Banner v záhlaví
Banner v záhlaví
Banner v záhlaví

Encyklopedie syrského exportu: vše podstatné nyní online!

Encyklopedie syrského exportu: vše podstatné nyní online!

Přestože veletrhy ve své tradiční podobě i nadále představují unikátní příležitost pro setkávání prodejců s kupujícími, je nezbytné respektovat společenský vývoj a s ním spjaté nové formy mezilidské komunikace, mezi něž patří elektronický obchod, virtuální veletrhy a další postupy využívající moderní technologie.

Jedním z aktuálních počinů, za nimiž stojí snaha „držet krok s dobou“, je spuštění online Encyklopedie syrského exportu, za jejímž vznikem stojí společné úsilí ministerstev ekonomiky, průmyslu a zemědělství a federací obchodních a průmyslových komor. Na počátku stál poznatek Ekonomické nadace Ijáda Muhammada vycházející z detailní analýzy exportního sektoru, že absence databáze podložené reálnými čísly představuje pro syrský vývoz – ať již státní či soukromý – vážný problém.  Aby byl tento problém vyřešen trvale a důsledně, opřela se Encyklopedie syrského exportu výhradně o přesné informace a správná data a údaje, které v rámci tohoto důležitého projektu zprostředkovala skupina výzkumníků a specializovaných ekonomů.

Encyklopedie pod sloganem „krok za krokem k vývozu“ obsahuje vše, co se týká syrského exportu v různých odvětvích, ve zjednodušené a systematické podobě umožňující každému zájemci, ať se jedná o instituci nebo jednotlivce, získat relevantní a přesné informace. Jde přitom o první projekt svého druhu v Sýrii, který poskytuje vše, co exportér potřebuje vědět ve všech fázích vývozního procesu, pokud jde o administrativní, právní a celní postupy. Krok za krokem provádí vývozním procesem od fáze počátečního rozhodnutí až po dosažení cílového trhu.

Encyklopedie syrského exportu nabízí specializované průvodce (včetně procesního průvodce), v nichž kdokoliv ze zájemců najde veškeré nezbytné postupy pro vývoz s formuláři dokumentů požadovaných v každém z kroků podnikaném exportérem směrem k vnějšímu importérovi. Součástí je studie o legislativní struktuře vývozu v Sýrii. Významné zastoupení mají v Encyklopedii průvodci zahraničními trhy s podrobnými studiemi poskytujícími klíčové informace o jednotlivých trzích.

Znamenité je zpracování mapy syrských produktů s vývozním potenciálem s přesným popisem typu výrobků, specifikací, geografického rozložení a specializace podle zahraničních trhů spolu se seznamy místních výrobců a vývozců jednotlivých produktů. Na druhé straně se na stránkách Encyklopedie mohou syrští exportéři a obecně zájemci o exportní sektor seznámit se seznamy nejvýznamnějších dovozců syrských produktů roztříděnými přehledně dle jednotlivých výrobků s uvedením cílové země a kontaktních informací. Stranou však nezůstali ani poskytovatelé služeb, kterým Encyklopedie nabízí průvodce všemi službami, které exportéři potřebují od přípravy zboží až po jeho dopravu do země dovozu.

Někoho možná překvapí, že se Encyklopedie syrského exportu neomezuje pouze na arabštinu. Záměrem rozsáhlého projektu je oslovit svým obsahem co největší segment zájemců, a proto bylo přáním odpovědných činitelů, aby byla Encyklopedie vydávána také formou výroční publikace v několika jazycích. Ta bude distribuována na místní i zahraniční úrovni, v komerčních centrech, v mezinárodních obchodních komorách a na velvyslanectvích. Encyklopedie se vedle CD nosiče nachází na webových stránkách ve světových jazycích. Stránky jsou interaktivní, obsahují všechny průvodce a jejich každodenní aktualizace. Je třeba zmínit také interaktivní centrum informačních služeb, které odpovídá na všechny dotazy vývozců na místní i zahraniční úrovni.

Oficiální zahájení provozu této platformy pro setkávání dovozců ve všech zemí světa se syrskými vývozci proběhlo formou slavnostního ceremoniálu v damašském hotelu Sheraton za účasti ministrů ekonomiky a zahraničního obchodu, průmyslu a zemědělství, šéfů federací obchodních a průmyslových komor, vedoucího Úřadu pro plánování a mezinárodní spolupráci, řady poslanců Lidového shromáždění, velvyslanců a zástupců arabských i nearabských zemí v Damašku, představitelů obchodních, průmyslových či zemědělských komor, řemeslníků, činitelů v cestovním ruchu, reprezentantů regionální kanceláře Svazu arabských exportérů a importérů v Sýrii, Arabské federace výrobců, Svazu arabských včelařů a mnoha dalších zainteresovaných subjektů.

Cílem Encyklopedie je rozvoj vývozního procesu, zajištění přístupu syrským exportérům na zahraniční trhy za současného poskytování veškerých potřebných informací, odborných znalostí a podpůrných služeb.

Byznysmen Ijád Muhammad, jehož nadace zahájila tento mimořádný počin po záštitou dvou klíčových ministerstev a federací průmyslových a obchodních komor, řekl v exkluzívním vyjádření pro Rebuildsyria.cz: „Encyklopedie představuje odbornou a marketingovou platformu pro setkávání dovozců ze všech zemí světa se syrskými výrobci prostřednictvím úvodního programu o syrských produktech, který zohledňuje unikátnost každého výrobku nebo služby s jejich syrskou specifičností. Encyklopedie vyjde koncem letošního roku ve formě tištěného průvodce“. Muhammad dále uvedl, že obsah Encyklopedie bude trvale aktualizován, bude obsahovat ekonomická rozhodnutí a všechny potřebné informace o trzích, celní informace o jednotlivých zemích a informace o možných exportních službách. Zdůraznil, že Encyklopedie bude distribuována na všechna syrská velvyslanectví v zahraničí, aby se usnadnila komunikace a navazování kontaktů mezi průmyslníky a mezi syrskými vývozci a zahraničními dovozci.

Ředitel odboru pro rozvoj obchodu a PR aerolinek Cham Wings Usáma Sáti ve svém projevu během slavnostního ceremoniálu vyjádřil hrdost své společnosti na to, že je jedním ze sponzorů tohoto národního díla, jehož „realizace trvala dlouho a které přispěje k šíření syrského produktu do všech koutů světa“. Zdůraznil, že Cham Wings vždy spolupracovaly na projektech podporujících rozvoj.

Během obecné rozpravy účastníci diskutovali řadu otázek a problémů, které stojí v cestě vývozu, bavili se o obchodních vztazích s některými zeměmi i o potřebných mechanismech a řešeních, které by byly v zájmu syrské ekonomiky.

Na webových stránkách Encyklopedie v rámci kategorie FAQ figuruje klíčová otázka: Jak se stát exportérem? Nabízí se několik možností. Buď být výrobcem, ať již v zemědělství, průmyslu, řemeslech či službách, a chtít své výrobky vyvážet do zahraničí. Nebo být obchodníkem, který zboží nakupuje u syrských výrobců a sám je do zahraničí vyváží. Nebo působit jako zprostředkovatel, který spojuje prodávajícího s kupujícím za provizi, případně vyváží na cizí náklady. Na stránkách Encyklopedie je možné zjistit veškeré postupy a podrobnosti týkající se práce v oblasti exportu.

Pokud jde o poselství a cíle Encyklopedie, pan Muhammad uvedl: „Syrské ekonomické ukazatele naznačují znatelný průlom, na kterém se aktivně podílí soukromý sektor, společnosti, instituce a podnikatelé rozličných názvů, velikosti a kapitálu. Posílení role tohoto sektoru vede k pozitivním výsledkům v oblasti národního hospodářství a rozvoje. Z tohoto důvodu a vzhledem k nedostatku informací o syrských produktech a vývozních trzích, jakož i komplikovanosti postupů potřebných pro vývoz naše instituce (Ekonomická nadace Ijáda Muhammada) oplývající mnoha praktickými zkušenostmi zahájila práci na Encyklopedii syrského exportu. Hlavní myšlenkou stojící za touto prací je otevření se světovým trhům, využití veškerého vlastního ekonomického potenciálu, podpora syrským výrobkům ve vztahu k zahraniční konkurenci, navýšení jejich kvality a konkurenceschopnosti, zajištění přístupu na nové trhy. Chceme jít s dobou. Je záhodno, aby byla Encyklopedie syrského exportu pravidelně a přiměřeně aktualizována, stále však zůstává na uživateli této příručky, aby si informace v ní obsažené ověřil.“ Muhammad dále potvrdil, že Encyklopedie bude hrát významnou roli při navazování kontaktů mezi výrobci. Jde dle něj o zásadní a vůbec první internetový počin svého druhu, díky němuž je možné nalézt všechny podrobnosti.

Zástupce švýcarské mezinárodní společnosti Cotecna doktor Kamál Kajjál v prohlášení pro média uvedl: „Jsme zde, abychom sponzorovali tuto platformu, neboť plně věříme jejímu heslu, že je nadějí pro export. Tohoto hesla je třeba se držet, je třeba zachovávat tuto naději a řídit se touto strategií.“ Dále dodal: „Základem pro úspěch je kontrola a řízení kvality. To je něco, na co musíme dbát a nastavit zákony upravující vývozní proces. Vývoz by neměl být pro každého, ale spíše musí být brány v potaz smluvní specifikace mezi vývozcem a dovozcem a specifikace, které může stanovit vláda či příslušné orgány, aby zůstala zachována dobrá pověst syrského výrobce, syrského vývozce a syrského vývozu“. Kajjál zdůraznil, že jedním z cílů jejich společnosti během sponzorování této platformy je využití jejich odborných znalostí, přítomnosti ve většině zemí světa a smluv s mnoha vládami v oblasti vývozu i dovozu.

„Mastermind“ projektu pan Ijád Muhammad několik dní po uvedení Encyklopedie podepsal dvě důležité dohody: první s ministerstvem turismu o podpoře syrského cestovního ruchu v zahraničí a druhou se Svazem syrských řemeslníků o propagaci jejich produktů.

Encyklopedie syrského exportu je významným doplňkem turistické a ekonomické propagace Sýrie v zahraničí a významným krokem v návratu syrských výrobků na zahraniční trhy. Sýrie má možnost obnovit trhy, o které přišla během dlouhých válečných let, a syrští obchodníci, průmyslníci i řemeslníci mají příležitost znovu prokázat své dovednosti a obstát v konkurenčním prostředí.

Reportážní aktualitu pořídil náš damašský korespondent Júnus an-Násir.

الأولى من نوعها في سورية : إطلاق موسوعة المصدر السوري ONLINE

دمشق – يونس أحمد الناصر

إذا كانت المعارض بشكلها التقليدي فرصة للقاء البائعين بالمشترين فإن تطور الحياة فرض أشكالاً جديدة لهذه المعارض ومنها المعارض الافتراضية والتجارة الالكترونية وإمكانات التواصل التي وفرتها أنماط الاتصالات بين البشر .

موسوعة المصدر السوري التي تم إطلاقها مؤخرا من قبل السادة وزراء الاقتصاد و الصناعة و الزراعة و اتحادات غرف التجارة و الصناعة  تأتي استجابة لما سبق من قبل (مؤسسة إياد محمد الاقتصادية) والتي  خبرت قطاع التصدير و ألمت بتفاصيله الدقيقة و عثراته , فقد شكل عدم وجود قاعدة بيانات للصادرات السورية مدعومة بأرقام حقيقية مشكلة فعلية تواجه الجهات العامة والخاصة معاً، وللخلاص من هذه الإشكالية بصورة نهائية فقد تصدت لها موسوعة المصدر السوري بشكل مهني وعلمي عبر الاستناد على أرقام وبيانات صحيحة ومعلومات دقيقة من خلال إنتاج مشروع هام يتولى إنجازه مجموعة من الباحثين والخبراء الاقتصاديين المختصين على نحو يضع نقاط الصادرات على الحروف

الموسوعة تحمل شعار “خطوة خطوة نحو التصدير” بحيث تضم في طياتها كل ما يتعلق بالصادرات السورية في مختلف القطاعات، بطريقة مبسطة ومنهجية تتيح لكل راغب ومهتم سواء أكان مؤسسة أو باحث الحصول على ضالته فيما يتعلق بقطاع التصدير رقماً وكميات وقطاعات وبدقة متناهية.

موسوعة المصدر السوري تعد الأولى من نوعها في سورية تقدم كل ما يحتاجه المصدر في كافة مراحل عملية التصدير من ناحية الإجراءات الإدارية والقانونية والجمركية وكل ما تتطلبه عملية التصدير خطوة بخطوة من مرحلة قرار التصدير حتى الوصول إلى السوق المستهدفة.

تحقيق هذا الهدف بكل يسر وسهولة تقدمه موسوعة المصدر السوري على شكل أدلة تخصصية منها الدليل الإجرائي، الذي يجد فيه المصدر أو أي جهة أو باحث كافة الإجراءات اللازمة للتصدير مع نماذج الوئاثق المطلوبة في كل خطوة يخطوها المصدر نحو المستورد الخارجي مع دراسة عن البنية التشريعية للتصدير في سورية.

وللأسواق الخارجية حصة وازنة في موسوعة المصدر السوري وذلك عبر أدلة الأسواق الخارجية، إذ تتضمن خارطة للأسواق الخارجية مع دراسة عن كل سوق قابل للتوسع لتشمل نوع وحجم كل صنف وتفاصيل كل سوق دولية.

وأيضاً للمنتجات السورية القابلة للتصدير حيزاً هاماً في الموسوعة المشغولة بدقة وإتقان وذلك عبر أدلة خاصة بهذه المنتجات، عبر وضع خارطة تفصيلية للمنتجات السورية القابلة للتصدير من ناحية نوع المنتج ومواصفاته وتوزيعه الجغرافي وتخصصه حسب الأسواق الخارجية مع قوائم بالمنتجين والمصدرين المحلين الحقيقيين لهذا المنتج.

وتضم موسوعة المصدر السوري في صفحاتها التخصصية، التي تعتبر دليل للمصدرين والمهتمين بقطاع التصدير أدلة خاصة بالمستوردين في الخارج، عبر إضافة قوائم بأهم المستوردين للمنتجات السورية وفق المنتج والدولة وكافة معلومات التواصل.

ولم ينسى القائمين على موسوعة المصدر السوري مقدمي الخدمات من خدماتها المبوبة بحيث تتيح للراغبين الحصول على المعلومة التي يبحثون عنها بكل يسر وسهولة، حيث أفردت الموسوعة دليلاً لمقدمي الخدمات عبر وضع دليل خدمات بين أيديهم من كافة الخدمات التي يحتاجها  المصدِّر من التحضير إلى الوصول بمنتجه إلى البلد المستورد.

ولن تقتصر موسوعة المصدر السوري على اللغة العربية فقط كما يتوقع البعض، فهذا المشروع الكبير في غايته ومضمونه يسعى إلى الوصول إلى أكبر شريحة من المهتمين والمتابعين، لذا حرص القائمين عليها على إصداره على شكل مطبوعة سنوية بعدة لغات توزع محلياً وخارجياً وفي المراكز التجارية التي تهم المصدر السوري وفي كل الغرف التجارية الدولية و السفارات ، إضافة إلى وجودها على قرص مضغوط و  يدعم الموسوعة موقع الكتروني بكل اللغات الحية و هو موقع  تفاعلي يتضمن كافة الأدلة وتحديثاتها اليومية، إضافة إلى مركز خدمة معلومات تفاعلي يجيب على كافة استفسارات المصدرين محلياً وخارجياً.

و قد أطلق السادة وزراء  الاقتصاد والتجارة الخارجية  و الصناعة و الزراعة و اتحادات غرف التجارة و الصناعة موسوعة المصدر السوري ( منصة تلاقي المستوردين من كل دول العالم مع المنتجين السوريين)  الالكترونية وذلك في حفل كبير في  فندق الشيراتون بدمشق حضره رئيس هيئة التخطيط والتعاون الدولي وعدد من أعضاء مجلس الشعب وسفراء وممثلي الدول العربية والأجنبية بدمشق ورؤساء اتحادات غرف التجارة والصناعة والزراعة والسياحة والحرفيين والمكتب الإقليمي لاتحاد المصدرين والمستوردين العرب في سورية والاتحاد العربي للأسر المنتجة واتحاد النحالين العرب وحشد من المعنيين وفعاليات اقتصادية مختلفة.

الموسوعة تهدف إلى تطوير عملية التصدير وتسويق الصادرات السورية وتمكين الوصول إلى الأسواق الدولية ومساعدة المصدر في الحصول على كل المعلومات والخبرات اللازمة والخدمات المساندة المتعلقة بتعزيز بيئة التصدير في سورية.

رجل الأعمال إياد محمد و الذي أطلقت شركته هذا الجهد الكبير  برعاية و دعم كبيرين من وزارات  الاقتصاد و الصناعة و الزراعة و اتحادات غرف الصناعة و التجارة  قال في تصريح لمراسل وكالة ديلتريد غروب  التشيكية : إن الموسوعة تشكل منصة علمية وتسويقية لتلاقي المستوردين من كل دول العالم مع المنتجين السوريين من خلال برنامج تعريفي بالمنتجات السورية يأخذ بعين الاعتبار هوية واضحة المعالم لكل منتج أو خدمة مع خصوصيتها السورية وستصدر الموسوعة نهاية العام الجاري بشكل دليل مطبوع.

وبين محمد أنه سيجري تحديث مضمون الموسوعة بشكل دائم وتزويدها بالقرارات الاقتصادية وكل المعلومات اللازمة عن الأسواق والمعلومات الجمركية عن الدول والخدمات التصديرية الممكنة لافتاً إلى أن الموسوعة سيتم توزيعها على كل السفارات السورية في الخارج لتسهيل التواصل والتشبيك بين الصناعيين وبين المصدر السوري والمستورد بالخارج.

مدير تطوير الأعمال والعلاقات العامة في شركة أجنحة الشام للطيران أسامة ساطع في كلمة له في حفل إطلاق الموسوعة  أعرب عن فخر الشركة برعايتها هذا العمل الوطني الذي أخذ وقتاً طويلاً لإنجازه والذي سيسهم في وصول المنتج السوري إلى كل أنحاء العالم مبيناً أن الشركة عملت دائماً إلى جانب الفعاليات التي تدعم التنمية.

وناقش المشاركون خلال جلسة حوارية عدداً من القضايا والمشكلات التي تعوق عملية التصدير والعلاقات التجارية المشتركة مع بعض الدول والآليات والحلول المطلوبة التي تفيد العملية الاقتصادية في سورية.

من أبواب الموسوعة على موقعها الالكتروني   الإجابة على السؤال   الافتراضي التالي :   كيف تصبح مصدّراً ؟

الإجابة : عندما تقرر العمل في مجال التصدير في سورية يجب أن تكون مـنـتـجاً (زراعي، صناعي، حرفي، خدمي)، وترغب بتصدير منتجاتك إلى الخارج.

أو تــاجـراً  حيث تقوم بشراء البضاعة من المنتجين السوريين وتصديرها إلى الخارج.

أو وســيـطاً   تقوم بتوصيل البائع والمشتري مقابل عمولة، أو التصدير لحساب الغير.

يمكنك الاستعانة بموسوعة المصدر السوري لمعرفة كل الإجراءات والتفاصيل المتعلقة بالعمل في مجال التصدير على رابط موسوعة المصدر السوري على الانترنيت

و عن رسالة الموسوعة وأهدافها  يقول محمد :  تـــدل المؤشـــرات الاقتصادية الســـورية، على انفراج ملموس، يســـاهم فيـــه بشـــكل فاعـــل القطـــاع الخـــاص من شـــركات ومؤسســـات ورجـــال أعمـــال، باختـــلاف مســـميات هـــذا القطـــاع وأحجامـــه ورؤوس أموالـــه، بمـــا لا يغفـــل دور القطاعـــات الأخـــرى فـــي الدولـــة، وســـعيها في تعزيز إمكانات اقتصادنـــا الوطني، وتحقيق نتائـــج إيجابيـــة فـــي المجـــالات الاقتصاديـــة والتنمويـــة.

ومـــن منطلـــق هـــذه الأهمية ونتيجة النقص في المعلومات فيما يتعلق بالمنتجات السورية وبالأسواق التصديرية بالإضافة الى تشابك الإجراءات المطلوبة للتصدير وبهدف تبسيط الإجراءات على الزملاء المصدرين فقد أطلقت  مؤسستنا ( مؤسسة إياد محمد الاقتصادية  ) من خلال خبرة عملية وإدارة في ممارسة العمل التصديري  تحـــت مســـمى (موسوعة المصدر السوري)  تعنى بالانفتاح على الأسواق العالمية، وتوظيف كافة إمكاناتها الاقتصادية، لتشجيع المنتجات السورية أمام نظيراتها الأجنبية، والرفع من مستوى جودتها التنافسية والوصول إلى أسواق جديدة تلبية لمتطلبات المرحلة , و تحرص موسوعة المصدر السوري على تحديث المعلومات الإرشادية الواردة في هذا الدليل بصورة دورية ووافية ولكن يبقى على مستخدم هذا الدليل التأكد من المعلومات الواردة فيه

وأكد  محمد أنه سيكون للموسوعة دور كبير من خلال التشبيك بين الصناعيين ومن خلال السوق والمتجر الإلكتروني الأول للصادرات السورية وبأنّ الموقع انطلق وأصبح أونلاين و بالإمكان الاطلاع على كل التفاصيل من خلاله

الدكتور كمال كيال ممثل شركة كوتكنا السويسرية العالمية قال في تصريح للإعلاميين :  نحن هنا لنقدم الرعاية لهذه المنصة لإيماننا الكبير بشعار المنصة الأمل بالتصدير ويجب أن نحافظ على هذا الشعار و نحافظ على هذا الأمل و هذه الاستراتيجية.

وأضاف كيال” لكي نحافظ عليها بالتأكيد هنالك مقومات و المقومات واحدة منها الرقابة على الجودة  و الرقابة على المواصفات و هذا الشيء الذي يجب أن نهتم فيه و نضع قوانين ناظمة لعملية التصدير فلا يجب أن يكون التصدير متاحاً لأي إنسان بل  يجب أن يراعي المواصفات التعاقدية بينه و بين المستورد و المواصفات قد تضعها الحكومة أو الجهات المعنية بأنها تحافظ على سمعة المنتج السوري و المصدر السوري  والتصدير السوري

وأكد كيال أن أحد أهدافهم من رعاية المنصة هو الاستفادة من خبرات الشركة الدولية و تواجدها بمعظم دول العالم و تعاقداتها مع حكومات متعددة حول العالم في مجال التصدير و في مجال الاستيراد على حد سواء.

مدير الموسوعة السيد إياد محمد و بعد أيام من إطلاق الموسوعة وقع اتفاقين مهمين الأول مع وزارة السياحة السورية و الثاني مع اتحاد الحرفيين السوريين  للترويج للسياحة السورية في الخارج و الترويج لمنتجات الحرفيين السوريين ( شيوخ الكار ) .

برأينا تعتبر موسوعة المصدر السوري إضافة مهمة للترويج السياحي و الاقتصادي لسورية في الخارج و خطوة هامة في عودة المنتجات السورية إلى الأسواق الخارجية و استعادة أسواقنا التي خسرناها خلال سنوات الحرب الطويلة على سورية و من خلالها يثبت التجار و الصناعيين و الحرفيين  السوريين قدرتهم على النهوض و المنافسة  مجددا .

Related posts