Banner v záhlaví
Banner v záhlaví
Banner v záhlaví

Sýrie: veletrh Gold Expo nejen pro oděvníky!

Sýrie: veletrh Gold Expo nejen pro oděvníky!

Veletrhy jsou jedním z nejdůležitějších ekonomických nástrojů, kterými lze připoutat pozornost domácích i zahraničních byznysmenů k možnosti zainvestovat či uzavřít zajímavé a všestranně prospěšné dohody. Jednou z předních zemí, pokud jde o pořádání mezinárodních veletrhů, je Německo, přičemž německá města mezi sebou soutěží o to, které předvede lepší pořadatelské služby a zajistí větší pohodlí návštěvníků i vystavovatelů. V Sýrii, která se v pozitivním slova smyslu inspiruje, jsou akce tohoto typu svébytným fenoménem a v růstu místního hospodářství představují zcela nezastupitelný prvek, stejně jako při navazování přátelských vztahů a spolupráce se zahraničními partnery.

 

Kromě nezbytného zázemí potřebuje toto odvětví také velké propagační znalosti k efektivnímu vedení reklamních kampaní, dále administrativní a organizační schopnosti a vynikající PR. Veletrhy usnadňují investorům, obchodníkům, marketérům i výrobcům seznámit se s nejnovějšími trendy a zjistit požadavky trhu. Běžný návštěvník i expert se může připravit několik dní předem tím, že získá průvodce veletrhem, nebo může získat obecné informace několik měsíců předem od společnosti, která veletrh pořádá. Podle toho si návštěvník může naplánovat svůj program a domluvit si schůzky. Aby získali vše, co chtějí, bez prodlení, návštěvníci by si měli připravit komplexní vizitku, s níž se představí vystavujícím společnostem.

 

Veletržní aktivity začaly odrážet svůj vliv v hospodářské, turistické, kulturní a sociální sféře, neboť přispěly k oživení ekonomiky a jejímu zotavení z krize díky katalytické roli, kterou hrají při zapojení veřejnosti do vývoje produktů, vzdělávání, výměny znalostí, nových produktů a technologií, investic a profesního rozvoje. Pokud jde o přínos veletrhů a konferencí k rozvoji cestovního ruchu, stačí uvést, že podíl turistických cest za účelem návštěvy těchto akcí tvoří 15 % celkového cestovního ruchu ve světě. Proto mnoho zemí spojuje své strategie cestovního ruchu se strategiemi rozvoje veletržního a konferenčního sektoru. Pokud jde o kulturní dopady veletržního a konferenčního sektoru, ty se projevují jeho klíčovou roli při získávání odborníků a lokalizaci znalostí tím, že pozvedá národní kompetence novými poznatky a expertízou. Konference, semináře a fóra jsou například výrazným prostředkem rozvoje schopností lidí pracujících ve všech vládních sektorech. Je to také účinný prostředek kulturní výměny, zdůraznění civilizačního rozměru a oživení tradic a kulturního dědictví.

 

Sociální dopady jsou patrné v tom, že veletrhy a konference jsou vhodným prostředím pro rozvoj komunikace a vazeb s místní komunitou a její zapojení. Veletrhy a konference jsou také způsobem, jak užitečně vyplnit volný čas příslušníků všech vrstev společnosti. Pro to všechno považujeme dnes za nutné podpořit syrská média specializovaným veletrhem, kterého se účastní všechna národní a také některá zahraniční média, s pavilony obsahujícími nejnovější technologie a zařízení, která se dnes používají k optimalizaci výkonu médií. Cílem je poskytnout syrským národním médiím další motivační impuls.

 

Nabízí se otázka, jaký význam má pořádání veletrhů, jaké jsou jejich přínosy a jaký je jejich faktický dopad na národní hospodářství?

 

Veletrhy jsou prostředkem k seznámení veřejnosti s nejnovějším vývojem v oblasti určitého odvětví a k rozvoji povědomí spotřebitelů a návštěvníků o nejnovějších inovacích, výrobcích a vývoji trhu v různých zemích světa.

 

Veletrhy jsou faktorem, který přitahuje zahraniční investice na místní trh, a kromě tradičních exportních výrobků otevírá nové trhy ve světě pro další místní výrobky. Působí na rozšíření tržní základny a zvýšení poptávky po požadovaných výrobcích, stimulují export zemí účastnících se veletrhu a zvyšují objem obchodu mezi zeměmi. Proto jsou veletrhy definovány jako speciálně organizovaná hospodářská shromažďovací akce, která se koná na jednom významném místě a v určitém časovém období.

 

Země světa se tak předhánějí v účasti na veletrzích, vystavují své výrobky a uzavírají různé obchodní dohody, čímž podporují svoji ekonomiku, přispívají k růstu a prosperitě a vytvářejí příležitosti ke konkurenci a práci pro své obyvatele.

 

Do tohoto rámce lze zařadit specializované veletrhy, které se konají v areálu nového výstaviště u dálnice vedoucí k mezinárodnímu letišti v Damašku, včetně veletrhu, o němž dnes budeme hovořit.

 

Za účasti více než 75 firem specializujících se na obuv, oděvy, kůži a výrobní potřeby se koncem září v areálu nového damašského výstaviště uskutečnil druhý ročník veletrhu Gold Expo pod názvem Gold September. Pořadatelem čtyřdenní akce byla nepřekvapivě Mashhadani International Group for Exhibitions and Conferences ve spolupráci s ministerstvem průmyslu.

 

Po prohlídce veletržních pavilonů se konala tisková konference za účasti místních i zahraničních médií akreditovaných v Damašku.

 

Náměstek ministra průmyslu a ředitel Státního úřadu pro chemický průmysl doktor Chaldún Harbá zdůraznil význam veletrhu jako důležitého kroku v podpoře a rozvoji syrského průmyslu. Poukázal na to, že tyto akce se neomezují pouze na vystavování výrobků, ale poskytují cennou příležitost pro komunikaci mezi výrobci a obchodníky, což přispívá k posílení obchodní spolupráce a otevírá nové horizonty pro uvádění syrských výrobků na mezinárodní trhy. Harbá vyjádřil svůj optimismus ohledně budoucnosti syrského průmyslu a ocenil důležitou roli, kterou veletrhy hrají při podpoře ekonomiky a otevírání nových exportních příležitostí.

 

Ředitel Generální organizace pro mezinárodní výstavy a trhy Halím al-Achras

ocenil pozoruhodný rozvoj, který veletrh zaznamenal ve svém druhém ročníku ve srovnání s prvním ročníkem, a to jak z hlediska počtu zúčastněných společností, tak z hlediska kvality vystavovaných syrských výrobků. Achras vysvětlil, že jedním z hlavních cílů veletrhu je posílit komunikaci mezi místními a mezinárodními výrobci a obchodníky, a poznamenal, že velká účast a nárůst počtu návštěvníků odráží úspěch akce, a vyjádřil naději, že tyto akce přispějí k otevření nových exportních trhů pro syrské výrobky.

 

Generální ředitel pořádající skupiny Chalaf Mašhadání řekl našemu webu o druhém ročníku Gold Expo následující: „Děkujeme, že jste přišli a těšíte se s námi z úspěchu dalšího z veletrhů. Počet firem, které s námi uzavřely partnerství, narostl na 75. Několik dní před veletrhem si řada majitelů firem přála, aby měly možnost se zúčastnit. Vedle řady firem, které jsme zmínili v tiskové zprávě, je třeba vyzdvihnout významnou mezinárodní účast z Číny. Účastníci jsou ze všech kožedělných, oděvních a obuvnických oborů. Veletrh zahrnuje rozmanité výrobky pokrývající všechny módní trendy, které odpovídají potřebám místních i zahraničních trhů, a odráží rozvoj syrského průmyslu, přičemž je třeba zmínit rozmanitost účastníků letošního veletrhu. Gold Expo je jedinečnou platformou, která sdružuje přední společnosti v oboru. Nelze nezmínit význam těchto akcí pro propagaci obchodního sektoru a informování návštěvníků o nejnovějších inovacích a designu. Vyzývám všechny obchodníky, průmyslníky a majitele firem, aby veletrh navštívili a prozkoumali dostupné obchodní příležitosti. Co se týče mezinárodní účasti, jak jsem již zmínil, máme významnou účast z Číny, společnost specializující se na výrobní dodávky a vstupy. Očekávám, že všechny stávající společnosti s ní podepíší smlouvy. Její přítomnost na tomto veletrhu je velmi důležitá, protože poskytuje to, co všechny na výrobu orientované firmy potřebují“.

 

Na naši otázku ohledně úsilí, které pořadatelská společnost vynaložila před zahájením veletrhu, Mašhadání odpověděl: „Dovolte mi, abych Vám – tak jako ostatním participujícím médiím – nejprve poděkoval, že jste se s námi podíleli na propagaci veletrhu před jeho zahájením. Mediální pokrytí je pro náš úspěch nezbytné a Vy jste v tomto byli jednoznačně našimi partnery. Samozřejmě Mashhadani Group jako organizátor vynaložila velké úsilí, aby bylo dosaženo požadované kvality. Mluvím mimo jiné o oficiálním zapojení do mezinárodního systému hodnocení kvality ISO 90001 v oblasti řízení a pořádání veletrhů. Z naší strany šlo o vychytání všech detailů, aby vše fungovalo na 100 %“.

 

Člen představenstva regionální kanceláře Federace produktivních rodin Muhammad al-Búší uvedl, že navzdory obtížným ekonomickým podmínkám, kterými Sýrie prochází, byly organizace účastnící se veletrhu schopny pokračovat ve své práci, a upozornil na úsilí vládních agentur, které podporují syrský průmysl.

Veletrh navštívil a reportáž sestavil náš damašský korespondent Júnus an-Násir.

مشهداني للمعارض تطلق معرض " ذهب أيلول " بمشاركة 75 شركة متخصصة بإنتاج الأحذية والألبسة والجلديات.

كل الأخبار – يونس الناصر

تعد صناعة المعارض من أهم الأدوات الاقتصادية التي أخذت حيزاً هاماً من اهتمام الدول في سعيها لتنمية هذا القطاع و تطويره فأخذت تستحدث الشركات المنظمة للمعارض و المراكز المتخصصة في الأبحاث، لتصبح صناعة لها كيانها الخاص و لتشكل عنصراً مهماً في نمو الاقتصاد وجزءاُ أساسيا في بناء التفاهم  و العلاقات بين الدول، لذا أطلق على هذه الصناعة صناعة الاجتماعات.

تأتي أهمية المعارض من الدخل الاقتصادي الذي تقدمه للمدينة المستضيفة وتعتبر ألمانيا من أهم دول العالم في إقامة المعارض الدولية حيث تتنافس المدن الألمانية فيما بينها لإقامة المعارض على أرضها بتقديم الكثير من التسهيلات و تأمين راحة الزائر و العارض على حد سواء.

ومقومات نجاح هذه الصناعة بالإضافة إلى التسهيلات المقدمة تحتاج أيضا إلى خبرات ترويجية كبيرة لإطلاق الحملات الإعلانية لها إضافة للإمكانيات الإدارية و التنظيمية و الكفاءة العالية في العلاقات العامة فالمعارض تسهّل للمستثمر أو التاجر أو المسوق أو المصنع للاطلاع على أحدث ما هو موجود في الأسواق و التعرف على متطلبات السوق كما يتسنى للزائر أو المستثمر و حتى الباحث للتحضير للمعرض قبل زيارته بأيام بالحصول على دليل المعرض أو يمكن له الحصول على المعلومات العامة قبل أشهر من الشركة المنظمة لتلك المعارض و بناء عليه يمكن للزائر أن يقوم بجدولة زيارته لأخذ المواعيد المسبقة من الشركات العارضة لاختصار الوقت و ضمان الحصول على المطلوب بدون تأجيل، لذلك على الزائر أن يحضر نفسه ببطاقة تعريف شاملة و وافية عن نفسه أو شركته من أجل الحصول على النتائج السريعة و كسب ثقة الجهات العارضة.

لقد أخذت صناعة المعارض تعكس آثارها على القطاعات الاقتصادية و السياحية و الثقافية و الاجتماعية حيث ساهمت في تنشيط الاقتصاد و انتشاله من الأزمات من خلال الدور التحفيزي الذي تلعبه في مشاركة العامة في تطوير المنتج و التعليم و تبادل المعارف و المنتجات و التقنيات الجديدة و الاستثمار و التطوير المهني , أما عن مساهمة المعارض في التنمية السياحية فيكفي أن نسبة الرحلات السياحية بغرض حضور المعارض و المؤتمرات تشكل 15 % من إجمالي السياحة في العالم و لهذا تقوم الكثير من الدول بربط استراتيجياتها السياحية بإستراتيجية تنمية قطاع المعارض و المؤتمرات فيها, أما الآثار الثقافية لقطاع المعارض و المؤتمرات فتأتي من خلال ما يلعبه  هذا القطاع من دور محوري في جلب الخبراء و توطين المعرفة من خلال إكساب الكفاءات الوطنية بالمعارف و العلوم و الخبرات الجديدة فالمؤتمرات و الندوات و المنتديات على سبيل المثال تعد وسيله متميزة في تطوير قدرات الأشخاص العاملين في جميع القطاعات الحكومية و الخاصة، وهي أيضا وسيلة فعالة لتبادل الثقافات وإبراز البعد الحضاري وإحياء التقاليد و التراث الأصيل.

وتتجلى الآثار الاجتماعية في كون المعارض و المؤتمرات بيئة خصبة لمشاركة المجتمع و تنمية التواصل و الترابط بالمجتمع المحلي، كما تعد المعارض و المؤتمرات وسيلة لإشغال أوقات فراغ أفراد المجتمع بجميع فئاته بما هو مفيد من النواحي التعليمية و التدريبية لذا و في ضوء أهمية المعارض في تبادل الخبرات و زيادة كفاءتها نجد أنه من الضروري اليوم دعم وسائل الإعلام الوطنية بمعرض تخصصي تشارك فيه كافة الوسائل الإعلامية والإعلانية الوطنية و بعض وسائل الإعلام الخارجية، بالإضافة إلى أجنحة تضم أحدث التقنيات والأجهزة المستخدمة اليوم لتحسين مستوى أداء الوسائل الإعلامية و ذلك كي نقدم لإعلامنا الوطني دفعة تحفيزية إضافية من خلال هكذا معارض تخصصية.

هناك سؤال يطرح نفسه, ما هي أهمية تنظيم المعارض وما الفوائد المرجوة منها وما أثرها على الاقتصاد الوطني.؟

المعارض تعد وسيلة من وسائل تعريف الجمهور بما يستجد في مجال صناعة معينة وتنمية لوعي المستهلك والزائر من خلال إطلاعه على أحدث المبتكرات والمنتجات وتطورات السوق في مختلف بلدان العالم.

وتعد المعارض عامل جذب للاستثمار الأجنبي للسوق المحلي, وفتح أسواق جديدة في العالم أمام المنتج المحلي إلى جانب المنتجات التقليدية. وتعمل على زيادة قاعدة الأسواق وزيادة الطلب على المنتجات المطلوبة, وتنشيط صادرات الدول المشاركة في المعرض وزيادة حجم التجارة البينية بين الدول, وتعد اختبار عن صحة الاستجابة للمنتجات المقدمة.. لهذا تعرف المعارض (بأنها حدث تجمعي اقتصادي منظم تنظيماً خاصاً ويقام في مكان واحد بارز وفي فترة زمنية محددة).

 وهكذا تتسابق دول العالم وتحرص على المشاركة في المعارض وعرض منتجاتها وإبرام الصفقات المختلفة وبالتالي تدعم اقتصاديات بلادها وتساهم في النمو والازدهار وتخلق فرص للمنافسة والعمل لشعوبها.

في هذا الإطار و ضمن هذه الأهمية يمكن تصنيف المعارض التخصصية التي تشهدها مدينة المعارض الجديدة على طريق مطار دمشق الدولي  ومنها المعرض الذي سنتحدث عنه اليوم .

ففي مساء يوم الخميس و بمشاركة أكثر من 75 شركة متخصصة بالأحذية والألبسة والجلديات ومستلزمات الإنتاج، انطلقت على أرض مدينة المعارض الجديدة فعاليات الدورة الموسمية الثانية لمعرض ذهب إكسبو للأحذية والألبسة والجلديات “ذهب أيلول”، الذي تنظمه مجموعة مشهداني الدولية للمعارض والمؤتمرات بالتعاون مع وزارة الصناعة و يستمر المعرض أربعة أيام .

و بعد جولة على أجنحة المعرض عقد مؤتمر صحفي حضرته وسائل الإعلام المحلية و الأجنبية المعتمدة في دمشق تعاقب في الحديث كلا من السادة :

ممثل وزير الصناعة، الدكتور خلدون حربا- مدير المؤسسة العامة للصناعات الكيميائية أكد على أهمية المعرض كونه يمثل خطوة حيوية في دعم وتطوير الصناعات السورية، مشيراً إلى أن هذه الفعاليات لا تقتصر على عرض المنتجات فحسب، بل توفر فرصة قيمة للتواصل بين المصنعين والتجار، ما يسهم في تعزيز التعاون التجاري وفتح آفاق جديدة لتسويق المنتجات السورية في الأسواق العالمية.

وأعرب حربا عن تفاؤله بمستقبل الصناعات السورية، مشيداً بالدور المهم الذي تلعبه المعارض في دعم الاقتصاد وفتح فرص تصديرية جديدة.

مدير المؤسسة العامة للمعارض والأسواق الدولية حليم الأخرس

أشاد  بالتطور الملحوظ الذي شهده المعرض في دورته الثانية مقارنة بالنسخة الأولى، سواء من حيث عدد الشركات المشاركة أو جودة المنتجات السورية المعروضة.

وأوضح الأخرس أن أحد الأهداف الرئيسية للمعرض هو تعزيز التواصل بين المنتجين والتجار المحليين والدوليين، مشيراً إلى أن الإقبال الكبير وزيادة عدد الزوار يعكس نجاح المعرض , وأعرب عن أمله في أن تساهم هذه الفعاليات في فتح أسواق تصديرية جديدة للمنتجات السورية.

المدير عام المجموعة المنظمة خلف مشهدانيو في تصريح لموقع ريبلد سيريا التشيكي حول النسخة الثانية من معرض ذهب اكسبو قال :

شكرا لحضوركم و فرحكم معنا بنجاح مثل هذه المعارض

عدد الشركات التي شارت معنا هي 75 شركة  فقبل المعرض بأيام تمنى علينا عدد من أصحاب الشركات أن تتاح لهم فرصة المشاركة و بالفعل تمكنا من تمكينهم من المشاركة زيادة على عدد الشركات التي أعلنا عنا في البيان الصحفي بما في ذلك مشاركة دولية بارزة من الصين

 المشاركين هم من كافة التخصصات الجلدية و الألبسة و الأحذية ويضم المعرض مجموعة متنوعة من المنتجات الشاملة لكل اتجاهات الموضة والتي تلبي احتياجات السوقين المحلية والخارجية، وبما يعكس التطور الذي تواكبه الصناعات السورية، منوهاً بتنوع المشاركات في المعرض هذا العام.

وأكد أن “ذهب إكسبو” يعتبر منصة فريدة تجمع الشركات الرائدة في هذا المجال، مشيراً إلى أهمية هذه الفعاليات في تعزيز القطاع التجاري وإطلاع الزوار على أحدث الابتكارات والتصاميم.

ودعا مشهداني جميع التجار والصناعيين وأصحاب العلامات التجارية إلى زيارة المعرض واستكشاف الفرص التجارية المتاحة.

كمشاركة دولية كما ذكرنا لدينا مشاركة هامة من الصين شركة متخصصة بمستلزمات و مدخلات الإنتاج  و أتقع لكل الشركات الموجودة أن تقوم بتوقيع عقود معها لأنها تخدم صناعتهم ووجودها بهذا المعرض هو هام جدا لأنه بشكل عام على غير العادة بالمعارض السابقة التي تشارك بالإنتاج لان هذه الشركة تقوم بتقدبم مدخلات الإنتاج التي تحتاجها كل الشركات المنتجة .

و في إجابة على سؤالنا عن الجهود التي تبذلها الشركة المنظمة وصولا للافتتاح قال:  دعني بداية أشكركم كمنصة إعلامية بالإضافة إلى كل وسائل الإعلام التي شاركتنا قبل بداية المعرض بالترويج له فكانوا شركاء معنا بهذا النجاح  من خلال النشر الإعلامي الضروري للنجاح

بالتأكيد جهود كبيرة نبذلها وصولا للجودة التي نرغبها  ومن حرصنا كمجموعة مشهداني منظمة لهذا المعرض على تطبيق النظام العالمي لإدارة الجودة الآيزو 90001 في مجال إدارة و تنظيم المعارض التي حصلنا عليها و حرصنا على الجودة بكل تفاصيلها و أن يكون كل شيء ذهب 24

عضو مجلس إدارة في المكتب الإقليمي لاتحاد الأسر المنتجة محمد البوشي بين أن الجهات المشاركة بالمعرض استطاعت رغم الظروف الاقتصادية الصعبة التي تمر بها سورية الاستمرار بعملها، منوهاً بجهود الجهات الحكومية الداعمة للصناعة السورية.

Related posts