Banner v záhlaví
Banner v záhlaví
Banner v záhlaví

Rozhovor: s Ímán Rustam (nejen) o bourci morušovém

Rozhovor: s Ímán Rustam (nejen) o bourci morušovém

V roce 2016 spustilo syrské ministerstvo zemědělství státní projekt pro oživení chovu bource morušového v období mezi lety 2017 – 2026. Kvůli tomuto důležitému tématu jsme se setkali s inženýrkou Ímán Rustam, která za projekt na ministerstvu zodpovídá, a vedli jsme s ní v její kanceláři následující rozhovor:

Paní inženýrko, děkujeme vám za milé přijetí. Mohla byste nám, prosím, povědět nejprve něco málo o historii přírodního hedvábí, o jeho příchodu do Sýrie a o rozvoji jeho zpracování?

Znovu vás vítám a děkuji za příležitost k propagaci tohoto odvětví a že ho skrze vaše stránky můžeme představit evropskému čtenáři a osvětlit mu, v čem náš státní projekt spočívá. Co se týče hedvábí, jeho objev sahá do třetího tisíciletí před Kristem. Hedvábí se poprvé datuje v Číně (2570 př. n. l.). V té době se jeho užití neomezovalo pouze na oděvní průmysl, ale používalo se také v písařství a bylo doménou vládnoucí třídy, obchodníků a duchovních. Poté se prostřednictvím válek, obchodu a pašování rozšířilo mimo Čínu, až se tento vzácný poklad dostal až do Evropy. V Evropě se ke zpracování hedvábí přistoupilo vědecky v rámci výzkumných center v Bulharsku, Francii, Itálii, Španělsku a dalších zemích. Šlechtění a výroba byly vylepšeny, objevily se lepší odrůdy bobulí a kmenů bource morušového, vyvinuly se nové nástroje na práci. Sýrie poznala hedvábí díky trasám obchodních karavan směřujících do Evropy neboli takzvané Hedvábné stezce, protože se v ní stýkala její pozemní a námořní trasa. Díky vhodným podmínkám pro chov bource a pěstování morušovníku, který je základem jeho potravy, se Sýrie stala jednou z historicky proslulých zemí pro výrobu hedvábí od prvního století po Kristu až do dvanáctého století. Byla hlavním centrem hedvábnického průmyslu a obchodu a ve své době předčila evropské a asijské země, a to až do poloviny dvacátého století. Sýrie byla proslulá různými druhy brokátových látek, brokátů, výšivek, šatů a kapesníků. Tkanina známá jako damašek je druhem luxusní látky vyrobené z přírodního hedvábí, zlatých a stříbrných nití. Má velmi dlouhou historii a umění její výroby se předávalo z generace na generaci. Zúčastněné rodiny měly recept, jak látku vyrobit, uspořádat a utkat atraktivním způsobem bez chyb a vad. Základem šatů královny Alžběty II, které upoutaly pozornost v roce 1947, byla damašková brokátová tkanina. Anglický palác tehdy zaslal syrskému velvyslanectví v Londýně zvláštní žádost o poskytnutí kusů slavné damaškové látky pro návrh královniných svatebních šatů. A skutečně, speciálně pro ni byla zaslána vyšívaná látka s názvem “Zamilovaní ptáčci”, která je tkaná v bílé barvě a zdobená zlacenými kresbami ptáků. Návrhář Norman Hartnell přetvořil 12 stop dlouhé kusy látky zaslané z Damašku v nádherné šaty s límečkem ve tvaru srdce, nízkým pasem bez pásku a dlouhou sukní sahající až na zem s krásnými výšivkami růží. Za zmínku také stojí, že ženy v Sýrii tvořily asi 90 % pracovní síly v hedvábnickém odvětví.

Čeho se přesně týká projekt obnovy chovu bource morušového? Kde se vzala jeho potřeba?

Pěstování moruše šlo v současné Sýrii výrazně dolů a výroba poklesla v důsledku nahrazení pěstování bobulí jinými plodinami, chov bource se omezil na jednu sezónu, nebylo možné dovážet jeho vajíčka, pokračovalo se v tradičním způsobu chovu s nedostatkem místních odborníků a s velkou konkurencí v oblasti průmyslového textilu, s obtížemi při uvádění na trh a s vysokými náklady. Chov bource morušového se soustřeďuje v guvernorátech Latákíja, Tartús, Hamá a Homs a výroba je koncentrována v Damašku a Aleppu. V roce 1856 dosahovala produkce hedvábných kokonů přibližně 8000 tun, z toho 5000 tun bylo určeno na vývoz. V roce 1913 dosahovala produkce 6000 tun kokonů. V roce 1943 byl vydán legislativní dekret č. 30 upravující oblast hedvábnického průmyslu a serikultury. V letech 1963 – 1980 byla hedvábnická továrna v oblasti Drajkíš přidružena k ministerstvu zemědělství a v roce 2003 byl na základě usnesení č. 58 vydaného ministrem zemědělství založen projekt rozvoje včel a hedvábí. Následujícího roku vydalo ministerstvo průmyslu usnesení č. 156 obsahující standardní specifikace pro hedvábí a marketing kokonů. V roce 2007 bylo schváleno přistoupení Sýrie k Mezinárodnímu institutu pro hedvábí se sídlem ve francouzském Lyonu. V roce 2016 zahájilo ministerstvo zemědělství státní projekt na oživení chovu bource morušového v období 2017 – 2026, na který se ptáte. Tento projekt bude realizován ve třech fázích zahrnujících mimo jiné obnovu infrastruktury a šlechtitelských center a produkci sazenic bource morušového a jejich pěstování v chovných oblastech. Také ministerstvo zemědělství v současné době prostřednictvím svých center sleduje výběrová řízení na získání vajíček bource morušového a chová bource do třetího larválního věku, poté je zdarma distribuuje chovatelům. Vedle toho ministerstvo dohlíží nad šlechtitelským procesem, zajišťuje sazenice morušovníku a stará se o jejich vysazování v lesních lokalitách v blízkosti chovatelů, poskytuje automatická a ruční zařízení na pomoc chovatelům při zpracování kokonů, realizuje školení pro chovatele a techniky se zájmem o hedvábí, dále dotuje sumu 2000 syrských liber na kilogram kokonů a pracuje na dovozu vajíček bource morušového z Koreje nebo Japonska. Pokud máme balení vajíček o hmotnosti 12 gramů, potřebujeme místo pro chov o rozloze 20 metrů čtverečních a 600 kilogramů listů moruše, aby výsledkem bylo 35 kilogramů hedvábných kokonů, což je ekvivalent čtyř až pěti kilogramů přírodního hedvábí.

Dosud jste hovořila o výrobním procesu, ale máte nějaký plán pro uvedení zboží na trhy, ať již domácí či zahraniční?

Musíme participovat na domácích i zahraničních veletrzích, koordinovat činnost s mezinárodními organizacemi, jež se zabývají hedvábím, musíme se zabývat možnostmi využití bource morušového v jiných oblastech, rozšiřovat serikulturu v různých syrských regionech, a vypracovat integrovaný vědecký program zahrnující realizaci šlechtitelských programů bource morušového s cílem dosáhnout co nejlepších výsledků. Také se musíme zabývat možnostmi domestikace jiných druhů pro chov a získávání hedvábí, případně nalezením kvalitních rostlinných alternativ pro šlechtění.

Paní inženýrko, děkujeme za milé přijetí a poskytnuté informace. Přejeme vašemu projektu úspěch a věříme, že hedvábnický průmysl v Sýrii naváže na svoji někdejší slávu.

Děkuji.

Vyjádření paní Rustam zaznamenal a krátkou reportáž pořídil náš damašský korespondent Júnus an-Násir.

وزارة الزراعة : المشروع الوطني لإحياء تربية دودة الحرير
ثوب الملكة إليزابيث الثانية في حفل زفافها كان من القماش الدمشقي ( البروكار )

دمشق – يونس أحمد الناصر

أطلقت وزارة الزراعة  السورية عام  2016 مشروعاً وطنياً لإحياء تربية دودة الحرير خلال الفترة 2017  –  2026

حول هذا الموضوع الهام كان لنا لقاء مع المهندسة إيمان رستم  المسؤولة في وزارة الزراعة عن هذا المشروع  و كان لنا الحوار التالي :

السؤال الأول : المهندسة إيمان رستم نشكر لكم استقبالكم اللطيف في مكتبكم في وزارة الزراعة للحديث عن هذا المشروع الوطني الهام و نرجو بداية أن تحدثينا و لو قليلاً عن تاريخ الحرير الطبيعي  ووصوله لسورية و ازدهار هذه الصناعة في سورية .

الجواب : نجدد ترحيبنا بكم و بوسيلتكم الإعلامية لإلقاء الضوء على هذا المشروع الوطني لإحياء تربية دودة القز ( دودة الحرير ) و نعتبر ذلك نافذة ترويجية لدعم هذه الصناعة و تعريف القارئ الأوربي بها

و بالعودة للإجابة على سؤالكم نقول :  يعود تاريخ اكتشاف الحرير إلى العصر الحجري أي  إلى /3000/  سنة قبل الميلاد حيث اكتشفت أقدم قطعة من الحرير في الصين عام /2570/ قبل الميلاد ولم يقتصر حينها على صناعة الملابس بل كان يستخدم أيضا في الكتابة وكان  حكرا” على الطبقة الحاكمة والتجار ورجال الدين ثم انتشر خارج البلاد عن طريق التجارة والحروب والتهريب حتى وصل إلى  أوروبا  التي اتبعت نهجا علميا واقتصاديا لتطوير الحرير عندما وصل  إليها هذا الكنز الثمين  وذلك من خلال تولي المراكز البحثية في  /بلغاريا وفرنسا وإيطاليا واسبانيا ..الخ/مهمة تطوير التربية والإنتاج واستنباط أصناف التوت وسلالات من ديدان القز المحسنة وتطوير أدوات ومستلزمات التربية والعمل .
وقد عرفت سورية  الحرير من  خلال خط سير القوافل التجارية المتجهة إلى أوروبا أو ما عرف بــ( طريق الحرير )  حيث كانت نقطة التقاء الخط البري والبحري .

 وبسبب الظروف الملائمة لتربية الدودة  وزراعة أشجار التوت الذي هو أساس  غذائها  أصبحت سورية  من الدول العريقة والمشهورة تاريخياً بتربية دودة القز وإنتاج الحرير منذ القرن الأول الميلادي وحتى القرن الثاني عشر الميلادي فكانت المركز الرئيسي لصناعة وتجارة الحرير وتفوقت بذلك  على الدول الأوروبية والآسيوية واستمر ذلك حتى منتصف القرن العشرين و لقرون طويلة، و قد اشتهرت سورية بصناعة قماش البروكار بأنواعه المقصّب (الدامسكو)  والمطرزات والعباءات والمناديل.

و بات معروفا بأن ثوب الملكة إليزابيث الثانية  في حفل زفافها كان من القماش الدمشقي ( البروكار ) و الذي يعتبر من أشهر و أفخم أنواع الأقمشة و المنسوجات في العالم , لكونه القماش الذي ارتداه الملوك و الأمراء عبر التاريخ و منهم الملكة البريطانية الراحلة إليزابيث الثانية , و يعرف هذا القماش أيضا بالدمشقي أو ما يسمى بلهجة أهل دمشق ( المدمشق ) و هو نوع من القماش الفاخر المصنوع من خيوط الحرير الطبيعي و الذهب و الفضة و له تاريخ عريق جداً و صنع بأيدٍ حفظت أباً عن جد و بشكل عفوي كيفية صنعه و ترتيبه و نسجه بطريقة جذابة خالية من الأخطاء و العيوب  و اعتمد ثوب الملكة إليزابيث الثانية الذي خطف الأنظار عام 1947 على قماش البروكار الدمشقي فقد أرسل القصر الانكليزي طلباً خاصاً إلى سفارة سورية في لندن للحصول على قطع قماش من النسيج الدمشقي المشهور ليتم تصميم ثوب زفاف الملكة و بالفعل تم إرسال قماش مطرز خصيصاً لها و يدعى (عصافير الحب)  و هو منسوج بلون أبيض و مزين برسومات عصافير مذهبة

المصمم نورمان هارتنيل قام بتحويل قطع القماش المرسلة من دمشق و التي بلغ طولها نحو 12 قدم إلى فستان جميل جاء بياقة على شكل قلب و خصر منخفض من دون أحزمة و تنورة طويلة تصل للأرض مع تطريزات جميلة من الورود .
جدير بالذكر أيضا هو أن المرأة في سورية  شكلت حوالي 90% من قوة العاملين في مجال قطاع الحرير .

السؤال الثاني : مهندسة إيمان لندخل بصلب موضوعنا و هو المشروع الوطني لإحياء تربية دودة الحرير

ماذا يمكنكم الحديث عنه حول هذا الموضوع , مسبباته وضرورته .

الجواب :  إن تربية الحرير تراجعت بشكل كبير  حالياً في سورية مما أدى إلى تراجع صناعة منتجاتها بسبب استبدال زراعة التوت  بمحاصيل أخرى و اقتصار التربية على موسم واحد وعدم إمكانية استيراد البيوض بالإضافة إلى اعتماد الأسلوب التقليدي للتربية  وندرة الخبرات المحلية و منافسة المنسوجات الصناعية وصعوبة التسويق وارتفاع التكاليف .
تتركز تربية دودة الحرير في محافظات اللاذقية و طرطوس وحماة وحمص ويتركز تصنيعه في دمشق وحلب ففي عام /1856/  ميلادي بلغ إنتاج شرانق الحرير نحو /8000/ طن منها /5000/ طن للتصدير أما في عام/1913/  ميلادي وصل الإنتاج إلى /6000/ طن من الشرانق.
وقد صدر في عام /1943/ م المرسوم التشريعي رقم /30/ الناظم لمهنة صناعة الحرير وتربية دودة القز كما كان معمل الحرير في منطقة الدريكيش تابع لوزارة الزراعة بين عامي /1963/  و/1980/ ميلادي، وتم إحداث  مشروع تطوير النحل والحرير في وزارة الزراعة عام /2003/ بموجب القرار رقم /58/ الصادر عن السيد وزير الزراعة و في عام /2004/  صدر  في وزارة الصناعة القرار /156/ المتضمن المواصفات القياسية للحرير وتسويق الشرانق،وتمت الموافقة على انضمام سورية  إلى عضوية المركز الدولي للحرير ومقره مدينة ليون بفرنسا عام /2007/
مؤخراً  أطلقت  وزارة الزراعة عام /2016/ مشروعاً وطنياً لإحياء تربية دودة الحرير خلال الفترة 2017  –  2026 على أن يتم تنفيذ هذا االمشروع على ثلاثة مراحل تتضمن  إعادة  تأهيل البنى التحتية  ومراكز التربية و إنتاج  غراس التوت وزراعتها في مناطق التربية .
كما أن وزارة الزراعة تتابع  حالياً من خلال  مراكزها عملية الانتخاب للحصول على بيوض دودة القز وتربية الديدان حتى العمر اليرقي الثالث ثم توزيعها على المربيين مجانا , وكذلك الإشراف على عملية التربية وتأمين غراس التوت وزراعتها في المواقع الحراجية القريبة من المربين وتأمين تجهيزات آلية ويدوية لمساعدة المربين على حل شرانقهم وتنفيذ دورات تدريبية للمربين والفنيين المهتمين بالحرير إضافة إلى منح  /2000/ ليرة سورية لكل كيلو شرانق والعمل على استيراد بيوض دودة الحرير من كوريا أو اليابان.
و يمكن  التعبير وتمثيل عملية التربية بالمعادلة التالية:
علبة بيوض بوزن  /١٢/ غرام تحتاج إلى مكان للتربية بمساحة /20/ متر مربع  و /600/ كيلوغرام من أوراق التوت لتعطي بالنتيجة  /35/ كيلوغرام  من الشرانق الحريرية أو ما يعادل  /4-5 / كيلوغرام من الحرير الطبيعي.

السؤال الثالث : مهندسة إيمان ما تفضلتم به سابقا يتعلق بدورة الإنتاج و السؤال هل لديكم خطة لتسويق هذا المنتج داخليا و خارجيا ؟
الجواب : بالتأكيد و بشكل عام  لتطوير آفاق تربية دودة القز لابد من المشاركة بالمعارض المحلية والخارجية  والتنسيق مع المنظمات الدولية المهتمة بالحرير ودراسة إمكانية الاستفادة من دودة القز في مجالات أخرى و التوسع في تربية دودة القز في مختلف المناطق السورية ووضع برنامج علمي متكامل يتضمن تنفيذ برامج تربية لدودة الحرير للوصول إلى السلالات الأفضل وإمكانية استعادة تربية السلالة البلدية أو تدجين واستئناس أنواع أخرى من الفراشات لتربيتها والحصول على الحرير واستنباط أصناف توت محسنة أو إيجاد أفضل البدائل النباتية للتربية.

المهندسة إيمان نشكر لكم حسن استقبالكم و المعلومات الغنية التي  حصلنا عليها  و نتمنى لهذا المشروع النجاح و عودة صناعة الحرير الطبيعي في سورية إلى سابق مجدها

  • شكرا لكم

Related posts