Banner v záhlaví
Banner v záhlaví
Banner v záhlaví

Sýrie: Aktuálně k investicím a investičním pobídkám

Sýrie: Aktuálně k investicím a investičním pobídkám

Syrský úřad investic vydal v souladu s ustanoveními zákona č. 18/2021 a jeho prováděcími pokyny reprezentativní průvodce pro investory. Příručka objasňuje veškeré procesní kroky vedoucí k vytvoření investičního projektu v Sýrii a odpovídá na všechny otázky, které Úřad obdržel a/nebo jsou zcela zásadní pro zájemce o investování v zemi. Při této příležitosti jsme se již poněkolikáté setkali s generálním ředitelem Syrského úřadu investic Madjanem Dijábem, jenž náš vřele uvítal ve své kanceláři a poskytl nám následující rozvor.

Syrský úřad investic aktuálně vydal nový průvodce pro investory. Co vás motivovalo k tomuto záslužného počinu?

Nejprve mi dovolte, abych Vás i Vaše médium za sebe co nejsrdečněji přivítal. Co se týče procedurálního průvodce, je jedním z nejvýznamnějších prostředků pro přilákání a následné vedení investorů. Jednoznačně přispívá k atraktivitě a konkurenčnímu potenciálu našeho investičního prostředí. Otevírá dveře investorům a je jim spolehlivým pomocníkem, aby investovali s co nejmenším úsilím, nejnižšími náklady a bez zbytečné ztráty času. Je zároveň prostředkem pro zajištění úspěchu investičních projektů, které pozvednou naše národní hospodářství a povedou ke komplexnímu a udržitelnému rozvoji. V praktické rovině průvodce popisuje nejen investiční projekty, ale také veškeré postupy a organizační záležitosti, a rovněž identifikuje nadcházející úkoly, ať již v rámci Syrského úřadu investic či mimo něj. Modernizuje a zdokonaluje služby a využívání všech zdrojů, aby byla organizace veškerých postupů, transakcí a operací účinná a efektivní.

Mohl byste být, prosím, stran cílů průvodce konkrétnější, resp. zajít přece jen poněkud více do detailů?

Samozřejmě, vezmu vše popořadě v bodech:

  • Transparentnost: Veškeré postupy musí být veřejné a vázané na konkrétní časový úsek. Investorovi musí být známé všechny předpisy, zákony a procedurální mechanismy, aby věděl, čím se řídit.
  • Jednoduchost: Chceme zjednodušit postupy a zkrátit trvání procedur, aby byly transakce realizovány rychle ku spokojenosti investora.
  • Sdílení dokumentace: Tam, kde je to možné, si budou dokumentaci poskytovat vzájemně státní instituce, aniž tím bude investor jakkoliv zatěžován.
  • Přímý styk: Nadále nebude potřeba instituce prostředníků a s ní spojené výdaje.
  • Bezpečnost: Jednotlivé transakce a dokumenty budou jednoduše vysledovatelné a nebude hrozit jejich ztráta.
  • Jasnost: U každé služby budou zřejmé požadavky kladené na investora, zároveň pracovní výkazy zaměstnanců sníží riziko omylu či svévolného jednání.
  • Snadný dohled ze strany zainteresovaných autorit.
  • Poskytování a využívání zdrojů bezchybným způsobem

Není pochyb, že každého investora budou zajímat záruky vzhledem k jeho investici. Co průvodce v tomto ohledu přináší?

O tom není sporu, ostatně je to investorovo svaté právo. Průvodce stran záruk přináší následující:

  • Není přípustné uvalit na projekt předběžné zajištění nebo na něj uvalit opatrovnictví jinak než na základě soudního rozhodnutí.
  • Nelze vyvlastnit projekt s výjimkou veřejně prospěšného záměru a s náhradou odpovídající skutečné hodnotě projektu podle ceny obvyklé ke dni nabytí. Investor může částku náhrady v cizí měně, kterou vložil za účelem financování investice, převést zpět do zahraničí v konvertibilní měně.
  • Na projekt se nevztahuje žádná nová procesní zátěž vyplývající z rozhodnutí jakéhokoliv orgánu veřejné moci, která není uvedena v procesní příručce platné ke dni podání žádosti o investiční povolení, s výjimkou těch, které se týkají ochrany životního prostředí a veřejného zdraví.
  • Projekt nemůže být ve fázi zřizování vystaven finanční zátěži, která není uvedena v procesní příručce platné ke dni podání žádosti o investiční licenci.
  • Investiční licenci nelze ukončit dříve než po upozornění investora na jeho porušení pravidel v souvislosti s projektem, a poskytnutí devadesátidenní lhůty k nápravě, která začíná běžet dnem následujícím po upozornění. Rozhodnutí o ukončení licence musí být odůvodněno.

Jaké pobídky a výhody v rámci průvodce syrská vláda nabízí?

Syrská vláda nabízí řadu pobídek a výhod, můžeme je roztřídit do tří následných skupin:

  • Celní pobídky
  1. Dovoz strojů, zařízení, výrobních linek a dopravních prostředků (mimo těch sloužících v turistickém průmyslu) pro projekty, které získaly investiční licenci, je osvobozen od všech celních a finančních poplatků a necelních přirážek, pokud jsou tyto objekty používány výhradně pro účely projektu. Investor musí všechny tyto cla a poplatky uhradit, pokud jsou objekty používány k jiným účelům než k účelům projektu nebo je postoupí jiným osobám před koncem jejich životnosti stanovené v souladu s mezinárodními standardy.
  2. Dovoz stavebních materiálů, nástrojů, zařízení, strojů, dopravních prostředků, (mimo těch sloužících v turistickém průmyslu), a nábytku nezbytného pro zřízení, vybavení, zařízení a provoz turistických komplexů, hotelů a turistických ubytovacích zařízení mezinárodní úrovně, restaurací, zábavních zařízení a služeb cestovního ruchu s výjimkou obchodů je osvobozen od daní, cel i necelních přirážek za předpokladu, že cena dovozu nepřesáhne 50 % odhadovaných investičních nákladů provozoven mezinárodní úrovně, 30 % odhadovaných investičních nákladů provozoven první a druhé třídy, pokud neexistuje ekvivalent v rámci domácí výroby, a 30 % odhadovaných investičních nákladů na obnovu poškozených zařízení.
  • Daňové pobídky
  1. Projekty v oblasti zemědělské a živočišné výroby jsou trvale osvobozeny od daně z příjmu za předpokladu, že v investičním povolení je výslovně uvedeno, že projekt je specializovaný na oblast zemědělské a živočišné výroby a nezahrnuje žádné průmyslové nebo obchodní práce, které nejsou nezbytné pro jeho realizaci. Pokud jde o projekty, které zahrnují činnosti mimo rámec nezbytný pro zemědělskou a živočišnou výrobu, na tyto činnosti se toto osvobození nevztahuje a podléhají přidělení v souladu s platnými předpisy.
  2. Projekty založené v rozvojových oblastech a spadající do odvětví zaměřených na rozvoj mají po dobu deseti let počínaje reálným startem jejich provozu slevu na dani z příjmu ve výši 75 %. Projekty založené před oficiálním rozhodnutím o vzniku rozvojových oblastí slevu na dani neuplatňují a nadále se na ně vztahují postupy stanovené v rámci jejich povolení. Sleva na dani ve výši 75 % po dobu deseti let počínaje reálným startem jejich provozu se rovněž vztahuje na projekty zřízené mimo rozvojové a specializované oblasti, pokud jde o:
  • Průmyslové projekty vyvážející 50 a více procent své výroby
  • Turistické komplexy, hotely a turistická ubytovací zařízení mezinárodní úrovně, první a druhé třídy, restaurace a zábavní zařízení, s výjimkou obchodů
  1. Snížení daně z příjmu o 50 % po dobu deseti let se vztahuje na každý z průmyslových projektů, které využívají podíl místní složky na úrovni nejméně 50 %, průmyslových projektů, které vytvářejí přidanou hodnotu nejméně 40 %, a projektů vysoké technické náročnosti, lékařských průmyslových projektů, výroby humánních a veterinárních léčiv, projektů obnovitelných zdrojů energie, projektů recyklace odpadů využívajících techniky šetrné k životnímu prostředí, projektů zemědělské a živočišné výroby, průmyslových projektů založených na patentech, zařízení na třídění a balení zemědělských produktů a řemeslných zařízení.
  2. Snížení daně z příjmu o 50 % po dobu deseti let počínaje reálným startem jejich provozu se vztahuje na projekty vytvořené ve specializovaných oblastech.
  3. Snížení daně z příjmu o 50 % po dobu deseti let počínaje reálným startem jejich provozu se vztahuje na projekty vytvořené mimo rozvojové a specializované oblasti, pokud jsou:
  • průmyslové a využívají místní složku na úrovni minimálně 50 %
  • průmyslové a produkují přidanou hodnotu na úrovni minimálně 40%
  • Nedaňové pobídky (týkající se projektů zmíněných v článku 21 zákona, s cílem podpořit specifické odvětví či specifickou aktivitu)
  1. Jako výjimka z ustanovení o zákazu a omezení dovozu je povolen dovoz nezbytných výrobních prostředků a materiálů, které nemají ekvivalent v rámci místní výroby a nelze je nahradit.
  2. Je možné využívat služeb Fondu pro podporu a rozvoj místní výroby a exportu na základě návrhu ministerstva ekonomiky a zahraničního obchodu.
  3. Je možné využívat programy technické podpory pro malé a střední podniky prostřednictvím Úřadu pro rozvoj malých a středních podniků.

Můžete pohovořit o právech, která průvodce přiznává investorům v souladu s ustanoveními zákona č. 18/2021 a jeho exekutivními pokyny?

Jde o následující práva:

  • Vlastnictví a pronájem pozemků a nemovitostí potřebných ke zřízení projektu nebo jeho rozšíření v rámci potřeb projektu v případě překročení vlastnického stropu po získání souhlasu Úřadu
  • Otevření bankovních účtů v syrských lirách či zahraničních devizách ve prospěch projektu u bank působících v Syrské arabské republice
  • Získání úvěrových prostředků pro projekt v syrských lirách a zahraničních devizách od syrských bank a zahraničních bank v souladu s rozhodnutím a pokyny vydanými za tímto účelem Měnovou a úvěrovou radou a Syrskou centrální bankou
  • Převod ročních zisků a úroků a výnosů z prodeje podílu projektu do zahraničí ve vztahu k investovaným zahraničním prostředkům po zaplacení finančních závazků, daní a poplatků a po auditu účetní závěrky akreditovaným externím auditorem v souladu s pokyny stanovenými Měnovou a úvěrovou radou a Syrskou centrální bankou
  • Úhrada závazků vyplývajících z projektu v cizí měně v zahraničí prostřednictvím banky po poskytnutí dokladů prokazujících platnost těchto závazků, po informování subjektu, do jehož oblasti projekt spadá, v případě, že právní předpisy upravující tuto oblast takový postup ukládají
  • Dovezení zařízení a vybavení nezbytného pro instalaci a testování příslušenství projektu, které se nepovažuje za součást projektu, jako dočasný vstup v etapě zřízení projektu

Pane generální řediteli, velice Vám děkujeme za vřelé přijetí a konkrétní odpovědi na naše dotazy. Věříme, že průvodce pro investory uspokojí všechny, kdo se zajímají o možnosti, jak investovat v Sýrii, a že je přiláká, aby svým dílem přispěli k obnově země.

Děkuji Vám za návštěvu a zájem o problematiku investic v Sýrii. Doufáme, že budeme moci přivítat investory z České republiky a všech spřátelených zemí, a slibujeme jim, že budou našimi bratry a že jim ze všech sil pomůžeme, aby jejich investice byly úspěšné a rentabilní dle jejich představ.

Reportáž pořídil náš damašský korespondent Júnus an-Násir.

هيئة الاستثمار السورية تصدر دليل المستثمر وفق أحكام القانون رقم 18 لعام 2021 و تعليماته التنفيذية

دمشق – يونس أحمد الناصر

أصدرت بوابة الاستثمار في سورية ( هيئة الاستثمار السورية ) دليل المستثمر  وفق أحكام القانون  رقم 18 لعام 2021 و تعليماته التنفيذية

و الدليل يتضمن كافة الخطوات الإجرائية لإقامة مشروع استثماري ناجح في سورية و يجيب على كافة التساؤلات التي وردت الى هيئة الاستثمار السورية أو يحتاجها راغب الاستثمار في سورية .

حول هذا الدليل كان لنا لقاء مع المدير العام لهيئة الاستثمار في سورية مدين دياب الذي استقبلنا بمكتبه في هيئة الاستثمار بالترحاب بابتسامته اللطيفة و كان لنا معه الحوار التالي :

السؤال الأول : لقد علمنا بإصدار هيئة الاستثمار لدليل المستثمر بجهود مباركة للهيئة مع الجهات المعنية للاستثمار في سورية , حبذا لو تحدثنا عن هذا الدليل ( أهميته و محتوياته ) لو تكرمتم .

الجواب : نرحب بكم شخصيا و بوسيلتكم الإعلامية كبوابة معلوماتية  للراغبين من متابعيكم الكرام بالاستثمار في سورية

أما عن أهمية هذا الدليل فيمكننا القول :  تأتي أهمية الدليل الإجرائي للمستثمر كونه أحد أهم وسائل الجذب والإرشاد والتوجيه للمستثمر في هذه المرحلة، التي تسهم في الوصول إلى بيئة استثمارية منافسة جاذبة لرؤوس الأموال، فهو المستند الأساسي الذي يفتح الباب أمام استثمارات المستثمرين والمنارة التي ترشدهم إلى الطريق الصحيح لإقامة استثماراتهم بأقل جهد وتكلفة وزمن.

وبذلك فهو شرط أساسي لضمان نجاح المشاريع الاستثمارية الوطنية التي تنهض بالاقتصاد الوطني، وصولاً إلى تنمية شاملة ومستدامة.

وهو عملية وصف لعمليات وإجراءات للمشاريع الاستثمارية، ووسيلة لتنظيم وتحديد المهام والعمليات داخل وخارج هيئة الاستثمار السورية، والارتقاء بجودة الخدمة وتميزها، والاستفادة من جميع الموارد التي توجد داخل وخارج الهيئة، والتي يمكن خلالها أداء الأعمال وتنظيم كافة العمليات والإجراءات بكفاءة وفاعلية

السؤال الثاني : السيد المدير العام لهيئة الاستثمار السورية بالتأكيد فإن لهذا الدليل  أهداف, نرجو أن تحدثنا عنها بإيجاز . 

الجواب : بدون شك فإن لهذا الدليل أهداف نوضحها فيما يلي :

1-    الشفافية: الإفصاح عن الإجراء وربطه بزمن وكلفة محددة. معرفة المستثمر البلاغات والتعاميم والأنظمة والقوانين وهيكليات الجهات المشتركة في الخدمة ليتمكن من تسيير معاملته.

2-    تبسيط الإجراءات: اختصار مراحل وزمن تقديم الخدمة مما يؤدي إلى سرعة تنفيذ المعاملات وتحقيق ورضا المستثمر ورضا الجهات العامة المقدمة للخدمة

3-    تأمين الوثائق: اللازمة لتنفيذ المعاملات من مختلف الجهات الحكومية دون الحاجة لحركة المستثمر بينها.

4-    إلغاء الوسطاء: التخلص من الوسطاء ومعقبي المعاملات

5-    تتبع وحماية: إمكانية تتبع حركة المعاملات والوثائق وحمايتها من الضياع.

6-    الوضوح : وجود الخدمات مرفقة بالاشتراطات الواضحة لكل خدمة وكذلك أدلة العمل لكافة العاملين للحد من الخطأ وإغلاق باب الاجتهاد.

7-    سهولة المتابعة: سهولة المتابعة والإشراف من قبل الهيئة والجهات المعنية.

8-    توفير الموارد واستغلالها بالشكل الأمثل.

السؤال الثالث : الاستاذ مدين كلنا نعلم بأن المستثمر في أي مكان يبحث عن الضمانات لاستثماراته . فما هي الضمانات التي قدمها الدليل للمستثمرين لو سمحتم .

الجواب : بالتأكيد فإن المستثمر يبحث عن الضمانات لاستثماراته و هذا حقه بدون شك و لذلك فقد تضمن الدليل هذه الضمانات بشكل واضح و هي ما يلي :

1-    عدم جواز إلقاء الحجز الاحتياطي على المشروع أو فرض الحراسة عليه إلا بموجب قرار قضائي.

2-    عدم نزع ملكية المشروع إلاّ للمنفعة العامة وبتعويض يعادل القيمة الحقيقية للمشروع، وفقاً للسعر الرائج بتاريخ الاستملاك. ويُسمح للمستثمر بإعادة تحويل مبلغ التعويض الناجم عن المال الخارجي الذي أدخله بغرض تمويل الاستثمار وذلك إلى الخارج وبعملة قابلة للتحويل.

3-    ‌عدم إخضاع المشروع لأي أعباء إجرائية جديدة ناجمة عن قرارات وتعاميم وبلاغات صادرة عن أي جهة عامة، غير واردة في الدليل الإجرائي المعمول به بتاريخ تقديم طلب الحصول على إجازة الاستثمار، باستثناء ما يتعلق بالبيئة والصحة العامة.

4-    ‌عدم إخضاع المشروع لأي أعباء مالية جديدة غير واردة في الدليل الإجرائي المعمول به بتاريخ تقديم طلب الحصول على إجازة الاستثمار، خلال مرحلة التأسيس.

5-    عدم إلغاء إجازة الاستثمار إلا بعد إنذار المستثمر بالمخالفات المنسوبة إليه التي تخص المشروع وإعطائه مهلة تسعين يوماً لإزالة المخالفة تبدأ من اليوم التالي لتبلّغه الإنذار. ويكون قرار الإلغاء معللاً.

السؤال الرابع : ما هي الحوافز التشجيعية التي قدمتها الحكومة السورية عبر هذا الدليل لو سمحتم .

قدمت الحكومة السورية عدد المن الحوافز و الميزات للاستثمار في سورية تضمنها دليل المستثمر و بوابها وفق ثلاثة حزم من الحوافز و المزايا نذكرها فيما يلي :  حوافز ومزايا الاستثمار

أولاً – الحوافز الجمركية

1-    تعفى مستوردات الآلات والتجهيزات وخطوط الإنتاج ووسائط النقل الخدمية غير السياحية للمشاريع الحاصلة على إجازة استثمار من جميع الرسوم الجمركية والمالية والإضافات غير الجمركية، شريطة استعمالها حصراً لأغراض المشروع، ويجب على المستثمر تسديد جميع هذه الالتزامات في حال استعمالها لغير أغراض المشروع أو التنازل عنها للغير قبل انتهاء عمرها الإنتاجي المحدد وفق معايير المحاسبة الدولية.

2-    تعفى مستوردات مواد البناء والأدوات والتجهيزات والآليات ووسائط النقل الخدمية غير السياحية والأثاث اللازم لإنشاء وتجهيز وتأثيث وتشغيل المجمعات السياحية والفنادق ومنشآت المبيت السياحية من المستوى الدولي ومن الدرجة الممتازة والأولى والثانية والمطاعم ومنشآت الترفيه والخدمات السياحية التي تستثمر ضمنها وذلك باستثناء المحلات التجارية، من جميع الرسوم الجمركية والمالية والإضافات غير الجمركية، على ألا تتجاوز قيمة المستوردات وفقا لما يلي :50 %من التكاليف الاستثمارية التقديرية للمنشآت من المستوى الدولي ومن الدرجة الممتازة و 30 % من التكاليف الاستثمارية التقديرية للمنشآت من الدرجة الأولى والثانية شريطة عدم وجود ما يماثلها في الإنتاج المحلي و 30 % من التكاليف الاستثمارية التقديرية لإعادة تأهيل المنشآت المتضررة بقرار من المجلس الأعلى للاستثمار.

ثانياً- الحوافز الضريبية

1-    إعفاء ضريبي دائم بمقدار 100% مائة بالمائة من ضريبة الدخل لمشاريع الإنتاج الزراعي والحيواني، شريطة أن تتضمن إجازة الاستثمار صراحةً أنّ المشروع متخصص في مجال الإنتاج الزراعي والحيواني، ولا يتضمن أي عمل صناعي أو تجاري لا يعد من مستلزماته أو ضروري لممارسته، أما المشاريع التي تتضمن أنشطة خارجة عن الممارسة اللازمة للإنتاج الزراعي والحيواني فلا تستفيد فيها هذه الأنشطة المتممة من هذا الإعفاء، وتخضع للتكليف وفق القواعد المعمول بها.

2-    تخفيض ضريبي بمقدار 75% خمسة وسبعون بالمائة من ضريبة الدخل لمدة عشر سنوات المشاريع التي تقام في المناطق التنموية والتي تقع ضمن القطاعات المستهدفة بالتنمية وفق ما يحدده المجلس بقرار إحداث هذه المناطق بدءاً من تاريخ بدء التشغيل الفعلي، وإذا تم تمديد فترة التأسيس تحسم المدة الزائدة عن فترة التأسيس من مدة الاعفاء، ويشترط في هذه الحالة: أن يكون بدء التشغيل الفعلي بالمشروع بعد قرار إحداث المنطقة التنموية وأن يتم التخفيض الضريبي عن الفترة التي تتم ممارسة العمل فيها وإن كانت جزءاً من السنة المالية و لا تستفيد المنشآت القائمة قبل قرار إحداث المنطقة التنموية من ميزة التخفيض وتبقى خاضعة للإجراءات التي تم الترخيص بناءً عليها و تخفيض ضريبي بمقدار 75% خمسة وسبعون بالمائة من ضريبة الدخل لمدة عشر سنوات للمشاريع التي تقام خارج المناطق التنموية والتخصصية بدءاً من تاريخ بدء التشغيل الفعلي وفق التالي:

–      المشاريع الصناعية التي تصدّر 50% خمسين بالمائة فأكثر من طاقتها الإنتاجية.

–      المجمعات السياحية والفنادق ومنشآت المبيت السياحية من المستوى الدولي ومن الدرجة الممتازة والأولى والثانية، والمطاعم ومنشآت الترفيه التي تستثمر ضمنها باستثناء المحلات التجارية.

3-    تخفيض ضريبي بمقدار 50% خمسين بالمائة من ضريبة الدخل لمدة عشر سنوات لكل من: المشاريع الصناعية التي تستخدم نسبة مكون محلي لا تقل عن 50% خمسين بالمائة و المشاريع الصناعية التي تنتج قيمة مضافة لا تقل عن 40% أربعين بالمائة و المشاريع ذات المحتوى التقني المرتفع و المشاريع الصناعية الطبية والأدوية البشرية والبيطرية و مشاريع الطاقات المتجددة و مشاريع إعادة تدوير النفايات باستخدام تقنيات صديقة للبيئة ومشاريع التصنيع الزراعي والحيواني و المشاريع الصناعية التي تقوم على استثمار براءات اختراع و منشآت فرز و توضيب المنتجات الزراعية و المنشآت الحرفية.

4-    تخفيض ضريبي بمقدار 50% خمسين بالمائة من ضريبة الدخل لمدة عشر سنوات بدءاً من تاريخ بدء التشغيل الفعلي، للمشاريع التي تقام في المناطق التخصصية.

5-تخفيض ضريبي بمقدار 50% خمسين بالمائة من ضريبة الدخل لمدة عشر سنوات بدءاً من تاريخ بدء التشغيل للمشاريع خارج المناطق التنموية والتخصصية في حال كانت: صناعية وتستخدم مكون محلي لا يقل عن 50% خمسين بالمائة  و صناعية وتنتج قيمة مضافة لا تقل عن 40% أربعين بالمائة.

ثالثاً  – الحوافز غير الضريبية

تستفيد المشاريع الحاصلة على إجازة استثمار والمذكورة في المادة /21/ من القانون من حوافز “غير ضريبية”، تصدر بقرار من المجلس، بهدف دعم قطاع محدد أو نشاط محدد، على الشكل الآتي:

1-    السماح بالاستيراد استثناءً من أحكام منع وحصر الاستيراد وشرط بلد المنشأ لمستلزمات الإنتاج التي لا يوجد ما يماثلها في الإنتاج المحلي.

2-    الاستفادة من خدمات صندوق دعم وتنمية الإنتاج المحلي والصادرات بناء على اقتراح وزارة الاقتصاد والتجارة الخارجية.

3-    الاستفادة من برامج الدعم الفني الخاصة بالمشروعات الصغيرة والمتوسطة عن طريق هيئة تنمية المشروعات الصغيرة والمتوسطة.

السؤال الخامس : الاستاذ مدين دياب حبذا لو تحدثنا عن الحقوق التي منحها الدليل للمستثمرين وفق أحكام القانون رقم 18 لعام 2021 و تعليماته التنفيذية و المذكورة في دليل المستثمر

الجواب :  للمستثمرين حقوق وفق أحكام القانون رقم 18 لعام 2021 و تعليماته التنفيذية و قد وردت في دليل المستثمر و هي التالية :

1-تملك واستئجار الأراضي والعقارات اللازمة لإقامة المشروع أو توسيعه في حدود حاجة المشروع بعد الحصول على موافقة المجلس في حال تجاوز سقف الملكية.

2-فتح الحسابات المصرفية لصالح مشروعه بالليرة السورية والقطع الأجنبي لدى المصارف العاملة في الجمهورية العربية السورية.

3-الحصول على التسهيلات الائتمانية لصالح مشروعه بالليرة السورية والقطع الأجنبي من المصارف السورية والمصارف الأجنبية وفق أحكام القرارات والتعليمات الصادرة عن مجلس النقد والتسليف ومصرف سورية المركزي لهذه الغاية.

4-تحويل الأرباح والفوائد السنوية وحصيلة التصرف بحصته من المشروع إلى الخارج فيما يخص المال الخارجي المستثمر، وذلك بعد تسديد الالتزامات المالية والضرائب والرسوم المتوجبة وتدقيق القوائم المالية من مدقق حسابات خارجي معتمد، وفق التعليمات التي يضعها مجلس النقد والتسليف ومصرف سورية المركزي.

5-تسديد الالتزامات المترتبة على المشروع بالقطع الأجنبي تجاه الخارج عن طريق أحد المصارف بموجب وثائق تثبت صحة هذه الالتزامات، وذلك بعد إعلام الجهة التي يقع المشروع ضمن قطاعها في حال فرضت القوانين الناظمة للقطاع مثل هذا الإجراء.

6-إدخال التجهيزات والمعدات اللازمة لتركيب وتجريب الأصول الثابتة للمشروع والتي لا تعد جزءاً منه إدخالاً مؤقتاً خلال فترة تأسيس المشروع.

المراسل : نشكركم الأستاذ مدين دياب المدير العام لهيئة الاستثمار السورية على استقبالكم اللطيف و إجاباتكم الوافية على أسئلتنا و نرجو بكل تأكيد أن ينال دليل المستثمر رضى الباحثين عن الفرص الاستثمارية في سورية و أن يكون عامل جذب لهؤلاء المستثمرين للمساهمة بإعادة إعمار سورية

الأستاذ مدين دياب : أشكركم على زيارتكم و اهتمامكم بموضوع إعادة استثمار سورية و نرجو أن نرى المستثمرين من التشيك و كل الدول الصديقة بيننا في سورية و نعدهم بأن يكونوا بيننا أخوة لنا و سوف نساعدهم بكل ما لدينا من قوة لنجاح استثماراتهم و أن يكون لهذه الاستثمارات المردود الجيد الذي يبحثون عنه.

Related posts