Banner v záhlaví
Banner v záhlaví
Banner v záhlaví

Rozhovor: s Hassánem Chalífou (nejen) o výhodách vermikompostu

Rozhovor: s Hassánem Chalífou (nejen) o výhodách vermikompostu

O vermikompostu, který jeho zastánci často nazývají “černým zlatem”, není v poslední době příliš slyšet. Ve zkratce se jedná o proces krmení žížal potravinovým odpadem z domácností či kazícím se ovocem a zeleninou na trzích a přeměnu těchto organických materiálů na hnojivo, jež svými vlastnostmi a výhodami předčí hnojiva chemická. Výsledkem je produkce ovoce a zeleniny v prvotřídní kvalitě prospívající zdraví lidí a uspokojující jak výrobce, tak spotřebitele. Abychom se o tomto druhu kompostu dozvěděli vice, vydali jsme se za přední postavou tohoto odvětví Abú Saláhem Hassánem Chalífou na jeho farmu v obci Sabqá ve východní Ghútě kousek za Damaškem. Následující rozhovor vznikl během tohoto setkání.

Pokud se hovoří o zavádění techniky vermikompostování v Sýrii, všichni skloňují jméno Abú Saláh Hassán Chalífa. Vaše role je v tomto ohledu nezpochybnitelná. V důsledku dopadů války dnes čelí syrské zemědělství problémům v podobě nedostatku hnojiv a velkých nákladů, které se odrážejí na výsledné ceně produktů. Vermikompostování se jeví jako cesta k snížení ceny a k náhradě chemických hnojiv. Naše první otázka proto zní, kde jste se tuto metodu naučil? A jaké jsou Vaše zkušenosti a výsledky, kterých jste dosáhl?

Vítám Vás a všechna další média, která se zajímají o kulturu organických hnojiv. Techniku vermikompostování důvěrně znám a léta jsem s ní pracoval v zemích Zálivu, kde je písčitá půda, která potřebuje vermikompost ke svému zúrodnění a získání bohatých a zdravých výnosů. Po vypuknutí války v Sýrii jsem odjel do Iráku a pracoval tam na houbové farmě, kterou vlastnil můj přítel, irácký inženýr. Ale práce na vermikompostu pro mě zůstala vášní, a tak jsem před ním toto téma nadnesl a po zajištění finančních prostředků od dalšího přítele jsme se rozhodli pro dovoz žížal z Íránu. Ze zdravotních důvodů jsem se rozhodl vrátit do Sýrie a přivezl si sebou množství žížalích kokonů. Začal jsem je v relativně malém množství vyrábět ve své vesnici al-Malíha al-Gharbíja v guvernorátu Dar‛á. Zpočátku jsem toto hnojivo zdarma rozdával přátelům, aby ho vyzkoušeli a získali v něj důvěru. A když viděli velké zlepšení své úrody, přišli si říct o toto hnojivo znova. Tak jsem jim řekl, že bezplatné zkušební období skončilo (smích) a začal jsem jim ho levně prodávat. Kvůli válečnému stavu jsem se rozhodl přestěhovat do Damašku a pronajal jsem si toto místo, protože je blízko trhu s kardamomem v Zablatání, abych si zajistil potravu pro žížaly a usnadnil odbyt produktu. Podařilo se nám tento produkt prosadit a já jsem mohl tuto techniku zdarma rozšířit v mnoha syrských guvernorátech. Nic jsem si nezmonopolizoval pro sebe a své zkušenosti zdarma předávám těm, kteří chtějí do tohoto oboru vstoupit. Život jde dál a já doufám, že se tato technologie v Sýrii rozšíří, protože ji považuji za dobrou pro zemědělce i pro konzumenty zeleniny a ovoce. Je prospěšná i pro společnost jako takovou, protože zlepšuje životní prostředí a omezuje nebezpečné nemoci způsobené znečištěním a chemickými hnojivy.

Než jste dosáhl svého snu, kolikrát jste čelil neúspěchu? Víme, že jste vytrval, dokud se věc nepodařila, takže v tomto ohledu můžete být inspirací pro ostatní…

Nikdy jsem nepropadnul beznaději. Všechno začalo, když jsem někde na satelitní televizi viděl jakousi zprávu o výrobě hnojiv z organického odpadu a zvířecího trusu prostřednictvím žížal v Německu. Ta zpráva mě velmi zaujala, tak jsem začal pátrat.

Nejprve jsem začal hledat žížaly na našich zemědělských pozemcích a neuspěl jsem. Později jsem se dozvěděl, že náš specifický druh žížaly je žížala bahenní, která není vhodná k výrobě kompostu, ale k provzdušňování půdy. Poté mi můj irácký přítel, zmíněný majitel houbové farmy, řekl, že viděl v Indii rolníky, kteří chovali žížaly a házeli zbytky jídla do rybníčků a vyráběli kompost. Nicméně nevěděl, jak to udělat. Mě ovšem zvědavost neopouštěla a pídil jsem se po dalších informacích. Až jsem byl jednou na návštěvě v Libanonu a v supermarketu jsem zaslechl, jak se jeden zákazník dožaduje balení žížal. Zeptal jsem se tedy a řekli mi, že dovážejí žížaly z evropských zemí a používají se při rybolovu. A mně problesklo, že to jsou ty žížaly, které hledám, a koupil jsem si drahé balení. Pokud si dobře vzpomínám, stálo 7 dolarů. Opět jsem neuspěl. Zajímal jsem se nadále a zjistil, že kromě naší žížaly bahenní existuje více než dvě stě dalších druhů žížal. Po čtyřech či pěti neúspěších jsem dosáhl požadovaného výsledku. Tehdy jsem ovšem neznal hodnotu produktu, a tak jsem ho začal distribuovat zdarma. Sousedům a známým, kteří viděli velký rozdíl v kvalitě svých domácích zemědělských produktů (petržele, salátu, koriandru a dalšího) a vraceli se s prosbou o toto hnojivo. Tentokrát už ale ne zdarma, ale za mírnou cenu. Když začala válka, práce ustala a já jsem musel odjet do Iráku za svým přítelem z houbové farmy. Navrhl jsem mu myšlenku práce s žížalami, ale omluvil se, že je to mimo jeho možnosti, takže se přidal třetí přítel, který financoval dovoz dvou tun z Íránu. Jak jsem již zmínil, pro účely vědeckého výzkumu bylo schváleno 200 kg, tedy 200 tisíc žížal, což je dostatečné množství pro velký projekt. Pak jsem se vrátil do Sýrie, protože jsem nemohl získat povolení k pobytu, a přivezl jsem si s sebou množství kokonů a začal jsem pracovat doma. Když se žížaly začaly množit, rozhodl jsem se s nimi jít ven, aby z nich lidé mohli mít prospěch.

Prozradíte nám něco bližšího o ocenění, které jste za svoji práci dostal?

Většinu času věnuji práci a o tomto ocenění jsem popravdě v minulosti nic nevěděl. Vše se odehrálo tak, že jedna zemědělská inženýrka pracující v oboru ode mě koupila větší množství žížal. Řekla mi, že se v Damašku koná veletrh, a zeptala se mě, zda bych se ho nechtěl společně s ní zúčastnit. Souhlasil jsem a vzal si s sebou malé množství vermikompostu a dva druhy žížal. Veletrhu se zúčastnil ministr obchodu, který navštívil náš stánek, a já jsem mu vysvětlil svou metodu, výhody tohoto hnojiva a jeho přínos tím, že nahrazuje dovoz zemědělských prostředků a přináší zemi devizové prostředky, a jak moc zvyšuje výživovou hodnotu produktů, vše vědecky podloženo. Byl jsem opravdu překvapen, že jsem dostal zlaté ocenění.

Z toho, jak jsme Vás měli možnost poznat, máme pocit, že Vám jde více o šíření této kultury než o finanční zisk. Svůj produkt jste nemonopolizoval a pomohl jste zdarma mnoha zemědělcům chovat žížaly a vyrábět vermikompost. Jaká je Vaše filozofie?

Sýrie je zemědělská země a mezi polovinou a tři čtvrtě naší ekonomiky závisí na zemědělství. Máme skvělou půdu a v minulosti jsme živili ostatní a pomáhali našim sousedům s obilím, zeleninou a ovocem. Syrské zemědělské prostředí je velmi rozmanité od pobřeží přes hory po roviny. Je vhodné pro veškeré plodiny. Dar‛á byla zásobárnou obilí pro Římany. Nemluvě o pšenici v syrské Džazíře a citrusech na pobřeží. Kvůli nárůstu počtu obyvatel, kteří vyžadovali velké množství produktů, byla zavedena chemická hnojiva.

Jak byste pro laiky charakterizoval rozdíl mezi chemickými a organickými hnojivy?

Chemické hnojení přináší vyšší výnosy, ale je s ním spojen zásadní problém. Když se používá opakovaně, ničí a znečišťuje půdu, zvyšuje v ní salinitu a zabíjí žížaly, které půdu oraly a přemisťovaly. Pokud jde o organické hnojivo, přestavuje půdu fyzikálně i chemicky a zlepšuje ji, protože obsahuje prospěšné bakterie, enzymy, aminokyseliny a její zbytky, zvyšuje podíl draslíku 11krát, fosforu 7krát, dusíku 5krát, vápníku 3,5krát a hořčíku rovněž 3,5krát více než běžná půda. Obsahuje více než šedesátku pro půdu prospěšných prvků, které zajišťují rostlinám potřebu dostatečného množství těchto a dalších látek. Výsledkem je 100% přírodní ekologické zemědělství.

Co byste doporučil zájemci, který se chce do podobného projektu pustit, ať již se to týče nezbytných vstupů nebo obtíží, s nimiž se může setkat?

Tato činnost vyžaduje vůli a trpělivost. Nesmíte se obávat neúspěchu, a pokud se s ním setkáte, tak by měl zvýšit vaše odhodlání, abyste mohli těžit z předchozích zkušeností a pokračovat k cíli. Chtěl bych, aby každý zemědělec měl žížalí farmu, v níž by se zbavoval odpadu, který může být zátěží pro životní prostředí (z kuchyňských odpadů, od zvířat, hlodavců a hmyzu), protože tato žížala jej zcela přemění na „černé zlato“. Navíc vylučuje sterilní látku, která půdu neutralizuje.

Slyšeli jsme, že v Evropě mnohé ženy využívají výsledků tohoto ekologického procesu. Víte o tom něco?

Pokud vím, pracuje se na tom i v Kuvajtu. Žížaly přeměňují organickou hmotu na nové hnojivo, které se dá použít pro pěstování v domácnostech nebo se dá prodat do obchodů s finančním ziskem.

Během prohlídky Vaší farmy jsme viděli nádrže s tekutým vermikompostem, který lze použít k postřiku plodin a k získávání užitku z listí. Můžete nám k tomu říct něco bližšího?

Tzv. vermikompostový čaj lze použít několika způsoby, například k postřiku, extrakcí vody z vermikompostové půdy. Vyrobíme jej tak, že na každý kilogram vermikompostu dáme 10 litrů vody a přidáme k nim sladkou látku, jako je melasa z cukrové třtiny nebo melasa z hroznů a datlí. Pak na něj pouštíme kyslík z čerpadla, jako jsou ta v rybnících, po dobu 24 až 72 hodin. Vermikompost vložíme do sáčků jako jsou čajové sáčky, ale ve větší formě. Když je ponoříme do nádrží, které jste viděli, prvky vermikompostu se rozpustí s kyslíkem, čímž se zvýší hodnota prospěšných bakterií. Poté se přípravek naředí jedním až pěti litry vody a postříká se jím rostlina. Užitek má jak rostlina, tak půda, protože přípravek je bohatý na enzymy, kyseliny a minerální látky.

Jak je to s cenami vermikompostu? Je na místních trzích skutečně nejlevnější?

Samozřejmě. Mohu k tomu uvést následující: Při hnojení jakékoli rostliny, ať už zeleniny nebo ovoce, počítáme s výživovou hodnotou produktu. Například při pěstování pšenice se ať už postřikem nebo přídavkem do půdy zvyšuje podíl bílkovin v pšenici z 24 na 30 procent a zvyšuje se produkce o procento blízké tomuto. Při podávání „kompostového čaje“ zelenině nebo ovoci se markantně zvyšuje výživová hodnota. Je sedmkrát vyšší než u chemicky hnojených plodin, navíc s krásnou výraznou chutí a vůní. Při testování na rostlině rajčete zůstalo semeno použitelné 36 dní v místnosti s normální teplotou. Za druhé použití vermikompostu šetří vodu a energii přibližně o 30 % a zvyšuje kvalitu produktu. Ceny ekologických produktů jsou lepší než u produktů, které jsou závislé na chemických hnojivech. Ekologické produkty jsou navíc bezpečné a zdravé. A když se toto hnojivo dostane do oběhu, sníží se kromě čistoty životního prostředí i onkologická onemocnění a účty za léky pro spotřebitele, stejně jako cukrovka a nemoci způsobené vysokým tlakem.

Děkujeme za milé přijetí a za bohaté informace, které jste nám poskytnul. Přejeme Vám i do budoucna pevné zdraví a mnoho úspěchu.

Rozhovor pořídil a zaznamenal náš damašský spolupracovník Júnus an-Násir.

حسان خليفة : أعمل على نشر ثقافة سماد الدود( فيرمي كومبوست )

دمشق – يونس أحمد الناصر

انتشرت مؤخراً أخبار قليلة حول سماد الفيرمي كومبوست ( سماد الدود ) و غالبا ما يطلق عليه المهتمون بنشر هذه الثقافة ( الذهب الأسود ) و هو باختصار إطعام الدود ( له أنواع كثيرة ) المواد العضوية الناتجة عن المطبخ ( فضلات الطعام في المنازل ) أو الخضار و الفواكه التالفة في الأسواق بطريقة بسيطة ( بعد الاطلاع عليها ) و تحويل هذه الفضلات( مخرجات الدود الذي يتغذى على هذه الفضلات )  لسماد طبيعي ( عضوي و حيوي) له من الخصائص و المزايا ما يتفوق على السماد الكيماوي لناحية إنتاج خضار و فواكه بنوعية ممتازة و آمنة للصحة العامة فيرضي المنتج و المستهلك بآن واحد .

للمزيد من المعلومات حول هذا السماد توجهنا إلى (شيخ الكار) في هذه المهنة و الذي أشارت له أصابع المهتمين بهذا النوع من السماد و هو

العم أبو صلاح ( حسان خليفة ) في مزرعته الصغيرة في بلدة سقبا في الغوطة الشرقية  بريف دمشق و كان لنا معه الحوار التالي :

السؤال الأول : أبو صلاح – حسان خليفة أشارت لنا كل الأصابع إليكم اعترافا بدوركم في إدخال هذه التقنية إلى سورية , سيما و إن الحاجة لها حالياً كبيرة في ظرف استثنائي تعيشه الزراعة في سورية بسبب آثار الحرب و نقص الأسمدة و التكاليف الكبيرة التي يتحملها الفلاحين و تنعكس بالتالي على تكلفة المنتج , و السماد هو أحد مكونات التكلفة و بهذه الطريقة التي باشرتم بها يمكن تخفيض تكلفة المنتج و الاستغناء عن الأسمدة الكيميائية .

و سؤالنا هو أين تعلمتم هذه الطريقة ؟ و ما هي تجاربكم في هذا المجال و النتائج التي وصلتم إليها لو تكرمتم ؟ .

الجواب : أرحب بكم و بكل وسائل الإعلام التي تهدف لنشر ثقافة الأسمدة العضوية و الحيوية كما هي تقنية الفيرمي كومبوست التي عرفتها وعملت بها في دول الخليج العربي منذ سنوات كون التربة هناك رملية و تحتاج إلى الفيرمي كومبوست لتحسين التربة و إنتاج غلة وفيرة و صحية

بعد بداية الحرب على  سورية  غادرت للعراق و عملت في مزرعة لإنتاج الفطر يملكها صديق و هو مهندس عراقي و لكن العمل في الفيرمي كومبوست ظل هاجسا بالنسبة لي و طرحت الموضوع معه و بعد تأمين التمويل من صديق ثالث قررنا استيراد ( الدود من إيران ) و لكن الحكومة العراقية وافقت على استيراد كمية أقل من التي طلبناها تحت مسمى (لأغراض البحث العلمي ) وعندما تعذر حصولي على الإقامة في العراق لأسباب صحية , قررت العودة لسورية و جلبت معي كمية من شرانق الدود و بدأت بالإنتاج بكميات قليلة نسبيا في قريتي في محافظة درعا( المليحة الغربية ) و كنت في البداية أوزع  هذا السماد مجاناً للأصدقاء حتى يجربوه و يثقوا به , و عندما لمسوا تحسن كبير في مزروعاتهم عادوا ليطلبوا هذا السماد , فأخبرتهم بانتهاء فترة التجارب المجانية ( يقولها ضاحكاً ) و انتقلت للبيع بأسعار رخيصة و بسبب ظروف الحرب قررت الانتقال لدمشق و استأجرت هذا المكان لقربه من سوق الهال في الزبلطاني لتأمين غذاء الدود و سهولة تصريف المنتج .

يتابع العم أبو صلاح بسعادة غامرة – نعم لقد نجحنا في الترويج لهذا المنتج –  و استطعت نشر هذه التقنية في كثير من المحافظات السورية مجاناً و لم أحتكر شيء لنفسي , فخبرتي في هذا المجال أقدمها للراغبين بدخول هذا المجال مجاناً و يقولها بلسان الزاهد( كما ترى فإن العمر يمضي و أتمنى أن أرى هذه التقنية تنتشر في سورية) لأنني أراها جيدة للمنتج( الفلاح ) و المستهلكين للخضار و الفواكه كما أنها مفيدة للمجتمع من خلال تحسين البيئة و التقليل من الأمراض الخطيرة التي يسببها التلوث و الأسمدة الكيميائية  .

السؤال الثاني : السيد حسان حدثنا عن عدد مرات الفشل أو التجارب الفاشلة حتى وصلتم للنجاح في مشروعكم ( الحلم ) و أنت كما أعرف لم يتملكك اليأس و بقيت تحاول حتى نجحت ,  لعل فيها عبرة لمن يريد خوض هذه التجربة.

الجواب : لم يعرف اليأس إلي طريقاً , فمنذ لحظة قراءتي لخبر رأيته عبر شريط إخباري على شاشة إحدى الفضائيات و لا أذكرها يقول الخبر( إنتاج السماد في ألمانيا من المخلفات العضوية و روث الحيوانات عن طريق الدود ) و كوني أعمل في الزراعة شد هذا الخبر انتباهي و بدأت برحلة البحث

في البداية بدأت أبحث عن الدود في أراضينا الزراعية و فشلت وعرفت فيما بعد أن الدودة الموجودة في أراضينا  اسمها( دودة الطين) و هي لا تصلح لإنتاج السماد بل لتهوية التربة , حيث تحفر فيها أنفاق تساعد على تهويتها وبعد ذلك أخبرني صديقي العراقي صاحب مزرعة الفطر الذي كنت أعمل فيها بأنه رأى في الهند الفلاحين يربون الدود و يلقون فضلات طعامهم في أحواض و ينتجون السماد و لكنه لم يعرف كيف يتم ذلك .

 و فضولي دفعني للبحث أكثر عن ذلك و صورة الشريط الإخباري على شاشة الفضائية لم يفارقني حتى كنت في زيارة إلى لبنان وأثناء تواجدي في سوبر ماركت  جاء زبون وسمعته يطلب منهم (علبة دود )  فسألت عن الدود فأخبروني إنه مستورد  الدول الأوربية و يستخدمونه لصيد السمك  فقلت لنفسي هذا هو الدود الذي أبحث عنه و اشتريت علبة بمبلغ كبير كما أذكر ( 7 دولار ) و فشلت مجددا .

 و لكن اهتمامي استمر و بقيت أبحث حتى عرفت أنواع الدود ( أكثر من 200 نوع ) و هي ليست دودة الطين في أراضينا كما ذكرت سابقا و بعد فشل 4- 5 مرات وصلت للنتيجة المطلوبة , و لكنني أيضاً لم أكن أعرف قيمة المنتج , فبدأت بتوزيعه مجاناً للجيران و الأصدقاء الذين وجدوا فرقا كبيرا من خلال تحسين منتجاتهم الزراعية المنزلية ( البقدونس و الخس و الكزبرة… الخ   بشكل كبير و عادوا يطلبون هذا السماد و لكنه غير مجاني هذه المرة بل بثمن قليل .

و عندما بدأت الحرب توقف هذا العمل و اضطريت للمغادرة إلى العراق إلى صديقي (صاحب مزرعة الفطر ) و طرحت عليه فكرة العمل في الدود و لكنه اعتذر بحجة عدم الإمكانية ,  فدخل معنا صديق ثالث لتمويل استيراد(2) طن من إيران

و كما ذكرت سابقا تمت الموافقة على 200 كغ -أي 200 ألف دودة لأغراض البحث العلمي و هي كمية كافية لمشروع كبير, ثم عدت لسورية بسبب تعذر حصولي على الإقامة و جلبت معي كمية من الشرانق و بدأت العمل في البيت و عندما بدأ الدود بالتكاثر قررت أن أنشرها كي يستفيد الناس منها.

السؤال الثالث: سيد حسان  نعلم بأنكم حصلتم على جوائز في هذا المجال حبذا لو تحدثنا عن ذلك .

الجواب : بابتسامته اللطيفة أخبرني بأنه لم يكن يعلم بوجود معرض لأن أغلب وقته في الزراعة و لكن مهندسة زراعية من طرطوس و كانت قد اشترت منه كمية من الدود  وأعجبها العمل في هذا المجال , وأخبرتني بوجود معرض في دمشق و سألتني عن رغبتي بالمشاركة بشكل مشترك معها فقبلت و أخذت معي كمية قليلة من سماد الفيرمي كومبوست ونوعين من الدود (صندوق ريد)  وصندوق( تايجر) فيها ألف لكل منها.

حظر المعرض وزير التجارة وزار جناحنا ,  وشرحت له عن عملي وفوائد السماد و فوائده بالاستعاضة عن استيراد الأدوية الزراعية و توفير القطع الأجنبي للبلد ,  وكم يرفع القيمة الغذائية للمنتجات بالإثباتات العلمية و فوجئت بحصولي على الجائزة الذهبية .

السؤال الرايع : السيد حسان خليفة, من خلال معرفتي القصيرة بك يبدو أنك مهتم بنشر هذه الثقافة أكثر من الكسب المادي ولم تحتكر هذا المنتج  لك وساعدت العديد من الفلاحين على تربية الدود وصناعة سماد الفيرمي مجانا ودون مقابل, حبذا لو تحدثنا عن وجهة نظركم في هذا المجال .

جواب : نحن بلد زراعي و اكثر من 50 أو 70 بالمئة من الاقتصاد تعتمد على الزراعة  و كنا نحن السوريين نشبع من أرضنا ونطعم غيرنا ونساعد الجوار بالحبوب والخضار والفواكه , و يوجد تنوع كبير بالبيئة الزراعية في سورية  من الساحل إلى الجبل والسهل الصالحة لكل الزراعات فدرعا كانت خزان حبوب لروما .. و قمح الجزيرة أيضاً وحمضيات الساحل

و قد تم إدخال الأسمدة الكيميائية لزيادة الإنتاج الزراعي بسبب زيادة عدد السكان ما يتطلب كميات كبيرة من المنتجات.

السؤال الخامس :  السيد أبو صلاح لو تحدثنا قليلا عن الفرق بين السماد الكيماوي والسماد العضوي الحيوي الذي تعمل عليه , لو سمحت.  

الجواب : السماد الكيماوي عندما دخل أصبح يعطي مردوداً أعلى, لكن ينطوي على مشكلة , فعند تكرار استخدامه يتسبب بقتل التربة ويلوثها ويرفع الملوحة فيها و قتل الدودة التي كانت تحرث التربة وتحركها

 أما السماد العضوي الحيوي ( الفيرمي ) فيعيد بناء التربة فيزيائياً وكيميائياً و يحسنها بسبب احتوائه على البكتيريا النافعة والأنزيمات والأحماض الأمينية ومخلفاته ترفع نسبة البوتاسيوم 11 ضعفاً و الفوسفور 7 أضعاف والنيتروجين 5 أضعاف والكالسيوم ضعف ونصف و المغنيزيوم 3 أضعاف ونصف عن التربة العادية ويحوي الفيرمي كومبوست ما يزيد عن 60 عنصر نافع للتربة , ما يؤمن حاجة النبات بشكل كاف وواف من هذه المواد والمزيد وهو يعطي زراعة عضوية طبيعية مئة بالمئة ..

السؤال السادس : سيد خليفة قد يتساءل القارىء الذي يرغب المباشرة بهكذا مشروع عن  لوازم هذا المشروع وصعوباته , فماذا تحدثنا حول ذلك ؟

الجواب : هذا العمل يتطلب إرادة وصبر دون التركيز على الفشل , والفشل يجب أن يزيدك قوة للاستفادة من التجارب السابقة والاستمرار نحو الهدف

ونتمنى أن يكون لدى كل مزارع مزرعة دود ليتخلص من المخلفات التي يمكن أن تكون عبئاً على البيئة (من مخلفات المطبخ والحيوانات والقوارض والحشرات) حيث تقوم هذه الدودة بتحويله كاملاً للذهب الأسود( الفيرمي كومبوست) , كما أنها تفرز مادة معقمة أثناء وجودها ضمن التربة من البكتيريا الضارة

السؤال السابع : أخبرتنا بأنه في أوروبا تستفيد النساء من صندوق تحويل عضوي , لو تخبرنا أكثر عن ذلك, لو تكرمتم .

الجواب : تستطيع الحصول على حوض يحتوي على السماد والدود وترمى فيه المخلفات العضوية ثم يقوم الدود بتحويل المادة العضوية إلى سماد جديد و يمكن الاستفادة منه بالزراعة ضمن المنزل أو تباع للمحال مقابل ربح مادي , وتم العمل على ذلك في دولة الكويت أيضا كما أعرف .

السؤال الثامن : رأينا خلال جولتنا في المزرعة أحواض( الفيرمي السائل)  الذي يمكن استخدامه في بخ المزروعات و الاستفادة تكون عن طريق الأوراق , ماذا تخبرنا حول ذلك ؟

الجواب : يمكن استخدام ( شاي الفيرمي كومبوست )  بعدة طرق كالرش و يكون باستخلاص الماء من تربة الفيرمي ( سماد الفيرمي )

شاي الفيرمي نضع كل كيلو فيرمي على 10 لتر ماء ونضيف لهم مادة حلوة كالمولاس من قصب السكر أو الدبس من العنب والتمر ثم نمرر عليه أوكسيجين من مضخة كالموجودة بأحواض السمك  لمدة من 24 إلى 72 ساعة و نضع الفيرمي بأكياس كأكياس شاي اللبتون و لكن بشكل أكبر  وعندما نغمسها بالماء في الحوض الذي رأيته تنحل العناصر الموجودة  الفيرمي مع الأوكسيجين ما يزيد من قيمة البكتيريا النافعة , ثم يمدد الناتج  من 1-5 ليتر ماء  ويرش به النبات , يستفيد النبات بجزء منه وتستفيد التربة بالجزء الآخر بسبب غناه بالأنزيمات والأحماض والمعادن

السؤال التاسع : بالنسبة للأسعار هل سماد الفيرمي كومبوست الذي ينتجونه أرخص السماد الكيماوي في السوق المحلية  ؟

الجواب : بالطبع  مع ملاحظاتنا التالية :

 أولاً – عند تسميد أي نبات سواء خضار أو فاكهة نحسب القيمة الغذائية للمنتج فمثلا القمح عند زراعته سواء بالرش أو بالإضافة للتربة يرفع نسبة البروتين بالقمح من 24 إلى 30 بالمائة ويزيد الإنتاج بنسبة قريبة من ذلك وعند إعطاء (شاي الكومبوست)  للخضار أو الفواكه يرفع قيمتها الغذائية لسبعة أضعاف عن المسمد كيميائياً بالإضافة للنكهة والرائحة المميزة الجميلة وتم تجربة ذلك على نبات البندورة ( بقيت الحبة صالحة للاستهلاك ل 36 يوماً في غرفة بحرارة عادية )

ثانيا – استخدام الفيرمي كومبوست يوفر الماء والطاقة بنسبة تقارب 30 % بسب احتفاظه بالمياه والطاقة ويرفع جودة المنتج

و أسعار لمنتجات العضوية أفضل من المنتجات التي تعتمد السماد الكيميائي و المنتجات العضوية آمنة صحيا

 وعند تعميم هذا السماد فإنه  سيخفف من أمراض السرطان وفواتير الدواء للمستهلكين و كذلك أمراض السكري والضغط  بالإضافة لنظافة  للبيئة

ختاما : نشكركم سيد حسان خليفة على كرم الضيافة و المعلومات الغنية التي أخبرتنا بها كما نتمنى لكم الصحة و طول العمر كي ترى حلمك يتحقق .

Related posts