Banner v záhlaví
Banner v záhlaví
Banner v záhlaví

Sýrie: Buildex 2022 – reportážní souhrn

Sýrie: Buildex 2022 – reportážní souhrn

Za účasti 265 domácích i zahraničních společností proběhl ve dnech 14.-18. června v areálu damašského výstaviště 19. ročník mezinárodního veletrhu “Buildex 2022” zaměřeného na nábytek, bytové doplňky a dekorace. Akci pořádala Arabská skupina pro veletrhy a konference.

V úvodním prohlášení pro média ministr veřejných prací a bydlení inženýr Suhajl Abd al-Latíf, potvrdil přítomnost celé řady soukromých i státních společností z arabských i nearabských zemí. Ta dle něj svědčí o naprosté připravenosti na další fázi obnovy a výstavby navzdory válečným podmínkám a nespravedlivému embargu. „Zaznamenali jsme také rozvoj a zrychlení produkce na straně výrobních společností, což je v souladu se současnou politikou země a vládními směrnicemi”, uvedl ministr a zdůraznil, že vzhledem k sankcím, které jsou na Sýrii uvaleny, je jediným východiskem rozšiřování lokální výroby. Široká účast na veletrhu potom odráží rozmanitost syrské ekonomiky a pevné odhodlání plně spustit obnovu země navzdory všem bezprecedentním výzvám.

Ministr průmyslu Zijád Subhí Sabbágh na tiskové konferenci podtrhnul, že se tohoto významného veletrhu účastní desítky národních společností a je na něm představena úroveň syrské výroby v oblasti životního stylu používající nejnovější technologie a designy, jež odpovídají světovým trendům. Ocenil úsilí průmyslníků a kontinuitu jejich práce v realitě nespravedlivých sankcí. Pokračování výroby je důležitou součástí procesu obnovy Sýrie.  Na náš dotaz ohledně znovuzahájení provozu v továrnách a závodech, jež byly poškozeny během války, Sabbágh odpověděl, že díky nezměrnému a vytrvalému úsilí mnoho továren a závodů již opět funguje, čehož důkazem jsou právě prezentované výrobky vystavujících společností. Práce na překonání všech následků války bude i nadále pokračovat.

Generální ředitel Arabské skupiny pro veletrhy a konference inženýr Alá Hilál v mediálním vyjádření řekl, že se letošní ročník konal za velmi obtížných okolností a stálo mnoho úsilí, aby byl zahájen včas a se širokou účastí společností, které svými výrobky saturují trh a pomohou překonat sankce uvalené na zemi. Hilál vypíchnul přítomnost účastníků ze Saúdské Arábie, Egypta, Rakouska a Íránu, a ocenil jejich aktivitu navzdory obtížné ekonomické situaci a izraelské agresi proti Sýrii, v tomto ohledu zejména nedávném útoku na mezinárodní letiště v Damašku. Veletrh je dle Hilála ve svém důsledku poselstvím potvrzujícím odhodlání a nezlomnost Syřanů všem obtížím a sankcím navzdory. Vedle zástupců mezinárodních společností a značek se na akci podílela také řada místních subjektů působících v oblasti stavebních materiálů a technologií. Hilál rovněž zmínil národní projekt zaměřený na uplatnění čerstvých absolventů vysokých škol na trhu práce prostřednictvím programu Buildex pro vynikající studenty z různých syrských technických univerzit s ohledem na ekonomické potřeby země. Veletrh studentům poskytl prostory k prezentaci jejich vynikajících projektů, s čímž se pojí možnost získat investora či být individuálně „podchycen“ s ohledem na aktuální požadavky trhu a potřeby podnikatelského sektoru v zemi.

Generální ředitel Úřadu pro rozvoj nemovitostí inženýr Ajman Mutlaq zdůraznil, že se jeho instituce pravidelně účastní specializovaných veletrhů, na nichž představuje své cíle, povahu své práce a základní úkoly při uspokojování bytových potřeb lidí s omezenými příjmy a při zásobování realitního sektoru pozemky potřebnými k realizaci bytových i nebytových projektů.

Vedoucí Agentury pro regionální plánování doktorka Rímá Haddád uvedla, že se účastní veletrhu Buildex aby představila studie, které její úřad vytváří pro fázi obnovy se stanovením národních a regionálních potřeb na všech úrovních.

Při prohlídce jednotlivých křídel veletrhu bylo zřejmé, že vedle mezinárodních firem a značek byli zastoupeni také všichni místní výrobci v oblasti stavebních materiálů a technologií. Prezentované produkty se pohybovaly od konstrukčních materiálů přes klimatizační, ventilační a chladící zařízení, solární panely či technologie pro čištění vody až po kámen, mramor, barvy, izolační materiály, bezpečnostní systémy, osvětlení a další. Oproti předchozím ročníkům byl zřejmý kvalitativní posun zvláště co se týče služeb pro návštěvníky, jejichž vstup a účast byly organizovány prostřednictvím elektronické aplikace nahrané v mobilních telefonech.

Buildex 2022 byl svědkem pozoruhodné mezinárodní účasti ze zemí, jako je Egypt, Saúdská Arábie, Írán, Čína a Rakousko, o rozsáhlé účasti syrských firem a společností nemluvě. Devatenáctý ročník rovněž přitáhl pozornost diplomatických misí působících v Damašku, které se chtěly seznámit se syrskými zkušenostmi a odbornými znalostmi a zároveň prostudovat potřeby stavebního sektoru v Sýrii.

Velvyslanec Běloruské republiky v Damašku Jurij Sluka v exkluzivním vyjádření pro média uvedl: „Tato návštěva umožňuje jednat se syrskými partnery o otázce obnovy a o projektech, které jsou pro Sýrii zajímavé. Viděli jsme, jak se strojírenský průmysl v Sýrii rozvinul do současné vysoké úrovně. Některé ze strojů a zařízení, které se v Sýrii nevyrábějí, lze získat z Běloruska. Víme, že je průmyslový sektor v Sýrii skutečně připraven a jak důležitá je jeho práce při poválečné obnově. Obě země nabízejí zvláštní možnosti a z toho budeme dále vycházet“.

Vůbec poprvé se veletrhu zúčastnila společnost Bitumat ze Saúdské Arábie, jež se specializuje na výrobu hydroizolačních materiálů. Ředitel jejího pavilonu na veletrhu pan Muhammad Rijád nám řekl: „Rádi jsme se veletrhu Buildex 2022 zúčastnili, abychom rozšířili naše aktivity v sousedních zemích. Veletrh se těší dobré pověsti a my se chtěli seznámit s trendy na syrském trhu a prostudovat možnosti, jak otevřít obchodní kanály pro dodávky našich výrobků do Sýrie. To souvisí s rozhodnutím Saúdského úřadu pro vývoz, kterému předložíme zprávu o naší návštěvě“. Rijád dále uvedl: „Ochrana jakéhokoliv objektu před proniknutím vody je zcela zásadní, ať už mluvíme o dešťové či spodní vodě. Hydroizolační materiály jsou v tomto ohledu velmi citlivé a určitě nejsou nějakým luxusem, bez kterého se lze obejít. Naopak patří k tomu základnímu. Náš pavilon zaznamenal velkou návštěvnost ze strany obchodníků a zájemců, kterým jsme ukázali své výrobky. Určitě je naší ambicí, aby byly tyto produkty oblíbené a přijímané na syrské straně“. Během našeho rozhovoru pan Rijád neopomenul zdůraznit, že jejich výrobky jsou vyráběny v továrnách v Saúdské Arábii a že většina používaných surovin je saúdskoarabské provenience.

Měli jsme možnost se rovněž setkat s výkonným ředitelem egyptské společnosti Expo Group panem Ašrafem Abd ar-Rahímem, který vyjádřil své potěšení z účasti na veletrhu a popřál Sýrii, aby akcelerovala svoji obnovu. Zdůraznil, že se navzdory všem okolnostem chtějí zapojit různé egyptské společnosti působící v mnoha odvětvích: „Doufám, že sehrajeme důležitou roli v obnově Sýrie. Naše společnost organizuje zapojení egyptských firem specializovaných na oblast infrastruktury, stavebnictví a rekonstrukce“.

Rakouská strana se zúčastnila prostřednictvím pana Akrama Jázidžího, který působí jako ekonomický poradce na obchodním oddělení rakouského velvyslanectví. V rozhovoru s námi uvedl: „Jsem na obchodním oddělení rakouského velvyslanectví a pravidelně se účastním specializovaných výstav v Sýrii. Syrský trh je perspektivní a obnova Sýrie je v plném proudu. Udělali jsme první kroky, které jsou vždy nejtěžší. Jsou zde rakouské a evropské společnosti, které jsou v zásadě ochotné poslat své agenty k syrským firmám a podnikatelům“.

Závěrem je třeba zmínit, že devatenáctý ročník veletrhu Buildex byl doprovozen třetím ročníkem veletrhu HVAC se zaměřením na topení, klimatizace a vodní systémy, a pátým ročníkem veletrhu nábytku a dekorací LIFESTYLE. Vedle toho se v areálu damašského výstaviště odehrála řada pracovních schůzek, seminářů, přednášek a workshopů týkajících se mnoha významných oblastí úzce souvisejících s požadavky další fáze obnovy země.

Buildex 2022 navštívil a reportáž pořídil náš damašský korespondent Júnus an-Násir.

265 شركة محلية وعربية وأجنبية كانت حاضرة في الدورة الـ 19 لمعرض بيلدكس الدولي (BUILDEX 2022) والذي افتتح أعماله على أرض مدينة المعارض بدمشق

دمشق – يونس الناصر

بمشاركة 265 شركة محلية وعربية وأجنبية انطلقت مساء اليوم فعاليات الدورة الـ19 من المعرض الدولي للبناء “بيلدكس 2022” وذلك على أرض مدينة المعارض بدمشق  و الذي تنظمه المجموعة العربية للمعارض و المؤتمرات .

وفي تصريح للإعلاميين عقب الافتتاح أكد وزير الأشغال العامة والإسكان المهندس سهيل عبد اللطيف أن المعرض يشهد مشاركة طيف واسع من الشركات المحلية الخاصة والعامة العربية والأجنبية  , وهذا يدل على الجاهزية التامة للمرحلة القادمة من إعادة الإعمار والبناء على الرغم من ظروف الحرب والحصار الجائر على البلاد كما لاحظنا تطوراً وتسارعاً في الإنتاج من قبل الشركات المنتجة وهذا يتماشى مع السياسة الحالية للبلاد والتوجيهات الحكومية”.

ولفت الوزير عبد اللطيف إلى وجود تطور في المنتج المحلي الذي يعد المخرج الوحيد في ظل العقوبات التي تشهدها البلاد مشيراً إلى أن هذه المشاركة الواسعة تعكس حالة التعافي للشركات المشاركة وللاقتصاد السوري وتنوعها وهو إصرار على البدء بإعادة الإعمار بالرغم من التحديات غير المسبوقة التي تمر على سورية.

 السيد وزير الصناعة زياد صباغ و بالتزامن مع افتتاح فعاليات الدورة الـ 19 من المعرض الدولي للبناء بيلدكس افتتح معرض لايف ستايل للمفروشات والتجهيزات المنزلية و الديكور الذي تشارك به عشرات الشركات الوطنية و يقام بالتعاون مع وزارة الصناعة وتنظمه المجموعة العربية للمعارض والمؤتمرات

و في تصريح للصحفيين أكد  وزير الصناعة زياد صبحي صباغ أهمية المعرض الذي قدم نماذج متطورة من هذه الصناعة بأياد سورية تواكب أحدث التقنيات والتصاميم التي تجاري الصناعة العالمية في هذا الإطار رغم الحصار الظالم المفروض على البلاد منوهاً بجهود الصناعيين واستمرارهم في العمل والإنتاج وتأمين هذه المنتجات التي تعد جزءاً مهماً من متطلبات عملية إعادة الإعمار في سورية.

و في إجابة على سؤال لنا حول عودة دوران عجلة الإنتاج للمعامل و المصانع التي تضررت خلال الحرب قال صباغ بأن الجهود الحكومية الكبيرة و الحثيثة أثمرت بعودة الكثير من هذه الشركات و المصانع للعمل و ما نراه اليوم في بيلدكس من منتجات للشركات العارضة هو دليل على تعافي هذه القطاع و نحن مستمرون في جهودنا لتجاوز كل آثار الحرب علينا .

مدير عام المجموعة العربية للمعارض المهندس علاء هلال قال في تصريح للإعلاميين بأن دورة المعرض هذه جاءت في ظروف صعبة جداً حيث تم بذل جهود استثنائية لافتتاح المعرض في وقته المحدد وبمشاركة واسعة من الشركات التي ستسهم في تغطية السوق بالمنتجات وتحدي الحصار الجائر المفروض على البلاد.

و أكد  المهندس هلال إلى أن هذه الدورة من بلدكس تتضمن مشاركة مباشرة من السعودية ومصر والنمسا وإيران مؤكداً أن المجموعة العربية ترحب وتعتز بمشاركة هذه الأجنحة الوطنية من البلدان المشاركة رغم صعوبة الوضع الاقتصادي وما تتعرض له سورية من عدوان إسرائيلي وخاصة العدوان الأخير على مطار دمشق الدولي , وأشار هلال إلى أن المعرض بدورته هذه هو بمثابة رسالة تؤكد إصرار وثبات السوريين رغم الصعوبات كافة والحصار المفروض.. وهناك طيف واسع من الصناعات المحلية لمواد البناء وتقنيات مواد البناء إضافة إلى وكلاء الشركات والعلامات العالمية المشاركة بالمعرض.

هلال أشار أيضاً  إلى المشروع الوطني المتعلق بربط خريجي الجامعة الجدد بسوق العمل من خلال حاضنة بلدكس للطلاب المميزين من مختلف الجامعات الهندسية السورية حيث قدم المعرض مساحات خاصة بهم لعرض مشاريعهم المميزة على الزوار ما يؤمن لهم فرصة الحصول على مستثمر أو حتى استكشاف هؤلاء الطلاب لمتطلبات السوق الفعلية واحتياجات قطاع الأعمال في البلد.

المهندس أيمن مطلق المدير العام للهيئة العامة للتطوير والاستثمار العقاري لفت إلى أن الهيئة تشارك بشكل دوري في المعارض التخصصية للتعريف بأهداف الهيئة وطبيعة عملها ومهامها الأساسية والمتمثلة بتلبية الاحتياجات الإسكانية لذوي الدخل المحدود وإمداد قطاع الإسكان بالأراضي اللازمة لتنفيذ المشاريع السكنية وغير السكنية.

الدكتورة ريما حداد رئيس هيئة التخطيط الإقليمي أكدت حرص الهيئة على المشاركة في معرض “بلدكس” للتعريف بالدراسات التي تقوم بها الهيئة ضمن الإطار الوطني للتخطيط الإقليمي من أجل مرحلة إعادة الإعمار ووضع التوجهات المطلوبة على المستويات كافة.

 و في جولة لنا على أجنحة المعرض الذي تشارك به  265 شركة و150 جناح مستقل جميعهم يمثلون الصناعات المحلية لمواد البناء وتقنيات مواد البناء بالإضافة إلى وكلاء الشركات والعلامات العالمية , تنوعت المعروضات من مواد البناء والتشييد ومعدات التكييف والتهوية والتبريد وأجهزة الطاقة الشمسية وتقنيات المياه والبيئة إلى الحجر والرخام والدهان ومواد العزل وأنظمة الأمن والسلامة والإضاءة وغيرها.

و في هذا العام كانت الجهود استثنائية وقفزة نوعية ليس من حيث المشاركات الواسعة بل هناك خدمات مميزة للزوار من خلال تنظيم دخولهم ومشاركتهم عبر تطبيق الزوار الإلكتروني الذي يتم تحميله على أجهزة الموبايل وإدخال معلومات وبيانات الزائر ليحصل على باركود يدخل به إلى المعرض وموضوع نقل الزوار ضمن باصات مكيفة

شهدت الدورة الـ 19 لمعرض بيلدكس الدولي (BUILDEX 2022) هذا العام مشاركة دولية لافتة من مصر والسعودية وإيران والصين والنمسا فضلاً عن المشاركة الواسعة للشركات والجامعات السورية كما حظيت الدورة 19 لمعرض بيلدكس باهتمام البعثات الدبلوماسية العاملة في دمشق والتي أبدت رغبتها بالاطلاع على التجارب والخبرات السورية ودراسة احتياجات قطاع البناء والإعمار في سورية , في هذا السياق قال سفير جمهورية بيلاروس لدى دمشق يوري سلوكا في تصريح خاص للإعلام : هذه الزيارة تتيح البحث مع الشركاء السوريين في موضوع إعادة الإعمار وفي مشاريع تهم سورية  وتابع السفير سلوكا: شاهدنا كيف أن صناعة الآلات في سورية قد تطورت ووصلت إلى مستوى عالٍ، أما فيما يتعلق ببعض الآلات والمعدات التي لا يتم إنتاجها في سورية فيمكن الحصول عليها من بيلاروس  وأضاف السفير البيلاروسي: نحن نشاهد مدى الجدية لدى القطاع الصناعي في سورية ، ومدى أهمية وظيفته في إعادة إعمار ما دمرته الحرب، وسنحافظ على مقدرات البلدين وسننميها ونطورها أكثر

بعد الحرب.. شركة بيتومات لمواد العزل من السعودية تشارك لأول مرة

كان لافتاً هذا العام مشاركة شركة “بيتومات” السعودية المتخصصة بتصنيع مواد العزل المائي في بيلدكس 2022  و في تصريح لنا  قال مدير جناح الشركة محمد رياض لقد أحببنا أن نشارك في معرض بيلدكس لتوسيع نشاطات شركتنا في دول الجوار و كون بلدكس يتمتع بسمعة طيبة و هدف مشاركتنا الاطلاع على توجهات السوق السورية ودراسة إمكانية فتح قنوات عمل تجارية لإيصال منتجاتنا إلى سورية

و هذا يرتبط بقرار هيئة الصادرات السعودية و نحن سنقدم تقريرا عن زيارتنا و مشاركتنا في بلدكس و جوبا عن سؤالنا عن منتجات الشركة السعودية  قال رياض : مما لاشك فيه أن حماية أي منشأة من التسرب المائي يعتبر بنداً رئيسياً سواء كانت مياه جوفية أو مياه أمطار، فمواد العزل المائي حساسة وهي ليست مادة كمالية يمكن الاستغناء عنها بل وهي من أساسيات المبنى و حول  زوار جناح الشركة السعودية أكد رياض بأن الجناح شهد إقبالا كبيرا من الزوار و رجال الأعمال و المهتمين و عرضنا لهم حول منتجات الشركة و  و طموحنا بالتأكيد أن تلقى منتجات شركتنا الرواج و القبول لدى رجال الأعمال و الشركات السورية

و حول مكونات منتجاتهم التي تنتجها المعامل في السعودية قال رياض بأن غالبية المواد الأولية الداخلة في صناعة مواد العزل المائي هي من السعودية .

و في زيارة لواحدة من الشركات المصرية المشاركة في بلدكس  كان لنا لقاء مع  المدير التنفيذي لشركة “إكسبو جروب” المصرية المتخصصة بتنظيم المعارض أشرف عبد الرحيم :  و الذي عبر عن سعادته للمشاركة في معرض بلدكس و تمنياته لسورية بسرعة إعادة الإعمار و النهوض مجددا كما أكد على  حرصهم على المشاركة  رغم كل الظروف  من خلال مجموعة متنوعة من الشركات المصرية وفي مجالات عديدة و قال أيضا : نأمل أن يكون لنا بصمة ودور كبير في إعادة إعمار سورية ، وشركتنا تقوم بتنظيم مشاركة الشركات المصرية المختصة بمجالات البنية التحتية والتشييد وإعادة الإعمار.

النمسا كانت مشاركتها

Related posts