Banner v záhlaví
Banner v záhlaví
Banner v záhlaví

Komentář: Přetahování o Staňka – kdo a jak se (p)odkopává?

Komentář: Přetahování o Staňka – kdo a jak se (p)odkopává?

Ač česká politika není moje doména, dostal se spor o ministra kultury do fáze, kterou možná stojí za to okomentovat. Dobře totiž vyjevuje klíčové rozdílné rysy stylů prezidenta Zemana a premiéra Babiše. Babiš, jak víme, je pro to Staňka odvolat a nahradit ho relativně neznámým koněm sociálních demokratů, Zeman chce s jakýmikoli soudy počkat až na to, jak dopadnou trestní oznámení, která Staněk ve věci Fajta a NG podal.

Jinými slovy: zatímco Zeman je nadále konzistentní v tom, co by liberálně-umělecká fronta nazvala „kremlofilií“ či autoritativním potíráním svobod (ducha, uměleckého projevu apod.), je Babiš nadále „konzistentní v balancování“, nezavírání si žádných dveří a ve vidině dosažení dlouhodobých strategických cílů v taktickém poskytování malých či větších úliteb tu na onu, tu na druhou stranu. Stejně jako jde po hlasu lidu (včetně toho, že momentálně vychází vstříc i umělcům podporujícím Fajta), jde na ruku socdem – které jako „férový koaliční parťák“ v těžké chvilce přece podrží. Geniální vyvažování, ostatně ne nepodobné tomu, jak si do poslední chvíle nechal dveře otevřené pro aliance v Bruselu jak (buď) s ALDE, tak – v případě drtivějšího vítězství „nacionalistů“ (resp. „fašistů“ pro jedny, „evropských patriotů“ pro druhé) – s případně výrazně pravicovými, „národoveckými“ frakcemi (pokud by tyto frakce skýtaly příslib jakéhokoli většího významu, než právě ALDE).

Oproti této záplavě emocí a/či taktizování je Zemanovo doporučení, jak ve Staňkově případu postupovat, zcela logické a jako jediné odpovídá fungování státu, který by se měl řídit právem, zákony, respektem k ministerským kompetencím, ale i nezávislostí soudů.

Babiš by přitom měl být ten poslední, kdo by měl dělat jakékoli závěry před tím, než se vyjádří právo a spravedlnost – vždyť tu má přeci na starost osoba z nejpovolanějších: čerstvě dosaz…, pardon, jmenovaná, ministryně Benešová. Má-li tedy (i) ve věci Staněk vs Fajt jít o rozhodnutí, které je v kompetenci jejího rezortu, je nějaký důvod výsledek předjímat, a de facto tak rozhodovat za něj…?

Ondřej Krátký, Rebuildsyria.cz / Dealtrade Group

Related posts