Banner v záhlaví
Banner v záhlaví
Banner v záhlaví

Veselka v Damašku aneb Óda na EPL-6

Veselka v Damašku aneb Óda na EPL-6

V podstatě naslepo jsem si při poslední návštěvě ČR koupil Olympus E-PL6, protože nový foťák už jsem potřeboval. Až dodatečně jsem zjistil, co všechno s ním jde dělat. Poměrně atraktivní byla cena a nabídka, za jakou se to vše prodávalo (v ceně tuším 12 tisíc Kč bylo tělo, dva objektivy se zoomem, dokonce snad i jednoduchý mobil). Malinko skepsi vyvolávala menší světelnost a řekl bych i menší šíře záběru („ohnisková vzdálenost“ se to tuším nazývá odborněji). Výhledově bude nutné dokoupit klasický objektiv, který toho zabere víc a bude mít trochu větší světelnost, ale v rámci toho balíčku si myslím, že to byl dobrý kauf.

Proč to ale říkám: příjemné překvapení na mě čekalo v podobě „art funkcí“  konkrétně možnosti dělat Č/B fotky s vysokou (retro, „uměleckou“, jak to jen nazvat) zrnitostí. Nejsem fotograf profesionál, natož abych uvažoval, že si budu doma fotky vyvolávat – pokud ale tohle něco na ten způsob nabízí, tak zas proč se tomu bránit? Když mi známí při poslední návštěvě Sýrie nabídli, ať foťák ozkouším na svatbě, rozhodl jsem se, že to risknu a nafotím to celé právě přes tuhle funkci.

Řekl bych, že to dopadlo dobře, aspoň já jsem spokojen. Nejlepší je, že stačilo zmáčknout a poměrně kvalitní výsledek byl na světě, a to bez jakýchkoli úprav v postprodukci (což bych jako PC antitalent asi stejně neuměl). Nemá asi moc smysl, abych se pouštěl do amatérských spekulací o světle, stínu, tmě, kterým stejně moc nerozumím. Nejlíp to vystihnou ty fotky – k nahlédnutí v galerii.

Přeji příjemnou sondáž do syrského svatebního veselí a doufejme i estetický zážitek z nafoceného materiálu!

Related posts