Banner v záhlaví
Banner v záhlaví
Banner v záhlaví

Šám al-Bakkúr – výjimečný úspěch na kulturním poli!

Šám al-Bakkúr – výjimečný úspěch na kulturním poli!

Ve dnech závěrečné kvalifikace na soutěž Arab Reading Challenge 2022 ve Spojených arabských emirátech se zraky Syřanů upínaly k televizním obrazovkách a displejům mobilních telefonů, aby sledovaly úspěch své krajanky, rodačky z města Aleppa. Úspěch o to krásnější, že se tato nádherná dívenka jmenuje Šám, což v arabštině znamená země Levanty či historické Sýrie, k níž se dodnes všichni Syřané hrdě hlásí.

Šám Muhammad al-Bakkúr je sedmiletá syrská holčička, jejíž maminka, paní Manál Matar, pro ni vybrala jméno právě kvůli zmíněným konotacím a pozitivnímu významu, který nese. Během války v Sýrii přežila malá Šám teroristický útok, při němž bohužel zemřel její otec. Ona sama byla zasažena šrapnelem do hlavy. Po smrti otce jí rodina, a zejména paní Manál, pomáhala rozvíjet čtenářské schopnosti a ovládnout arabský jazyk. Právě díky tomu, na jaké úrovni a s jakou plynulostí, dokáže Šám navzdory svému nízkému věku arabštinou hovořit, upoutala pozornost arabského světa.

Malá Šám se doma v Sýrii zúčastnila řady čtenářských soutěží sponzorovaných ministerstvem školství a kvalifikovala se do reprezentace své země ve Spojených arabských emirátech, kde na ni čekala nejtěžší výzva, a to soutěžit se dalšími vítězi ze zemí arabského světa. Od příjezdu do Dubaje, kam ji doprovázela maminka a syrský ministr školství doktor Dárim Tabbá, na sebe upozorňovala svou výřečností během rozhovorů pro různá média. Nakonec byla vyhlášena vítězkou ve známé čtenářské soutěži “Výzva šampionům” sponzorované nadací Muhammada bin Rášida Ál Maktúm, a stala se tak nejmladší soutěžící, která toto ocenění získala.

Video dívenky, ve kterém mluvila o Sýrii, si na sociálních sítích získalo obdiv mnoha příznivců, kteří zvláště oceňovali její popis Damašku, nejstaršího nepřetržitě osídleného města na světě. Města, ve kterém život nikdy neuhasl. Mnozí Syřané jej proto přirovnávají k bájnému ptákovi. K syrskému Fénixovi, který povstal z popela války a vysoko vzlétl.

Vyznamenaná Šám al-Bakkúr je žákyní první třídy základní školy Subhí Dája ve svém rodném Aleppu. Byla jednou z prvních žákyň nominovaných ve své škole pro svou výjimečnost, výřečnost a inteligenci. Její učitelka Allám Umrí jí nabídla účast, v čemž ji maminka povzbuzovala a věřila v její schopnost soutěžit, protože se vyznačovala zdatností ve čtení, plynulostí, výřečností a sebevědomým vystupováním ve třídě i mezi kamarády. Šám začala číst a sumarizovat příběhy a její vyučující ji sledovali a opravovali, dokud ve stanoveném čase nepřečetla požadovaných padesát knih. Pak byla proškolena a informována o povaze podrobných otázek, které bude muset zodpovědět v kvalifikačních testech na úrovni školy. Paní učitelka Allám Umarí uvedla pro místní média, že ji Šám ohromila schopností zapamatovat si a popsat veškeré přečtené příběhy. Na otázky odpovídala plynule a s jistotou. Šám tak nastoupila cestu do kvalifikačního kola na úrovni provincie. Po vítězství v aleppském guvernorátu poté dokázala získat první místo i na celostátní úrovni. Nejtěžší výzvou byl dle vyjádření paní učitelky Allám pro malou Šám čas, protože se ve srovnání s účastníky z ostatních zemí do soutěže zapojila pozdě. Musela tak vynaložit dvojnásobné úsilí, aby navzdory svému nízkému věku přečetla v krátké době všechny příběhy. Výzvu však zvládla a prokázala, že si zaslouží stát se šampionkou na úrovni celého arabského světa.

Máme-li definovat soutěž Arab Reading Challenge, bude nejlepší citovat z jejích internetových stránek výrok šajcha Muhammada bin Rášida Ál Maktúm, že první kniha, kterou studenti drží v ruce, píše první řádky jejich budoucnosti. Na základě tohoto výroku byla vyhlášena “Arabská čtenářská výzva”, největší arabský projekt, který zahájila právě Jeho Výsost šajch Muhammad bin Rášid Ál Maktúm, viceprezident a předseda vlády Spojených arabských emirátů a vládce Dubaje, s cílem podpořit četbu mezi dětmi a mládeží v arabském světě prostřednictvím závazku více než milionu studentů zapojit se do čtení celkem padesáti milionů knih během každého školního roku. Vizí, která stojí za vyhlášením této výzvy, je podle webových stránek soutěže další výrok šajcha Muhammada bin Rášida Ál Maktúm: “Vštěpování lásky ke čtení do srdcí mladých lidí je vštěpováním základů pro pokrok a prosperitu našich zemí.” Pokud jde o kýžené poselství této výzvy, je jím renesance čtení prostřednictvím iniciativy, která oslovuje všechny studenty škol a univerzit v arabském světě, včetně dětí z arabských komunit v nearabských zemích, ale i studentů arabského jazyka z řad těch, pro které není arabština rodným jazykem.

Internetové stránky projektu uvádí jako strategické cíle:

  • Rozvoj veřejného povědomí o realitě ohledně čtení v arabském světě, o potřebě jeho modernizace, aby zaujalo důstojnou pozici v celosvětovém měřítku
  • Podpora pocitů patriotismu, sounáležitosti a odpovědnosti za společnou budoucnost
  • Šíření hodnot tolerance, umírněnosti a přijímání druhých
  • Formování generace vynikajících a kreativních lidí, kteří jsou schopni inovací ve všech oblastech
  • Představení komplexního odborného modelu, který podpoří projekty podobného charakteru v arabském světě
  • Oživení autorské, překladatelské a vydavatelské činnosti, aby se arabské mládeži dostávalo kvalitní literární tvorby
  • Obohacování kulturního prostředí ve školách a na univerzitách s cílem podpořit rozvoj konstruktivního dialogu.

Co se týče mechanismů pro účast v soutěži:

  • Studenti jsou registrováni prostřednictvím svých škol a nadřízených
  • Po registraci obdrží každý student červený pas pro první etapu, která zahrnuje deset textů o deseti stranách. Student přečte knihu a shrne ji na jedné stránce, aby získal čtenářské osvědčení
  • Jakmile student přečte deset knih a shrne je na deseti stránkách, ukončí první etapu a přejde do druhé etapy, pro kterou obdrží zelený pas
  • Student přečte deset nových knih a shrne je na deseti stránkách, čímž uzavře druhou etapu a přejde do třetí etapy s modrým pasem
  • Student přečte deset nových knih a shrne je na deseti stránkách, čímž uzavře třetí etapu a přejde do čtvrté etapy se stříbrným pasem
  • Student přečte deset nových knih a shrne je na deseti stránkách, čímž uzavře čtvrtou etapu a přejde do páté etapy se zlatým pasem
  • Student přečte deset nových knih a shrne je na deseti stránkách, čímž uzavře pátou etapu a obdrží finální čtenářský pas.

Mimo standardní osnovy tak student během školního roku přečte a shrne texty padesáti knih.

Výzva má podobu čtenářské soutěže v arabštině, které se účastní žáci od první do dvanácté třídy ze zúčastněných škol z celého arabského světa. Probíhá vždy od září do března následujícího roku, během něhož zúčastnění studenti postupují zmíněnými pěti etapami. Každá etapa zahrnuje přečtení deseti knih a jejich shrnutí do soutěžních pasů. Po dokončení četby a shrnutí začínají podle schválených kritérií kvalifikační etapy, které probíhají na úrovni škol a vzdělávacích okresů, poté na úrovni jednotlivých zemí a vedou k závěrečné kvalifikaci, která se koná každoročně v květnu v Dubaji.

Cílem Arabské čtenářské výzvy je rozvíjet lásku ke čtení u generace dětí a mládeže v arabském světě a vštípit jim čtení jako zakořeněný návyk, který bude zvyšovat jejich zvídavost, vášeň pro poznání a rozšiřovat jejich obzory. Čtení také vede k rozvoji schopností žáků v oblasti analytického myšlení, kritiky a vyjadřování. A podporuje v nich hodnoty tolerance a intelektuální a kulturní otevřenosti tím, že jsou seznámeni s myšlenkami spisovatelů, myslitelů a filozofů s různorodým zázemím a bohatými zkušenostmi z mnoha kulturních oblastí. Cílem výzvy je rovněž otevřít dveře vzdělávací oblasti rodičům v arabském světě, aby přispěli k dosažení tohoto záměru a sehráli klíčovou roli při změně čtenářské reality a vštěpování lásky ke čtení novým generacím.

Pod záštitou a za přítomnosti Jeho Výsosti šajcha Muhammada bin Rášida Ál Maktúm, viceprezidenta a premiéra Spojených arabských emirátu a vládce Dubaje, byla ve čtvrtek 10. listopadu 2022 korunována šampionka šestého ročníku “Arabské čtenářské výzvy”, zázračná dívka Šám al-Bakkúr. Letošní účast je přitom považována za rekordní, neboť bylo vybíráno z více než 22 milionů účastníků ze 44 zemí.

Šám al-Bakkúr získala ve Spojených arabských emirátech řadu cen, dárků a grantů, přičemž není pochyb o tom, že jí právem náleží. Stala se syrskou hvězdou a inspirací pro děti i dospělé doma i v zahraničí.

Nezbývá než konstatovat, že navzdory těžkým podmínkám, v nichž Sýrie žije kvůli dusivému a nespravedlivému embargu uvalenému na syrský lid, syrský Fénix ztělesněný Šám al-Bakkúr a mnohými dalšími jí podobnými přináší naději na slibnou budoucnost Sýrie.

Příběh zaznamenal a reportáž dodal náš damašský zpravodaj Júnus an-Násir.

طائر الفينيق السوري الطفلة شام البكور (7 سنوات) تحلق من تحت رماد الحرب وتفوز بلقب "تحدي القراءة العربي 2022" في دبي

دمشقيونس أحمد الناصر

خلال أيام المسابقة تسمرت عيون السوريين على شاشات التلفزة أو شاشات هواتفهم النقالة بسبب انقطاع الكهرباء لساعات طويلة لمتابعة وصول مواطنتهم (ابنة مدينة حلب) للتصفيات النهائية لمسابقة تحدي القراءة العربي 2022 في دولة الإمارات العربية المتحدة و كانت الفرحة التي عمت بيوت السوريين كبيرة بحصولها على اللقب الذي استحقته بجدارة

(بطلة تحدي القراءة العربي 2022) ومن محاسن الصدف كما نقول بأن هذه الفتاة الجميلة اسمها (شام) بمعنى بلاد الشام التي يفخر كل السوريين بالانتماء إلى أرضها.

من هي شام محمد البكور؟

طفلة سورية مواليد 2015 (7 سنوات)، من مواليد محافظة حلب، ووالدتها السيدة منال مطر التي اختارت اسمها لتميزها ويحبها العالم لأنها تحب بلاد الشام (سورية الطبيعية).

نجت الطفلة شام خلال الحرب على سورية من تفجير إرهابي في مدينة حلب أودى بحياة والدها وهي صغيرة وأصيبت بشظايا في الرأس.

و قد ساعدتها أسرتها، و خاصة والدتها السيدة من المطر، بعد وفاة والدها في الحادث، في تنمية مهارتها في القراءة و إتقانه اللغة العربية.

نجحت شام البكور في لفت انتباه العالم العربي إليها، لإتقانها للغة العربية و طلاقتها في التحدث بها رغم صغر سنها.

كيف وصلت شام إلى التصفيات النهائية في دبي؟

شاركت الطفلة شام في العديد من مسابقات القراءة التي رعتها وزارة التربية السورية داخل سورية، وتأهلت لتمثيل سورية في دولة الإمارات العربية المتحدة حيث كان بانتظارها التحدي الأصعب وهي المنافسة مع كل الفائزين في الدول العربية ومن الناطقين باللغة العربية في كل أنحاء العالم ومنذ وصولها إلى دبي برفقة والدتها والسيد وزير التربية السوري الدكتور دارم طباع لفتت الأنظار إليها بفصاحتها من خلال المقابلات التي أجرتها معها وسائل الإعلام المختلفة و مشاركتها في المسابقات وصولاً لإعلان فوزها بالمركز الأول في مسابقة القراءة الشهيرةأبطال التحديبرعاية مؤسسة محمد بن راشد آل مكتوم , لتصبح أصغر متسابقة تفوز بالجائزة.

كما نال فيديو الطفلة الصغيرة شام البكور، التي تحدثت به عن سورية، إعجاب المتابعين، وأشاد رواد مواقع التواصل الاجتماعي بحديثها عن بلدها سورية، خاصة بعد حديثها عن دمشق أقدم مدينة مأهولة باستمرار في التاريخ لم تنقطع فيها الحياة يوماً ما حدا بكثير من السوريين لوصفها بطائر الفينيق السوري كونها خرجت من تحت رماد الحرب لتحلق عالياً.

الطفلة المميزة شام البكور تلميذة في مدرسة (صبحي داية) في مدينة حلب في الصف الأول ابتدائي

كانت الطفلة شام من أوائل الطلاب المرشحين في مدرستها لتميزها وفصاحتها وذكائها، لذلك عرضت عليها (المشرفة علام عمري) المشاركة، وقامت بالتواصل مع والدتها وشجعتها، إيماناً منها بمقدرتها على المنافسة، كونها كانت تتميز بإتقان القراءة والطلاقة والفصاحة اللغوية وتمتلك الجرأة والحضور المميز في الصف وبين أصدقائها.

بدأت شام بقراءة القصص وتلخيصها، وقام المشرفون عليها بمتابعة الملخصات وقراءتها وتنقيحها إلى أن أتمت شام قراءة (خمسين كتاباً) في الوقت المحدد.

ومنثمتدربتشامعلىمصفوفةالتحكيمواطلاعهاووالدتهاعلىطبيعةالأسئلةالتيستطرحعليهابالتفصيلفيالتصفياتالتيستجريعلىمستوىالمدرسة، و أوضحت معلمتها (المشرفة علام عمري) لوسائل الإعلام المحلية بأن شام أذهلتها بقدرتها على الحفظ والتعبير عن كل القصص التي قرأتها حيث تمكنت من الإجابة على أسئلة مصفوفة التحكيم بطلاقة وبكل ثقة وبذلك انطلقت شام لتشارك في التصفيات على مستوى المحافظة لتنال المركز الأول في محافظة حلب وبعدها على مستوى سورية.

وأصعب تحد واجه الطفلة شام وفقاً لتصريح (المشرفة علام عمري) بأنها كانت في سباق مع الزمن وذلك بسبب الالتحاق بالمسابقة بوقت متأخر بالنسبة لباقي الدول العربية، حيث توجب على الطفلة شام في ذلك الوقت أن تبذل جهداً مضاعفا لتقرأ القصص في فترة زمنية قصيرة رغم صغر سنها، ولكنها كانت على قدر التحدي وأثبتت جدارتها، وكانت بالفعل الطفلة التي تستحق الفوز على مستوى الوطن العربي.

التعريف بتحدي القراءة العربي: جاء في تعريف المسابقة على موقعها على شبكة الانترنيت ما يلي:

قول للشيخ محمد بن راشد آل مكتوم بأن أول كتاب يمسكه الطلاب يكتب أول سطر في مستقبلهم.

وانطلاقا من هذه القول تم الإعلان عنتحدي القراءة العربيأكبر مشروع عربي أطلقه الشيخ محمد بن راشد آل مكتوم، نائب رئيس دولة الإمارات العربية المتحدة رئيس مجلس الوزراء حاكم دبي، لتشجيع القراءة لدى الطلاب في العالم العربي عبر التزام أكثر من مليون طالب بالمشاركة بقراءة خمسين مليون كتاب خلال كل عام دراسي.

الرؤية خلف الإعلان عن هذا التحدي وفقاً لموقع المسابقة هي قول الشيخ محمد بن راشد آل مكتوم: “غرس حب القراءة في نفوس الصغار هو غرس لأسس التقدم والتفوق لبلداننا

أما الرسالة المرجوة من وراء هذا التحدي فهي إحداث نهضة في القراءة عبر وصول مبادرة «تحدي القراءة العربيّ» إلى جميع الطلبة في مدارس وجامعات الوطن العربي، شاملةً أبناء الجاليات العربيّة في الدول الأجنبية، ومتعلمي اللغة العربية من الناطقين بغيرها.

أما الأهداف الاستراتيجية فهي:

1- تنمية الوعي العام بواقع القراءة العربي، وضرورة الارتقاء به لأخذ موقع متقدم عالمياً.

2- تعزيز الحس الوطني والشعور بالانتماء لمستقبل مشترك.

3- نشر قيم التسامح والاعتدال وقبول الآخر.

4- تكوين جيل من المتميزين والمبدعين القادرين على الابتكار في جميع المجالات.

5- تقديم نموذج متكامل قائم على أسس علمية لتشجيع مشاريع ذات طابَع مماثل في الوطن العربي.

6- تنشيط حركة التأليف والترجمة والطباعة والنشر بما يثري مكتبة النشء العربي.

7- إثراء البيئة الثقافية في المدارس والجامعات بما يدعم تطوير الحوار البنّاء.

وعن آلية التحدي للاشتراك في هذه المسابقة العالمية:

  • يتم تسجيل الطلاب من خلال مدارسهم ومشرفيهم.
  • بعد التسجيل، يستلم كل طالب مسجل جواز المرحلة الأولى ذي اللون الأحمر والذي يحتوي على 10 تأشيرات قراءة بواقع 10 صفحات. يقرأ الطالب الكتاب ويلخصه في صفحة واحدة ليحصل بذلك على تأشيرة القراءة.
  • يكمل الطالب عشرة كتب ويلخصها في عشر صفحات حتى ينهي المرحلة الأولى وينتقل للمرحلة الثانية والجواز الأخضر.
  • يكمل الطالب عشرة كتب جديدة ويلخصها في عشر صفحات حتى ينهي المرحلة الثانية وينتقل للمرحلة الثالثة والجواز الأزرق.
  • يكمل الطالب عشرة كتب جديدة ويلخصها في عشر صفحات حتى ينهي المرحلة الثالثة وينتقل للمرحلة الرابعة والجواز الفضي.
  • يكمل الطالب عشرة كتب جديدة ويلخصها في عشر صفحات حتى ينهي المرحلة الرابعة وينتقل للمرحلة الخامسة والجواز الذهبي.
  • يكمل الطالب عشرة كتب جديدة و يلخصها في عشر صفحات حتى ينهي المرحلة الخامسة و الأخيرة من القراءة.

ويكونبذلكقدقامبقراءةوتلخيصخمسينكتاباًخارجالمقررخلالالعامالدراسي.

يأخذ التحدي شكل منافسة إقليمية للقراءة باللغة العربية يشارك فيها الطلبة من الصف الأول الابتدائي وحتى الصف الثاني عشر من المدارس المشاركة عبر العالم العربي.

تبدأ من شهر سبتمبر/أيلول كل عام حتى شهر مارس/ آذار من العام التالي، يتدرج خلالها الطلاب المشاركون عبر خمس مراحل تتضمن كل مرحلة قراءة عشرة كتب وتلخيصها في جوازات التحدي. بعد الانتهاء من القراءة والتلخيص، تبدأ مراحل التصفيات وفق معايير معتمدة، وتتم على مستوى المدارس والمناطق التعليمية ثم مستوى الأقطار العربية وصولاً للتصفيات النهائية والتي تُعقد في دبي سنوياً في شهر مايو/أيّار.

يهدف تحدي القراءة العربي إلى تنمية حب القراءة لدى جيل الأطفال والشباب في العالم العربي، وغرسها كعادة متأصلة في حياتهم تعزز ملكة الفضول وشغف المعرفة لديهم، وتوسع مداركهم. كما أن القراءة تؤدي إلى تنمية مهارات الطلاب في التفكير التحليلي والنقد والتعبير، وتعزيز قيم التسامح والانفتاح الفكري والثقافي لديهم من خلال تعريفهم بأفكار الكتاب والمفكرين والفلاسفة بخلفياتهم المتنوعة وتجاربهم الواسعة في نطاقات ثقافية متعددة.

كما يهدف التحدي إلى فتح الباب أمام الميدان التعليمي والآباء والأمهات في العالم العربي للمساهمة في تحقيق هذه الغاية وتأدية دور محوري في تغيير واقع القراءة وغرس حب القراءة في الأجيال الجديدة.

تتويج بطلةتحدي القراءة العربيفي نسخته السادسة الأكبر من نوعها في تاريخ هذا التحدي الطفلة السورية شام البكور:

تحت رعاية وحضور الشيخ محمد بن راشد آل مكتوم، نائب رئيس الدولة، رئيس مجلس الوزراء حاكم دبي، تم يوم الخميس 10 نوفمبر 2022 تتويج بطلةتحدي القراءة العربيفي نسخته السادسة الأكبر من نوعها في تاريخ هذا التحدي الطفلة (المعجزة) شام البكور في مشاركة تعتبر هذا العام قياسية حيث نك اختيارها من بين أكثر من 22 مليون مشارك من 44 دولة.

جوائز وهدايا ومنح كثيرة تلقتها الطفلة شام من دولة الإمارات العربية المتحدة وهي تستحقها بدون شك، كما أصبحت نجمة سورية وملهمة للأطفال والكبار في سورية وخارجها في التشجيع على القراءة.

بقي أن نقول بأنه رغم الظروف القاسية التي تعيشها سورية بسبب الحصار الخانق والظالم المفروض على الشعب السوري إلا أن طائر الفينيق السوري (شام البكور) وأمثالها كثيرون يزرعون الأمل بمستقبل سورية الواعد.

Related posts