Banner v záhlaví
Banner v záhlaví
Banner v záhlaví

Damašek: vyložený festival veletrhů!

Damašek: vyložený festival veletrhů!

V neděli 22. října odstartovala na půdě nového damašského výstaviště hned trojice specializovaných veletrhů.

První z akcí byl 3. ročník Mezinárodního veletrhu krásy a kosmetického průmyslu pořádaného agenturou Armada Exhibitions s podporou Damašské průmyslové komory, Damašské obchodní komory a regionální kanceláře Svazu arabských exportérů a importérů v Sýrii. Veletrh probíhal do středy 25. října a účastnilo se jej jednadevadesát předních společností specializujících se na kosmetický průmysl v plné šíři včetně obalů a s kosmetikou souvisejících služeb.

Doktorka Wafá Kíší, vedoucí Syndikátu syrských lékárníků, v mediálním prohlášení zdůraznila význam veletrhu z hlediska rozmanité specializace jednotlivých společností a množství jejich výrobků, které jsou v rámci veletrhu prodávány. Poukázala přitom na důležitost spolupráce těchto společností a Syndikátu lékárníků, pokud jde o distribuci výrobků prostřednictvím skladů Syndikátu, aby jimi mohly být zásobovány lékárny.

Viceprezident Damašské průmyslové komory Talál Qalcahdží zase poukázal na význam syrského kosmetického průmyslu dodávajícího na místní trh širokou škálu vysoce kvalitních výrobků srovnatelných s mezinárodními značkami. Odkázal na podporu tohoto odvětví ze strany komory a na veletrh, který má ve spolupráci s příslušnými stranami pomoci vývozu produktů.

Člen představenstva Damašské obchodní komory a předseda výboru pro veletrh v rámci komory Muhjiddín Arabí Halabí potvrdil, že veletrh kosmetiky je význačnou akcí a její význam spočívá v soutěži se zahraničním průmyslem. Většina společností se do značné míry spoléhá na přírodní materiály, což se odrazilo v tom, že organizátoři veletrhu pozvali několik zahraničních firem a podnikatelů, se kterými byly uzavřeny exportní smlouvy.

Generální ředitel pořadatelské Armada Exhibitions Ahmad al-Mádí v exkluzívním rozhovoru pro Rebuildsyria.cz uvedl: „Jde o již 3. ročník tohoto veletrhu, který se koná vždy v říjnu, přičemž letos se ho s námi účastní 91 společností z různých syrských guvernorátů, které vyrábějí kosmetiku a produkty se vztahem k péči o pleť.  Na veletrhu máme společnosti vyrábějící plastové nádoby, společnosti produkující esenciální oleje, nebo společnosti, které prodávají plnicí a balicí stroje. Na veletrhu najdete vše, co souvisí s kosmetickým průmyslem. Naším cílem je, aby se obchodníci navzájem poznali a aby obchodník poznal výrobce. Na veletrhu jsou společnosti představující nové výrobky. Obchodníci mají možnost se setkat s výrobními společnostmi, seznamují se s novými výrobky, a naopak artikulují své požadavky na tyto výrobky. Pozvali jsme obchodníky ze zahraničí, z Iráku, Jordánska a Libanonu, aby navštívili veletrh a uzavřeli výhodné obchodní dohody. Veletrh cílí na velkoobchod a export. Jde o průmyslový veletrh a našimi účastníky jsou čistě průmyslové společnosti, které vyrábějí kosmetiku a potřeby pro tento průmysl. Veletrh přispívá k rozvoji národního hospodářství země a podporuje firmy z jiných odvětví, jako jsou polygrafické, dřevařské, obalové a další. To znamená, že v rámci ekonomiky podporuje mnoho společností. Národní veletrh tohoto typu je rozhodně kulturním fenoménem“.

Jak bylo řečeno, ve stejný den byly zahájeny dva další veletrhy, a to veletrh Agro Syria a Veletrh veterinářství a drůbežářství, kterých se zúčastnilo 90 místních a zahraničních firem. Oba veletrhy, které se konaly ve spolupráci s ministerstvem zemědělství a agrární reformy, Federací syrských zemědělských komor a Syndikátem syrských veterinářů, se týkaly zemědělských potřeb a vybavení, moderních zavlažovacích zařízení, potřeb pro moderní zemědělství a hnojiva, veterinárních léků a vakcín, veterinárních služeb, vybavení pro drůbež, pesticidů, léků, krmiv a dalšího.

Ministr zemědělství a agrární reformy inženýr Muhammad Hasan Qataná vysvětlil, že veletrhy jsou příležitostí pro návštěvníky – včetně zemědělců, techniků, obchodníků a investorů –, aby se seznámili s potřebami týkajícími se zemědělských dodávek a s tím, co je k dispozici. Vedle toho poukázal na význam zemědělské mechanizace jako základu zemědělské práce, zavádění moderních zemědělských technologií, zkvalitňování produkce a snižování jejích nákladů. Qataná poznamenal, že ministerstvo prostřednictvím Zemědělské družstevní banky změnilo harmonogram potřeb a zdvojnásobilo půjčky poskytované na traktory, přičemž 70 % ceny traktoru je financováno jako půjčka, aby si jej zemědělci mohli pořídit. Zdůraznil, že ministerstvo je připraveno předat kterémukoli investorovi pozemek ke zřízení komplexu pro zemědělskou techniku a její příslušenství sloužící k pronájmu zemědělcům, kteří si nemohou dovolit vlastnit traktor.

Guvernér provincie Damašek-venkov Safwán Abú Sacdí zase potvrdil, že oba veletrhy jsou motorem národního hospodářství a příležitostí ke zdůraznění syrského úsilí. Dodal, že na úrovni provincie poskytli infrastrukturu týkající se rozvoje průmyslových oblastí a průmyslových měst, aby byly zajištěným místem pro zemědělský a další průmysl.

Předseda Všeobecného svazu zemědělců Ahmad Sálih Ibráhím poukázal na to, že oba veletrhy směřují k uspokojení výrobních požadavků a moderní zemědělské mechanizaci, která zemědělcům pomáhá snižovat výdaje, úsilí a práci a zvyšuje produktivitu v rámci obhospodařované plochy Zdůraznil, že obě akce zahrnují všechny moderní vědecké metody pro rozvoj chovu hospodářských zvířat a produkce krmiv a hnojiv. Členství ve svazu zlepšuje situaci zemědělců a chovatelů.

Šéf Federace zemědělských komor Muhammad Kašto uvedl, že oba veletrhy představují reálný stav hospodářské a zemědělské činnosti, která podporuje národní hospodářství. Protože syrská ekonomika je převážně zemědělská, musí být její role posílena prostřednictvím těchto veletrhů, které lákají místní a zahraniční společnosti a které přispívají k rozvoji zemědělského sektoru.

Tajemník Damašské zemědělské komory a vedoucí drůbežářského sektoru ve Svazu syrských zemědělských komor Muhammad Džanan zase uvedl, že na veletrhu participují zahraniční i místní společnosti, které mohou sloužit chovatelům a snížit jejich výrobní náklady ve světle hospodářských sankcí uvalených na Sýrii. Poukázal na význam dalšího hledání alternativ, snižování dovozu a povzbuzování chovatelů v překonávání obtíží, aby mohli trvale pokračovat v produkci.

Muhammad ar-Rášidí, zástupce íránských společností OSM (kovový a strojírenský průmysl) a ITM (výroba traktorů) a ředitel syrské společnosti Al-Rashidi poskytující pokročilé manažerské služby uvedl, že společnost přímo dodává zemědělcům traktory ve spolupráci se Zemědělskou bankou. Kromě toho poskytuje dodávky nově budované sušárně kukuřice s kapacitou 30 tun za hodinu v Dajr Háfir v Aleppu. Výroba v ní bude zahájena se začátkem nové sezóny a zprovozněna bude rovněž doplňující továrna na výrobu krmné kukuřice.

Ředitel marketingu a prodeje společnosti Rúh al-Ard Firás Nachla zase vysvětlil, že společnost vyrábí své produkty z přírody a všeho, co souvisí se zdravím, zejména z medu. Charakteristická je pro společnost výroba vodního propolisu. Svou účastí na veletrhu se snaží oslovit co největší počet zákazníků.

Doktor Lutfí Músá z místní pobočky Arabského centra pro studium suchých zón a suchých půd (ACSAD) potvrdil, že ACSAD se podílí na rostlinném a živočišném aspektu, zejména na genetickém zlepšování, prostřednictvím přenosu a šíření genetických technologií v rámci projektu pro rozvoj živočišné výroby v arabském světě.

Chalaf Mašhadání, generální ředitel Mashhadani International Group for Exhibitions and Conferences, která pořádá veletrh Agro Syria v exkluzívním prohlášení pro Rebuildsyria.cz uvedl, že se veletrhu účastní padesátka firem specializovaných na požadavky zemědělské výroby, materiály, technologie, stroje, obalové materiály, sklizňová zařízení, moderní zavlažovací systémy a techniky ze skleníků, systémy vytápění a osvětlení, techniky pro třídění a balení zeleniny a ovoce, filtrační systémy, výrobu kyslíku a dalších plynů, zařízení a materiálů pro zlepšení chovu a zpracování a podobně. Veletrh dle Mašhadáního upozorňuje na vývoj v zemědělském sektoru a poskytuje odborníkům ideální příležitost seznámit se s širokou škálou zemědělských zařízení a technologií a poznat nejlepší světové postupy v této oblasti.

Fárúq Džákíš, ředitel společnosti Desert Rose for Exhibitions and Conferences, která veletrh “Veterinářství a drůbežářství” pořádala, zase vysvětlil, že akce se účastní asi 40 firem zahrnujících široký sortiment všeho, co souvisí s veterinárním a drůbežářským odvětvím, včetně doplňků stravy, vakcín, veterinárních léčiv a vybavení pro chov drůbeže.

Veletrhy navštívil a reportáž pořídil náš damašský zpravodaj Júnus an-Násir.

مدينة المعارض بدمشق : ثلاثة معارض متزامنة (مكننة زراعية – دواجن – تجميل)

دمشق  – يونس الناصر

شهدت مدينة المعارض يدمشق يوم الأحد الموافق 22/10/2023  ثلاثة معارض بنفس اليوم

فقد تم أولاً افتتاح فعاليات الدورة الثالثة من المعرض الدولي للتجميل والصناعات التجميلية (عالم الجمال 2023) ، الذي تنظمه مؤسسة أرمادا للمعارض والمؤتمرات الدولية بدعم من غرفة صناعة دمشق وريفها وغرفة تجارة دمشق والمكتب الإقليمي لاتحاد المصدرين والمستوردين العرب في سورية , ويشارك في المعرض الذي يستمر حتى الـ 25 من الشهر الجاري 91 شركة من أهم وأكبر الشركات الوطنية المتخصصة بالصناعات التجميلية ومستلزماتها، ومستحضرات التجميل والعبوات البلاستيكية ومكنات التعبئة والتغليف والخدمات المرتبطة بها.

الدكتورة وفاء كيشي نقيب صيادلة سورية في تصريح للإعلاميين أكدت على أهمية المعرض من ناحية تنوع اختصاصات الشركات وتعدد منتجاتها التي سيتم تسويقها عبر هذا المعرض، لافتة إلى أهمية تعاون هذه الشركات ونقابة الصيادلة لجهة توزيع المنتجات عبر المستودعات التابعة للنقابة ليتم تزويد الصيدليات بها.

طلال قلعه جي نائب رئيس غرفة صناعة دمشق وريفها من جهته أشار إلى أهمية قطاع الصناعات التجميلية في سورية، الذي يرفد السوق المحلية بطيف واسع من المنتجات ذات الجودة العالية والتي تضاهي الماركات العالمية، مشيراً إلى دعم الغرفة لهذا القطاع وللمعرض لتسهيل تصدير منتجاته بالتعاون مع الجهات ذات العلاقة.

محي الدين عربي حلبي عضو مجلس إدارة غرفة تجارة دمشق ورئيس لجنة المعارض بالغرفة أكد أن معرض الجمال متميز وتكمن أهميته في منافسة الصناعات الأجنبية، وأن معظم الشركات معتمدة بشكل كبير على المواد الطبيعية، مشيراً إلى أن منظمي المعرض دعوا عدة شركات وتجار من الخارج بما سيحقق توقيع عقود تصديرية.

جورج داود خازن غرفة صناعة دمشق وريفها لفت إلى أن المعرض يضم جميع مستلزمات الصناعة التي تعنى بالبشرة من المواد الطبيعية ومعامل البلاستيك والتغليف والكرتون والطباعة، وهو ما يدل على قوة المنتج السوري ويثبت إرادة الصناعي السوري وقدرته على مواجهة التحديات، معتبراً أن المعرض ناجح كمعرض تخصصي يدل على أن الصناعات التي تعنى بالجمال والرعاية الصحية بخير.

أحمد الماضي مدير عام مؤسسة أرمادا المنظمة للمعرض و في حديث خاص لموقع ريبلد سيريا التشيكي  قال  :

هذا المعرض هو الدورة الثالثة الذي يقام في الشهر العاشر من كل عام و هذا العام

يشارك معنا 91 شركة من مختلف المحافظات السورية و هذه الشركات هي منتجة لمستحضرات التجميل و العناية بالبشرة

و مصنعة لمستلزمات هذه الصناعة فلدينا شركات لديها عبوات بلاستيكية و شركات لديها زيوت عطرية و شركات لديها مكنات تعبئة و تغليف مشاركين معنا في هذا المعرض  و كل ما يتعلق بالصناعات التجميلية موجود في هذا المعرض

و هدفنا من هذا المعرض أن يتعرف التجار على بعضهم و أن يتعرف التاجر على المصنِّع   و في هذا المعرض هناك شركات تطرح منتجات جديدة في هذا المعرض و في هذا المعرض يلتقي الوكلاء مع الشركات المنتجة و يتم تعريفهم بالمنتجات الجديدة و يثبتون طلباتهم من هذه المنتجات

و نحن دعونا تجار من خارج البلد من العراق و الأردن و لبنان من أجل زيارة المعرض و يعقدوا الصفقات التجارية التي تناسبهم

فالهدف من المعرض هو تجارة الجملة و التصدير

وأضاف هذا المعرض هو معرض صناعي و المشاركين معنا هي شركات صناعية بحتة مصنعة لمواد التجميل و مستلزمات هذه الصناعة  و أي معرض يساهم في تطور الاقتصاد الوطني لأي بلد و يشغل شركات أخرى مثل الطباعة و الأخشاب و العبوات و غيرها  أي أنه يقوم بتشغيل شركات كثيرة ضمن الاقتصاد الوطني  و أي معرض هو ظاهرة حضارية بأي دولة .

شارك في افتتاح المعرض رئيس غرفة تجارة دمشق محمد أبو الهدى اللحام ورئيس غرفة صناعة دمشق محمد غزوان المصري وعدد من أعضاء مجلسي إدارة الغرفتين ومن مجلس إدارة نقابة الصيادلة.

ويستمر المعرض حتى الخامس والعشرين من الشهر الجاري

كما تم انطلاق فعاليات معرضي (آغرو سيريا) و (البيطرة والدواجن) بمشاركة 90 شركة محلية وخارجية..

ويضم المعرضان اللذان أقيما بالتعاون مع وزارة الزراعة والإصلاح الزراعي واتحاد الغرف الزراعية السورية ونقابة الأطباء البيطريين السورية تجهيزات ومعدات زراعية وتجهيزات للري الحديث ومستلزمات للزراعة الحديثة والأسمدة، إضافة للأدوية واللقاحات البيطرية والخدمات البيطرية ومعدات الدواجن والمبيدات والأدوية والأعلاف وغيرها.

وزير الزراعة والإصلاح الزراعي المهندس محمد حسان قطنا بين أن المعرضين فرصة للزائرين من فلاحين وفنيين وتجار ومستثمرين للتعرف على الاحتياجات من المستلزمات الزراعية وما هو متوفر منها، مشيراً إلى أهمية المكننة الزراعية باعتبارها الأساس في العمل الزراعي وإدخال التقانات الزراعية الحديثة وتحسين الإنتاج والتخفيف من تكاليفه.

ونوه قطنا إلى أن الوزارة قامت من خلال المصرف الزراعي التعاوني بتعديل جدول الاحتياج ومضاعفة القروض الممنوحة للجرارات الزراعية، حيث يتم تمويل /70/ بالمئة من سعر الجرار كقرض لتمكين الفلاحين من الحصول عليه، مؤكداً استعداد الوزارة لتسليم أي مستثمر قطعة أرض لإقامة مجمع للآلات الزراعية مع ملحقاتها لتأجيرها للفلاحين غير القادرين على امتلاك جرار زراعي.

بدوره محافظ ريف دمشق صفوان أبو سعدى أكد أن المعرضين قاطرة لعجلة الاقتصاد الوطني وفرصة لإبراز الجهود السورية، مضيفاً أن المحافظة قدمت البنى التحتية بما يتعلق بالمناطق التنموية والصناعية والمدينة الصناعية لتكون مكانا آمناً للصناعات الزراعية وغيرها.

من جهته أشار رئيس الاتحاد العام للفلاحين أحمد صالح إبراهيم إلى أن المعرضين يوفران مستلزمات الإنتاج ومكننة زراعية حديثة تساعد الفلاح في تقليل المصاريف والجهد واليد العاملة، وتزيد من إنتاجية وحدة المساحة، لافتاً إلى أن المعرضين يتضمنان كل الأساليب العلمية الحديثة لتطوير واقع الثروة الحيوانية وواقع الأعلاف والأسمدة العضوية، بما يحسن من واقع الفلاحين والمربين.

في حين بين رئيس اتحاد غرف الزراعة محمد كشتو أن المعرضين يمثلان حالة من النشاط الاقتصادي والزراعي الداعم للاقتصاد الوطني، وكون الاقتصاد السوري زراعياً بشكل رئيسي لا بد من تعزيز دوره من خلال المعارض التي تؤمن شركات محلية وخارجية تسهم في تطوير القطاع الزراعي.

من جانبه بين أمين سر غرفة زراعة دمشق وريفها ومشرف قطاع الدواجن في اتحاد غرف الزراعة السورية محمد جنن أن المعرض يضم شركات أجنبية ومحلية يمكن أن تخدم المربي وتخفض من تكاليف الإنتاج في ظل العقوبات الاقتصادية على سورية، مشيراً إلى أهمية استمرار البحث عن بدائل وتخفيض الاستيراد وتشجيع المربين وتذليل الصعوبات لتمكينهم من الاستمرار بالإنتاج بشكل دائم.

محمد الراشدي ممثل شركتي /أو أس أم/ للصناعات المعدنية والهندسية و/آي تي أم/ لصناعة الجرارات الإيرانيتين ومدير شركة الراشدي للخدمات الإدارية المتقدمة السورية  من الشركات المشاركة في معرض المكننة بين :  أن الشركة تزود الفلاحين بشكل مباشر بالجرارات بالتعاون مع المصرف الزراعي، إضافة لتوريد مجفف للذرة باستطاعة /30/ طناً في الساعة ووضعه مكان المجفف السابق في منطقة دير حافر بحلب، وهو قيد الوصول وسيباشر الإنتاج قريباً تزامناً مع الموسم، إضافة لوجود معمل أعلاف رديف لإنتاج الذرة العلفية.

بدوره فراس نخلة مدير التسويق والمبيعات في شركة “روح الأرض” بين أن الشركة تنتج منتجاتها من الطبيعة وكل ما يتعلق بالصحة وخاصة العسل، وتتميز بإنتاج العكبر المائي، وتسعى عبر مشاركتها بالمعرض للوصول لأكبر عدد من المتسوقين.

الدكتور لطفي موسى من جناح منظمة المركز العربي لدراسات المناطق الجافة والأراضي القاحلة /أكساد/ أكد أن أكساد تشارك في الجانب النباتي والحيواني، وخاصة التحسين الوراثي، عبر نقل ونشر التقانات الوراثية ضمن مشروع تنمية وتطوير الثروة الحيوانية في الوطن العربي.

خلف مشهداني مدير عام مجموعة مشهداني الدولية للمعارض والمؤتمرات المنظمة لمعرض “آغرو سيريا” في تصريح خاص لموقع ريبلد سيريا التشيكي  أوضح أن المعرض يضم /50/ شركة متخصصة  بـمستلزمات الإنتاج الزراعي وموادها وتقنياتها وآلاتها ومواد وآلات التعبئة والتغليف الزراعي ومعدات وماكينات الحصاد وأنظمة وتقنيات الري الحديث من البيوت البلاستيكية وتقنياتها وأنظمة التدفئة والإنارة الخاصة بها وتقنيات فرز وتوضيب الخضار والفواكه وأنظمة الفلترة وإنتاج الأوكسجين والغازات الأخرى ومعدات ومواد تحسين التربية والمعالجة وغيرها. ويسلط الضوء على تطورات القطاع الزراعي، ويقدم فرصة مثالية للمتخصصين لاستكشاف نطاق واسع من المعدات والتقنيات الزراعية والتعرف على أفضل الممارسات العالمية في هذا المضمار.

بدوره مدير شركة “ديزرت روز للمعارض والمؤتمرات” المنظمة لمعرض “البيطرة والدواجن” فاروق جاكيش أوضح أن المعرض يضم نحو /40/ شركة، ويضم تشكيلة كبيرة من كل ما يخص القطاع البيطري والدواجن من متممات غذائية ولقاحات وأدوية بيطرية ومعدات الدواجن.

Related posts