحصل على ترخيص معمل الشوكولا و السكاكر و الحشوات .

السؤال الرابع : ما هي مجموعة (أيتوني و جلنبو ) التي تتحدثين عنها ؟

الجواب :  مجموعة (أيتوني و جلنبو ) هي مجموعة أسرية  أنا و زوجي ( رحمه الله ) و حاليا أولادي و نعمل من خلالها كمؤسسة عائلية  و نرجو أن تكبر و تنمو لتصبح (شركة مساهمة ) كبيرة بمشاريع جيدة تفيد البلد سيما و إن بلدنا بحاجة لهذه المشاريع و كما بقينا نعمل في البلد طوال هذه الأزمة و رغم كل ما حدث من تخريب و خطف إبني و تهديد زوجي أصرينا على البقاء و العمل ببلدنا  و سنكون من داعمي الاقتصاد بدعم حكومي من قبل مؤسسات الدولة من خلال تسهيل أعمالنا

السؤال الخامس : نعلم بأن عدد من الصناعيين قد غادر البلاد خصوصا في المناطق التي دخلها الإرهاب و تعذر عليهم الاستمرار في العمل فقرروا المغادرة في حين أصريتم على البقاء ماذا تحدثينا حول هذا الأمر .

الجواب : لقد أتتنا على عروض مغرية جدا جدا من الخارج و رغم ذلك أصرينا على البقاء هنا لإيماننا  بأن بلدنا أحق بنا و فرص العمل التي تحققها مصانعنا أولاد بلدنا أحق بها و القيمة المضافة التي تحققها الصناعة مجتمعنا أحق بها .

السؤال السادس : أنتم رئيسة لجنة سيدات الأعمال السوريات ماذا تحدثينا عن هذا المنصب و ما هي أعمالكم خلال فترة توليكم هذه المهمة ؟

الجواب : أنا أول سيدة يتم تعيينها بغرف الصناعة السورية و استلمت لجنة سيدات الأعمال و أنا فخورة كثيرا  عندما تأتيني سيدات صناعيات و يقلن لي كنا نعرف غرف الصناعة فقط أثناء التسجيل بمعنى لم يكن لهن حضور بمجلس الإدارة  و عندما استلمت أنا عضوة مجلس إدارة و رئيسة سيدات الأعمال بغرفة صناعة دمشق و أفخر بأنني قدمت الكثير لسيدات الأعمال داخليا و خارجيا , فأقمت المعارض و المؤتمرات و أصبح اسم سيدات الأعمال الصناعيات بكل مكان , ففي ماليزيا حضرنا المؤتمرات و في مصر أقمت معرض صنع في سورية و في الأردن و تونس أيضا و المغرب و ساعدني أيضا بأن أدعم سيدات الأعمال بتواجدي كمؤسس لاتحاد المستثمرات العرب,  فأينما أكون بالإضافة لأني مؤسس باتحاد المستثمرات العرب كنت أيضا باسم سيدات الأعمال الصناعيات و أنا افتخر أيضا بأنه قد تم تعييني لدورتين متتاليات بمهمة الأمينة العامة للجنة شؤون المرأة في الوطن العربي من منظمة العمل العربية, و حصلت على وسام أفضل سيدة أعمال في الوطن العربي سنة 2007 بالبحرين , و ذهبت للمنطقة الشرقية ( الجزيرة السورية ) و عملت حاضنة أعمال و أعطانا مدير المنطقة الصناعية بدير الزور حينها  أرضا لسيدات الأعمال و عملت دورات لحاضنة الأعمال استفاد منها عدد من السيدات الحرفيات  و أقمنا مؤتمر كبير لسيدات الأعمال في سورية على مستوى كل الصناعيات في سورية , و نحن حاليا و بصراحة أقل عطاء أو أقل استثمارا في هذا المجال بسبب الوضع العام و آخر مؤتمر أقمته في عام 2022 كان الحضور فيه  سيدات من أمريكا وتركيا و مصر و كل الدول العربية و كان المؤتمر لسيدات الأعمال  و عملت 4 دورات عن الاستثمار و التشاركية

و لكن سنة 2023 كانت سيئة بالنسبة لي بسبب رحيل زوجي ( رحمه الله ) بسبب مشاعر الحزن و الأسى و الصدمة

كما عملت أيضا مؤتمر عبر (زوم )  و دورات مع المنظمة العالمية للإبداع و الاستثمار الأمريكية ووزعت شهادات للمشاركات و كان الموضوع أعمال سيدات الأعمال و أهدافهن و كان الكونفرنس عن كل نشاطات المرأة وليس فقط الصناعيان فكان معنا الشاعرات و الأديبات ومختلف المجالات و قمنا أيضا بأنشطة مجتمعية و خيرية ليستمر بقاء اسم سيدات الأعمال

السؤال السابع : دكتورة مروة من مهامكم أمين سر  مجلس الأعمال السوري الايطالي ماذا تحدثينا حول ذلك ؟

الجواب :  كما تعلم توقف عمل هذا المجلس  بسبب توقف عمل أغلب السفارات الغربية  في سورية بسبب الحرب و كوني كنت أعيش و أعمل في إيطاليا و كان لدينا مكتب استيراد و تصدير و تسليم مشاريع  و من هذا الموقع أرى أنها  مناسبة لدعوة السفارات الغربية لإعادة فتح سفاراتها في دمشق  و كما تعلم للعلاقات الشخصية أثرها في هذا الموضوع و من علاقاتنا الشخصية في إيطاليا نرجو أن تعود هذه العلاقات بشكل أقوى من الأول .

السؤال الثامن : دكتورة مروة , كيف تنظرين للاستثمار في سورية حاليا وماذا عن إعادة الإعمار  ؟

الجواب : بمؤتمر التشاركية و الاستثمار في 2022 دعينا ممثلين عن هيئة الاستثمار و جميع الوزارات المعنية و عرضوا الفرص الاستثمارية

و لكن و بصراحة نحن بحاجة إلى تطوير كبير في القوانين المشجعة على الاستثمار و قد جرى تحديث الكثير من القوانين و نأمل الاستمرار بتطوير قوانين الاستثمار لتشكيل بيئة جاذبة للاستثمار , وبرأيي فإن بلدنا بيئة خصبة للاستثمار, فكما يعلم الجميع بأننا خارجين من حرب طويلة و هذا الظرف القاسي يعني أننا بحاجة لحجم كبير من الاستثمار في كل المجالات و رأس المال الباحث عن فرص توظيف يجد الإغراء في مثل هذه الظروف للقدوم و الاستثمار و علينا تشجيع المستثمرين للقدوم لسورية عبر القوانين و الإجراءات التي تشجعهم على ذلك

– دكتورة مرة نشكركم لهذا اللقاء و الوقت الممنوح لنا و إجاباتكم الوافية على أسئلتنا .

-شكرا لكم و لإدارتكم الإعلامية و للشعب التشيكي الصديق

Related posts