Banner v záhlaví
Banner v záhlaví
Banner v záhlaví

Rozhovor: s Chalafem Mašhadáním (nejen) o pořádání specializovaných veletrhů

Rozhovor: s Chalafem Mašhadáním (nejen) o pořádání specializovaných veletrhů

Specializované veletrhy jsou klíčovým nástrojem při posilování národního hospodářství, neboť přispívají ke stimulaci obchodu i průmyslové produkce, vytvářejí platformu pro komunikaci mezi výrobci a spotřebiteli a umožňují výměnu expertízy a moderních technologií. V případě Sýrie je dobré se soustředit zejména na veletrhy podporující zemědělský sektor, který tvoří páteř místní ekonomiky. Tyto akce pomáhají prezentovat nejnovější zemědělské inovace, katalyzovat investice a zvyšovat produktivitu, což má pozitivní dopad během snah o dosažení potravinové bezpečnosti a udržitelného rozvoje. Abychom se dozvěděli víc o současných aktivitách Mashhadani International Exhibitions and Conferences Group a o přípravách jejího prvního letošního veletrhu Agrosyria 2025, setkali jsme se s generálním ředitelem skupiny panem Chalafem Mašhadáním a vedli jsme s ním následující rozhovor.

Jak byste neznalému čtenáři představil Mashhadani Group? Jaká je její základní vize a základní hodnoty, kterých se při své práci držíte?

V první řadě bych Vám chtěl poděkovat za Váš aktivní zájem o ekonomické dění v Sýrii a za to, že pokrýváte veletrhy a akce pořádané naší skupinou. Mashhadani International Exhibitions and Conferences Group byla založena v roce 2006 v Damašku coby obchodní společnost s několika aktivitami, z nichž nejdůležitější jsou pořádání a organizace veletrhů a konferencí, reklama, marketing a obchodní služby. Od počátku jsme měli ambiciózní vizí, že budeme pořádat veletrhy na špičkové úrovni, aby přispěly k hospodářskému pohybu a poskytly efektivní platformu pro komunikaci mezi místními a zahraničními společnostmi. Vyznáváme hodnoty profesionality, transparentnosti a inovace a snažíme se, aby naše veletrhy odpovídaly potřebám trhu a podporovali příležitosti k růstu a spolupráci mezi různými hospodářskými odvětvími.

Jak Vaše dlouholeté zkušenosti s pořádáním veletrhů přispěly k rozvoji Vašich schopností a dovedností v této oblasti? Poučili jste se z problémů, kterým jste v průběhu let čelili?

Za dlouhá léta, během niž pořádáme veletrhy, jsme získali hluboké znalosti o požadavcích trhu a potřebách vystavovatelů a návštěvníků. Byli jsme schopni vyvinout efektivnější a flexibilnější organizační strategie, které umožnili zlepšit úroveň nabízených akcí navzdory všem výzvám, kterým jsme čelili, jako jsou ekonomické propady, sankce, některá nespravedlivá rozhodnutí vlády a zákeřné kroky některých vlivných osob.  Díky Bohu jsme se dokázali přizpůsobit ekonomickým změnám a našli jsme kreativní řešení problémů, kterým jsme čelili, a poskytli jsme efektivní marketingové strategie a integrované organizační služby, díky nimž jsme byli schopni zůstat stabilní a udržitelní.

Jaké jsou hlavní veletrhy, které Mashhadani Group každoročně pořádá? Jaké jsou jejich hlavní dopady a jak se projevují na národním hospodářství?

Každý rok pořádáme několik veletrhů. Co se týče roku 2025, plánujeme zhruba deset veletrhů s různou specializací, ropné, zemědělské, servisní, průmyslové a další.

Nejvýznamnější z těchto akcí budou

  • Veletrh Gold Expo specializovaný na obuv, oděvy a kůži ve dvou edicích, z nichž první je určena pro sezónu jaro-léto a druhá pro sezónu podzim-zima.
  • Veletrh Agrosyria se zaměřením na zemědělskou mechanizaci, chov hospodářských zvířat a dodávky pro zemědělskou výrobu.
  • Veletrh ropy, energie a nerostných surovin Syrpetro
  • Mezinárodní veletrh plastů Syrian Plast
  • Mezinárodní veletrh chemického průmyslu ChemExpo
  • Mezinárodní veletrh surovin a výrobních potřeb Rumex
  • Servex coby fórum pro podnikatele a podnikatelky aktivní v oblasti služeb
  • Mezinárodní veletrh médií, reklamy, tisku a spotřebního materiálu Media Expo Syria
  • Mezinárodní veletrh pro bezpečnost, ochranu a digitální transformaci SAS Expo

Tyto veletrhy přispívají ke zlepšení komunikace mezi společnostmi a investory, stimulují obchodní výměnu, podporují výrobní odvětví tím, že poskytují ideální prostředí pro uzavírání smluv a navazování partnerství, zvyšují exportní příležitosti tím, že spojují syrské společnosti s dovozci ze zahraničních trhů, poskytují nové pracovní příležitosti a přitahují zahraniční investice v různých odvětvích. Celkově lze říci, že naše akce pomáhají oživit hospodářství a posilují syrský průmysl tím, že mu umožňují přístup k nejnovějším technologiím a partnerstvím. Díky svým veletrhům poskytuje Mashhadani International Group integrovanou ekonomickou platformu, která podporuje různá odvětví a přispívá k udržitelnému hospodářskému rozvoji v naší zemi.

Jak hodnotíte rozdíl mezi pořádáním veletrhů za minulého režimu a dnes? Jaké nové výzvy a příležitosti se objevily v současném období?

Odvětví pořádání veletrhů v Sýrii prošlo mezi obdobím bývalého režimu a obdobím po osvobození velkými změnami. Ekonomická a obchodní scéna byla ovlivněna několika zejména politickými faktory, které se přímo dotýkaly všech zúčastněných, a to i přes snahu a pokusy z naší strany o získání výjimek. Naším hlavním cílem je zlepšení ekonomické situace Sýrie, aby vše vedlo ke zvýšení životní úrovně syrského lidu. Dříve se většina zemí zdržela účasti na syrských veletrzích kvůli různým politickým postojům, což omezovalo účast na místní společnosti nebo země, které byly předchozí vládou považovány za „přátelské“. Caesar Act, který uvalil přísná omezení na veškeré hospodářské styky se Sýrií, negativně ovlivnil možnost přilákat významné investory nebo společnosti k účasti na našich akcích. Po osvobození – navzdory tomu, že nadále přetrvávají některé problémy – dnes procházíme určitými změnami, které otevřely nové dveře pro veletržnictví, zejména tím, že všechny země na globální úrovni začaly nově navazovat vztahy se Sýrií. To otevřelo cestu k širší účasti na veletrzích, ať už místních (zejména syrského severu, který by měl být klíčovou součástí fáze obnovy země), nebo regionálních společností, u nichž jsme svědky zvýšeného zájmu o přítomnost na syrském trhu, zejména v produktivních odvětvích, jako je zemědělství, průmysl a energetika.

Jak ovlivnilo otevření se arabským a spřáteleným zemím strategii Mashhadani Group při pořádání veletrhů? Byla díky tomu uzavřena nová partnerství nebo obchodní příležitosti?

Sblížení se s arabskými a spřátelenými zeměmi mělo rozhodně pozitivní dopad na strategii Mashhadani International Group. Více regionálních a mezinárodních společností se nyní účastni našich veletrhů, rozrůstá se naše mezinárodní spolupráce a daří se nám získávat nové partnery. Současná otevřenost pomohla rozšířit základnu vystavovatelů a návštěvníků, čímž se veletrhy stávají rozmanitějšími a ekonomicky efektivnějšími. Mohli jsme uzavřít nová partnerství s arabskými a zahraničními společnostmi, což je příslibem dosažení větších obchodních příležitostí, rozšíření okruhu společných investic a možnosti výměny zkušeností mezi místními a zahraničními společnostmi.

Jaké novinky nebo změny hodláte zavést při pořádání veletrhů v letošním roce? Jak se to projeví na zážitcích účastnických společností a návštěvníků?

Letos se zaměřujeme na zavádění pokročilých digitálních řešení při pořádání veletrhů, jako jsou chytré aplikace usnadňující komunikaci vystavovatelů s návštěvníky, vývoj virtuálních platforem podporujících fyzické akce, rozvoj logistiky a poskytování kvalitnějšího zázemí pro vystavovatele a návštěvníky, ať už jde o moderní systémy správy expozic, integrované dopravní a ubytovací služby, a také o zlešení interaktivních zážitků prostřednictvím zavedení živých ukázek, specializovaných workshopů, obchodních setkání a podobně. Snažíme se také podporovat udržitelnost tím, že motivujeme vystavovatele, aby využívali řešení šetrná k životnímu prostředí, čímž zvyšujeme kvalitu veletrhů a zvyšujeme jejich atraktivitu pro zájemce o udržitelné investice. Cílem těchto změn je zkvalitnit zážitky účastníků a návštěvníků a navýšit účinnost veletrhů coby důležité marketingové a investiční platformy.

Jak podle Vás sankce uvalené na Sýrii ovlivňují syrskou ekonomiku obecně a veletržnictví zvláště? Jaké dopady podle Vašeho názoru bude mít případné zrušení těchto sankcí?

Sankce uvalené na Sýrii mají přímý dopad na veletržnictví, i když se snažíme hledat řešení posílením regionální spolupráce, podporou místních společností a využitím alternativních trhů. Pokud budou všechny sankce zrušeny, očekáváme výrazné oživení veletržnictví. Zahraniční společnosti se budou moci v plné síle vrátit na syrský trh, čímž vznikne čilý obchodní ruch, který přispěje k obnově země a podpoří možnosti hospodářského růstu.

Máte nějaký závěrečný vzkaz pro úředníky a osoby s rozhodovací pravomocí ohledně důležitosti podpory veletržnictví a jeho role při obnově syrské ekonomiky?

Všem úředníkům a rozhodujícím činitelům vzkazuji, aby podpořili veletržnictví jako klíčovou hnací sílu národního hospodářství. Veletrhy nejsou jen dočasnými událostmi, ale trvalými platformami, které stimulují investice, otevírají nové obzory pro ekonomická partnerství, vytvářejí pracovní příležitosti, podporují místní společnosti, přispívají k rozhýbání výroby a průmyslu a posilují postavení Sýrie jako obchodního a investičního regionálního centra. Doufáme, že vystavovatelé a investoři získají lepší zázemí, protože úspěšné veletrhy přinesou úspěch mnoha hospodářských odvětví v zemi. Investice do tohoto odvětví je investicí do budoucnosti Sýrie. Coby Mashhadani Group jsme plně připraveni spolupracovat se zúčastněnými stranami na dosažení tohoto cíle.

Chalafa Mašhadáního vyzpovídal a reportáž připravil náš damašský reportér Júnus an-Násir.

خلف مشهداني: مجموعة مشهداني باشرت التحضير لمعارضها لهذا العام وأولها المعرض الزراعي آغروسيريا

دمشق – يونس أحمد الناصر

تُعد المعارض التخصصية ركيزة أساسية في تعزيز الاقتصاد الوطني، حيث تسهم في تنشيط الحركة التجارية والصناعية، وتوفير فرص للتواصل بين المنتجين والمستهلكين، وتبادل الخبرات والتقنيات الحديثة.

 وتأتي المعارض الزراعية على وجه الخصوص كأداة فاعلة في دعم القطاع الزراعي، الذي يُمثل عصب الاقتصاد في العديد من الدول.

فهي تُساعد على عرض أحدث الابتكارات الزراعية، وتحفيز الاستثمارات، وزيادة الإنتاجية، مما ينعكس إيجابًا على تحقيق الأمن الغذائي وتعزيز التنمية المستدامة.

للإضاءة على عودة مجموعة مشهداني الدولية للمعارض والمؤتمرات للنشاط والتحضير لمعرضها الأول وهو المعرض الزراعي آغروسيريا 2025 التقينا السيد خلف مشهداني مدير عام المجموعة وكان لنا الحوار التالي:

السؤال الأول: هل يمكنكم أن تخبرونا عن تأسيس مجموعة مشهداني ورؤيتها في تنظيم المعارض؟ ما هي القيم الأساسية التي تلتزمون بها في عملكم؟

الجواب: بدايةً نشكر لكم حضوركم ومتابعتكم لأهم الأحداث الاقتصادية في سوريا وتغطيتكم الإعلامية للمعارض والفعاليات التي تنظمها مجموعتنا..

تأسست مجموعة مشهداني الدولية للمعارض والمؤتمرات عام 2006 في العاصمة السوريّة دمشق، كشركة تجارية بعدة نشاطات أهمها إقامة وتنظيم المعارض والمؤتمرات، الإعلان، التسويق، والخدمات التجارية، برؤية طموحة تهدف إلى تنظيم معارض احترافية تُسهم في تنشيط الحركة الاقتصادية وتوفير منصات فعّالة للتواصل بين الشركات المحلية والدولية.

نلتزم في عملنا بقيم المهنية العالية، الشفافية، والابتكار، حيث نسعى دائماً إلى تطوير معارض متخصصة تلبي احتياجات السوق وتعزز من فرص النمو والتعاون بين مختلف القطاعات الاقتصادية.

السؤال الثاني: كيف ساهمت خبرتكم الطويلة في تنظيم المعارض بتطوير مهاراتكم وقدراتكم في هذا المجال؟ هل هناك دروس مستفادة من التحديات التي واجهتموها على مر السنين؟

الجواب: لقد اكتسبنا على مدار سنوات عملنا الطويلة في تنظيم المعارض معرفة عميقة بمتطلبات السوق واحتياجات العارضين والزوار، وتمكنا من تطوير استراتيجيات تنظيمية أكثر كفاءة ومرونة، مما ساعدنا في تحسين مستوى الفعاليات التي نقدمها بالرغم من كل التحديات التي واجهتنا كالمتغيرات الاقتصادية، والعقوبات، وبعض القرارات الحكومية المجحفة ومحاولات الإقصاء المدروسة من قبل بعض المتنفذين, لكننا والحمد لله امتلكنا القدرة على التكيف مع المتغيرات الاقتصادية، وأوجدنا حلولاً إبداعية للتحديات التي واجهتنا، وقدمنا استراتيجيات تسويقية فعالة وخدمات تنظيمية متكاملة استطعنا من خلالها الثبات والاستمرار.

السؤال الثالث: ما هي أبرز المعارض التي تنظمها مجموعة مشهداني سنوياً، وكيف تساهم كل منها في تعزيز الاقتصاد الوطني؟ هل يمكن أن تذكر لنا بعض الأمثلة على تأثير هذه المعارض؟

الجواب: تنظم مجموعة مشهداني الدولية معارض عدة في كل عام، وفي خطتها للعام 2025 يوجد عشرة معارض من تخصصات مختلفة، نفطية، زراعية، خدمية، صناعية، وتخصصات أخرى.

وأبرز هذه المعارض:

  • معرض ذهب إكسبو للأحذية والألبسة والجلديات بدورتين الأولى منها لموسم (ربيع-صيف) والثانية موسم (خريف-شتاء).
  • معرض آغـرو سيريا للمكننة الزراعية والثروة الحيوانية ومستلزمات الإنتاج الزراعي.
  • معرض سيربترو للبترول والطاقة والثروة المعدنية.
  • معرض سيريا بلاست السوري الدولي للصناعات البلاستيكية.
  • معرض كيم إكسبو السوري الدولي للصناعات الكيميائية.
  • معرض روميكس الدولي للمواد الأولية ومستلزمات الإنتاج.
  • سيرفكس ملتقى رجال وسيدات الأعمال – ملتقى الشركات الخدمية.
  • ميديا إكسبو سيريا – معرض سوريا الدولي للإعلام والإعلان والطباعة ومستلزماتها.
  • ساس إكسبو – المعرض الدولي للأمن والسلامة والتحوّل الرقمي.

تساهم هذه المعارض في تعزيز التواصل بين الشركات والمستثمرين، وتحفيز التبادل التجاري، ودعم القطاعات الإنتاجية من خلال توفير بيئة مثالية لعقد الصفقات وبناء الشراكات، وزيادة فرص التصدير من خلال ربط الشركات السورية بالمستوردين من الأسواق الخارجية، وتوفير فرص عمل جديدة نتيجة ازدهار القطاعات المرتبطة بالمعارض, ناهيك عن جذب الاستثمارات الأجنبية في مختلف المجالات، مما يساعد في إنعاش الاقتصاد وتعزيز الصناعات المحلية من خلال تمكينها من الوصول إلى أحدث التقنيات والشراكات.

بفضل هذه المعارض، توفر مجموعة مشهداني الدولية منصة اقتصادية متكاملة تدعم مختلف القطاعات، مما يسهم في تحقيق التنمية الاقتصادية المستدامة.

السؤال الرابع: كيف تقيّمون الفرق بين تنظيم المعارض خلال فترة النظام السابق واليوم؟ ما هي التحديات والفرص الجديدة التي ظهرت في الفترة الحالية؟

الجواب: شهد قطاع تنظيم المعارض في سوريا تحولات كبيرة بين فترة النظام السابق وما بعد التحرير، حيث تأثر المشهد الاقتصادي والتجاري بعدة عوامل سياسية واقتصادية، أثرت بشكل مباشر على المشاركات رغم الجهود والمحاولات من جهتنا للحصول على الاستثناءات كون الهدف الرئيس هو النهوض بواقع سوريا الاقتصادي الذي يؤدي تحسنه إلى ارتفاع المستوى المعيشي للشعب السوري.

فسابقاً، امتنعت غالبية الدول عن المشاركة في المعارض السورية نتيجة المواقف السياسية المختلفة، مما حدّ من التنوع في المعارض وجعلها تقتصر إلى حد كبير على الشركات المحلية أو بعض الدول التي كانت تعتبرها الحكومة السابقة “صديقة”.

من جهة ثانية “قانون قيصر” الذي فرض قيوداً مشددة على التعاملات الاقتصادية مع سوريا، وأثر على إمكانية جذب مستثمرين أو شركات كبرى للمشاركة في المعارض.

أما بعد التحرير ورغم استمرار بعض التحديات، إلا أن المشهد اليوم يمر ببعض التحولات التي فتحت أبواباً جديدة أمام قطاع المعارض، لاسيما أن كافة الدول على المستوى العالمقى a bLمولإعقزماتفر مش؈داً مع سوريا، ممي فلف المجدة أمالمشاركادرنوع في المعالأسنتي كاالمحريلة ٧منصة امسؤال السوري ،ن قبل بشكد كبمحت كل ت٨روبالأسا؈داة فيلمادة الأعريرى الت؁يشي ٧لبٯيةس هو الشركات إضنظيمي، حيمش لن اوسيداة ياجهتعدمها بالت٬صاد في السٱض السورية،من؈ع في القطاعات الإنتاجيُمث الزررية والصنرية والطامة.

السؤال خ، سبع: كي تأثر مك؁إنحدة على الدول العربية وا0;صديدة عل٧ استراتي؈دة مجموعة مشهداها في تنظيم المعارض هل هنالشراكاً جديدةير فرة تجاريظيي تحقاتفة نتيا لهذا ؅ك؁إنحين؟

الجواب: ل٩ وكان مك؁إنحدة على الدول العربية وا0;صديدى تأثكس إيج؊دة عل٧ استراتيتملنار مجموعة مشهداني الدولير، حي>تساها فن جذب ةعديد من الشركات إضنظيمية والدولرى للمشاركة المعاكنناتصاز من فرص التعاو والدوتي ٳا ؄قبالشراكاً جدييا لهذا ؅ك؁إنح يساعد فل وع قزٹديدة العارضين والزوار، مم وجفي المعاة أكالتنيداى تأثوبالاقتصابقاً، حيللمّا د ملخبظيلشراكاً جدياً ملشركالعربيةلدوليت، ممال ؑيمري تحقير فرة تجاريت كة، و وع ى دفترة الاستثمارات لل٪شارين، وتبادلخبرصل بين الشركات المحلية والأجنبمة.

السؤال سبٯٳبع:

الجوا؆لن؆لشزر لهذا العثر علدٮاجنا حل الرقدية تعشرا في تنظيم المعا،يُمث اسبصديرات ذتيك ال؆الال تواصة العارضيطاع الزوار، بتطوير منص؆ كاستضاريبد؅لرى ٧لفعاليات بوااعية، تطويوالخدمات جلاسدية وتوفال؆الاراست كة العارضين والزوارُمث: تنري مديدة الأحترة الحديية،لخدمات تواديات وا إقايم ا متكامات، عل كبا وزيادة ة تجشعب تة فاحلية من خلادٮاجنل النهو بالضاحلبية حاعيةتععاش ص عمم ا متخصية، سبمات اٴبص؃صل بيى رجدة الأعميت، مما وجفي الٹاة أكاة فاحلي لل٧ة رض221;.

ورغم المستداية من خلال٬وع ن الشركات ؄معا؊دة عل٧ اخستدنا حل ا0;صديشي ٧ بييت، مماتعزز الدايم المعار؅ا وجدمهة أكن جيداي ل٧جه بية الاستثملى المستد221;.

السؤال السابع:

السؤال الز ول: هجل؃ص ف>ت؅اددبيرجهٱجنت؇طتها ال٤لدوضينلصنفي ا٪مراحل ت أ٧ريعمام قطاع المعايةلتبهم فإنعو؆ابناء الاقتصاد السو؊ن؟

iv>
>
div>
<>Tags:er">, <>, <>, <>, <>,