Banner v záhlaví
Banner v záhlaví
Banner v záhlaví

Komentář: Zvláštní „ticho“ kolem Venezuely

Komentář: Zvláštní „ticho“ kolem Venezuely

U Venezuely si svět už zvykl na tamní verzi zápolení „zemanovců“ a „drahošovců“, které je přes svou místní specifiku srozumitelné (a do značné míry i stále platnější globálně). Z „normálu“ projevů tohoto střetu se přesto trochu vymyká jak a) sled některých dějů za cca poslední měsíc, tak především b) jejich potenciálnímu významu neúměrné mediální ticho, které kolem daných událostí panuje.

Mám na mysli hlavně (dočasné?) navýšení ruských vojenských sil z prosince 2018, návazně pak rázný tah venezuelských zákonodárců proti prezidentu Madurovi z nedávných dnů. Předseda parlamentu Juan Guaidó při něm na půdě tamní sněmovny označil Madura za osobu, která není nadále legitimní pro výkon prezidentské funkce.

Guaidó, sám předseda strany Vůle lidu, byl do čela venezuelského parlamentu vybrán na základě konsenzu opozice, složené především z pravicových stran. Dané křídlo venezuelského politického spektra (jak je u jihoamerické pravice v podstatě pravidlem) se těší podpoře USA. Naopak Maduro je podporován Ruskem, podobně jako i další státy, které v rámci globální politiky stojí v (té či oné) opozici vůči USA. Mnohé z nich přitom zároveň sympatizují s Venezuelou, a jako takové jsou součástí „hnutí“ určité globální „resistence“ – namátkou uveďme Kubu, Sýrii či Írán.

U poslední země přitom není bez zajímavosti, že i ona před několika dny oznámila svůj záměr vyslat své lodě do vod Atlantiku – tj. nejen do relativní blízkosti USA, ale i v zásadě „nedaleko“ od Venezuely. Přičemž záměr vyslat své lodě (nadto, ještě) přímo k ní přitom – jak uvádí v závěru ten samý zdroj – Teherán vyjádřil již před několika týdny.

Ondřej Krátký, Rebuildsyria.cz / Dealtrade Group

Related posts