Banner v záhlaví
Banner v záhlaví
Banner v záhlaví

Reportáž: konference k návratu syrských uprchlíků

Reportáž: konference k návratu syrských uprchlíků

Ve dnech 11.-12. listopadu se na půdě Kongresového centra v syrské metropoli Damašku uskutečnila mezinárodní konference týkající se tématu návratu syrských uprchlíků.

V úvodním slově na začátku konference deklaroval syrský prezident Baššár al-Asad, že uprchlická otázka představuje pro Sýrii otázku nejen vlasteneckou, ale také otázku humanity. Naprostá většina Syřanů, kteří momentálně přebývají v zahraničí, se dle Asada chce vrátit do své vlasti. Během několika uplynulých let se Sýrii podařilo navrátit stovky tisíc občanů, a i nadále syrská vláda usilovně pracuje na návratu každého z uprchlíků, který chce nazpět a chce přispět k obnově své země. Asad poděkoval ruským přátelům Sýrie za jejich úžasnou snahu a práci při podpoře konání konference navzdory zahraničním pokusům o její zmaření. Vedle toho též prezident poděkoval íránským přátelům za úsilí při přípravě konference a za mimořádnou pomoc, kterou Sýrii poskytli při zmírňování dopadů války a následků embarga.

Zástupce Íránské islámské republiky Alí Asghar Chadží během svého projevu řekl, že otázka návratu syrských vysídlenců, obnova země a vybudování nezbytné infrastruktury se musí stát jednou z priorit mezinárodní komunity a musí mít její podporu. V souvislosti s regionálním vývojem a zásadním významem obnovy země pro návrat vysídlenců navrhuje Írán vytvoření mezinárodního fondu pro rekonstrukci Sýrie.

Čínský velvyslanec v Damašku Feng Biao na konferenci sdělil, že jeho země bude i nadále stát po boku syrského lidu, poskytne mu veškerou možnou asistenci, bude spolupracovat s mezinárodní komunitou, a vyvine konstruktivní úsilí pro prosazení mírového a brzkého řešení syrské otázky, které povede k dosažení trvalé bezpečnosti a klidu v Sýrii.

Ministr zahraničí Ruské federace Sergej Lavrov ve své řeči zdůraznil, že Rusko kontinuálně poskytuje mnohostrannou podporu svým syrským přátelům a usiluje o spojení řady zemí a specializovaných mezinárodních organizací k účasti na obnově klíčové sociální a ekonomické infrastruktury, která byla zničena či poškozena v průběhu konfliktu.

Libanonský ministr zahraničí Šarbel Wahba v příspěvku přenášeném online vyjádřil naději, že se konference stane poselstvím všem státům světa, že se bezpečný a důstojný návrat Syřanů do jejich vlasti velmi přiblížil.

Během konference jsme měli možnost pohovořit s Ajmanem Súsánem, jenž působí coby asistent syrského ministra zahraničí. Doktor Súsán neskrýval potěšení, že se takto důležitá konference uskutečnila na půdě hlavního města Sýrie přes snahy zabránit jí a přes nátlak Američanů na jejich spojence, aby se jí nezúčastnili. Sýrie byla s pomocí svých přátel a spojenců schopna porazit terorismus a je připravena na návrat svých „synů a dcer“, aby spolu s ostatními Syřany přispěli k její obnově. Množství z těch, kteří byli donuceni opustit své domovy tvoří lidé s univerzitním vzděláním či kvalifikovaní profesionálové, zdůraznil Súsán. Dle jeho tvrzení ministerstvo přijímá více než 200 žádostí od vysídlenců denně a promptně je přezkoumává, přičemž 99 % z nich je schváleno. Zbývající procento těch, u nichž se vyskytují právní problémy, je informováno, že jsou v Sýrii vítáni a jejich případ bude řešen soudní cestou, doplnil Ajman Súsán.

Dalším z účastníků konference, se kterým jsme diskutovali otázku syrských uprchlíků, byl libanonský novinář Husajn Murtadá, jenž vidí hlavní poselství akce v tom, že se uskutečnila v srdci Damašku, což má svoji nezpochybnitelnou symbolickou hodnotu na úrovni mediální, politické i vojenské. Byly zde návrhy či přímo požadavky, aby se konference konala mimo syrské území, ale syrská vláda dokázala prosadit svůj záměr, čímž vyslala významnou zprávu doma i v zahraničí. Vše má svůj zásadní politický rozměr vzhledem k nátlaku Spojených států na Sýrii a snahám téma syrských uprchlíků politicky vytěžit. Nejlepším důkazem toho je tlak na jednotlivé státy, aby se konference neúčastnili. Jak upozornil Murtadá, významnou roli v tomto hrála americká velvyslankyně v Libanonu Dorothy Shea, která veřejně požadovala od prezidenta Mišála Awna, aby Libanon neměl své zastoupení, což nicméně bylo oslyšeno. Dle Murtady se některé země snaží otázku uprchlíků neoddělitelně spojovat s celkovým politickým řešením syrské krize. To ovšem syrský stát jasně odmítá s tím, že nelze licitovat s humanitárním problémem tohoto charakteru. Evropská unie se přes pozvání konference nezúčastnila, na rozdíl od Spojených národů, které byly přítomny coby pozorovatelé. Role OSN je dle libanonského novináře klíčová, na druhou stranu je nutné mít na paměti, kdo ji ovládá.

Murtadá je přesvědčen, že po skončení konference bude řada lidí uvnitř i vně Sýrie překvapena množstvím rozhodnutí a praktických kroků vztahujících se k uprchlíkům a syrským občanům. Získáme tak reálný obrázek o odhodlání syrského státu vyřešit tuto otázku a vrátit do země co největší počet těch, kteří aktuálně setrvávají mimo ni. Vše se nicméně pojí s obnovou infrastruktury, měst a vesnic, které byly zničeny či poškozeny v důsledku vojenských operací a terorismu. Je zcela nezbytné ukončit nespravedlivé sankce ze strany Západu. Klíčovou roli v obnově dle Murtady sehrají spojenci, kteří za Sýrii prolévali svoji krev. Nedávno Rusové oznámili, že by mohli investovat až miliardu dolarů na podporu elektrické a vodní infrastruktury, zatímco íránský delegát na konferenci hovořil o potřebě fondu na obnovu země. Pozoruhodná je také účast některých arabských zemí, zejména Spojených arabských emirátů, které představují cosi na způsob vstupní brány do Saúdské Arábie. Je možné zde spatřovat počátek obnovení syrsko-arabských vztahů.

V brzké době tak Murtadá očekává zvýšenou aktivitu v rámci procesu obnovy a zásadní participaci spojenců – zejména Ruska a Íránu – s jejich technickými kapacitami. Ohledně návratu uprchlíků je možné být optimističtí, i vzhledem k tomu, že ještě před vyhlášením jakéhokoliv plánu se jich do vlasti vrátilo na milion a půl. Uskutečnění konference je tichým uznáním od mezinárodní komunity, že v Sýrii opět převládá bezpečí a klid, terorismus přežívá na minimální úrovni, přičemž syrská vláda a její spojenci jsou odhodláni jej vykořenit zcela, uzavřel Husajn Murtadá.

Dvoudenní konference byla zakončena přijetím závěrečného stanoviska, které mimo jiné obsahuje:

  • Vyjádření pevné podpory jednotě, suverenitě, nezávislosti a teritoriální integrity Sýrie a přijetí opatření proti všem pokusům tyto její vlastnosti podkopávat
  • Potvrzení pokračování války proti terorismu až do eliminace všech organizací a entit oficiálně označených za teroristické
  • Odmítnutí všech nelegálních unilaterálních sankcí, zvláště v kontextu pandemie covidu-19
  • Přihlášení se k pomoci na zajištění bezpečného návratu syrských uprchlíků
  • Zdůraznění připravenosti syrské vlády nejen na návrat syrských občanů do vlasti, ale též k pokračujícímu úsilí k zajištění důstojného živobytí pro ně
  • Výzva mezinárodní komunitě a relevantním organizacím OSN k poskytnutí potřebné podpory syrským uprchlíkům a vysídlencům, a k souběžné podpoře Sýrie a přímo zúčastněných zemí při zajišťování jejich legitimního a nezcizitelného práva na návrat

المؤتمر الدولي حول عودة اللاجئين بدمشق

الرئيس الأسد في كلمة الافتتاح للمؤتمر :  قضية اللاجئين بالنسبة لسورية هي قضية وطنية إضافة لكونها إنسانية

دمشق – يونس أحمد الناصر

شهدت العاصمة السورية دمشق في قصر المؤتمرات افتتاح أعمال المؤتمر الدولي حول عودة اللاجئين 11-12/11/2020 م

و في كلمة الافتتاح قال السيد الرئيس بشار الأسد بأن قضية اللاجئين بالنسبة لسورية هي قضية وطنية إضافة لكونها إنسانية و إن الأغلبية الساحقة من السوريين في الخارج يرغبون بالعودة إلى وطنهم كما قال بأننا نجحنا في إعادة مئات الآلاف من اللاجئين خلال الأعوام القليلة الماضية وما زلنا اليوم نعمل بدأب من أجل عودة كل لاجئ يرغب بالعودة والمساهمة في بناء وطنه.

و أعرب عن شكره للأصدقاء الروس على ما بذلوه من جهد كبير وعمل دؤوب لدعم انعقاد هذا المؤتمر بالرغم من المحاولات الدولية لإفشاله.

كما شكر الرئيس الأسد  الأصدقاء الإيرانيين على ما بذلوه من جهود في هذا الشأن وما قدموه من دعم حقيقي ساهم في التخفيف من وطأة الحرب وتبعات الحصار.

ممثل الجمهورية الإسلامية الإيرانية في المؤتمر علي اصغر خاجي قال :

ان قضية عودة النازحين وإعادة الإعمار وتهيئة البني التحتية اللازمة لذلك، يجب أن تصبح إحدی أهم أولويات المجتمع الدولي وتحظی بدعمه.

نظراً لأهمية إعادة الإعمار وتأثيرها المباشر علی عودة النازحين وإمعانا في تطورات المنطقة، تقترح الجمهورية الإسلامية الإيرانية إنشاء صندوق دولي لإعادة إعمار سورية.

السفير الصيني  بدمشق السيد فنغ بياو في المؤتمر الدولي حول عودة اللاجئين قال : سنواصل الوقوف إلى جانب الشعب السوري، وتقديم ما في وسعنا من المساعدة، والعمل مع المجتمع الدولي وبذل جهودنا الإيجابية والبناءة في الدفع بحل سلمي ومبكر للملف السوري وتحقيق الأمن والأمان الدائمين في سورية.

وزير خارجية  روسيا الاتحادية سيرغي لافروف  قال :

إن روسيا الاتحادية تقدم بشكل مستمر دعماً متعدد الاتجاهات لسورية الصديقة ونبذل جهدنا لضم عدد كبير من الدول والمنظمات المتخصصة للمشاركة في استعادة الأماكن الحيوية للبنية التحتية الاجتماعية والاقتصادية المدمرة في سورية.

وزير الخارجية والمغتربين اللبناني شربل وهبه عبر الفيديو  قال :

ليكن  المؤتمر بمثابة رسالة إلى كل دول العالم بأن عودة أبناء سورية إلى بلادهم بكرامة وأمان قد أصبحت قريبة جداً.

و في حديث لمراسل rebuildsyria.cz‎‏  بدمشق أعرب الدكتور أيمن سوسان معاون وزير الخارجية السوري عن سعادته بانعقاد هذا المؤتمر على أرض دمشق رغم محاولات تعطيل انعقاده و الضغوط التي مارستها أمريكا على حلفائها لعدم المشاركة في هذا المؤتمر الهام

و عن أهمية هذا المؤتمر بين سوسان بأن سورية بمساعدة حلفائها استطاعت اجتثاث الإرهاب و باتت مستعدة لإعادة أبنائها المهجرين ليساهموا مع أخوتهم السوريين بإعادة إعمار سورية سيما و أن أغلب السوريين المهجرين من أصحاب الشهادات العلمية و الحرفيين المهرة و الذين اضطرتهم الظروف للمغادرة

و قال سوسان بأن أكثر من 200 طلب للأخوة المهجرين  تتلقاها الوزارة يوميا و تعالجها بسرعة  و بأن نسبة 99% تتم الموافقة على طلباتهم و النسبة الضئيلة المتبقية الذين لديهم مشكلات قانونية يتم إبلاغهم بترحيب سورية بقدومهم و معالجة قضاياهم أمام القضاء

الإعلامي اللبناني حسين مرتضى قال لمراسل موقع إعادة الإعمار في سورية  حول سؤال عن الرسالة الإعلامية من هذا المؤتمر :

أولاً- تنطلق أهمية هذا المؤتمر من ناحية انه يعقد في قلب العاصمة السورية دمشق و هذا له الكثير من الدلالات على الصعيد العسكري والإعلامي والسياسي  فقد كانت هناك نية أو مطالبة أو اقتراح أن يعقد خارج سورية , لكن إصرار الدولة السورية أن يعقد في الداخل السوري لإيصال رسالة لها بعد داخلي وخارجي وهذا يدل على اهتمام الدولة السورية وإصرارها على هذا الملف لأنه كما هو معروف أن اللاجئين أصبحوا موزعين على الدول وفي أغلب الدول العربية والأجنبية كما ان الملف هو ملف سياسي بمعنى محاولة الاستغلال اللاجئين السوريين سياسيا للضغط على الدولة السورية من قبل الولايات المتحدة وخير دليل على ذلك ما جرى اليوم خلال التحضير على المؤتمر من خلال منع الدول من حضور هذا المؤتمر وإحدى الدول تحدثت بصراحة عن أن السفيرة الأميركية في لبنان لعبت هذا الدور وطلبت علناً من العماد ميشيل عون ألا يكون للبنان تمثيل في المؤتمر -إلا أن لبنان شارك .

هذه الأمثلة تدل على ان الدول تحاول الضغط والاستفادة سياسيا منه وإبقاء ملف اللاجئين مرتبط بالحل السياسي الشامل وهذا ما ترفضه الدولة السورية بمعنى ان هذا الملف هو ملف إنساني ,  كما ان الاتحاد الأوربي تمت دعوته للمؤتمر وتنصلوا ولم يشاركوا.

الأمم المتحدة  بدورها شاركت بصفة مراقب مع العلم ان دورها أساسي لكننا نعلم من يتحكم بهذه الدول

و تابع مرتضى قائلاً :  إضافة إلى أن الموضوع إنساني هو وطني وإنه من أساسيات الأمن القومي السوري و المواطن هو جزء من الوطن وهناك إصرار من الدولة السورية على إتمام هذا الملف

والجميع أصبح يعرف أنه بعد انتهاء المؤتمر سنفاجأ بالكثير من القرارات والتسهيلات المتعلقة باللاجئين والقضايا المتعلقة بالمواطن السوري داخلياً وخارجياً وهذا الأمر سيعطي الصورة الحقيقية أن هناك إصرار من الدولة لإتمام الملف وإدخال أكبر عدد من اللاجئين الموجودين في الخارج .

و أردف مرتضى قائلاً : لابد أن أشير إلى نقطة أن كل ما تحدثنا عنه مرتبط بضرورة إلغاء العقوبات الغربية الظالمة , لأننا نتحدث عن البنية التحتية ومدن وقرى قد دمرت بسبب العمليات العسكرية والإرهاب

و عن دور الحلفاء بمرحلة إعادة الإعمار قال السيد حسين مرتضى:

بالنسبة لدور الحلفاء أعتقد أن من قدم الدماء لن يبخل بأي شيء يمكن ان يقدمه و قبل قليل كان هناك إعلان روسي عن مليار دولار قد يستثمر لدعم الكهرباء والمياه والمندوب الإيراني تحدث عن ضرورة إنشاء صندوق لعملية الإعمار

واستطرد مرتضى قائلاً بأن الملفت هو حضور بعض الدول العربية كالإمارات (مفتاح السعودية) وهذه تعتبر مدخل لعودة العلاقات العربية السورية

و اعتقد أن العمل الجدي من خلال ما تتمتع به الدول الحلفاء خصوصاً روسيا وإيران من قدرة المعامل والمصانع التي قد تقدمها للدولة السورية للبدء في إعادة الإعمار, كما يمكن ان نتحدث في الفترة القادمة عن نشاط أكبر في عملية تأهيل القرى والمدن لجلب اللاجئين إلى الداخل

كما أننا نتفاءل من خلال المعطيات بعودة اللاجئين لأننا نتحدث عن مليون ونصف من اللاجئين قد عادوا رغم أنه لم تكن هناك خطة

أما بعد المؤتمر فسوف يكون الأمر مختلفاً و سنراه خلال الفترة القادمة.

بقي أن نقول بأن أهمية المؤتمر هو اعتراف ضمني للمجتمع الدولي بعودة الأمن والأمان داخل سورية و انحسار رقعة الإرهاب للحد الأدنى مع استمرار عزم الدولة السورية و حلفائها لاجتثاثه نهائياً .

و قد اختتم المؤتمر أعماله في اليوم الثاني بإصداره البيان الختامي للمؤتمر الدولي حول عودة اللاجئين السوريين , و تضمن ما يلي :

-تأكيد الدعم الثابت لوحدة وسيادة واستقلال سورية ووحدة أراضيها ومواجهة جميع المحاولات الرامية لتقويض سيادتها وسلامة أراضيها

-مواصلة الحرب على الإرهاب حتى القضاء على جميع التنظيمات الإرهابية المدرجة على قائمة مجلس الأمن للكيانات الإرهابية

-رفض جميع العقوبات أحادية الجانب غير الشرعية وخاصة في ظل انتشار وباء كورونا

-المساعدة على تيسير العودة الآمنة للاجئين السوريين وعلى المجتمع الدولي المساهمة في هذه العملية

-التأكيد على استعداد الحكومة السورية ليس لإعادة مواطنيها إلى أرض الوطن فحسب بل ومواصلة جميع الجهود لتوفير عيش كريم لهم

-توجيه الدعوة إلى المجتمع الدولي ووكالات هيئة الأمم المتحدة ذات الصلة إلى تقديم الدعم اللازم للمهجرين والنازحين السوريين وكذلك دعم سورية والبلدان المضيفة لضمان حقهم المشروع والثابت في العودة.

Related posts