Banner v záhlaví
Banner v záhlaví
Banner v záhlaví

Reportáž: letošní ročník Rebuild Syria úspěšně za námi!

Reportáž: letošní ročník Rebuild Syria úspěšně za námi!

Za účasti 183 firem rekrutujících se ze 14 zemí se v areálu nového damašského výstaviště uskutečnil již 8. ročník veletrhu Rebuild Syria. Rovněž letos se organizace celé akce ujala pořadatelská společnost al-Bášiq v koordinaci s ministerstvem veřejných prací a bydlení a Federací průmyslových a obchodních komor s mediální podporou Sham FM, Ninar FM, Rayan FM a Alkhabar TV.

Slavnostního zahájení se zúčastnila řada syrských i zahraničních oficiálních představitelů v čele s Jeho Excelencí ministrem veřejných prací a bydlení inženýrem Suhajlem Abd al-Latífem, guvernérem Damašku panem Táriqem Kríšátím, velvyslancem Běloruské republiky v Damašku panem Jurijem Slukou, charge d’affairs chilského velvyslanectví v Damašku panem José Patricio Bricklem, a panem Alím Budžírím, druhým tajemníkem velvyslanectví Bahrajnu.

Ministr veřejných prací a bydlení inženýr Suhajl Abd al-Latíf ve svém prohlášení pro novináře zdůraznil, že veletrhy tohoto druhu v oblasti obnovy jsou důležitým mostem mezi výrobcem a zúčastněnými místními, regionálními i zahraničními společnostmi a důležitou platformou, prostřednictvím které mezi nimi probíhá rychlá komunikace. Poukázal na to, že veletrhy se každoročně rozvíjí, pokud jde o počet národních a zahraničních společností, služby a výrobky prezentované v pavilonech, včetně stavebních materiálů, moderních technologií a nových inženýrských plánů. Ministr Abd al-Latíf vysvětlil, že dokončení přesné vize mapy obnovy je základním stavebním kamenem probíhající důležité etapy, a poukázal na důležitost směřování na Východ a rozvíjení vztahů se zeměmi, které stály po boku Sýrie v její válce proti terorismu. Podle Abd al-Latífa přispívají materiály a produkty vyráběné národními společnostmi specializovanými na stavebnictví z veřejného i soukromého sektoru a technologie poskytované spřátelenými zahraničními společnostmi k prolomení embarga uvaleného na Sýrii a odstraňují potřebu dovozu těchto materiálů a technologií ze zahraničí.

Guvernér Damašku inženýr Muhammad Táriq Kríšátí zase poukázal na význam veletrhu pro projekty spadající pod jeho úřad, jako jsou Marotta City a Basilea City, protože akce je platformou pro komunikaci mezi místními a zahraničními společnostmi, investory a dodavateli a je příležitostí pro prezentaci moderních stavebních materiálů používaných při rekonstrukci.

Generální ředitel pořadatelské společností al-Bášiq Támir Jághí zdůraznil roli veletrhu, jež se pozitivně odráží na celkové sociální, humanitární a ekonomické úrovni za přispění různých zúčastněných stran. V exkluzivním prohlášení pro webové stránky Rebuildsyria.cz Jághí uvedl: „Doufáme, že české firmy přispějí k obnově Sýrie. Vítáme české firmy a české podnikatele. Obnova Sýrie je koláč, o který se uchází mnoho podnikatelů a mezinárodních firem“. Dále zdůraznil, že veletrh se rok od roku rozvíjí a dnes se nacházíme na jeho osmém ročníku nazvaném „Obnova hmoty i ducha“. Mimo to Jághí řekl: “Po vítězstvích, kterých bylo dosaženo na celém syrském území, představuje veletrh důležitou platformu pro vykreslení rysů procesu obnovy a je považován za příležitost k otevření obzorů pro partnerství a navazování kontaktů mezi místními a zahraničními společnostmi“. Podle Jághího je cílem veletrhu “nasměrovat kapitál směrem k investicím, které země potřebuje v situaci po zemětřesení, vzhledem k následkům války a potřebě včasné obnovy po přeshraničním terorismu”. Co se týče novinek na aktuálním ročníku, zdůraznil, že “aktivní účast velkých společností na arabské, regionální, a dokonce i mezinárodní úrovni jasně vyjadřuje jejich touhu prolomit nespravedlivé hospodářské sankce uvalené na Sýrii”. Dále pokračoval: “Také navýšení počtu místních společností účastnících se veletrhu, zejména stavebních, je důležitým krokem pro etapu obnovy několika veřejných a soukromých zařízení.”

Veletrhu se účastnili zahraniční i místní podnikatelé, výzkumníci a odborníci. Inženýr Házim Habbáb, ředitel společnosti Al-Bayan Electronic Industries Company uvedl: “Veletrh se koná ve dnech 1. a 2. října. Naše společnost se jej účastní s cílem přispět k obnově Sýrie v oblasti osvětlení tím, že poskytuje energeticky úsporné lampy s technologií LED, vyrobené národními rukama. Specializujeme se na výrobu všech typů vnitřních světelných zdrojů (uvnitř domů a kanceláří), ať už fungují na běžný elektrický proud nebo na baterie“. Habbáb zdůraznil, že na všechny výrobky společnosti je poskytována záruka a spotřebitel je může vyměnit, pokud se porouchají. Poznamenal, že veletrh je příležitostí k uzavření dohod s obchodníky, distributory a zprostředkovateli a k expanzi do regionů a distribučních center uvnitř Sýrie.

Obchodní ředitel programovacího centra al-Manárát Abd ar-Razzáq al-Cháwandí řekl: Jsme společností, která poskytuje osobitá technická řešení pro všechny obchodní činnosti, pro řízení obchodních a finančních účetních operací. Naše systémy se vyznačují snadným používáním, efektivním výkonem a rychlostí účetních operací, operací řízení zásob, řízení prodejních míst a organizace pohybu tržeb. Výpočty nákladů a zisků odpovídají požadavkům na elektronickou fakturu schválenou syrským úřadem pro daně a poplatky. Cháwandí pohovořil o výhodách systému “al-Maládz” pro finanční a administrativní řešení, který jejich centrum propaguje. Dle jeho názoru je ideálním řešením pro automatizaci, řízení a organizaci různých podniků a obchodních činností. Je považován za jeden z nejlepších a nejvýkonnějších účetních programů, protože organizuje všechny administrativní a účetní procesy a realizuje je s naprosto přesností.

Básil Tannús uvedl: „Jsem aktivní ve dvou společnostech, z nichž první je Farnas International for Tourism and Travel, která poskytuje služby typu rezervace letenek, hotelové rezervace a odvozy na letiště a z letiště, zatímco druhá společnost se specializuje na výrobu uniforem pro hotely, restaurace a továrny“. Zdůraznil, že společnosti chtějí přispět ve fázi obnovy. Nabízí širokou škálu podpory pro byznysmeny, kteří chtějí v zemi spustit investiční projekty. Po dobu trvání veletrhu navíc přišly se speciálními nabídkami v podobě slev až do výše 30 %.

Vojenská bytová nadace ve svém pavilonu na veletrhu lákala návštěvníky, aby jim představila technologii výstavby tepelně izolovaných dutých bloků, které mají ideální vlastnosti pro výstavbu ve fázi obnovy. Vedoucí mediálního oddělení nadace a ředitel jejího pavilonu na veletrhu Alá Mu’allá v prohlášení pro média vysvětlil, že nově vyrábí tepelně izolovaný materiál z dutých bloků, který se vyznačuje pevností odolávající stavebnímu namáhání, vysokou hustotou a tepelnou izolací dosahující hodnoty 0,03 wattů, díky čemuž šetří 40 procent energie u zateplených budov. Tento materiál je odolný vůči ohni, vlhkosti a zvuku, vzhledem k tomu, že je vybaven izolační čedičovou vatou, která je nehořlavá až do 1000 stupňů Celsia. Mu’allá upozornil na rychlý výkon a dostupnost pro spotřebitele. Veletrhu se nadace účastní především proto, aby se seznámila se zkušenostmi a výrobky jiných firem, využila je a zároveň přispěla k atmosféře zdravé konkurence. Mu’allá poukázal na to, že nadace ve svém pavilonu vystavuje také modely staveb a projektů, které realizuje s využitím odborných znalostí národních kádrů.

Ředitel oddělení pro média a politické poradenství Vojenské bytové nadace inženýr Muhammad Sulajmán zase uvedl, že nadace zavedla novou technologii v jedné ze svých továren, v níž byla vyrobena kovová místnost tepelně izolovaná čedičovou vlnou, díky čemuž je zcela připravena na jakékoli povětrnostní podmínky nebo nehody a plní tak požadavek na vysokou mírou ochrany budov za nízkou cenu. Je to vhodné vzhledem k tomu, že účast na veletrhu je příležitostí dozvědět se o všem novém v oblasti stavebnictví a rekonstrukcí a je to také příležitost k posílení role veřejných institucí ve fázi obnovy. Sulajmán vyjádřil důvěru, že letošní ročník veletrhu bude platformou pro seznámení se s výrobky a odbornými znalostmi jiných společností, které se specializují na stavebnictví, a příležitostí pro představení práce nadace při realizaci mnoha projektů v různých guveronorátech, včetně obytných předměstí, přehrad a vládních budov, lékařských zařízení, klinik a univerzit.

V rámci veletrhu se ve dnech 28. až 30. září v přednáškovém pavilonu v hale č. 25 uskutečnila konference s názvem “Výzvy rekonstrukce a obnovy v Sýrii”.

V rámci veletrhu proběhla řada seminářů a přednášek odborníků z různých oborů, jež se týkají odvětví nových technologií, rekonstrukce a komunikace s podnikateli.

Za zmínku rovněž stojí, že nadace al-Bášiq, která veletrh pořádá, je jednou z nejvýznamnějších obchodních a výstavních společností v regionu. Byla založena v roce 1996 a veletrh Rebuild Syria pořádá od roku 2015.

Veletrh navštívil a reportáž pořídil náš damašský korespondent Júnus an-Násir

معرض إعادة إعمار سورية بمشاركة 14 دولة عربية وأجنبية

دمشق – يونس أحمد الناصر

بمشاركة 183 شركة تمثل 14 دولة عربية وأجنبية، انطلقت مساء الأربعاء 27-9-2023  و يستمر لغاية الأول من الشهر العاشر  فعاليات الدورة الثامنة من معرض إعادة إعمار سورية “عمرها 2023″، الذي تنظمه مؤسسة الباشق للمعارض بالتنسيق مع وزارة الأشغال العامة والإسكان و بدعم كل من اتحاد غرف الصناعة والتجارة، ورعاية إعلامية من إذاعات شام إف إم، ونينار، وريان، وتلفزيون الخبر على أرض مدينة المعارض الجديدة بريف دمشق.

وقد حضر حفل الافتتاح عدد من الشخصيات الرسمية السورية والعربية والأجنبية يتقدمهم معالي وزير الأشغال العامة المهندس سهيل عبد اللطيف، ومحافظ دمشق السيد طارق كريشاتي، والسيد سفير جمهورية بيلاروس بدمشق يوري سلوكا، والسيد خوسيه باتريسيو بريكل القائم بأعمال سفارة تشيلي بدمشق، والسيد علي بوجيري السكرتير الثاني بسفارة البحرين

وزير الأشغال العامة والإسكان المهندس سهيل عبد اللطيف وفي تصريح للصحفيين لفت إلى أن إقامة مثل هذه المعارض في مجال إعادة الإعمار تعد جسراً مهماً بين المنتج والشركات المحلية والعربية والأجنبية المشاركة ومنصة مهمة يتم التواصل من خلالها فيما بينهم في وقت مختصر، لافتاً إلى أن هذا النوع من المعارض تتطور سنوياً من ناحية عدد الشركات الوطنية والخارجية والخدمات والمنتجات المطروحة في أجنحتها الخاصة من مواد بناء وتقنيات حديثة وخطط هندسية متعددة.

وأوضح الوزير عبد اللطيف أن استكمال وضع خارطة وتصور دقيق لخارطة إعادة الإعمار هي لبنة أساسية من لبنات هذه المرحلة المهمة، مشيراً إلى أهمية التوجه شرقاً وتطوير العلاقات مع الدول التي وقفت إلى جانب سورية في حربها على الإرهاب حيث لها الأولوية في برنامج إعادة الإعمار.

وبحسب الوزير عبد اللطيف فإن ما تنتجه الشركات الوطنية من القطاعين العام والخاص من مواد ومنتجات متخصصة في البناء والتشييد، وما تقدمه الشركات الخارجية الصديقة من مواد وتقنيات حديثة تسهم في كسر الحصار المفروض على سورية ومنع استيراد هذه المواد والتقنيات من الخارج.

بدوره محافظ دمشق المهندس محمد طارق كريشاتي لفت إلى أهمية تنظيم المعرض في طور المشاريع التي تشرف عليها المحافظة مثل ماروتا سيتي و باسيليا سيتي، حيث يعد منصة للتواصل بين الشركات المحلية والخارجية والمستثمرين والمتعهدين وفرصة لتقديم مواد بناء حديثة مستخدمة في إعادة الإعمار.

مدير عام مؤسسة الباشق للتجارة والمعارض المنظمة للمعرض تامر ياغي أشار إلى دور هذا المعرض في إعادة الإعمار الذي ينعكس إيجاباً على الصعيد الاجتماعي والإنساني والاقتصادي بمشاركة مختلف الجهات المعنية بها.

 و في تصريح لموقع إعادة إعمار سورية التشيكي قال تامر : نتمنى أن تدخل الشركات التشيكية إعمار سورية و نحن نرحب بالشركات التشيكية و رجال الأعمال التشيك و بإن إعمار سورية هي الكعكة التي يتنافس عليها كثير من رجال الأعمال و الشركات العالمية

و لفت ياغي بأن المعرض يتطور عاماً بعد عام و نحن اليوم في دورته الثامنة بعنوان (إعمار البشر و الحجر )

و قال ياغي : بعد الانتصارات التي تم تحقيقها على امتداد الأرض السورية، يشكل المعرض منصة هامة لرسم ملامح عملية إعادة الإعمار، ويعتبر فرصة لفتح آفاق الشراكة والتشبيك بين الشركات المحلية والأجنبية”.

ويهدف المعرض، وفقاً لـ”ياغي” إلى “توجيه رأس المال نحو الاستثمارات التي تحتاجها البلاد في مرحلة ما بعد الزلزال وتداعيات الحرب والتعافي المبكر من الإرهاب العابر للحدود.”.

وعن جديد الدورة الحالية من المعرض، أشار “ياغي” إلى أن “المشاركة الفعالة للشركات الضخمة على المستوى العربي والإقليمي، بل والدولي أيضاً، تعبر بشكل واضح عن رغبتها في اختراق العقوبات الاقتصادية الجائرة المفروضة على سورية”.

وتابع “ياغي”: “كذلك ارتفاع مؤشر عدد الشركات المحلية المشاركة في المعرض، خاصة الإنشائية والعمرانية منها، يعد خطوة هامة في مراحل بناء عدة منشآت عامة وخاصة من جديد”.

ويشارك في المعرض رجال أعمال وباحثين ومختصين دوليين ومحليين.

ومن المشاركين قال المهندس حازم حباب مدير شركة البيان للصناعات الإلكترونية .. نشارك بهدف المساهمة في إعمار سورية بمجال الإنارة من خلال تقديم مصابيح إنارة موفرة للطاقة بتقنية / ليد/ مصنوعة بأيدي وطنية مبينا أن الشركة تختص بتصنيع جميع أنواع مصابيح الإنارة الداخلية / داخل المنازل والمكاتب / والتي تتنوع ما بين المصابيح التي تعمل على التيار الكهربائي العادي والمصابيح التي تعمل على البطارية .

ولفت حباب إلى أن جميع منتجات الشركة مكفولة حيث يمكن للمستهلك استبدالها في حال تعطلها مشيرا إلى أن المعرض فرصة لعقد صفقات مع التجار والموزعين و الوكلاء والتوسع في مناطق ومراكز التوزيع داخل سورية .

عبد الرزاق الخاوندي مدير المبيعات في مركز المنارات للبرمجة قال: إن المركز هو عبارة عن شركة لتقديم الحلول التقنية المميزة لكافة الأنشطة التجارية لإدارة العمليات المحاسبية التجارية والمالية حيث تتميز أنظمة المركز بسهولة الاستخدام وكفاءة الأداء وسرعة إنجاز العمليات المحاسبية وعمليات تسيير المخزون وإدارة نقاط البيع وتنظيم حركات الإيرادات والمصروفات وحساب الأرباح مع دعم كامل لمتطلبات الفاتورة الإلكترونية المعتمدة لدى هيئة الضرائب والرسوم السورية .

وتحدث الخاوندي عن مزايا نظام / الملاذ/ للحلول المالية والإدارية المعتمد في المركز مبينا أنه يعتبر الحل الأمثل لأتمتة وإدارة وتنظيم الأعمال والأنشطة التجارية المختلفة ويعد من أهم وأقوى البرامج المحاسبية فهو ينظم كافة العمليات الإدارية والمحاسبية وينجزها بدقة .

باسل طنوس .. بدوره قال:  نشارك بشركتين الأولى /فرناس/ الدولية للسياحة والسفر التي تقدم خدمات حجز التذاكر وحجوزات الفنادق وخدمات رجال الأعمال من وإلى المطار فيما تختص الشركة الأخرى بتصنيع اللباس الموحد والخاص بالفنادق والمطاعم والمعامل مؤكدا حرص الشركة على المساهمة في مرحلة إعادة الإعمار من خلال تقديم كل التسهيلات للمعامل الجديدة وكذلك التسهيلات السياحية لرجال الأعمال الراغبين بإقامة استثمارات في البلاد مبينا أن الشركة تطرح خلال فترة المعرض عروض خاصة تصل إلى /30/ بالمئة .

في جناحها بمعرض “عمرها 2023” المقام حالياً بمدينة المعارض بدمشق تستقطب مؤسسة الإسكان العسكرية الزوار، لتعرفهم على تقنية بناء البلوك المفرغ المعزول حرارياً، والتي تمتلك ميزات مثالية للبناء في مرحلة إعادة الإعمار.

رئيس دائرة الإعلام في المؤسسة ومدير جناحها في المعرض علاء معلا أوضح في تصريح لـ لوسائل الاعلام  أنه للمرة الأولى تنتج المؤسسة مادة البلوك المفرغ المعزول حرارياً والتي تتميز بقوة التحمل لإجهاد البناء والكثافة العالية ونسبة العزل الحراري التي تصل إلى 0.03 واط على متر درجة سيلزيوس، الأمر الذي يوفر 40 بالمئة من الطاقة للبناء المعزول، كما أن هذه المادة تعد مقاومة للحرائق والرطوبة والصوت، على اعتبار أنها مزودة بالصوف البازلتي العازل وغير القابل للاشتعال حتى 1000 درجة مئوية، منوهاً بسرعة أدائها ووفرتها بالنسبة للمستهلك.

وأوضح معلا أهمية مشاركة المؤسسة في مثل هذه المعارض للاطلاع على خبرات ومنتجات الشركات الأخرى والاستفادة منها وخلق روح المنافسة معها، مشيراً إلى أن المؤسسة تعرض في جناحها أيضاً نماذج من الأبنية والمشاريع التي تنفذها بخبرات كوادرها الوطنية.

بدوره أشار مدير فرع التوجيه السياسي والإعلام في المؤسسة المهندس محمد سليمان إلى أن المؤسسة نفذت التقنية الجديدة في أحد معاملها، حيث تم تصنيع غرفة معدنية معزولة حرارياً بالصوف البازلتي، ما يجعلها جاهزة تماماً لتكون مناسبة لأي ظروف جوية أو حوادث وتؤدي دورها بنسب حماية عالية للبناء وبتكلفة مناسبة، معتبراً أن المشاركة بالمعرض فرصة للتعرف على كل ما هو جديد بقطاع البناء والتعمير، كما أنه فرصة لتعزيز دور المؤسسات العامة في مرحلة إعادة الإعمار.

ورأى سليمان أن معرض “عمرها 2023” يعد منصة للتعرف على منتجات وخبرات الشركات الأخرى، المتخصصة في البناء والتشييد والتعريف بعمل المؤسسة الحيوي في تنفيذ العديد من المشاريع في مختلف المحافظات من ضواح سكنية وسدود ومبان حكومية منها نقاط طبية ومستوصفات وجامعات.

هذا ويقام على هامش المعرض مؤتمر يحمل عنوان “تحديات إعادة الإعمار والتعافي في سورية” خلال أيام 28-29-30 من أيلول الجاري، في جناح المحاضرات في القاعة رقم 25 في مدينة المعارض

ويتخلل المعرض العديد من الندوات والمحاضرات المجدولة والتي يقدمها اخصائيون من مختلف المجالات الأكاديمية والمرتبطة بقطاعات التكنولوجيا الجديدة، وإعادة الإعمار والتواصل مع رجال الأعمال.

الجدير بالذكر أن مؤسسة الباشق المنظمة للمعرض تعد إحدى أبرز شركات التجارة والمعارض في المنطقة، وتأسست عام 1996، ومستمرة في تنظيم معرض إعادة إعمار سوريا منذ عام 2015.

Related posts