Banner v záhlaví
Banner v záhlaví
Banner v záhlaví

Rozhovor: s Radwánem Martíním (nejen) o dalším putování syrského turismu

Rozhovor: s Radwánem Martíním (nejen) o dalším putování syrského turismu

Syrské ministerstvo turismu vynakládá velké úsilí, aby se cestovní ruch v zemi navrátil do předválečného stavu. Spolu s tím, jak Syrská arabská armáda se svými spojenci obnovila bezpečnost na většině syrského území, byly vytvořeny podmínky, aby se pod taktovkou ministerstva a kompetentních orgánů znovu rozběhly obří projekty na poli cestovního ruchu. Příslušné kroky již byly podniknuty. Abychom se seznámili s aktuálním vývojem, navštívili jsme kancelář ministra turismu pana Muhammada Radwána Martíního, který nás velmi vřele přijal a z jeho slov byl cítit ryzí optimismus.  „Podařilo se nám rozjet projekty pětihvězdičkových hotelů, mezi nimi Mövenpick, Nirvana či Semiramis, které již brzy otevřou. Hotel Golden je již v provozu“, sdělil nám Martíní a vzal nás k oknu ve své kanceláři, aby ukázal nový projekt poblíž ministerstva nedaleko Viktoriina mostu, který má stát během šesti měsíců. V našem rozhovoru ministr zdůrazňoval rychlost, s jakou probíhá realizace plánovaných projektů, jakož i snahy jeho resortu o obnovu historických trhů v Aleppu.

Pane ministře, na úvod bych Vám rád vyřídil pozdravy od vedení našeho webu spolu s přáním mnoha úspěchů ve Vašich aktivitách. Mohl byste, prosím, na úvod našim čtenářům charakterizovat povahu cestovního ruchu v Sýrii a jeho jedinečné rysy?

Chtěl bych Vám a Vašemu webu poděkovat za zájem o obnovu Sýrie a aktivity ministerstva turismu. Pokud jde o Vaši otázku, Sýrie se vyznačuje hustotou a rozmanitostí historických památek. Jde v pravém slova smyslu o kolébku civilizací, neboť je zemí s památkami pocházejícími z desítek starobylých civilizací. Rozmanité kulturní památky činí ze Sýrie významnou destinaci turistiky „za poznáním“. Sýrie má specifické klima a rozmanitou přírodu, která zahrnuje 183 kilometrů pobřeží, hory, lesy, náhorní plošiny, roviny, řeky, potoky, přírodní i umělá jezera, jeskyně, což ze Sýrie dělá lákavou destinaci také pro rekreační turistiku. Sýrie vyniká svojí zeměpisnou polohou, neboť je uzlem spojujícím tři kontinenty – Asii, Evropu a Afriku, k čemuž pomáhá její integrovaná síť centrálních a vedlejších silnic. V Sýrii se dochovala řada starověkých měst, z nichž nejvýznamnější jsou Damašek a Aleppo, dvě nejstarší kontinuálně obydlená města na světě, se vším, co k nim patří. Tato historická města obsahují starobylé kryté stavby, unikátní památky i prvky tradičního života. Turismus je jedním z odvětví, které se rychle zotavuje, a to i přes silné poškození a rozsáhlé negativní dopady války. Můžeme také zmínit rozmanitost a bohatství syrské kuchyně a tradiční rukodělný průmysl a řemesla, včetně proslulých výrobků, jako je damašek, brokát, aghbání, mozaiky, mosazné produkty, dýky, damašské meče, keramika a šperky. Kromě toho Sýrie disponuje hotelovou infrastrukturou, která zůstala v provozu i během války a funguje nadále, přičemž v průběhu konfliktu poskytovala ubytování části vysídlenců z oblastí zasažených terorismem. Nyní se mnoho hotelových zařízení a projektů cestovního ruchu začalo vracet do provozu.

Jak vypadal turismus v Sýrii před válkou, co se týče počtu turistů a turistických zařízení?

V roce 2011 byl sektor cestovního ruchu významným faktorem v národním hospodářství, poskytoval pracovní příležitosti v odvětvích souvisejících s cestovním ruchem a byl po ropném sektoru druhým zdrojem deviz pro státní pokladnu. To souviselo s otevřeností Sýrie i politikou usilující o udržení kroku s globálními ekonomickými transformacemi za současného ohledu na místní specifika. V té době byla Sýrie jednou z nejvýznamnějších turistických destinací na světě a odvětví cestovního ruchu vykazovalo vysoké tempo růstu s přímým a nepřímým příspěvkem 14 % k HDP v roce 2010. Počet návštěvníků dosáhl v tomto roce přibližně 10 milionů. Investice do cestovního ruchu a na jeho propagaci strmě narůstaly.

Jaký je aktuální počet hotelů a hotelových lůžek, která jsou, respektive v dohledné době budou k dispozici?

Počet ubytovacích zařízení, která byla uvedena do provozu mezi lety 2016-2023 činí 148 ubytovacích zařízení s celkem 13 868 lůžky. V dohledné době počítáme, že přibyde dalších 1130 lůžek.

Jaký je přínos cestovního ruchu pro národní ekonomiku a vytváření nových pracovních příležitostí?

V důsledku války, jednostranných sankcí a hospodářského embarga uvaleného na Sýrii se snížil podíl cestovního ruchu na HDP v důsledku poklesu přílivu investic. Nyní zaznamenáváme relativní zlepšení. V roce 2019 dosáhl počet návštěvníků 2,4 milionu, ale v důsledku koronavirové krize a války v Gaze činil počet příjezdů v roce 2023 2 miliony. Mezi mladými je zájem o práci v turismu, na začátku roku 2024 máme celkem přibližně 3 000 zařízení, ať už jde o hotely, letoviska, restaurace, kavárny a další. Počet pracovníků v turismu dosáhl 175 000 stálých i sezónních pracovníků, přičemž je třeba poznamenat, že turismus dokázal v období let 2018-2023 zajistit více než 50 000 nových pracovních příležitostí.

Prosím, přiblížíte nám, jak probíhá vzdělávání v oblasti turismu a jaké kroky ministerstvo podniká pro zajištění kvalifikovaných a vyškolených kádrů.

Státní úřad pro vzdělávání v oblasti cestovního ruchu a hotelnictví plánuje a řídí teoretickou a praktickou přípravu, školí a kvalifikuje kádry pro potřeby místního trhu práce v souladu s nejvyššími standardy kvality, rozvíjí potřebné organizační, administrativní, právní a technické struktury, dohlíží na přibližně 60 veřejných a soukromých vzdělávacích institucí a každoročně navyšuje požadavky na odbornou přípravu a vzdělávání. Během roku 2023 úřad dokončil projekt digitální transformace tím, že navrhl potřebný software pro dosažení elektronického propojení mezi úřadem a jeho vzdělávacími a školicími institucemi a navrhl interaktivní vzdělávací platformu, která má pomoci rozvíjet vzdělávací a školicí proces a zjednodušit postupy, zejména ty, které se týkají osvědčení o absolvování pro studenty a stážisty.

Úřad také uvedl do provozu školící kuchyň ve školicím středisku cestovního ruchu a hotelnictví Damar, a to od začátku akademického roku 2023-2024, aby se zkvalitnil vzdělávací a školicí proces z praktického hlediska. Úřad neustále pracuje na rozvoji učebních plánů a výukových metod svých vzdělávacích institucí a na aktualizaci učebních programů průběžného vzdělávání tak, aby zahrnovaly nejnovější poznatky a dovednosti požadované trhem práce, a v současné době uzavírá smlouvu na rozvoj učebních plánů centra Damar, aby se staly moderním vzorovým učebním plánem zahrnujícím nejnovější požadavky trhu práce. V rámci akčního plánu úřadu týkajícího se dalšího vzdělávání s cílem zvýšit kvalifikaci pracovníků v turistických zařízeních a hotelnictví, úřad realizoval a dohlížel na realizaci více než 4200 vzdělávacích programů různých specializací v oblasti cestovního ruchu a hotelnictví. Nejdůležitějšími výsledky těchto programů bylo posílení trhu práce o přibližně 11525 kvalifikovaných absolventů. Úřad rovněž pracuje na posílení mapy vzdělávání a odborné přípravy v oblasti cestovního ruchu na úrovni celé Sýrie, a to jak z hlediska rozšíření vzdělávacích institucí a požadovaných specializací, tak z hlediska integrace výstupů vzdělávání s ohledem na potřeby trhu práce.

Jak konkrétně vypadají snahy ministerstva turismu o podporu sektoru cestovního ruchu?

Shrnul bych tyto snahy do následujících bodů:

  • Vnější propagace cestovního ruchu
  1. Účast na nejvýznamnějších mezinárodních veletrzích a akcích cestovního ruchu, konkrétně:
  • Veletrh cestovního ruchu Fitur v Madridu
  • Veletrh cestovního ruchu v Iráku
  • Moskevský veletrh cestovního ruchu MITT
  • Arabian Travel Market (ATM) v Dubaji
  • Mezinárodní veletrh cestovního ruchu BITE v Pekingu
  • Světová výstava cestovního ruchu UTE v Šanghaji
  • Mezinárodní veletrh cestovního ruchu ITB v Berlíně
  • Veletrh cestovního ruchu SATTE/BLTM v Dillí
  1. Realizace turistických aktivit a propagačních týdnů na cílových trzích (Írán, Irák, Rusko, Čína, Záliv, Egypt…) a účast na turistických akcích a aktivitách pořádaných těmito zeměmi
  • Aktivity v rámci domácího cestovního ruchu
  1. Domácí trh je klíčovým pro obnovení turistického ruchu, stimulaci hospodářského rozvoje a přilákání syrských expatů k návštěvě a prodloužení jejich pobytu v Sýrii
  2. Z tohoto důvodu se pracuje na rozvoji domácího cestovního ruchu v Sýrii, diverzifikaci turistických aktivit a festivalů, vytváření nových atraktivních akcí a propagaci alternativních a nízkonákladových produktů cestovního ruchu
  3. V rámci své každoroční agendy se ministerstvo snaží organizovat a sponzorovat různé turistické aktivity a akce, jakož i rozvojové a rekreační aktivity, z nichž nejdůležitější jsou:
  • Hlavní výroční a pravidelné akce ministerstva, jako jsou Veletrh pracovních příležitostí, Mezinárodní výstava květin, Mezinárodní veletrh cestovního ruchu, Festival Citadela a údolí, Fórum syrské mládeže pro turismus, Světový den cestovního ruchu, Festival poraněné vlasti
  • Realizace propagačních aktivit a akcí turismu navržených ředitelstvími cestovního ruchu v guvernorátech, které pokrývají veškerou rozmanitost produktů v rámci odvětví
  • Účast, sponzoring a podpora různých uměleckých, turistických, sportovních a rekreačních festivalů a akcí (Damašský mezinárodní veletrh, Festival hradních nocí v Damašku, Damašský maraton, Den životního prostředí…)
  • Pořádání a průběžné vyhodnocování fór o investicích do cestovního ruchu, na nichž jsou prezentovány nové atraktivní a proveditelné investiční příležitosti, a jsou pořádány společné semináře pro podnikatele a společnosti se zájmem o investice do cestovního ruchu s cílem podpořit investiční klima a představit právní předpisy a rozhodnutí upravující investice
  • E-marketing a propagace:
  • Vytvoření propagačních webových stránek ministerstva v hlavních světových jazycích, které mají za cíl vyzdvihovat rozmanitý turistický produkt Sýrie, zajímavé atrakce a místa, a propagovat turistické lokality pro investice
  • Vytváření a rozvoj propagačních stránek na sociálních sítích (vytvoření speciální propagační stránky na Facebooku a Instagramu) za účelem propagace Sýrie jako turistické destinace se zaměřením na vytváření účtů v hlavních světových jazycích, jejichž prostřednictvím bude probíhat komunikace a zveřejňování nejdůležitějších propagačních materiálů vydávaných ministerstvem
  • Práce na turistické aplikaci (963Sy) realizované ministerstvem. Tato aplikace bude poskytovat informace, fotografie, propagační videa a virtuální prohlídky turistických míst v Sýrii. Bude také poskytovat komplexní a bohatou databázi, která představí místní turistické atrakce, různá zařízení připravená přijmout turisty, a všechny turistické akce a aktivity v Sýrii, vše přeložené do světových jazyků (angličtina, francouzština, ruština, čínština…) a pravidelně aktualizované
  • Opětovné zprovoznění aplikace Visit Syria v arabštině a angličtině, aby se usnadnil přístup k informacím o cestovním ruchu, s případným rozšířením o další jazyky
  • Práce na projektu elektronických turistických tras v jednotlivých guvernorátech, ať už v rámci Google Earth, kde byly turistické trasy v Sýrii smazány v důsledku ekonomických sankcí, nebo jejich nahráním na webové stránky ministerstva
  • Ve spolupráci s Ředitelstvím pro turistické plánování a dalšími kompetentními orgány zprovoznění potřebného zbytku stezek, a jejich vybavení potřebnými turistickými službami (toalety, směrovky, osvětlení…)
  • Navazující práce na projektu aplikace QR kódů v rámci nejvýznamnějších turistických a archeologických lokalit, prostřednictvím kterých může návštěvník identifikovat charakteristické architektonické prvky dané lokality a historická období, do kterých patří, s podrobným vysvětlením a doprovodnými obrázky
  • Pořádání seminářů pro sdílení osvědčených postupů v oblasti e-marketingu se zúčastněnými stranami v oblasti cestovního ruchu ve veřejném a soukromém sektoru

Jak probíhá spolupráce mezi ministerstvem turismu a mezinárodními organizacemi a veletrhy?

Ministerstvo se účastní mezinárodních akcí pořádaných Světovou organizací cestovního ruchu (UNWTO) a Arabskou ministerskou radou pro cestovní ruch. V poslední době to bylo mimo jiné 26. zasedání Arabské ministerské rady pro cestovní ruch, které se konalo v Dauha, oslavy Světového dne cestovního ruchu 2023 v Saúdskoarabském království, 49. zasedání Regionálního výboru pro Blízký východ Světové organizace cestovního ruchu a konference “Léčebný a ozdravný turismus” u Mrtvého moře v Jordánském hášimovském království. V průběhu roku 2023 bylo podepsáno memorandum o porozumění mezi Ministerstvem turismu a Organizací pro náboženské pouti v Íránské islámské republice s cílem usnadnit návštěvu a nábor návštěvníků obou zemí a zlepšit kvalitu služeb poskytovaných íránským návštěvníkům. Bylo podepsáno memorandum o porozumění o spolupráci v oblasti cestovního ruchu s ministerstvem kulturního dědictví, cestovního ruchu a řemesel v Íránské islámské republice. Ministerstvo rovněž sleduje postupy pro podepsání protokolů o spolupráci v oblasti turismu s úřady pro cestovní ruch v Manámě, Pekingu, Caracasu, Dillí, Islámábádu, Moskvě, Minsku, Bělehradě, Jerevanu a Buenos Aires. Ministerstvo se účastnilo mezinárodních veletrhů, jako je mezinárodní veletrh cestovního ruchu FITUR 2023 ve španělském Madridu, veletrh Arabian Travel Market v Dubaji 2023 a Veletrh cestovního ruchu v Pekingu, na nichž byly vystaveny materiály přispívající k propagaci Sýrie jako významné destinace na trhu cestovního ruchu.

Děkujeme vám za milé přijetí a vyčerpávající odpovědi na naše otázky.

Děkuji Vám a Vaším prostřednictvím zvu všechny české přátele a čtenáře Vašich webových stránek k návštěvě Sýrie a jejích četných turistických lákadel.

Ministra Martíního vyzpovídal a reportáž dodal náš damašský korespondent Júnus an-Násir.

وزير السياحة السوري : مشاريع كبيرة كانت متوقفة و اليوم تعود للنهوض

دمشق – يونس أحمد الناصر

جهود كبيرة تبذلها وزارة السياحة السورية لعودة عجلة السياحة لسابق عهدها قبل الحرب الظالمة على سورية  واليوم ومع بدء مرحلة إعادة الإعمار بعد جو الأمان الذي وفرته انتصارات الجيش العربي السوري و الحلفاء على  غالبية الأرض السورية توفرت الظروف المناسبة لعودة المشاريع السياحية العملاقة للانطلاق مجددا بجهود كبيرة من وزارة السياحة و الجهات ذات العلاقة و هذا ما حدث فعلا و للاطلاع على كل التطورات في قطاع السياحة توجهنا لمكتب السيد وزير السياحة محمد رضوان مارتيني و الذي استقبلنا بكل ود و محبة غامرة و بعد حديث قصير حول عودة المشاريع الاستثمارية السياحية الكبيرة للنهوض مجددا قال بنبرة مليئة بالتفاؤل و السعادة نعم هذا ما تمكنا من إنجازه مع أصحاب المشاريع التي بدأت بالنهوض فعلا  كمشاريع الفنادق من سوية خمسة نجوم و منها فندق موفينبيك و و نيرفانا الحجاز و سميراميس الذي بات افتتاحه قريبا و غولدن الذي تم افتتاحه و اصطحبنا إلى نافذة مكتبه ليشير لمشروع قريب من وزارة السياحة قرب جسر فيكتوريا و قال لو  تأتي إلينا بعد ستة أشهر ستجد بأن هذا المشروع قد نهض فوق الأرض و هو كتلة معمارية  ضخمة منها أربعة طوابق تحت الأرض و ستجد طابقين فوق الأرض قريبا إشارة منه لسرعة الانجاز  كما أشار السيد الوزير لجهود الأمانة السورية للتنمية بإعادة ترميم أسواق حلب التاريخية و معالمها السياحية بالإضافة لجهود المجتمع المحلي في هذا المجال .

حول جهود وزارة السياحة و المشاريع التي عادت للعمل و المشاريع الجديدة و التدريب و التأهيل للعاملين في هذا القطاع كان لنا الحوار التالي مع السيد وزير السياحة محمد رضوان مارتيني

السؤال الأول : سيادة الوزير بداية أنقل لكم تحيات إدارتنا الإعلامية التشيكية مع تمنياتنا لكم شخصيا  بالتوفيق و لسورية المجد و الازدهار

 و سؤالنا الأول لو تكرمتم بشرح خصائص السياحة في سورية ومميزاتها الفريدة  لقراء الموقع   .

الجواب : بدوري أتوجه بالشكر لكم و لإدارتكم الإعلامية التشيكية لاهتمامها بإعادة إعمار سورية و نشاط وزارة السياحة بما يتعلق بعملنا

و إجابة على سؤالكم أقول :  تمتــاز سورية بكثافـة وتوزع وتنوع المواقـع الأثريــة التي تحتضنها والتي تجعــل منها مهداً للحضارات، فهي متحــف كبيــر يضـم آثـاراً لعشرات الحضارات المختلفـة ترســـم بمجملها تاريخ الحضارة الإنسـانية وتحقــق تنوعاً قل نظيره على المستوى العالمي بما يجعل سورية مقصداً رئيسـياً للســياحة الثقافية, كما تتمتع سورية بمناخ مميز وطبيعة متنوعة بشــكل واضح من ســاحل بطـول 183 كم وجبــال وغابات وهضـاب وســهول ومــروج وأنهار ومغــاور وكهــوف وبحيرات طبيعيــة واصطناعيــة ومصــايف وبواد، بما يجعلهــا مقصــداً رئيسياً لسياحة الاصطياف والبيئة, أيضا نعلم بأن ســورية تتموضع في موقع جغرافي مميز وهي عقدة الوصل للقــارات الثلاث آســيا وأوروبا وأفريقيا، وتقع على مسـافة قريبة من أهم الــدول المصدرة للسياح، وتمتلك شبكة متكاملة من الطرق المركزية والفرعية  و قد حافظت سـورية للبشـرية على عدد من المدن القديمة أهمهــا مدينتا دمشق وحلب، أقدم مدينتين مأهولتين في التاريخ بكــل ما تحتويـه تلك المــــدن القديمـــة من أســــواق قديمـــة مغطـاة ومواقــع تاريخية وعناصر من الحياة التقليدية.

و يعتبر القطاع السياحي من القطاعات المرنة التي تتعافى بسرعة، رغم تضرره السريع وحجم الآثار السلبية.

أيضا يمكننا ذكر تنوع وغنى المطبخ السوري، وشهرة سورية بالصناعات التقليدية والحرف اليدوية النادرة منها الدامسكو والبروكار والأغباني والموزاييك والنحاسيات والخناجر والسيوف الدمشقية والخزف والمجوهرات.

يضاف لكل ذلك بيئة فندقية منتشرة على الخارطة بقيت تعمل أثناء الحرب وما زالت، وقدمت بعض الخدمات الاجتماعية في استيعاب قسم من مهجري المناطق التي ضربها الإرهاب المسلح، وبدأت العديد من المنشآت الفندقية والمشاريع السياحية بالعودة للخدمة.

السؤال الثاني : سيادة الوزير بالعودة للسياحة السورية قبل الحرب الظالمة على سورية ماذا يمكنكم إخبارنا حول عدد السياح و عدد المنشآت السياحية ؟

الجواب : في السنوات التي سبقت بداية الحرب على سورية كما تعلمون كانت في (2011)، كان القطاع السياحي مساهم رئيسي في الاقتصاد الوطني وتوفير فرص العمل في القطاعات الاقتصادية ذات العلاقة بالقطاع السياحي ومورد ثان لخزينة الدولة من القطع الأجنبي بعد القطاع النفطي، والذي تزامن مع الانفتاح الذي كانت تشهده سورية في تلك الفترة والسياسات التي كانت تعتمدها لمواكبة التحولات الاقتصادية العالمية وبما يتوافق مع خصوصيتها ومصالحها العليا، واستغلال المواقع والمقاصد السياحية.

 حيث كانت سورية آنذاك من أهم المقاصد السياحية عالمياً، وسجل القطاع السياحي في سورية معدلات نمو مرتفعة بمساهمة مباشرة وغير مباشرة وصلت عام 2010 إلى 14% من الناتج المحلي الإجمالي، وذلك بفضل ارتفاع أعداد القادمين الذي بلغ حوالي/10/ مليون قادم عام 2010، وزيادة التدفق الاستثماري المنفق على المنشآت السياحية المنفذة وما تم إنفاقه على الترويج السياحي، مع ارتفاع مستويات إنفاق السياحة الوافدة والداخلية.

السؤال الثالث : ما هو عدد الفنادق في سورية الجديدة والمجددة وعدد الأسرة الفندقية المتوفرة والتي ستتوفر لاحقا:

الجواب : بلغ عدد منشآت المبيت التي دخلت الخدمة بعد الحرب( 2016-2023 ) – 148 منشأة مبيت بعدد أسرة 13868 ( الفنادق الجديدة ) – عدد الأسرة التي يمكن أن تتوفر لاحقاً ( 1130 سرير )

السؤال الرابع : سيادة الوزير ما هي مساهمة السياحة في الناتج القومي وخلق فرص عمل جديدة:

الجواب : نتيجة الحرب والعقوبات الأحادية الجانب والحصار الاقتصادي التي فرض على سورية أدى ذلك إلى انخفاض مساهمة السياحة في الناتج المحلي الإجمالي بسبب انخفاض التدفق الاستثماري للقطاع السياحي

الآن نلحظ تحسن نسبي حيث وصل القدوم 2,4  مليون في عام 2019 لكن نتيجة أزمة كورونا و الحرب على غزة كان القدوم 2 مليون في العام2023

وإن القطاع السياحي يلقى اهتمام للعمل به من قبل جيل الشباب حيث يبلغ

عدد المنشآت السياحية الكلي في بداية 2024 ما يقارب 3000 منشأة بين فنادق و منتجعات و مطاعم و مقاهي و فعاليات أخرى

ووصل عدد العاملين في القطاع ما يعادل 175 ألف عامل دائم ومؤقت , علماً بان هذا القطاع استطاع تأمين أكثر من 50 ألف فرصة عمل خلال الفترة 2018- 2023

السؤال الخامس : لو تحدثنا سيادتكم عن  التعليم السياحي وجهود وزارة السياحة بتأمين كوادر مؤهلة ومدربة.

الجواب : تعمل الهيئة العامة للتدريب السياحي والفندقي على تخطيط وإدارة قطاع التدريب والتعليم السياحي والفندقي بشقيه النظري والعملي، وإعداد وتأهيل الكوادر تلبيةً لحاجات سوق العمل وبما يتماشى مع أفضل معايير الجودة المعتمدة، وذلك من خلال تطوير البنى التنظيمية والإدارية والقانونية والفنية اللازمة، والأشراف على حوالي 60 مؤسسة تدريبية عامة وخاصة وتعزيز متطلباتها التدريبية والتعليمية سنوياً.

قامت الهيئة خلال العام 2023 بإنجاز مشروع التحول الرقمي من خلال تصميم البرمجيات اللازمة لتحقيق الربط الإلكتروني بين الهيئة والمؤسسات التعليمية والتدريبية التابعة لها وتصميم منصة تعليم تفاعلية بما يساعد على تطوير العملية التعليمية والتدريبية وتبسيط الإجراءات ولاسيما تلك المتعلقة بالمصادقة على الشهادات ومصدقات التخرج للطلاب والمتدربين.

وكذلك وضعت الهيئة المطبخ التدريبي في مركز دمر للتدريب السياحي والفندقي في الخدمة ابتداءً من بداية العام الدراسي 2023 – 2024 بما يعزز عملية التعليم والتدريب من الناحية التطبيقية.

تعمل الهيئة بشكل مستمر على تطوير المناهج وأساليب التعليم للمؤسسات التعليمية التابعة لها وتحديث مناهج برامج التدريب المستمر بهدف إدراج أحدث العلوم والمهارات التي يحتاجها سوق العمل السياحي، وهي الآن بصدد التعاقد لتطوير مناهج مركز دمر لجعلها مناهج نموذجية حديثة تتضمن أحدث المهارات المطلوبة في سوق العمل.

وفي إطار خطة عمل الهيئة المتعلقة بالتدريب والتأهيل المستمر لتعزيز مهارات العاملين في المنشآت السياحية والفندقية والراغبين في الانخراط في سوق العمل فقد نفذت الهيئة وأشرفت على تنفيذ أكثر من 4200 برنامج تدريبي متنوع الاختصاصات السياحية والفندقية وكان أهم نتائج هذه البرامج تعزيز سوق العمل بحوالي /11525/ خريج مؤهل تأهيلاً عملياً.

كذلك تعمل الهيئة على تعزيز خارطة التعليم والتدريب السياحي على مستوى سورية سواء من ناحية انتشار المؤسسات التعليمية والاختصاصات المطلوبة وكذلك تكامل المخرجات التعليمية بهدف تلبية حاجات سوق العمل.

وعملت الهيئة على تنفيذ الشق التطبيقي لطلاب برنامج الإدارة السياحية والفندقية المشترك بين الهيئة والجامعة الافتراضية للفصلين الدراسيين F22 و s23بما يعزز مهارات الطلاب ويكسبهم المعارف اللازمة في مستوى الإدارة التشغيلية والإدارة العليا للمنشآت السياحية والفندقية وذلك في إطار تحقيق التكامل المنهجي بين المؤسسات التعليمية والتدريبية التي تعمل الهيئة على تحقيقه.

السؤال السادس : جهود كبيرة تبذلها وزارة السياحة  في مجال الترويج السياحي للعناصر السياحية في سورية حبذا لو تحدثنا عنها .  

الجواب :

  • الترويج السياحي الخارجي:

المشاركة بأهم المعارض والفعاليات السياحية الدولية وهي:

  1. معرض Fitur السياحي في مدريد إسبانيا
  2. معرض العراق السياحي
  3. معرض موسكو السياحي – روسيا MITT
  4. معرض السفر العربي ATM في دبي- الإمارات العربية المتحدة.
  5. معرض السفر الدولي في بكين – الصينBITE .
  6. معرض السياحة العالمي في شنغهاي – الصين UTE
  7. معرض برلين الدولي للسياحة ITB
  8. معرض السياحة SATTE / BLTM في دلهي – الهند
  • تنفيذ الأنشطة والأسابيع السياحية في الأسواق المستهدفة (إيران، العراق، روسيا، الصين، الخليج العربي، مصر…) والمشاركة في الفعاليات والأنشطة السياحية التي تقيمها تلك الدول.
  • الفعاليات والأنشطة السياحية الداخلية:

تعد السوق الداخلية سوقاً أساسياً في إعادة الحركة السياحية لمواقع الجذب السياحي، و تنشيط التنمية الاقتصادية وعاملاً جاذباً للمغتربين السوريين لزيارة سورية وتمديد فترة إقامتهم فيها، لذلك يتم العمل على تطوير السياحة الداخلية و الشعبية في سورية ، والتنويع في الأنشطة والمهرجانات السياحية و ابتـــكار فعاليات جديدة جاذبة والترويج للمنتجات السياحية البديلة والمنخفضة التكاليف.

  • تسعى الوزارة ضمن أجندتها السنوية لإقامة ورعاية أنشطة وفعاليات سياحية متنوعة ونشاطات تنموية وترفيهية ومن أهمها:

آ- فعاليات الوزارة السنوية الأساسية والدورية:

معرض فرص العمل -معرض الزهور الدولي-معرض السياحة الدولي-مهرجان القلعة والوادي-ملتقى الشباب السوري للسياحة- يوم السياحة العالمي- مهرجان جريح الوطن

ب-  تنفيذ الأنشطة والفعاليات الترويجية السياحية المقترحة من مديريات السياحة في المحافظات، والتي تغطي تنوع المنتج السياحي في كل محافظة

ج – المشاركة والرعاية والدعم لمهرجانات وفعاليات فنية وسياحية ورياضية ترفيهية متنوعة (معرض دمشق الدولي – مهرجان ليالي قلعة دمشق- فعالية دروب تشرين– ماراثون دمشق- مهرجانات فنية- يوم البيئة…)

د- عقد ملتقيات الاستثمار السياحي وتقيمها بشكل مستمر وتطرح من خلالها الفرص لاستثمارية الجديدة والمتنوعة والجاذبة لكافة السويات والمُحققة للجدوى السياحية والاقتصادية، كما تنظم ورشات عمل مشتركة لرجال الأعمال وشركات الاستثمار المهتمة بالاستثمار السياحي للترويج لمناخ الاستثمار وعرض التشريعات والقرارات الناظمة للاستثمار.

  • الترويج والتسويق الالكتروني:

تحفيز الطلب السياحي إلى سورية عبر التسويق والترويج الإلكتروني من خلال:

     إنشاء موقع الكتروني ترويجي للوزارة بأهمّ اللغات العالمية يسلط الضوء على المنتج السياحي المتنوع في سورية والغني بالمعالم السياحية ومواقع الجذب السياحي كما يروج للمواقع السياحية المطروحة للاستثمار.

     إنشاء وتطوير الصفحات الترويجية على وسائل التواصل الاجتماعي (إنشاء صفحة خاصة للترويج على تطبيقي Facebook وInstagram) للترويج لسورية سياحياً مع التركيز على إنشاء حسابات بأهم اللغات الأجنبية على تلك المواقع وأن يتم التواصل من خلالها والنشر فيها لأهم المواد الترويجية التي أصدرتها وزارة السياحة وبكافة اللغات المتاحة.

     العمل على التطبيق السياحي (963Sy) الذي نفذته وزارة السياحة حيث سيتم من خلال هذا التطبيق تقديم معلومات وصور وفيديوهات ترويجية وجولات افتراضية للمواقع السياحية في سورية، كما سيوفر هذا التطبيق قاعدة بيانات وافية وغنية للتعريف بالمقومات والأماكن السياحية المحلية ومختلف المقاصد المُهيئة لاستقبال السياح وكافة الفعاليات والأنشطة السياحية التي تشهدها سورية ومترجمة إلى ست لغات (الإنكليزية، الفرنسية، الروسية، الصينية…) يتم تحديثها بشكل دوري

     إعادة تفعيل التطبيق Visit Syria باللغتين العربية والانكليزية بهدف تسهيل وصول المعلومة السياحية والعمل على إتاحة التطبيق بلغات الدول الصديقة الأخرى المهتمة بالمنتج السياحي السوري.

     العمل على مشروع المسارات السياحية الإلكترونية لكل محافظة والتي تم رسمها على برنامج Google Earth والتي بلغ عددها حوالي /75/ مسار سياحي على مستوى القطر ومحاولة إعادتها إلى خرائط شركة جوجل بعد أن تم حذفها جرّاء العقوبات على سورية، أو من خلال تحميلها على موقع الوزارة الرسمي والموقع الترويجي، حيث تمكن السائح من اختيار مسار زيارته السياحية حسب اهتماماته.

     العمل على إكمال تنفيذ باقي المسارات في مختلف الأماكن السياحية التي تتطلب ذلك بالتعاون مع مديرية التخطيط السياحي والجهات المعنية الأخرى و تأهيليها بالخدمات السياحية اللازمة (استراحات – لوحات دلالة – إنارة…).

     متابعة العمل في مشروع تطبيق الترميز ثنائي البعد QR لأهم المواقع السياحية والأثرية والتي يستطيع الزائر من خلالها التعرف على العناصر المعمارية المميزة لهذا الموقع والحقب التاريخية التي تعود إليها مع شرح تفصيلي عنها وصور مرافقة، من خلال إضافة لوحات QR لمواقع أخرى.

     إقامة ورشات عمل لتبادل أفضل الطرق في التسويق الإلكتروني مع المعنيين في مجال السياحة في القطاعين العام والخاص.

السؤال السابع : سيادة الوزير لو تحدثنا قليلا عن التعاون بين وزارة السياحة والمنظمات والمعارض الدولية لوضع سورية على خارطة السياحة الدولية.

الجواب : تشارك الوزارة في الفعاليات الدولية التي تقيمها منظمة السياحة العالمية والمجلس الوزاري العربي للسياحة حيث تمت المشاركة في اجتماع الدورة /26/ للمجلس الوزاري العربي للسياحة التي عقدت في الدوحة , احتفالية يوم السياحة العالمي 2023 في المملكة العربية السعودية ,اجتماع الـ 49 للجنة الإقليمية للشرق الأوسط لمنظمة السياحة العالمية ومؤتمر ” السياحة العلاجية و الاستشفائية ” في البحر الميت، المملكة الأردنية الهاشمية .

– تتابع الوزارة توقيع مذكرات التفاهم مع الدول الصديقة والعربية حيث تم خلال عام 2023 توقيع مذكرة تفاهم بين وزارة السياحة ومنظمة الحج والزيارة في الجمهورية الإسلامية الإيرانية لتسهيل الزيارة واستقدام الزوار إلى البلدين وتحسين جودة الخدمات المقدمة للزوار الإيرانيين,توقيع مذكرة تفاهم للتعاون السياحي مع وزارة التراث الثقافي والسياحة والحرف اليدوية في الجمهورية الإسلامية الإيرانية.

-كما تتابع الوزارة إجراءات توقيع برتوكولات التعاون السياحي مع الجهات المعنية بالسياحة في:المنامة، بكين، كراكاس، نيودلهي، إسلام أباد موسكو، مينسك، بلغراد، بريفان، بوينس ايريس .

 -تشارك الوزارة في المعارض الدولية كمعرض فيتور الدولي للسياحة 2023 في مدريد – إسبانيا، معرض سوق السفر العربي بدبي 2023، ,معرض بكين السياحي في الصين حيث يتم خلال هذه المعارض عرض المواد الترويجية التي تساهم في الترويج السياحي لسورية كمقصد هام ضمن السوق السياحي.

ختاما : سيادة الوزير نشكر لكم استقبالكم اللطيف لنا و إجاباتكم الوافية على أسئلتنا

السيد الوزير : شكرا لكم و من خلالكم أدعو الأصدقاء التشيك و قراء موقعكم الكريم  لزيارة سورية و التمتع بعناصرها السياحية الكثيرة

Related posts