Banner v záhlaví
Banner v záhlaví
Banner v záhlaví

Setkání prezidenta Asada se zástupci Paraguaye

Setkání prezidenta Asada se zástupci Paraguaye

V průběhu setkání s předsedou Senátu Paraguayské republiky Óscarem Rubénem Salomónem Fernándezem a jeho doprovodnou delegací zdůraznil prezident Syrské arabské republiky Baššár al-Asad, že základem pro budování stabilních vztahů mezi státy jsou zájmy zúčastněných a posilování vzájemných vazeb. Proto vyzval k vetší komunikaci a zintenzivnění koordinace hospodářských a obchodních aktivit ve spřátelených zemích Sýrii a Paraguayi. Prezident Asad mimo jiné uvedl, že Syřané, kteří se před staletími přistěhovali do Latinské Ameriky, představují sociální a kulturní most s tímto kontinentem. Domnívá se, že úspěšná integrace syrských komunit v nových společnostech potvrzuje, že Syřané patří mezi nejotevřenější národy. Stejně tak ocenil otevřenost národů Latinské Ameriky, které tyto přistěhovalce přijaly bez jakéhokoli rasismu a v průběhu let projevily podporu arabskému regionu a hluboké porozumění jeho problémům.

Členové paraguayské delegace prohlásili, že jejich návštěvu v Sýrii lze označit za začátek intenzivní spolupráce obou zemí, zejména v hospodářské a obchodní oblasti. Vyzdvihli úsilí, které syrský stát a jeho občané vynakládají na obnovu následků teroristického řádění. Poznamenali, že jejich osobní zkušenost z mnoha syrských regionů je zcela odlišná od obrazu, který běžně podávají média. V této souvislosti je dobré zmínit, že předseda Óscar Salomón přicestoval spolu s paraguayskou delegací na oficiální návštěvu Sýrie skrze nový hraniční přechod Jábús a provincii Damašek-venkov.

Salomóna dále přijal ministr zahraničních věcí doktor Fajsal Miqdád, který zdůraznil, že syrská komunita v Paraguayi sehrává klíčovou roli ve vztazích mezi oběma zeměmi a že “syrské vztahy s Paraguayí se neustále posilují a národy obou zemí se hlásí ke společným zásadám suverenity a nezávislosti politických rozhodnutí”. Ministr Miqdád hovořil s paraguayskou delegací o vzájemných vazbách a o nutnosti aktivizace a prohloubení spolupráce v politické a hospodářské oblasti, přičemž zhodnotil vývoj situace v Sýrii a roli, kterou hraje syrská komunita v diaspoře a speciálně v Paraguayi ve výrazném posílení vztahů mezi oběma zeměmi. Ministr Miqdád dodal, že západní podpora terorismu zbraněmi a miliardami dolarů je pokračováním agresivní politiky vůči Sýrii a syrskému lidu. Zdůraznil, že politika Západu podporující terorismus brání politickému úsilí o obnovení normálních poměrů v zemi a že jednostranné sankce jsou nemorální a v rozporu s mezinárodním právem, neboť tvrdě dopadají na základní životní potřeby syrských občanů. Během svého vyjádření potvrdil předseda Óscar Salomón zájem své země na posílení vztahů se Sýrií a rovněž poukázal na úlohu syrských imigrantů a paraguayských občanů syrského původu při posilování těchto vztahů. Je přesvědčen, že vazby mezi národy Sýrie a Paraguaye umožňují rozvoj dvoustranných vztahů na mnoha úrovních.

S paraguayskou delegací o významu rozvoje a posílení vztahů, zejména v parlamentní oblasti, jednal také předseda syrského Lidového shromáždění Hammúda Sabágh, jenž poukázal na důležitost vzájemných návštěv při prohlubování přátelství, koordinaci názorů a sjednocování stanovisek pro účely mezinárodních jednání. Předseda Lidového shromáždění ocenil Syřany, kteří emigrovali před staletími a dnes v Paraguayi zaujímají významné pozice mimo jiné v politice. I díky nim se postoj Paraguaye vůči Sýrii odlišuje od mnoha jiných států světa. Předseda Salomón na oplátku potvrdil, že tato historická návštěva Sýrie je spojena s velkou odpovědností zprostředkovat své zemi, vládě, parlamentu a lidu pravdivý obraz Sýrie, jenž porazí všechny lži, které se podařilo západním médiím vykonstruovat. Salomón poukázal na připravenost rozvíjet vztahy mezi oběma zeměmi, zejména v oblasti ekonomiky a obchodu, ale rovněž v kultuře a náboženské turistice. Vyzval členy Lidového shromáždění, aby v průběhu letošního roku navštívili Paraguayskou republiku.

Slavnostní otevření honorárního generálního konzulátu Paraguayské republiky v Damašku

Ve středu 20. července 2022 večer byl v Damašku slavnostně otevřen honorární generální konzulát Paraguayské republiky, jehož zprovoznění je další součástí úsilí o posílení a rozvoj vztahů mezi Sýrií a Paraguayí. Po slavnostním otevření a vztyčení paraguayské vlajky před konzulátem uvedl v projevu před místními a v Sýrii akreditovanými zahraničními médii náměstek ministra zahraničních věcí doktor Ajman Súsán, že otevření konzulátu položí základní stavební kámen pro posílení přátelských pout mezi oběma zeměmi a otevře slibné perspektivy pro vzájemnou spolupráci v různých oblastech. Dle Súsána Sýrie vychází ze svého přesvědčení o potřebě navázání co nejlepších vztahů se všemi zeměmi světa na základě obecného respektu vůči svrchovanosti států a principu nevměšování se do vnitřních záležitostí ostatních zemí. Vztahy mohou být posíleny, pokud budou naplněny společné zájmy všech národů a budou položeny pevné základy pro spolupráci, zajištění míru a bezpečnosti ve světě a dosažení prosperity pro všechny. Súsán zdůraznil, že otevření konzulátu je oslavou přátelství s Paraguayí, na němž se zásadně podílejí syrští emigranti v této zemi i v celé Latinské Americe.

Předseda paraguayského Senátu Oscár Salomón ve svém vyjádření potvrdil, že otevření konzulátu v Damašku přispěje k posílení a upevnění vztahů se Sýrií, a uvedl, že jím vedený Senát poskytne veškerou možnou pomoc pro úspěšnou práci konzulátu a plnění úkolů, které mu byly svěřeny.

Nově jmenovaný honorární konzul Paraguayské republiky v Damašku Muhammad Qattán vysvětlil, že otevření konzulátu vyplývá z rozvinutých vazeb mezi oběma spřátelenými zeměmi, a poukázal na přátelské vztahy, které oba státy pojí již téměř sto let. Qattán zdůraznil význam role konzulátu při posilování a rozvíjení diplomatických, politických a hospodářských vztahů, posilování přátelských vazeb a kulturní výměně mezi oběma zeměmi. Vyjádřil naději na zintenzivnění společné práce ve všech oblastech a pro otevření latinskoamerických trhů syrských produktům. Ve fázi obnovy Sýrie je dle něj možné spolupracovat tak, aby z toho těžily obě strany.

Otevření konzulátu se zúčastnil ministr vnitřního obchodu a ochrany spotřebitele doktor Amr Sálim, místopředseda Lidového shromáždění Muhammad Akram al-Adžlání, paraguayský senátor Juan Afra Miguel, paraguayský velvyslanec v Bejrútu a chargé d’affairs velvyslanectví své země v Damašku Fernando Parisi, honorární konzul Sýrie v paraguayské metropoli Asunción Muʽtaz al-Chatíb a syrský honorární konzul v paraguayském Ciudad del Este Mícháʼíl Miskín. Vedle nich se otevření zúčastnila i řada představitelů diplomatických misí akreditovaných v Damašku, řada poslanců Lidového shromáždění, ředitelů odborů ministerstva zahraničních věcí, oficiálních institucí, členové představenstva obchodních komor v Damašku i mimo něj, členové představenstva Federace syrských obchodních komor a množství obchodníků, průmyslníků a podnikatelů.

Reportáž pořídil náš damašský korespondent Júnus an-Násir.

الرئيس الأسد يدعو إلى تكثيف التواصل بين الفعاليات الاقتصادية والتجارية في سورية والبارغواي .
محمد قطان قنصلاً فخرياً لباراغواي في دمشق

دمشق – يونس أحمد الناصر

الرئيس الأسد خلال استقباله روبن فرنانديز رئيس مجلس الشيوخ في جمهورية الباراغواي والوفد المرافق له، يؤكّد على أنّ العلاقات المستقرة بين الدول هي التي تُبنى على أساس مصالح الشعوب وتعزيز الروابط المشتركة بينها، داعياً إلى تكثيف التواصل بين الفعاليات الاقتصادية والتجارية في سورية والبارغواي بما يحقق مصلحة الشعبين والبلدين الصديقين.

 وأشار سيادته إلى أنّ السوريين الذين هاجروا إلى أمريكا اللاتينية منذ قرون يشكلون جسراً اجتماعياً وثقافياً مع هذه القارة، معتبراً أنّ نجاح الجاليات السورية بالاندماج في المجتمعات الجديدة يؤكّد على أنّ السوريين هم من الشعوب الأكثر انفتاحاً، كما يؤكّد على انفتاح شعوب أمريكا اللاتينية الذين احتضنوا هؤلاء المهاجرين دون أي عنصرية، وأبدوا في كلّ المراحل تفهماً عميقاً ودعماً لقضايا المنطقة العربية.

وأكّد أعضاء الوفد أنّ زيارتهم لسورية ستكون فاتحة للتعاون مع البارغواي وخصوصاً في المجالات الاقتصادية والتجارية، وأشادوا بالجهود التي تبذلها الدولة والشعب في سورية لإعادة إعمار ما خرّبه الإرهاب، مشيرين إلى أنّ ما شاهدوه على الأرض خلال زيارتهم للعديد من المناطق السورية يختلف تماماً عن الصورة التي يتم نقلها عبر وسائل الإعلام.

 وكان قد وصل رئيس مجلس الشيوخ في جمهورية الباراغواي أوسكار روبن سولومون فرنانديز على رأس وفد في زيارة رسمية إلى سورية عبر معبر جديدة يابوس الحدودي بريف دمشق.

السيد وزير الخارجية و المغتربين الدكتور فيصل المقداد استقبل  فرنانديز و أكد بأن الجالية السورية في الباراغواي زادت من تعزيز العلاقات بين البلدين أن “العلاقات السورية مع الباراغواي تتعزز باستمرار وأن شعبي البلدين يلتزمان بمبادئ مشتركة في السيادة واستقلالية القرار السياسي كما تحدث الوزير المقداد لوفد الباراغواي عن العلاقات التي تجمع البلدين وضرورة تفعيل التعاون وتعميقه في المجالات السياسية والاقتصادية مستعرضاً تطورات الأوضاع في سورية بالإضافة إلى الدور الذي تقوم به الجالية السورية في المغترب وفي الباراغواي لتعزيز العلاقات بين البلدين بشكل كبير , وأضاف الوزير المقداد بأن إن دعم الغرب للإرهاب في سورية بالسلاح وبمليارات الدولارات هو استمرار لسياسته العدوانية ضد سورية والشعب السوري مشدداً على أن السياسات الغربية الداعمة للإرهاب في سورية تعيق الجهود السياسية المبذولة لإعادة الأوضاع الطبيعية إليها وأن الإجراءات القسرية أحادية الجانب المفروضة على البلاد هي غير أخلاقية وتتناقض مع القانون الدولي ويتأثر بها المواطن السوري في أبسط مقومات حياته .

من جانبه أكد فرنانديز اهتمام بلاده بتعزيز العلاقات مع سورية مشيراً إلى دور المغتربين السوريين والمواطنين من أصول سورية بتعزيز هذه العلاقات موضحاً أن هذه الروابط بين شعبي سورية والباراغواي تتيح المجال أمام تطوير العلاقات الثنائية على أكثر من صعيد

كما بحث رئيس مجلس الشعب السوري حموده صباغ مع أوسكار روبن فرنانديز رئيس مجلس الشيوخ في جمهورية الباراغواي والوفد المرافق له أهمية تطوير وتعزيز العلاقات بين البلدين وخاصة في المجال البرلماني.

ولفت صباغ إلى أهمية تبادل الزيارات والوفود لتعميق أواصر الصداقة وتنسيق وجهات النظر وتوحيد الآراء في الاجتماعات الدولية.

ونوه رئيس مجلس الشعب بدور السوريين الذين هاجروا منذ قرون ويتبوؤون اليوم مراكز سياسية كبيرة في الباراغواي وبالمواقف الاستثنائية التي تتخذها تجاه سورية خلافاً لدول العالم الأخرى.

بدوره أكد السيناتور فرنانديز أن هذه الزيارة التاريخية إلى سورية حملتهم مسؤولية كبيرة لنقل الصورة الحقيقية عن سورية إلى بلادهم حكومة وبرلماناً وشعباً ودحر جميع الأكاذيب التي حاول الإعلام الغربي تلفيقها من خلال وسائله.

ولفت فرنانديز إلى استعدادهم لتطوير العلاقات بين البلدين وخاصة الاقتصادية والتجارية منها والسياحة الثقافية والدينية داعياً أعضاء مجلس الشعب إلى زيارة جمهورية الباراغواي خلال العام الحالي.

افتتاح القنصلية العامة الفخرية لجمهورية الباراغواي في دمشق

كما تم مساء الأربعاء 20 تموز 2022 افتتاح القنصلية العامة الفخرية لجمهورية الباراغواي في المنطقة الحرة بدمشق وذلك في إطار الجهود المبذولة لتعزيز وتطوير العلاقات بين سورية والباراغواي.

وفي كلمة له عقب حفل الافتتاح ورفع علم الباراغواي أمام القنصلية حضرتها وسائل الإعلام المحلية و الأجنبية المعتمدة في سورية  أكد معاون وزير الخارجية والمغتربين الدكتور أيمن سوسان أن افتتاح القنصلية سيضع لبنة أساسية لتعزيز أواصر الصداقة بين البلدين وفتح آفاق واعدة للتعاون بينهما في مختلف المجالات.

وأشار سوسان إلى أن سورية وانطلاقاً من إيمانها بإقامة أفضل العلاقات مع كل دول العالم على أساس احترام سيادة الدول وعدم التدخل في شؤونها الداخلية حريصة على تعزيز هذه العلاقات بما يحقق المصالح المتبادلة لكل الشعوب و يرسي أسساً متينة للتعاون وضمان السلم والأمن في العالم وتحقيق الرفاه للجميع.

ولفت سوسان إلى أن افتتاح القنصلية يمثل احتفالاً بالصداقة مع الباراغواي والتي مد جسورها أبناء سورية المغتربون في الباراغواي ومختلف أنحاء أمريكا اللاتينية.

من جهته أكد رئيس مجلس الشيوخ في الباراغواي أوسكار سولومون فرنانديز أن افتتاح القنصلية في دمشق سيسهم في تقوية وتعزيز العلاقات مع سورية مبيناً أن مجلس الشيوخ سيقدم كل العون الممكن لنجاح عمل القنصلية وأدائها للمهام المناطة بها.

القنصل الفخري لجمهورية الباراغواي في دمشق محمد قطان بدوره أوضح أن افتتاح القنصلية هو تكريس للعلاقات المتطورة بين البلدين الصديقين لافتاً إلى علاقات الصداقة التي تربط بين الشعبين منذ نحو قرن من الزمن.

وأكد قطان أهمية الدور الذي ستقوم به القنصلية لتمتين وتطوير العلاقات الدبلوماسية السياسية والاقتصادية بين البلدين وتعزيز روابط الصداقة وتمازج الثقافة بينهما معرباً عن أمله بتكثيف العمل المشترك في كل المجالات وفتح المجال أمام سورية للوصول الى الأسواق في أمريكا اللاتينية والمساهمة في مرحلة إعادة إعمار بما يحقق الازدهار لكلا البلدين.

حضر الافتتاح وزير التجارة الداخلية وحماية المستهلك الدكتور عمرو سالم ونائب رئيس مجلس الشعب محمد أكرم العجلاني وعضو مجلس الشيوخ في الباراغواي خوان عفرا ميغيل وسفير الباراغواي في بيروت والقائم بأعمال سفارة بلاده في دمشق فيرناندو باريسي والقنصل الفخري لسورية في عاصمة الباراغواي “أسانسيون” معتز الخطيب والقنصل الفخري لسورية في مدينة “سوداد ديلستي” ميخائيل مسكين.

كما شارك في الافتتاح عدد من رؤساء وأعضاء البعثات الدبلوماسية المعتمدة بدمشق وعدد من أعضاء مجلس الشعب ومديري الإدارات بوزارة الخارجية والمغتربين وفعاليات رسمية وعدد من أعضاء مجلس إدارة غرفتي تجارة دمشق وصناعة دمشق وريفها ومجلس إدارة اتحاد غرف التجارة السورية وعدد من التجار والصناعيين ورجال الأعمال.

Related posts