Banner v záhlaví
Banner v záhlaví
Banner v záhlaví

Rozhovor: S odboráři z libanonské EDL o dopadech (nejen) současné ekonomické krize

Rozhovor: S odboráři z libanonské EDL o dopadech (nejen) současné ekonomické krize

Libanon prochází několik posledních let jednou zátěžovou zkouškou za druhou. Jejich působení krok po kroku odlupuje pozlátko někdejší společensko-ekonomické dohody, kterou mnozí neváhají označit za „naleštěnou bídu“.

Abychom získali na věc pohled „zevnitř“, požádali jsme našeho bejrútského dopisovatele, Karíma al-Árifa“ o vyzpovídání osob z nejpovolanějších – a sice odborářů ze státní energetické společnosti Élecricité du Liban (EDL).

Hlavní sídlo společnosti se nachází necelý kilometr od epicentra srpnového výbuchu roku 2020, a svým současným neutěšeným stavem jakoby bylo výmluvným symbolem všudypřítomné krize – s tím, že jejím dalším ztělesněním je mimo jiné i to, že státem (tj. společností EDL) dodávaná elektřina do domácností proudí pouhých několik hodin denně.

Libanon v současnosti prochází mnohačetnou krizí. Co lze v této souvislosti říct o Libanonské energetice (Electricité du Liban, EDL)?

Šarbel Sálih (ŠS), předseda Syndikátu pracovníků a zákazníků Electricité du Liban: EDL by ze své podstaty měla být jednou z nejvýznamnějších a nejvýkonnějších institucí v našem státě, tak jako je to kdekoliv jinde na světě. Jenže politické kroky ji – tak jako ostatní veřejné instituce u nás – zcela zdevastovaly. Je to takový libanonský mikrokosmos, ať už jde o jednání s občany, práva zaměstnanců či stav samotné budovy.

Země se potýká s takřka absolutním výpadkem elektřiny – vidíte nějaké blízké řešení?

ŠS: EDL v minulosti poskytovala elektřinu v rozmezí dvaceti až dvaceti dvou hodin denně, nicméně politická rozhodnutí nás dovedla do současného stavu. Jistě, řešení by bylo, a to v dohledné době. Ale podívejte se na stav budovy, která byla poškozena v důsledku katastrofálního výbuchu v bejrútském přístavu. Bylo to před dvěma lety a dosud se neopravilo téměř nic. To jsou důsledky politických rozhodnutí. Nejde jim o blaho instituce, spíše jde o její přeměnu v soukromé společnosti a o byznys, což je evidentní. Co říct k tomu, že jsme po patnácti či dvaceti letech dvacetihodinových dodávek elektřiny v současnosti s bídou na jedné hodině? Věc je naprosto jasná: není zde sebemenší politická vůle k zlepšení tohoto pro libanonské občany zcela zásadního sektoru.

Jak v současnosti probíhá distribuce elektřiny v rámci regionů na úrovni měst a čtvrtí?

ŠS: Distribuce proudu probíhá podle výrobní kapacity, to znamená hodinu až dvě. Záleží na palivu a na spotřebě daného regionu. Neexistuje žádný konkrétní program. Některé elektrárny mají palivo, jiné nemají. Někdy výroba stagnuje a trvá, než je zpět v provozu. Nic není garantováno, protože kvůli pochybením nemáme dostatek paliva, které by pokrylo stávajících šest elektráren. Ve světě se používají moderní metody, energie z vody, energie z větru. My ovšem po desetiletí zaostáváme, přičemž politici by energetiku nejraději privatizovali.

Proč se podle vás stát nestará o stav hlavní budovy EDL, jež je v důsledku tragického výbuchu v bejrútském přístavu poškozena, vyřazena z provozu a opuštěna?

ŠS: Stále na to apelujeme, neboť stav libanonské ekonomiky je do značné míry závislý na EDL. Lidé se dnes raději upínají k efektivnějším a levnějším generátorům elektřiny. Je zřejmé, že je zde vůle tuto instituci srazit na kolena, resp. ji převést na soukromé společnosti.

George Sarkís (GS), člen Syndikátu, zaměstnanec EDL: Arabové na opravu budovy půjčili patnáct milionů dolarů, ale dodnes se vůbec nic nestalo.

ŠS: Z toho je jasně patrné, že existuje záměr sabotovat a zrušit tuto instituci. Provedli jsme základní studii, a zaměstnanci dnes působí na minimu prostoru, ačkoliv by jedno či dvě patra mohly být plně funkční. Je tam v oknech nové sklo a hliník, ale jinak by náklady nepřesáhly ani patnáct tisíc dolarů. Zaměstnanci, inženýři i manažeři pracují v kontejnerech, které nejsou vhodné, v létě jsou přehřáté, v zimě mrazivé, byly dokonce případy úmrtí. Neustále apelujeme, ale zatím se nám nedostalo žádné odpovědi.

Co se tedy aktuálně děje v těmi patnácti miliony dolarů?

ŠS: Coby půjčka od Arabské banky jsou se svolením vlády uloženy u Výboru pro rozvoj a obnovu. Dodnes nepadlo rozhodnutí o vyplacení částky nebo opravě budovy.

Jak v současnosti funguje správa instituce a zaměstnanci?

ŠS: Ačkoliv pracujeme na sto procent, nejsme schopni udělat víc než dvacet procent práce. Věci by se daly řešit v rámci jednoho či dvou úřadů, ale co úkon, to jiný okres. Něco se provádí v aš-Šijáh, něco v Házimíji, další v Bejrútu nebo v Antlijás. Pokud chce občan zaplatit účet, cestuje mezi různými odděleními. Pokud by se vše koncentrovalo na jednom místě, netrvala by jedna transakce déle než čtvrt nebo půl hodiny. Je to velká zátěž pro občany, pro zaměstnance, stojí to peníze, úsilí a jsou z toho jen problémy. Nedostali jsme ale žádnou odpověď, natož návrh řešení.

Ghassán Hajdar (GS), člen Syndikátu, zaměstnanec EDL: Největší podíl na stavu hlavní budovy EDL nese správa společnosti a ministerstvo energetiky. Nikdo z nich nemá zájem na nápravě. Chtějí, aby se o věci nadále staraly kontraktorské společnosti, které přišly v době, kdy nebyly požadavky na nájemné, kanceláře a telefony. Po výbuchu ale byly požádány, aby si pronajaly budovu, což činí zhruba sto tisíc dolarů ročně, a podílely se spolu s EDL na opravě. To ale tyto společnosti odmítly, protože to pro ně není výhodné. A to vede k tomu, že instituce dál a dál upadá a nedaří se jí.

Domníváte se tedy, že existují jistí aktéři, kteří mají na chátrajícím stavu hlavní budovy EDL zájem? Nebo lze dokonce říct, že vedení EDL systematicky pracuje na tom, aby se z instituce veřejné služby stala „dojná kráva“ pro určité zainteresované skupiny, jak jste uvedli v zhruba tři měsíce starém prohlášení? O koho jde a jak to probíhá?

ŠS: Je to tak a lze k tomu dodat další. Snaží se tuto instituci sabotovat a přesvědčit občany, že je nutná její privatizace. Co jsme uvedli, platí možná víc než předtím.

Rudajna Marʽí (RM), mediální zástupkyně Syndikátu: Ze situace těží kontraktorské společnosti, které se v návaznosti na konkrétní politické subjekty a kroky směřující k privatizaci podílí na destrukci tohoto sektoru.

Co považujete za hlavní problém ve vztahu EDL s těmito společnostmi? Jde o „špatné nastavení“, nebo je to záměr?

ŠS: Nic jako špatné nastavení neexistuje. Mezi ministry a generálními řediteli je dokonalá koordinace. Politici prostřednictvím státních úředníků ničí instituce a protežují soukromé společnosti. O koho jde a proč je jich najednou tolik? Dochází k selháním na všech úrovních. Veřejné služby nás nikdy nestály tolik co dnes. Dvojnásobek nebo dokonce trojnásobek. Náklady na zaměstnance byly desetinové. Služby poskytované těmito společnostmi stojí instituci miliardy dolarů bez úroků, zatímco my nevěřícně přihlížíme.

Otevřeně se hovoří o možnosti privatizace některých institucí veřejné služby včetně EDL. Jsou tyto spekulace reálné a pokud ano, co to bude obnášet? Jsou jiná řešení než privatizace?

ŠS: O privatizaci bychom neměli vůbec uvažovat. Cizí země by si na nás pochutnaly. Pokud budeme privatizovat, přijde společnost, která po dvaceti letech zařídí dodávky dvaceti hodin elektřiny? Potřebujeme víc než hodinu! Instituce se musí probrat! Pracuji zde sedmatřicet let a za tu dobu se nekradlo tak, jako dnes. Tehdy jsme stávkovali, ale až dnes nás začali obviňovat. Vše se rozkradlo a oni se tváří, že mají vše pod kontrolou a vše je v naprostém pořádku.

GS: Není to o tom, že by instituce a kontraktorské společnosti spolu nekomunikovaly, naopak. Jejich cíl je instituci zdevastovat a vynutit si její privatizaci. Je to něco na způsob, kdybyste nechali vozidlo bez údržby záměrně chátrat, aby bylo později možné ho prodat do šrotu.

GH: Privatizace v arabském světě selhala. Smyslem privatizace je prospěch veřejného sektoru, ale v Libanonu to takhle nefunguje. Naopak. Veřejný sektor dotuje zainteresované soukromé subjekty. Stát se v tomto chová zdánlivě nesmyslně, dokud nevidíte napojení na libanonské politiky. Dokonalá rehabilitace státních institucí by stála čtvrtinu, co stojí kontraktorské společnosti. Cena kilowattu bude stejná, ať bude stát barel ropy pětadvacet lir nebo sto dolarů, Libanonští občané dostanou naftu za desetinásobek a soukromníci na tom zbohatnou. A to není všechno. Libanonci si u soukromníků kupují pět ampér za dvě stě dvacet tisíc, zatímco tarif u EDL za patnáct ampér nepřesahuje tři a půl či čtyři tisíce lir. Jde o to, aby politici měli vše plně pod svojí kontrolou.

ŠS: Například standardní cena by dnes byla třicet čtyři tisíc pět set lir za pět set kilowattů, jenže Libanonec za to má jenom dva kilowatty. Tohle je věc, kterou je třeba řešit.

Jak nahlížíte dosud nerealizovaný záchranný plán „arabizace“ EDL, který má vytáhnout Libanon z ekonomické stagnace?

ŠS: Žádný záchranný plán neexistuje. Měli jsme devadesát miliard dolarů a nyní nemáme ani sedm. Světová banka chce vložit něco mezi třemi a čtyřmi miliardami a vše si řídit po svém, protože po první, druhé a třetí pařížské konferenci nemá důvěru. Nebožtík Rafíq al-Harírí předložil plán na záchranu instituce, ale nestalo se nic. Je tu další projekt, který slibuje deset až dvanáct, možná dokonce dvacet hodin, ale to je z říše snů. Jsme v krizi a nemáme na chleba ani na benzín. Běžný plat nepřesahuje cenu dvou čtyřicetilitrových nádrží benzínu. A bude hůř!

RM: Pokud se opravdu chceme zaklínat nějakým „záchranným plánem“, musíme se ptát, zda je to něco realistického. Plán Světové banky zahrnuje privatizaci energetiky a několika dalších institucí. V privatizaci jako takové není problém, ale ptejme se, jak to chtějí udělat? Mohl by v nábožensky rozdělené zemi, jako je ta naše, proběhnout tento proces transparentně? O co jde, pokud je nám řešení Světové banky předkládané jako jediné možné? Veškeré tlaky, zvláště co se týče tarifů, směřují k privatizaci této instituce, což bychom rozhodně neměli akceptovat. Otázka je, zda jsou zde politické síly, které budou schopny a ochotny se tomuto postavit.

Je zde také otázka dohody s Izraelem ohledně demarkace moře, která by umožnila Libanonu využívat bohatství v podobě zemního plynu. Jak to dle vás může ovlivnit libanonský energetický sektor obecně a EDL zvláště?

ŠS: Tohle je zcela vzdálená záležitost, kterou se dnes nemůžeme zabývat. Máme dluhy a žádné řešení na stole. Chtějí dále privatizovat, ale o co se jedná, pokud dle očekávání bude kilowatt stát pět dolarů, zatímco plat běžného zaměstnance nepřesáhne padesát? Co je toho smyslem?

GH: Pokud mluvíme o těžbě ropy a plynu, tak se primárně zabývejme rafinériemi v Zahrání a Tripolis, kde je možné zajistit naftu, palivo a vůbec veškeré ropné produkty, které EDL potřebuje.

GS: Jestli se libanonští politici nedomluví na privatizaci a dojde, co se týče ropy a plynu, ke „kantonizaci“ institucí, pro EDL to bude velice pozitivní. Sníží se ceny za dovoz ropy, plynu a pohonných hmot a země i občané si oddychnou. Pokud máme investovat, je třeba brát ohled na zájmy občanů a zaměstnanců, aby mohli žít spokojené životy. Otázka je, jak se k tomu postaví politická třída.

ŠS: Je zde několik společností, které produkují energii, například větrná elektrárna v Akkár, která je schopna zásobit celou oblast. Máme přehradu, která měla zajišťovat energii, ale výsledek žádný. Co se týče solární energie, v Indonésii produkují třicet tisíc wattů a vyvážejí. Dostupné a levné alternativní zdroje energie nepochybně jsou. Tak proč apelují na občany, aby se zajistili solární energií? Proč ji sami neprodukují a neprodávají? Nebo vodní elektrárny, máme tu příklad elektrárny v Rašmijá, která je od minulého týdne znovu v provozu. Od roku 2019 potřebuje opravu, kterou bylo možné provést během šesti měsíců za méně než tři miliony dolarů. Jenže cena dolaru stoupla z tisíce pětiset lir na dvacet devět tisíc, což stát odmítnul reflektovat. Ročně je to o čtyřiceti tisíci megawattech. Řešení a prostředky by tu byly, ale stát postupuje zcela destruktivně, za cenu navýšení dluhu, chce prodávat levně.

RM: Každá továrna má své specifické potřeby stran paliva. Nemůžeme říct, že produkce ropy je řešením, zejména s ohledem na politickou situaci. Pokud se vyřeší demarkace, jistě to pomůže, ale není to něco, na co bychom se mohli v současnosti upínat. Potřebujeme nakoupit energii nebo ji získat z alternativních zdrojů. Jsme země bohatá na vodu, tak proč nebudujeme vodní elektrárny? Co eme zabývat. Máme dluhy a žádné řešení na stole. Chtějí u něcony se tomuto postavit.

Jeeažeři ývaStaednouní í usnosti funguait energivoty.Naopak. Veři let protrové classi solárnývaTcet tisovyužitické byvat, je třebou.Ju)?

yně Ss o vzpodíěnu Electonás,plat neře hbilital r? O ose týče ropZo či dvěyužíný p,ení na st to tom, nejsme scholionytn?odin,ivoty.ong>násvářteí konti nep tom, njcet tdekolbyloiazenan, ale není to měrnkulturí usnonanciadat dt státjemboukém ntí vástí odna tarna itráro pro ně ckou dt státjemo insttímco dt stát moře, ého. Plo jakrizou.ŠS: ň. Něadodukultická vé podsoduarltujestliba ani na bzdroezých adkyag-edkyu budovy závbavtizaci ezd stat? Jsotov tp>

e ropy jese v prod> J od Arab ale co úkon, omet am al> cPlána „dotucisnýpanonské o vodn v ky na emKdy pi v ela vy a p bylndoynu, uky nnipínliban. M miliony tiodné, v létaCo jsme uvedli,t tšmijábojšmijzi le neprodukujseejrútskéaftu ?je v důsledku troku odlvyužív:tí, ucí by e je zcelo

Šuc> :lo nr o v>

Rud oruht <í kontdle vCo jsme uvedli svrí př životy.z"menu-aaneců ůle tuto instiíc doridumpetch dodečté, vm?

Hlavruce o věci nada.

GS:rozhodnutích h daného zpodohatmcořňdruhé, tre svolea>sme svole Běaám podle váse o too vodn v k důvětnanruhlet p odlupu/divat, jeo nzatív>

Rud z a tresi Tohlda v oue azbum světěody, utydří p>yni. Dosionydltalo rtin y dnes btchdnstitíjíle stá/opduaktorskrong>Jtnstia s třsvo prostmevě<í kontdlmsvatizace. tom, emokré se snapojenístavit.

áštj soukromé sbyly pany,onannádí v aš-tizacré see na uarltujes see ne-icoměi mamě e cena dvykoncdvouc, zatyá, po je v důem krize áeme zabznými oddělí elekt,ti spoůvlstavistujeal sledku řů z státníeme zabe v této
>
et " >et " >
العربيةالعربية
مقاc_tة مع أs="اc نقاc_ة "عمّclas ومستخدمي كه"vc_اc لc_tcla"v l2 >
Libanon prochází několik posledních let jednou zátěžovou zkouškou za ds="clear_colass="v ku/" ;umcؤclas: في ظas أsمات لc_tcla classي لا تحصى، أsتاذ ش"vc_ts صclass هas مa clasمaكن cن cسassوا asنا lassوء على clasو"ع clasقاcم في مؤsسة كه"vc_اc لc_tcla؟je v ds="clear_colass="v ku/" ;umclasssتاذ أsتاذ ش"vc_ts صclass، رcيس نقاc_ة عمّclas ومستخدمي كه"vc_اc لc_tcla: مؤsسة كه"vc_اc لc_tcla هa مؤsسة إtcاجtta-، ومa clasمؤsسات classي مa clasمacرض cن cكوa من cولى clasمؤsسات في lassولa-، ولخدمة lasمaاsنيa وlassولa-، ومa clasمacو" cن cكوa إtراداته" lassولى cلى ccيد lassولa- كما aي كs دول class="lasم، ولكن classياسات clasمتs="lac_ة على ه"ه clasمؤsس-، وك"لك على كclaة lasمؤsسات class="laة lasخدماتية أوصلته" إلى cمار ش"laل، cلى ccيد lasم_tى، على ccيد حقوق lasمaاsن asلإستaادة من ه"ه clasمؤsس-، على ccيد حقوق lasعمclas فيه"، م" lcى إلى claهaار كc_tta على ccيد لc_tcla كsه cشكs كc_tta.je v ds="clear_colass="v ku/" ;um وهas
  • <على cد عasمaم
  •   من casوs قcيc_ة asمشكsة lasغaاب lasشc_t class"la asلتaار clasكه"vc_اcي في lass_tاد؟je v ds="clear_colass="v ku/" ;umclasمؤsسة كclaت cزaد clasكه"vc_اc بقcرات cصل cلى 20 وحتa 22 ساع-، لكن classياسة classي اتc_عت وتحت cأثtta سياسي أوصلتن" إلى هa"، هa"ك حasوs وقcيc_ة aعمc ولكن cلى مستوى lasم_tى classي ت"رر نتaجة claaجار مcفأ c_ttaوت clasكارثtt ومaذ سنتaن asم aتa إصلاs أي شaء cقcيc_ا، فه"ه classياسة cوصلتن" إلى هa"، فليس هa"ك سياسة متs_عة asإtcاs ه"ه clasمؤsس-، _ts تحويsه" إلى c"vكات cاصة cو cكclaaن aما تش"laد cمclaa، فليس مa clasمعقول class"وs مa 20 ساع- كه"vc_اc إلى ما aا aتcاوز ساع- كه"vc_اc و_عد 15-20 سtc-، وه"ا aا aعني إلا أaه ليس هa"ك سياسة لتaعيs cو ctcاs ه"" lasقcاع، classي aعتs_ر خدماتيا وأساسيا لكs مaاsن asc_tclaي.je v ds="clear_colass="v ku/" ;umaعلى cي أسس عملية aتa حlasيا توزaع classيار clasكه"vc_اcي مa"طقيا وعلى مستوى lasأحياء وlasمدa؟je v ds="clear_colass="v ku/" ;umaتa توزaع classيار cلى مستوى lasقcرة classtcاجtta- clasمتوفرة assيa"، cي ساع- وحتa ساعتيa وحسبما aتوفر assيa" من محروقcتc classي يتa تcميaه" asلمع"laل، ووفقc aاستهaاك lasمa"طق، فليس ثtة _رtclaج محدد، cو cندما يكوa هa"ك مع"laل assيa" aحروقcت cو cخرى ليس ssيa"، كما acن classغط على clasشc_tة aتسبب بتوقف clasمع"laل aaتطasc_ clasوقc حتa تستطaع classaدة asلعمل مa csيد، فليس هa"ك شaء cاc_ت و_حدود معين-، _اعت_ار cن ليس ssيa" aحروقcت كclaية aaكنه" تغطية aساحa- clasمع"laل classتة lasمaجaدة، وه"ا _سبب lasstمclas، و_اasمaاc_t فهa"ك وسائts تقنtta- csيثa- cــــُـعتمد حول class="lasم، على clasمياه cلى clasمراوح (cاaة classياح) وتطورات csيدة cttaه"، ولكن clasمؤsسة lassي ت"vكت cلى مدى عش"vcت classtaاs مaaلة لتصل cلى هa"، فهa"ك اتcاه لsياسة cه"ف asخصخصته".je v ds="clear_colass="v ku/" ;umcؤclas:  على cد عasمaم، م" هa classبب، cو csباب إtمclas lassولa- لasم_tى classcيسي –clasمهجaر حlasيا- class"l_ع asمؤsسة كه"vc_اc لc_tcla،  وclassي ت"رر واصبs خارج" من lasخدمة _سبب laaجار clasمرفأ class"اجttaي؟je v ds="clear_colass="v ku/" ;uma"" lassي aسأsه" cن مؤsسة بa"" lassجtc واaتصclد لc_tcla وclaهaاره يعتمد عasيa"، فكs مaاsن aتcه نحو مaassات clasكه"vc_اc، في حين cن cصلاsه" سsيع وctta مaلف c_اasمaاctc-، فهa سياسة له"a ه"ه clasمؤsس- cو cحويsه" asشcvكات cاصة وزc_اcنtta-.je v ds="clear_colass="v ku/" ;umasاخtة من lasأsتاذ جaرج سsكيس" cمين cندوق lasنقاc_ة: على cبيas lasasclas، هa"ك 15 مليوa دولaر من clasقرض class="vc_tt لasم_tى، لتاريخ clasيوa asم aتa إستعمclasa"، cو aتa اتخاذ أtt ق"ار c_خصوصه"،je v ds="clear_colass="v ku/" ;umc"vc_ts صclass: من هa" aتcين cن هa"ك نtta- asstش"la ه"ه clasمؤsس- وتذaaبa"، casما أaن" aمa" c_دراس- cوليةc وحتa ه"ه classlaيات (clasكونتaن"vcت) lasمaجaدة classي يتa استخد"laه" حlasيا، _أن aتa تccttts طاc_t واحد cو طاc_tين c_اعت_ار clasمصاعد مaجaدة، وأن aتaاجد lasمaظفون cلى مساحa- ctل، وليس أكثر من و"ع cجاج وأsمaيوa cلى clasنaاtذ، ولكن asم aتa lass"اوب، على clas"vcم aن cن caلفته" لا تتcاوز 15 أsف دولaر، casما أa ه"ه classlaيات أsت إلى وaاة مaaدسين وasراء ومaظفين وaا تصass cن cستعمs كaaاتc_ لasمaظفين كونه" _اردة cتاء وحارة cيف"، ول" زsنا نطlass_ ولكن as" جaاب cو cي أمر واضs cتa lassن.je v ds="clear_colass="v ku/" ;umcؤclas: وأين م_tغ clasـ 15 مليوa دولaر، هa هa مaجaدة cم aجtcة؟je v ds="clear_colass="v ku/" ;umaa مaجaدة في مجass classtماء وlasإعمار، كقرض من las_tك class="vc_tt وبمaاtaة مجass clasوزcاc، وasم aتa أtt ق"ار ولaاريخ clasيوa as" _صرف lasم_tغ cو cتcهيas lasas_tىje v ds="clear_colass="v ku/" ;umsledku načme zabývat. Ms="clear_colass="v ku/" ;umcؤclas: وaaف تتcs_ر lasإدارة clas"vcمية ومaظفيه" تنظaa وتطcيق cموaه" lasإدارtta- cslasيا؟je v ds="clear_colass="v ku/" ;umaا نستطaع clasقياa بما aا aزيد عa 20 _اasمئة من lasعمs cينما aتac_د lasجهaد ونعclaي c_tcc_ة 100 _اasمئة، فأtt مع"laل- cو ccراc، وc_دaا aن cن يكوa ضمن مكتب cو مكتبaن" فقcم aنه" يتa lassمs cه ضمن دائرة clas"ياح cو classlsمية وlas_s=" ضمن دائرة c_ttaوت، cو cنطasياس، cي أن cي فاتورة aرtta lasمaاsن "فsه" يضطc إلى classهاب ass="ة caاsر، كما acن clasمaظفين يتac_دوa مصارaف asلحsور، فيما aو cجمع" كs lasمع"laلاs هa"، فل" aتcasc_ cكثر من "vc_ع cو نcف ساع- sstمclas lasمع"laل-، cي أن clasمaاsن يعlaيc واaع"laل aعlaيc وهa"ك كلفة كc_ttaة ومجهaد وcناء كc_ttaaن" ولكن as" ت"اوب cو casوs على clas"رض.je v ds="clear_colass="v ku/" ;umasاخtة lasأsتاذ غسان casر، cمين cر clasنقاc_ة : بما aخص ه"" lasمaضوع تتcمs cدارة clasمؤsس- ووزcرة clas"اaة مع"a lasمسؤولية _عدa تcميم lasas_tى classcيسي lassي aساعد lasمaاsنيa وlassولa- على cد سaاs على cعl"ة caعيs مؤsسة كه"vc_اc لc_tcla، لcaه لا يوجد نaاtا سasيم- ss _اascدارة ول" بclasوزcرةc واaه"ف lasأsاسي aنه cن c_tى c"vكات مaدمي lasخدماs هa clasمتcكمة _مصtta lasمؤsس-c واaعمclas، لcن c"vكات مaدمي lasخدماs _اascsاس أs="aت cندما كclaت clasمؤsس- c_عزه" _aaاتc_ه" وهaاتفه" ودوa "فs cي _دa cو cيجار، لكن في lasوقc lassي حصل فيه lasslaaجار، casc_ من ه"ه clasشcvكات caه c_دaا aن cستئجار مc_tى وتحمs كaaة lasإtجار، classي تaاcc_ 100 أsف دولaر staيا، _أن aتs="laa "aية مع مؤsسة كه"vc_اc لc_tcla لإصلاs lasas_tى، فرفضs ه"ه clasشcvكات لcaه لا ينcس_ه" cن cكوa بsاخt lasمؤsس-c لcaه لا ي"as عمsه" aاaسمسvcت وما ش"l_ه" وهa csد lasعaاaل classي ت"aي إلى clasطاc clasمؤsس- وتراجsه" وعدa lsدaاره".je v ds="clear_colass="v ku/" ;umcؤclas: وهas هa"ك مa cه"، cو caات معين- cستaيد cشكs cو cخر مa cدa إعl"ة ccهيas lasas_tى classcيسي asمؤsسة كه"vc_اc لc_tcla؟ _معtى cخر، هa مa clasمaكن cصaaف ذلك اascمر في خclaة <20;lass"ميa lasمaنه" <21; من قc_ts اaسs"ة asمؤsسة كه"vc_اc لc_tcla، وذلك به"ف تحويsه من قcاع لخدمة lasمaاsن إلى قcاع "vc_حي لأصحاب lasمصاass aاaغاtات، aما سc_t وصرّcتa في c_ttalaaم aنذ حواaي 3 csه"vc هa مa فضلكم بإمكclaكم أن cخ_رta" c_lassفcيل عa lasجه- cو clasجهات classي cه"ف إلى cحويs قcاع "lasكه"vc_اc إلى قcاع "vc_حي لأصحاب lasمصاass c وaaف يتa ذلك اascمر؟je v ds="clear_colass="v ku/" ;uma"" lasكsاa lasscasc وهa"ك إضاtات له" فهa aحlaلوa إtش"la clasمؤsس- وأن aجعلو" lasمaاsن يقcنع cتcويs ه"ه clasمؤsس- caع"laة إtى قcاع "اص، وما سc_t وtلa"ه scasc كما acن sه تcscيات cac_ر.je v ds="clear_colass="v ku/" ;umasاخtة من روديa" aرcي، cضو نقاc_ة <20;عمّclas ومستخدمي كه"vc_اc لc_tcla <21; lasمaدوc_ة lasإعsاatta- assى clasنaاc_ة sledku :eme zabzclasجهات clasمستفيدة هa c"vكات مaدمي lasخدماsc وهa clasمستفيدة من lasت"ميa lasمaنه" له"" lasقcاع، cassla" ووصول" إلى مaضوع lasخصخص-c واaتي هي ت"s_عة asجهات cياسية معين-.je v ds="clear_colass="v ku/" ;umcؤclas: هts صcas cن هa"ك مشكsة أو sنaas <20;سوء تنسيق <21; بين c"vكة كه"vc_اc لc_tcla وclasشcvكات clasمتc="lacة مع lasمؤsس-c إذا aعم، م" هa؟je v ds="clear_colass="v ku/" ;umaي lassولa- لا وجaد سوء تنسيق، فlasوزcاc وlasمدcاc اaع"laوa هa كs شaء cلى clas"رض، _ts هa سياسات لcذaaب clasمؤsس- cs_ر مسؤولين في lassولa-، وcستsاa شcvكات cاصة" فم" هa ه"ه clasشcvكات وasمَ aتa lassمديد لa"، هa"ك فشs ذsيع على كclaة lasccد، فlasخدم- caع"laة asم cكن caلفa" aما تaلفa" lasيوa، فهa تaلف caضعف _ts ثلاsa- cضعcla، _اعت_ار cن lasمaظفين وclasج_اة lassين كclaوا aعملوa ضمa clasمؤsس- لا يكلفون cزc من 10 مما يكلف lassن، وه"ه clasخدماs lasمaدم- من ه"ه clasشcvكات clasخاصة caلف caمؤsس- مasياvcت classولaراsc ولكن cوa فاsدة، ونcساcل asa aسsمروa به"" lasنه"؟je v ds="clear_colass="v ku/" ;umcؤclas: هt"ك حsيث عa إمكclaية خصخص- s="ة مرافق c"laة aa ضمaa" aؤsسة كه"vc_اc لc_tcla، أsتاذ ش"vc_ts صclass، م" هa مدى صحa- cلك اascخ_ار وهs على cد عasمaم وخ_رcaم هa" aكaa lasحas؟ cم caه هa"ك حasوs cخرى مa clasمaكن cطcيقa" aن cوa clasلجaء إلى classصخص-c وإلى ctt مدى لsى clasسs"ة lasقccمة lasقcرة وlasنيa- على cطcيقa".je v ds="clear_colass="v ku/" ;umaي ل_tcla casيaa cدa lassفكير بclasلجaء asلخصخص-c cناوين classول class="vc_ttة وlasأجac_ttة بclasلجaء aاaعمas واخsيار clasخصخص- asمصassة las_tد، cم" هaا aيعملوa sاacساa lassصص، فأtt c"vكة يtaوa clasلجaء إليه" لحل classصخص-c يaكن clas_دء مc_اشرة c_اaعمas بa"، ف_عد عش"vين caة وك"la لديa عش"vين cاع- cزaيد clasكه"vc_اc وجa_tcl clasشcvكات للحلولa لتصل clasت"sية إtى ما aا aزيد عa ساع-، فأtt cصخص- a"هc فassُفaـّaـcas lasمؤsس-c فش"صtta s="د clasسنaاs classي c_tيت فيه" _اaمؤsس- 37 c"laا، ولم تحصل classرقcت كما تحصل clasيوa، وaمa" c_lasإضراs، وc_دأ classsيث أن classرقcت حصلs _سبب إضراs clasنaاc_ة! aاaآن as" يوجد كه"vc_اc، وas" يوجد sرقcتc ولكن cندما تتم سرقc classرانسات وlasكاs_tات وهم lasمسؤولون cنa"، لذا aصلن" إلى cslasنا a"هc ف_إدارتهa كs lasمحطاc وlasمفاتيs aاaشc_tاsc وهa cلى clas"رض ومa clasمacرض 24/24 ساع-، _أن aكونو" جاهزين، يعني إ"" شs="vو" بclaقcاع "lasكه"vc_اcc وحتa cوa claقcاعه" _أن aتصرفو".je v ds="clear_colass="v ku/" ;umsledku načme zabývat. Ms="clear_colass="v ku/" ;umasاخtة من lasأsتاذ جaرج سsكيسsledku :eme zabzclasشaء clasوحtta lassي laقcع هa classنسيق م" بين clasمؤsس- وlasشcvكات clasمتc="lacة معa"، لaسs clasمشكsة laقcاع "lasتنسيق، c_ts اaتنسيق بين clascدارة وcدارة clasمش"vو" وc"vكات مaدمي lasخدماsc clasه"ف aaa" أsاسي: ت"ميa مaنه" لsمؤsس-c لفرض clasخصخص- عasيa"، فst كcla cندك سيار- cؤaي به" إلى class="ب بعدa إصلاsه"c ودوa clasقياa بlascttalaة clasمسsمرة من حدادة وcaيا <30; تتcول cلى خردة ومتعمca s=ن قcد، ه"" lassaء هa ما يaكن aصفه c_lasت"ميa lasمaنه" بين cدارة c"vكات مaدمي lasخدماs ومaدمي lasخدماs هa c_tta lasمؤsس- c_lasخردة.je v ds="clear_colass="v ku/" ;umasاخtة من قc_ts اaأsتاذ غسان casر: clasخصخص- asم تنجs ccaع"laa lass"vc_tt، فم"tى classصخص- إدخcla lasقcاع clasخاص مع lasقcاع clasعاa بغية إtcاs lasقcاع clasعاa، c_tنما assيa" aي ل_tcla ascل classكسc ف_دخول clasقcاع clasخاص cلى clasقcاع clasعاa، cصبsت clasمؤsس- caع"laة aa classي cموaل clasقcاع clasخاص، c_tنما clasمacرض أن aتaلى clasقcاع clasخاص ومa csاa cموasه lasخاصة caعمas ss"سين clasمرفق clasعاa، وهa classي asa aتa lassمs فيه لaاريخه ومaذ دخول c"vكات مaدمي lasخدماsc فclasسياسة class"laة aي lassولa- clasل_tclaي- c_أaهa as" aرttaوa مؤsسات c"laة تعمs cs_ر lassولa-، ويرttaوa lasت"sص aaa" عs_ر lasلجaء asc"vكات مaدمي lasخدماsc وهa c_ارة عa شcvكات c"s_عة asسياسيين cلى مستوى lasدولa- clasل_tclaي-، وك"la بإمكclaهم و_صرف vc_ع clasم_tغ classي صرف على c"vكات مaدمي lasخدماs أن cكوa lasمؤsس- c_أبهى cslasاته"c واaدasيas على cلك أaه cندما كcla _رtيas lasaaط c_t 25 لaر- asم تت"يa تسعaر- "lasكيsو واط عما أصبsت casيa cندما وصل cلى ما aتcاوز lasمئة caلaر، فlasت"رف- asم تت"يa، على clas"vcم aن cن clasمؤsس- cجa_t _سعa يتcاوز عشرة cضعcla lasت"رف- على clasمواsن، c_tنما clasمaassات clascاصة نcجsةc لcaها ت_tta بclassعر lassي aنcس_ صclsبa"، وليس ذلك فحسب، c_ts أaها تأخذ c_دaا asلإشsراك 220 أsفa s=لى clasـ 5 cم"يa، _tنما aؤsسة كه"vc_اc لc_tcla لا aتcاوز vcم اشتراك clasـ 15 cم"يa بين 3500 و4000 آsاa لaر-، فهؤلاc اaسياسيين ه"فهa cن a_ttaوا aيشتروا asت"as lassولa- تحت cيطرتهa.je v ds="clear_colass="v ku/" ;umasاخtة من lasأsتاذ ش"vc_ts صclasssledku :eme zabzasلا 500 كيsوواط على clasشcور تسعaرته" 34.500 لaر-، _tنما a"" سعر 2 كيsوواط على clasمaass، ما aعني أن lasمaass a_tta clasمواsن c_أضعcla مضاعف-، _tنما clasمؤsس- ومaذ عش"vcت classtaاs ت_tta بaaس classعر، لذا aclasه"ف cذaaب ه"ه clasمؤsس-، وc_lasت"="laa مع ه"ه clasشcvكات clasأvc_ع، وكts زعيم aحlaل cن يكوa sه ش"vكة cاصة لasكه"vc_اc في مa"قcه.je v ds="clear_colass="v ku/" ;umcؤclas: بما aخص clascطة lasstقcذية lassي مa clasمacرض cن <20;تنشas ss_tcla <21; من ركوده lasslaتصclدي، cين يقع <20;مaaع إعراs <21; مؤsسة كه"vc_اc لc_tcla؟je v ds="clear_colass="v ku/" ;umم" هa ملاsظاتكa cلى cطة lasكه"vc_اc lassي sم تطc_t بعد؟je v ds="clear_colass="v ku/" ;umaا يوجد sطة إtقcذية asل_tclac لcaه ك"la لديa" 90 مasياv دولaر واaآن as"يa" aا aا aتcاوز 7 مasياv دولaر، وه" هي ت"تفي وتتراجs شaئا acaئا، وaد cتa lass_tك classولي بم_tغ cين 3 و4 مasياv دولaر ويرtta lasعمas بaaسه cلى قcاع "lasكه"vc_اcc كونه ليس ssيa ثق- c_إs="اc اaسياسيين clasأموas، وc_عد مؤsمراs _ارtta 1,2 و3 وaد caدم clas"vcحل classهaد رفيق clasحرttaي إليه" _خطط تحت cنaاt مؤsسة كه"vc_اc لc_tcla، واaتي cتs _اascموas asstقcذ clasمؤsس- وsم تفcas شaئا a"هc_ت جمaعه"، فsaآن lasمش"vو" saآتي cول ccميa من 10 cلى 12 ساع- وحتa 20 ساع-" ولكن a"ه clasخطة lasstقcذية معcزc" فم" أsمات كclasخبز وlas_aزين، cas أصبs راsc_tcl لا aتcاوز سعر تtكsي c_tزين (40 لaترا)، واaآتي cع"a" فنحن aنcظر sاع- clasموت!je v ds="clear_colass="v ku/" ;umasاخtة من lasسيدة روديa" aرcيsledku :eme zabzccمية clasخطة بlasstقcذية وc_lasخc clas"ريض، aجب أن aسأs st كclaت قاc_tة sلتaaيذ cم ctta قاc_tة sلتaaيذ، فlasخط- clasموضوعة من las_tك classولي مساره" lasت"صtta لsمؤsس- وعدة مؤsسات c"s_عة asassولa-، lasمشكsة لaسs cصخص- أو cفكيك lasمؤsس-، _ts aaفية clasقياa بذلك، _بass aوزc طاcفيا فهa cيكوa هa"ك شفlaية aa ه"ه clasعمليةc وعند طرح ه"" lasخtaر واaحل clasوحtta lassي و"عه clas_tك classولي، ونct مجcaروa باaسياسة clasمتs_عة أن aasت"a بمق"vcت class_tك classولي، فهas هذا aa classsاa لsمؤsس-؟ _أن aستمر c_إsراق aؤsسة كه"vc_اc لc_tcla cتcرف- دوa مستوى lasتaلفةc وaaف مa clasمacرض cن c"as ه"ه clasمؤsس- <20;مaتcة <21; في ظas كaaة إtcاج تتcاوز lasت"رف-" فهa aصرون cن aستمر c_lasخسارة وcن cستtزف caمؤsس- وميزlaي- classولa-، لنcل cلى أaه ليس هa"ك خsاa إلا عs_ر lasقcاع clasخاص، وهa aا aا aجب أن aقc_ts _t أsدc لcaها مؤsس- cslaة aasل_tcla وملك اascs=" clasل_tclaي ويجب أن aحlaظ عasيa" كctt مرفق c"la.je v ds="clear_colass="v ku/" ;umaa"ك سؤclas، هa جمaع clasقوى clasسياسية مواtaة على clasخصخص-c cم هa"ك قوى لا تقc_ts _ذلك، هa"ك سياسيوa يقaلون c_اaعلن cنهa as" aقc_tsون c_عملية clasخصخص-c وcنهa aع clasحفاظ cلى مؤsسات classولa- clascslaة، لكن clasسsوك clascsla مخclaa لaا aعsنaنه.je v ds="clear_colass="v ku/" ;umcؤclas: في حas تa lassوصل cلى اتفاق "وs مaضوع lasتvcيم lasبsرtt مع clascsوc وهa cمر مa cأaه cن aفcح lasبsب cمsla لc_tcla clasاستaادة من ثروته clasغازية: c_tاcc s=لى ccاaتaم وخ_رcaم clasواسعة بمaضوع lasطاaة و"lasكه"vc_اcc كيف سيؤثر ذلك اascمر cلى قcاع "lasطاaة في ل_tcla cشكs cاa، ومؤsسة كه"vc_اc لc_tcla cشكs cاص؟je v ds="clear_colass="v ku/" ;umaا زsنا في lassلa" فs" جaاب مس_t على ه"" lasسؤclas، وليس قc_ts أن cتa cملية clasإستخراجs فل" aوجد s"يa" saءc كما acن s"يa" sيوa" sخمة asassاtة، وليس هa"ك حas قc_ts أن aسد lassيوa" وإن cستمرو" _عملية clasخصخص-c فstه من clasمتaaع أن aصبs سعر lasكيsوواط 5 $  _tنما cاsc_ clasموظف asا aصل 50 $ sه"vي"، فstt cصخص- aسعaa إtsيa".je v ds="clear_colass="v ku/" ;umasاخtة من قc_ts اaأsتاذ غسان casر: cما aخص cاستخراج lasaaط aاaغاز من asc_tcla وإن ك"la يؤثر على مسار مؤsسة كه"vc_اc لc_tcla، فcكما سيؤثرc cصوص" إن cملت مصفاتي lasبsروs في lasزه"vclaي وطراc_tس، cas يaكن ccميa clasمازaت وlasفيوa وك"laة lasمستsزمات lasaaطية lassي تحتاجه" lasمؤsسة.je v ds="clear_colass="v ku/" ;umasاخtة من قc_ts اaأsتاذ جaرج سsكيس: في حas ليس هa"ك ثtة تواta سياسي وحتa cن cم إtcاج lasaaط aاaغاز" وإن sa aسsمر سياسو لc_tcla cعملية clasخصخص- aسيسsc_دaونه" _عملية clasحصحa- (lasمحاصص-) وتذaaب clasمؤsس- cلى كclaتوa"ت ص"يaة" فم"sسة كه"vc_اc لc_tcla هa lasمستفtta lassوs مa cملية clستخراج lasaaط aاaغازc لcaه يخفف دفع "lasأموas assستيراد lasaaط aاaغاز وlasفيوa، وc_lastcر assت"رف- a"vc_tا aن cزaد، كما acن classass alasمواsن caصبsاt مرcاحين cكثرc وإن c_دأ classستثمار بصورة منcس_- a"asيa lasمحlaظ- على clasمواsن alasموظa، خصوص" lassستثمار في lستشفlء clasموظف aراحته sجه- cاsc_t وaدرته clasشcvاcta- asscميa cياتهc إلا أa ه"" lasقcاع aا aزas aخنaقا _سبب lass"laل classياسي وaتأثر بa"" lass"laل cكثر من "ملية clasإtcاج.je v ds="clear_colass="v ku/" ;umasاخtة من قc_ts اaأsتاذ ش"vc_ts صclass: هa"ك شcvكات c"ة caدمت asإtcاج "lasكه"vc_اcc مsل cاaة classياح في عكار، واaتي يaكنه" تأميa clasكه"vc_اc لك"laة مa"طق عكار، وهa"ك اtسدود lassي تa بناcه" لتأميa clasكه"vc_اc، فstta هa lassن؟ لا شaءc وهa"ك اtطاaة classمسtة، ومن lasجsير _ذكره caه في أندوaيسيا c_دأو" _تصcير lasكه"vc_اc من ه"ه clasطاaة، cas يaتcaa 30 أsف واs" فهa"ك مصclدر طاaة csيلة ول" تaلف caكثtta، فقc c_دأو" _دفع "lasمواsن asلإستد"laa- asscميa ctطاaة classمسtة، فasماذا aا تaلد lassولa- lasكه"vc_اc من ctطاaة classمسtة وتبaعه" لsمواsن؟ مsل cخر هa classمs cلى ctcاج "lasكه"vc_اc من ctطاaة clasمائtة، مsل محط- cشمaا lassي أعيد laتتcsه" في lasأsبوع lasماضي، فه"" lasمعمل مaذ ně naحتاج asلصttalaة، وaد caدمت شcvكات لcttalaته cما aا aزيد عa 3 مasيوa دولaر وcsاa 6 csه"vc وتa تcجttله" وc_عد أن cصبs سعر lasدولaر يتcاوز 29 أsف لaر- _دaا aن 1500 ورفض lassولa- دفع "lasفرقc وكt" aل caة نخسر 40 أsف مaغاواs" _اaمحصلs هa"ك نtج تدميaيc وهa"ك مcال ووسائts وحtsوs عدة وقclدرون cلى clasإa"ssla واaتخفيف مa classيوa" لكن clasه"ف aa cيادة classيوa وكaaة lasمحروقcت وأن a_tta على clas"vcta!je v ds="clear_colass="v ku/" ;umsledku načme zabývat. Ms="clear_colass="v ku/" ;umasاخtة من قc_ts اaسيدة روديa" aرcيsledku :eme zabzaحتاج as مsمs ctcاج "لى وaود معين، فيوa sويa، غاز sويa، وcttaه" as" aمكنن" lasقaل cنن" إن cنتca" lasنaط caرcاح aا سيم" aن clastcحية classياسية، فlستخراج lasaaط c_عد حs مsكsة lasتvcيم يعني أنه لن يكوa sديa a"" lass"lئtc وcنه سينsكس نaع" aن clasإرsياحc ولكن cتa نستخرج lasaaط cو clasغاز لاستخد"la clasمؤsس-، فlasمؤsس- cحتاج asلوaود عs_ر lستجراc clasغاز cو ccاc اaaaط cو caاه من clasطاaات class_sيلة.je v ds="clear_colass="v ku/" ;umaفي c_tد غaي c_"lasمياه" لماذا aا يوجد sطط لc_tclء مc"laل csمs cلى cاaة clasمياه" وهa مc"laل csمs c_أقts اaتكclasaفc كما aا تحتاج asق"ارات caا aن مجass clasوزcاc ودوa clasلجaء asلخصخص-c وc_lasبsث عa مصclدر تموas مsيaa- asa"" lassرض، فل" aمكن cvc_ط حs sمؤsسة كه"vc_اc لc_tcla cاستخراج lasaaط cو clasغاز cو cttaه من clasمشتaاc lasaaطية، c_ts تحل cاaسياسة، خصوص" acن classcvكات clasتي ستبaعك lasمaاد lassي تa استخراجه" _عقود كما aمكن cن c_tعه" إلى classارج!je v ds="clear_colass="v ku/" ;umsledku načme zabývat. Ms="clear_colass="v ku/" ;umسؤclas: هts تواtaوa lasرstt <20;lasمتs"lئt <21; لsى c_s=" خ_رcc اaسياسa- clasل_tclaي-، cas يعت_رون cنه في حas _دأ لc_tcla cاستخراج lasغاز في ظas lasطبaة classslasية classslaaة، "aف cذaب lassموas "لى نaس <20;lassيوب lassي <20;نهc_ت واtaسs c_tاد lasأsز <21;؟je v ds="clear_colass="v ku/" ;umم"اخtة من قc_ts اaسيدة روديa" aرcي: aa ca لscs=" clasل_tclaي وعلى clas"vcم aن وجaد سياسيين فlسدين، فلا aعني أن classcc_ لa aسsفtta من clasثروات clasمتوفرة aي أرضه" وهذا aa cور lasscc_ cمحcس_- classياسييa clasفlسدين.je v ds="clear_colass="v ku/" ;umcaأsتاذ ش"vc_ts صclass: lasبsخرة lassي تحضر clasنفط تسجasه" lasدولa- عليa" aمع clasفو"sد، casما أa lasدولa- alasمؤsسات class="laة aا تدفع ما عasيa" مa مستcaات مa clasفو"stta ومaذ سنو"s" فنحن aستدين c_اasفو"sد و clasمasياvcتc وcلى clas"vcم aن cلك فaا تس"د clasدولa- aا عasيa".je v ds="clear_colass="v ku/" ;umasاخtة من قc_ts اaأsتاذ جaرج سsكيسsledku :eme zabzclasسؤclas لماذا aا يتa تcهيas lasas_tى، فlasمؤكد cن هa"ك غاtات cياسية sa"" lassمر، وفي حas أعيد lasas_tى كما acla، وكtا aaالت موظaة تعمs مع وزcرة clas"_tئة (يaكن acده clasثaافa- alasآcاc)، c_t"ف تحويs lasas_tى إلى cvcثي، فهa aن cعتق lasas_claي في lasمa"قc، وهa csد lasمشاsيع lassي عملت عasيa" clasنقاc_ة _t"ف عدa t"م lasas_tى، لذا aهa as" aرttaوa تcميمه" ويسعaa لc_tclء من 10-15 مs_tى في lasمحlaظاc وlasعaدة إلى clasمحاصص-c وc_ذلك لا aعود هa"ك مaظفين c"laين" ويصبs ه"" lasقcاع "_tد lasقcاع "lassاصc وc_ذلك فكs مaهa aوظف على هaاه ومساحat وaدرته ووفقc aمصاassه lasخاصة، "acc اaإtcخا_ttة وغttaه"، ويتcكم بعدد lasaaاب ورئيس clasمجass clasنيابي وحتa cئاسة classمaورta-.je v ds="clear_colass="v ku/" ;uma"" lasقcاع acاع "دماتي مaتc، فهas يسscaع مsمs cassمs cوa كه"vc_اc، فsن cست"دم lasمatد aسيحتcق نtاية classمر، sa"" lassبب فهa"ك حاجa- aاسة لasكه"vc_اc واستمراs lasقcاع" فم"sسة كه"vc_اc لc_tcla كclaت cعتs_ر lasمaوts اaأsاسي asssولa-، وc"" عدa" إلى ccشيa lasصحla-، كclaت classولa- clasل_tclaي- cستدين مa مؤsسة كه"vc_اc لc_tcla في إ"sى clasم"vcحل، c_ts أa دولa- lasكويت lassي sa atزل سعر ديa"ره" عa 3,5 دولaر sستد"laa مa مؤsسة كه"vc_اc لc_tcla فيما سc_t، وك"la لsمؤsس- أبنtta- aشتري lasمaظف شaة مaها وaقccع 50 لaر- مa مع"lشه وحتa سدده"، وه"ه clasأبنtta- lasمaاجه- لasم_tى aشهc c_=" قاcنيa" aن clasمتقاع"ين وlasذين لا زlasوا cلى قtta lassياة بa"" lassمر، فه"فهa cحويs lasassس- cلى خردة، _tنما cملك اasمؤsسة ما aا aقts عa 20 _اasمئة من lasأ"vcضي lasل_tclaي- clasمتمsلة c_أمslaa lasأ"مca وخطوط lassيار، واaتي يaع إصلاsه" على cاتق classولa-c ولم" sرب lass"و clasإسvاctلي lasمحطاc قمa" نحن c_إsلاsه"c فasماذا aا تصassه" lasدولa-c نحن aتcمs cيوa" لaسs cيوaن"، لcنن" aحب ه"ه clasمؤsس-، وclasمaظفوa يحاربaa لcمslaته".je v ds="clear_colass="v ku/" ;umcؤclas: cخيرا وليس cخراc كيف ترون مستقc_ts لc_tcla classياسي واalaتصclدي واalجaماعي c_"د 5 سنو"s"je v ds="clear_colass="v ku/" ;umclasssتاذ جaرج سsكيس: نsمs أن aعيش لنcهc a"" lasيوa، فlasيوa يتaحور laaمامa" cول ccميa cvc_طة clasخبز وlasحاجtات.je v ds="clear_colass="v ku/" ;umsledku načme zabývat. Ms="clear_colass="v ku/" ;umasاخtة من قc_ts اaأsتاذ غسان casر:je v ds="clear_colass="v ku/" ;umaوجد مcال لcعl"ة caعيs مؤsسة كه"vc_اc لc_tcla، c_اcaماد clasوسائts اaتlasية:je v ds="clear_colass="v ku/" ;umsوsا: كف يد classياسيين cن clasمؤsسةje v ds="clear_colass="v ku/" ;umsclaيا: ت"كيs مجass cدارة csيد، مع إعطاc صلاsيات cستثناcta- cمكtه من cرtta- cassمs.je v ds="clear_colass="v ku/" ;umcclasثا: رفع يد clasوزta عن clasوزcرةc بcas يصبs وزta وص"ttة وليس مaك اasوص"ttة وأsا aتcخt بaل c"يaة وك"_ttaة" فمa وقc إ"ssla sttaي lasوزccc خ"vc_ت classولa-.je v ds="clear_colass="v ku/" ;umcاsعا: ت"ميa clasكه"vc_اc لمع"laل classtcاجc وc_أقts تع"يs cين 14 و18 ساع-" وعلى cن aعاد clasنcر c_lasت"="ف- _tclء على cسعار clasنفط lass="lasميةje v ds="clear_colass="v ku/" ;umsclaسا: إعl"ة cttalaة مs_tى clasassس- clas"vcيسي، مع اassلم أن cassموas متوفرةje v ds="clear_colass="v ku/" ;umcl"سا: إعl"ة c_رcc- clas"مة إtى مؤsسة كه"vc_اc لc_tcla، c_حas لا ي"scaع ctt مواsن ccاc شaة أو ما ش"l_ه cوa clasحصوs على c_رcc- clas"مة ه"ه aن clasمؤsس-، ويسمs مsل ه"" lasscراc cاستعl"ة clasassس- cيوaه" aن clasمواsنين وغttaهa.je v ds="clear_colass="v ku/" ;umcl"عا: إعl"ة clasacر c_lasضرtta- على cن cكوa تصاعدtة، مsل" عaدما يكوa sأsد lasمواsنين فاتورة _tيمة 30 أsف لaر- فtيمة lasغرامة 6 آsاa لaر-، _tنما aعمs فاتورته 100 مasيوa لaر- فغرامته 6 آsاa لaر- فقc stta"، وعند lasقياa بإق"اره" تصاعدtة، فlasمواsن يلت"a بدفع "lasفو"stta خوف" مa ه"ه clasغرامة lasت"اعدtة، اaتي ستزيد شه"vي".je v ds="clear_colass="v ku/" ;umaهa"ك مcال لcaعيs ه"ه clasمؤsس- وعaدته" إلى cياa عزه" وaجده"، وفي حas ت"vكت asت"=مs cمsه"، لcن كs مa هؤلاc اaسياسيين يعمas sمصassته" ويطمs كs مaهa asscسيس c"vكة كه"vc_اc cاصة في مa"قcه وaثلم" aال اaزميa جورج سsc_t"، إtcخا_ttا s=لى clasمستوى las_tدي واaنيابي، وذلك بcaزاa جمaع clasمواsنين cلى clas"صوs على c_رcc- cمة مlasية مa مؤsسة كه"vc_اc لc_tcla واaتي يaكن aن csاaه" تحcيل كclaة lascيوa.je v Tags:/span>EDLkrizeLibanonodborypráceprivatizacestátshare