Banner v záhlaví
Banner v záhlaví
Banner v záhlaví

Reportáž: Made in Syria „na vlastní oči“!

Reportáž: Made in Syria „na vlastní oči“!

Dne 10. srpna byl na půdě nového damašského výstaviště zahájen 12. ročník veletrhu Made in Syria specializovaného na oděvy a textilie obecně. Proexportní akci zaměřenou na výrobní požadavky pro letošní podzim a zimu spolupořádaly Federace průmyslových a obchodních komor a Asociace syrských vývozců oděvů a textilu.

O zahájení veletrhu se postaral ministr průmyslu doktor Abd al-Qádir Džúchdár, jenž v mediálním prohlášení uvedl, že se na akci podílí výrobci z různých syrských guvernorátů – zejména potom z Aleppa –, kteří produkují širokou škálu pánských, dámských i dětských oděvů a angažují se v kožedělném průmyslu jako takovém. Podle ministra Džúchdára je veletrh příležitostí k prosazení syrských výrobků a zboží jak doma, tak i na zahraničních trzích. Zdůraznil přitom, že vláda stále podporuje všechna odvětví a celkově průmyslový sektor, zejména zajištěním požadavků na výrobu a dovoz a zajištěním energetických nosičů. Produkty tak zůstávají konkurenceschopné a mají tendenci se dále zlepšovat.

Guvernér Damašku inženýr Muhammad Táriq Kríšátí během slavnostního zahájení poukázal na rozmanitost textilních výrobků a národních oděvů, které lze na veletrhu spatřit. Zdůraznil vládní podporu průmyslníkům v rámci dostupných možností. Předseda Federace syrských průmyslových komor a předseda Damašské průmyslové komory Ghazwán al-Masrí zase uvedl, že podnikatelé v textilním odvětví na veletrh velmi spoléhají, protože jim otevírá dveře k exportu, podporuje průmyslová zařízení, zajišťuje pracovní příležitosti a zásobuje státní pokladnu devizami, což je velmi důležité zejména za okolností, kterými Sýrie v současné době prochází. Poukázal na význam nedávno vydaných vládních rozhodnutí, zejména usnesení č. 970, které bylo reakcí na požadavky průmyslníků. Masrí vyjádřil naději, že vládní podpora poskytovaná průmyslovým odvětvím obecně, včetně textilního sektoru, bude narůstat. Toto odvětví má dle něj potenciál se navrátit do prosperity minulých let a jeho výrobky mohou být znovu přítomné a konkurenceschopné na světových trzích.

Viceprezident Federace syrských obchodních komor a předseda Obchodní komory v Aleppu Ámir Hamwí zase řekl: „V současné době se nacházíme v nové fázi obratu syrské ekonomiky, která vyžaduje konsensuální úsilí všech, vlády, obchodního i průmyslového sektoru. Vyžaduje koordinaci a spolupráci všech stran na podporu ekonomického pohybu. Proexportní veletrhy, které se konají v poslední době, svědčí o tomto úsilí. Jejich cílem je obnovit lesk syrských výrobků a vývoz do zemí regionu, zejména do Iráku a zemí Zálivu, stejně jako obnova dalších mimoregionálních trhů. Hamwí spatřuje význam veletrhu ve vysoce kvalitních produktech držících krok s aktuální módou a odpovídajících vkusu spotřebitelů ve všech arabských zemích. Poukázal na velmi slibnou přítomnost podnikatelů z arabských zemí, jako je Kuvajt, Saúdská Arábie, Jemen, Libye a Irák. Kola tohoto mimořádně významného hospodářského odvětví by se tak v budoucnu mohla opět naplno roztočit.

Slavnostního zahájení veletrhu se vedle zmíněných zúčastnili také náměstek ministra průmyslu, ředitelé odborů na ministerstvu, členové představenstev Federací průmyslových a obchodních komor, Svazu syrských vývozců oděvů a textilu, Damašské průmyslové komory, Damašské obchodní komory a řada dalších hospodářských subjektů.

Šéf Asociace syrských vývozců oděvů textilu Raghíd al-Halabí v prohlášení pro média vysvětlil, že veletrh, která potrvá do 30. srpna, se koná na celkové ploše asi 5000 metrů čtverečních a hostí velkou skupinu podnikatelů a obchodníků z různých arabských zemí a cílových trhů, zejména z Iráku, Libye, Jordánska, Saúdské Arábie, Kuvajtu, Spojených arabských emirátů, Alžírska, Libanonu a Ománu. Halabí uvedl, že organizační výbory veletrhu začaly přijímat návštěvníky z řad arabských podnikatelů, na něž spoléhají při uzavírání obchodních smluv za účelem vývozu syrských textilních výrobků na zahraniční trhy. Dle Halabího je důležité zachovat kontinuitu v pořádání veletrhů v zájmu exportu, protože právě veletrhy jsou nejdůležitějším spojovacím článkem mezi syrskými výrobci a zahraničními dovozci. Uvedl, že veletrh zahrnuje širokou škálu nejnovějších modelů ve světě textilního průmyslu, ať už se to týká klasických pánských a dámských oděvů, těhotenských a dětských oděvů, jakož i textilních strojů a výrobních potřeb.

Pro naše webové stránky jsme získali exkluzivní vyjádření pana Ibráhíma aš-Šahádát, v Kuvajtu sídlícího syrského podnikatele, jenž se věnuje velkoobchodu i maloobchodu s oděvy. Šahádát uvedl, že přidanou hodnotou syrského výrobku je jeho kvalita a specifikace vyhovující vkusu kuvajtských zákazníků. Ačkoliv má obchodní vazby s Čínou a Tchaj-wanem, orientace na Sýrii má pro něj zásadní význam. Problémem jsou mírně vyšší ceny v porovnání s konkurencí zapříčiněné výrobními náklady. Přesto jsou syrské produkty nadále žádané, a proto se účastní každého proexportního veletrhu. Šahádát dodal, že během tohoto veletrhu již stihl uzavřít několik dohod s výrobci, kteří budou vyvážet do Státu Kuvajt. Doufá také, že se výrobní podmínky zlepší, aby obchodníci dostávali zboží za nižší cenu než doposud. Dodal, že nápis “Made in Syria” podporuje důvěru spotřebitelů v Kuvajtu, přestože je toto zboží o něco dražší než zboží z Číny nebo z jiných zemí. Během společné prohlídky velkého množství dětského oblečení Šahádát vyjádřil obdiv nad modely a kvalitou zpracování.

V pavilonu syrské značky Miss Rose, v němž nás zaujala elegance a uspořádání exponátů, jsme se setkali s podnikatelem Chaldúnem Da‛búlem, pro kterého jsou proexportní veletrhy branou do světa, ať již jde o arabské země nebo jiné, kamkoliv lze posílat jejich zboží. „Veletrh je úspěšný a jeho prostřednictvím můžeme prezentovat naše syrské zboží obchodníkům z dalších arabských zemí, jako jsou státy Zálivu, Irák či Libye, kteří říkají, že naše zboží vyhovuje jejich vkusu. Mezi našimi vysokými výrobními náklady musíme zmínit dovoz látek.  Pokud se nám v budoucnosti podaří snížit náklady na výrobu, můžeme ve světě konkurovat, protože nám nechybí dovednosti, vkus a kvalita.  Veškeré naše stávající zboží vyrábějí naše továrny. Syrské zboží se znovu vrací na zahraniční trhy navzdory obtížným podmínkám, kterými trpíme a které, jak doufáme, brzy zmizí.“

Pan Máhir Tináwí, který se účastní veletrhu se svojí společnosti Tenawi, nám řekl, že se specializují na výrobu veškerých modelů dámských oděvů, jež jsou určeny výhradně na export. Společnost se zvláště specializuje na vývoz na irácký trh a tyto veletrhy za účasti iráckých a dalších arabských obchodníků jsou pro ni velmi důležité. Jako výrobci čelí řadě obtíží, které se snaží překonat s podporou vlády. V jejich možnostech je vyvážet do Evropy, kde mohou být konkurenceschopní, pokud jde o kvalitu.

Ředitel společnosti Mama Hieam vyrábějící oblečení pro kojence a batolata pan Salím al-Hamwí nám řekl: „Naší specializací je dětské oblečení. Veškeré naše zboží je vyráběno v našich továrnách a je ze 100 % syrského původu. Je vyrobeno z jednoho z nejkvalitnějších druhů syrské bavlny. Naše zboží je vysoce kvalitní. Naším cílem během účasti na veletrhu je dokázat, že syrský průmysl stále existuje navzdory podmínkám, ve kterých žijeme. Prostřednictvím naší účasti sdělujeme, že jsme stále v pořádku a naše marketingové schopnosti jsou stále dobré navzdory nepříznivým okolnostem díky kvalitě našich výrobků a jejich vysoké specifikaci. Účastníme se všech veletrhů a dosud jsme uzavřeli mnoho exportních smluv, i když vývoz je v současné době menší, než byl před válkou. Vnitřní trh je tudíž pro nás nepostradatelný, přestože kromě arabských trhů dnes vyvážíme naše zboží také do Německa.“

Nezbývá než konstatovat, že syrská výroba navzdory válce a sankcím pokračuje a syrské zboží navzdory všem výzvám dokáže proniknout na okolní i vzdálené trhy díky své kvalitě a dobré pověsti. S postupným zlepšováním podmínek jsou syrské výrobky schopny znovu získat svá tradiční odbytiště a proniknout i na další trhy.

Veletrh navštívil a reportáž pořídil náš damašský korespondent Júnus an-Násir.

(صنع في سورية) عنوان للثقة بالمنتج السوري من المستهلك الخارجي

دمشق – يونس أحمد الناصر

تحت عنوان تصديري  و بمشاركة 85 شركةً وطنيةً انطلقت مساء الخميس الموافق 10-8-2023 فعاليات الدورة الـ 12 من معرض “صنع في سورية” التخصصي للألبسة والنسيج ومستلزمات الإنتاج خريف وشتاء 2023)  الذي يقيمه اتحادا غرف الصناعة والتجارة، ورابطة المصدرين السوريين للألبسة والنسيج على أرض مدينة المعارض الجديدة بدمشق.

وزير الصناعة الدكتور عبد القادر جوخدار الذي افتتح المعرض وفي تصريح للإعلاميين بيّن أن المعرض كان ثمرة تعاون بين اتحادي غرف الصناعة والتجارة ورابطة المصدرين السوريين للألبسة والنسيج حيث يضم صناعيين من مختلف المحافظات السورية وخاصة محافظة حلب المشاركين بمنتجات وطنية من الألبسة الرجالية والنسائية والولادية إضافة إلى ألبسة الأطفال والصناعات الجلدية تكريساً لشعار “صنع في سورية”.

وأشار الوزير جوخدار إلى أن المعرض فرصة لتسويق المنتجات والبضائع السورية داخلياً وخارجياً مؤكداً أن الحكومة ما زالت تدعم كل القطاعات والقطاع الصناعي خصوصاً من خلال تأمين مستلزمات الإنتاج والمستوردات وتأمين حوامل الطاقة كي يبقى هذا المنتج رائداً ومميزاً ومنافساً.

محافظ دمشق المهندس محمد طارق كريشاتي  الذي شارك بافتتاح المعرض من جهته نوه بالتنوع الذي يشمله المعرض من منتجات نسيجية وألبسة وطنية لافتاً إلى دعم الحكومة للصناعيين وفق الإمكانات المتاحة.

رئيس اتحاد غرف الصناعة السورية ورئيس غرفة صناعة دمشق وريفها غزوان المصري من جانبه أشار إلى أن هذا المعرض يعول عليه صناعيو القطاع النسيجي بشكل كبير لفتح أبواب التصدير وتشغيل المنشآت الصناعية وتأمين المزيد من فرص العمل ورفد الخزينة العامة بالقطع الأجنبي وخاصة في الظروف التي تمر بها سورية حالياً لافتاً إلى أهمية القرارات الحكومية الأخيرة الصادرة وخاصة القرار 970 والتي كانت استجابة لمطالب الصناعيين.

وأعرب المصري عن الأمل بزيادة الدعم الحكومي المقدم للقطاعات الصناعية بشكل عام ومنها القطاع النسيجي ليعود بالمنفعة على الصناعي والتاجر والمواطن والمجتمع السوري بشكل عام، وأن يعود هذا القطاع إلى ما كان عليه خلال السنوات السابقة من تقدم لتشهد منتجاته حضوراً ومنافسة في الأسواق العالمية.

نائب رئيس اتحاد غرف التجارة السورية ورئيس غرفة تجارة حلب عامر حموي من جهته قال: نحن الآن في مرحلة جديدة لدوران الاقتصاد السوري والتي تتطلب جهوداً توافقية من الجميع، من الحكومة ومن القطاعات التجارية والصناعية والتنسيق والتعاون مع كل الجهات لدعم الحركة الاقتصادية مبيناً أن المعارض التصديرية التي يتم العمل عليها وخاصة في الفترة الأخيرة هي معارض مهمة لإعادة الألق للمنتجات السورية وتصديرها إلى دول المنطقة وخاصة في العراق والخليج واستعادة الأسواق الخارجية.

وأوضح حموي أن المعرض مهم حيث يشمل منتجات تتمتع بجودة عالية ومواكبة للموضة وتلبي أذواق المستهلكين في كل الدول العربية لافتاً إلى أنه منذ يوم أمس بدأت تصل وفود رجال الأعمال العرب الزائرة للمعرض من عدة دول عربية مثل الكويت والسعودية واليمن وليبيا والعراق لذا فهو يعد بادرة خير تثمر بعقود تصديرية لمنتجات الشركات المشاركة في المعرض ما يعد أكبر داعم لإعادة دوران العجلة الاقتصادية والتصدير لتكون أبوابه أوسع مستقبلاً.

شارك في الافتتاح معاون وزير الصناعة وعدد من المديرين في الوزارة وعدد من أعضاء مجالس إدارات اتحادي غرف الصناعة والتجارة ورابطة المصدرين السوريين للالبسة والنسيج وغرفتي صناعة دمشق وريفها وتجارة دمشق وحشد من الفعاليات الاقتصادية.

رئيس رابطة المصدرين السوريين للنسيج والالبسة رغيد الحلبي وفي تصريح لوسائل الإعلام   أوضح أن المعرض الذي يستمر حتى الثالث عشر من آب الجاري يقام على مساحة إجمالية تصل لحوالي “5000” مترا مربعا ويستضيف مجموعة كبيرة من رجال الأعمال والتجار من مختلف الدول العربية والأسواق المستهدفة وخاصة من دول العراق وليبيا والأردن والسعودية والكويت والإمارات والجزائر ولبنان وسلطنة عمان.

وبين الحلبي ان اللجان المنظمة للمعرض بدأت اليوم باستقبال رجال الأعمال العرب الزائرين للمعرض الذين يعول عليهم لعقد صفقات وعقود مع المشاركين لتصدير المنتجات النسيجية السورية إلى الأسواق الخارجية.

وأكد الحلبي أهمية المحافظة على استمرارية إقامة المعارض كون التصدير هدف أساسي من أهداف الرابطة والمعرض أهم صلة وصل بين الصناعي السوري والمستورد من الدول الأخرى مبيناً أن المعرض سيضم تشكيلة واسعة لأحدث الموديلات في عالم الصناعات النسيجية بالنسبة للألبسة بأنواعها الرجالية والنسائية والولادة والبسة الأطفال فضلاً عن آلات النسيج ومستلزمات الإنتاج.

و في تصريح لموقع ريبلد سيريا التشيكي بين السيد ابراهيم الشحادات و هو رجل أعمال سوري مقيم في دولة الكويت ولديه مول لتجارة الألبسة  بالجملة و المفرق قال بأن المنتج السوري يفرض نفسه من خلال الجودة و المواصفات التي تناسب أذواق المستهلكين العرب في الكويت و قال بأنه يذهب إلى الصين و تايوان و دول أخرى لكن سورية بالنسبة له هي هامة جدا و بضائعها ممتازة و لكنها عالية الأسعار قليلا بالنسبة للدول الأخرى بسبب تكاليف الإنتاج لكنها تبقى مطلوبة و مرغوبة بالنسبة للمستهلكين و لذلك يأتي بكل معرض تصديري  لشراء البضائع و أضاف بأنه في هذا المعرض قد أتم عدة صفقات مع عدد من المنتجين لتصديرها لدولة الكويت

كما تمنى أن تتحسن ظروف المنتجين كي يحصل التجار على البضائع بسعر أرخص من اليوم و أردف قائلاً بأن شعار صنع في سورية هو عنوان ثقة للمستهلكين في الكويت  الذين يقبلون على شراء بضائعه حتى لو كانت أغلى قليلا من البضائع الصينية أو من الدول الأخرى و استعرض معنا مجموعة كبيرة من ألبسة الأطفال و أبدى إعجابه بالموديلات و جودة الصنعة .

و في جناح ماركة سورية تدعى (ميس روز ) لفتنا بأناقته و ترتيب معروضاته التقينا مع الصناعي خلدون دعبول الذي عرف عن نفسه كصناعي و تاجر و قال بأن المعارض التصديرية هي بوابتنا إلى العالم

سواء الدول العربية أو غيرها التي نستطيع أن نشحن لها بضائعنا

هذا المعرض ناجح و من خلال هذا المعرض نستطيع أن نعرض بضائعنا السورية للتجار القادمين من الدول العربية الأخرى كدول الخليج و العراق و ليبيا الذين يقولون بأن بضائعنا تناسب أذواقهم و من عوامل ارتفاع التكلفة بالنسبة لنا الأقمشة المستوردة و إذا استطعنا خلال الفترة القادمة تخفيض كلفة الإنتاج نستطيع منافسة العالم لأن لدينا المهارة و الذوق و الجودة في الصناعة و بضائعنا الموجودة  هي كلها إنتاج معاملنا و قد استطاعت البضائع السورية استعادة أسواقها الخارجية  رغم صعوبة الظروف التي نعاني منها و التي نرجو أن تزول قريبا .

السيد ماهر تيناوي صناعي سوري ( ماركة تيناوي ) من المشاركين بالمعرض قال لنا بأنهم متخصصون في صناعة الألبسة النسائية بكل موديلاتها و أشكالها و كلها صناعتنا معدة للتصدير و هو متخصص بالتصدير للسوق العراقية و إن هذه المعارض و دعوة التجار العراقيين و العرب لزيارة هذه المعارض مهمة جدا بالنسبة لنا كمنتجين  و لدينا عدد من  الصعوبات التي نواجهها و نسعى لتذليلها مع دعم حكومي و اهتمام كبير لدعم الإنتاج و المنتجين  و لدينا القدرة على التصدير لأوربا و بضائعنا تستطيع المنافسة من حيث الجودة

السيد سليم الحموي مدير شركة ( ماما هيام ) لألبسة الـ بي بي و المواليد حديثي الولادة قال لنا : اختصاصنا هو ألبسة الأطفال و كل بضائعنا هي إنتاج معاملنا و صناعة سورية 100%و هي من القطن و من أجود أنواع القطن السوري و بضائعنا ذات جودة عالية

و هدفنا من المشاركة بالمعرض هو إثبات أن الصناعة السورية لا زالت موجودة و ضمن الظروف التي نعيشها نقول من خلال مشاركتنا نحن لا زلنا بخير و لا زالت قدرتنا التسويقية جيدة رغم الظروف من خلال نوعية منتجاتنا و مواصفاتها العالية و نحن من المشاركين بالمعارض السابقة  و في  كل معرض نعقد صفقات تصديرية عديدة و لو كان التصدير حاليا أقل من  صادراتنا قبل الحرب على سورية و لا غنى عن السوق الداخلية بالنسبة لنا و هو بالدرجة الأولى بالنسبة لنا  كما قال بأنهم بالإضافة للأسواق العربية  نحن اليوم نصدر بضائعنا إلى ألمانيا أيضاً

بقي أن نقول بأن المنتج السوري رغم ظروف الحرب و الحصار إلا أنه حافظ على العملية الإنتاجية و العمل و بضائعنا السورية رغم كل التحديات قادرة على النفاذ إلى الأسواق المحيطة بنا و البعيدة من خلال الجودة و سمعة المنتج السوري و مع تحسن الظروف التدريجي سوف تكون البضائع و المنتجات السورية قادرة على استعادة أسواقها التقليدية و النفاذ إلى أسواق أخرى .

Related posts