Banner v záhlaví
Banner v záhlaví
Banner v záhlaví

Sýrie: nové investice v průmyslové výrobě

Sýrie: nové investice v průmyslové výrobě

V závěru loňského roku (21. prosince) oznámil Syrský úřad investic, že udělil licenci pro projekt výroby bílého cementu v damašské průmyslové zóně Adrá v odhadované hodnotě více než 70 miliard syrských liber. Dle generálního ředitele Úřadu Madjana Dijába by měl projekt zajistit 74 pracovních příležitostí. Dijáb rovněž uvedl, že význam projektu spočívá v tom, že jde o první projekt svého druhu v jednom z hlavních strategických průmyslových odvětví vzhledem k jeho úzkému propojení s odvětvími stavebnictví a infrastruktury.

Projekt přispěje k uspokojení rostoucí poptávky po kvalitním bílém cementu a k dosažení soběstačnosti v této oblasti ve fázi obnovy země. Schválený projekt se opírá o využití nejlepších prostředků moderní technologie s cílem zajistit co nejlepší kvalitu výrobku, zvýšit rychlost výroby a naplnit rostoucí potřeby trhu. Dijáb sdělil, že lhůta pro zřízení projektu je 28 měsíců, počínaje dnem udělení investiční licence.

Dijáb dále uvedl, že Úřad nedávno také udělil investiční licenci na výstavbu závodu na výrobu škrobu z pšenice s výrobní kapacitou 4104 tun ročně a odhadovanými náklady 4 miliardy syrských liber. Projekt by měl vytvořit 29 pracovních příležitostí a je významný mimo jiné tím, že se opírá o místní zdroje, je propojen s potravinářskými a farmaceutickými odvětvími a přispívá k dosažení soběstačnosti a snížení nákladů na dovoz. V tomto ohledu spadá do programu nahrazování importu, který zahájilo ministerstvo hospodářství a zahraničního obchodu. Generální ředitel Dijáb informoval, že doba pro založení projektu je 36 měsíců, počínaje dnem udělení investiční licence.

Dalším projektem, jemuž Úřad udělil investiční licenci je průkopnický zemědělský a průmyslový projekt v jižním regionu. Schválení souvisí s doporučením Nejvyšší investiční rady týkajícím se podpory zemědělského sektoru a průmyslového odvětví založeného na zemědělské produkci, aby byla zajištěna jejich kontinuita a expanze. Pokud jde o tento projekt, Dijáb vysvětlil, že investiční licence zahrnuje zřízení integrovaného komplexu pro chov drůbeže a výrobu masa v guvernorátu Suwajdá s odhadovanými náklady 3 miliardy syrských liber, s chovnou kapacitou 132 tisíce ptáků v každém chovném cyklu a produkcí 1 008 000 kg masa ročně. Projekt se rozkládá na ploše 14 tisíc m2, využívá přírodního a biologického bohatství regionu a spoléhá na uzavřený systém z hlediska vnitřního prostředí, chovu a krmení a na moderní krmné stroje a linky v rámci integrovaného prostředí, které umožní výkrm kuřat a výrobu velkého množství produktů, které pokryjí potřeby jižního regionu s možností vývozu. Vlastníci projektu plánují do budoucna doplňkové aktivity, které maximalizují jeho přidanou hodnotu, jako např.:

  • Zavádění nových druhů ptáků, jako jsou krocani a husy
  • Výroba plynu vznikajícího fermentací slepičího odpadu a výroba organického hnojiva

Dijáb zdůraznil, že tento projekt je prvním svého druhu, s využitím výhod a pobídek nového investičního zákona.

Dijáb také řekl že se Úřad se bude v nadcházejícím období snažit v rámci své vize povzbuzovat a podporovat projekty v oblasti potravinové bezpečnosti a zintenzivnit spolupráci se státními institucemi, zejména s ministerstvem zemědělství a agrární reformy, s cílem vyvinout nové mechanismy, determinanty a zařízení, které budou stimulovat investory ke vstupu do odvětví zemědělství a živočišné výroby.

Abychom se seznámili s výsledky práce Syrského investičního úřadu během roku 2022, setkali jsme se s jeho generálním ředitelem Madjanem Dijábem v jeho damašské kanceláři a vedli jsme s ním následující rozhovor:

V uplynulém roce jsme se s vámi nejednou setkali, abychom se informovali o opatřeních, která jste přijali, abyste přilákali investory. Mohli bychom dnes zbilancovat výsledky práce Úřadu během tohoto roku?

Především vás u nás znovu vítám a děkuji vám za zájem o činnost Úřadu. Vaším prostřednictvím děkuji také přátelům v České republice. Doufám, že společně spustíme investiční projekty, které budou přínosem pro obě spřátelené země. Rád připomenu, že naše hospodářské vztahy byly vždy vynikající. Zdravím také vaše čtenáře v České republice, na Slovensku a v dalších zemích Evropské unie. Věřím, že vaši čtenáři prožili klidné vánoční svátky a šťastné novoroční oslavy. Zvu všechny, aby investovali v Sýrii. V odpovědi na vaši otázku bych uvedl, že Syrský úřad investic odvedl během roku 2022 dobrou práci a doufáme, že v roce 2023 dosáhneme ještě lepších výsledků. Počet projektů, které získaly licence podle investičního zákona č. 18 z roku 2021, dosáhl padesáti dvou. Jejich hodnota přesahuje jeden bilion šest set miliard syrských liber, a tyto projekty by měly vytvořit celkem 3675 pracovních příležitostí.

V jaké fázi se tyto projekty aktuálně nachází?

Osm projektů je ve fázi plné nebo alespoň částečné aktivity, Jde o projekty týkající se fosfátových hnojiv, rostlinných olejů, injekčních stříkaček a další. Dalších šest projektů je aktuálně ve fázi instalace strojů a příprav na zkušební výrobu. Vedle toho dvanáct infrastrukturních projektů získalo stavební povolení.

O jaký typ projektů, respektive o jaká odvětví se jedná?

Investice se soustředí do různých klíčových odvětví, jako jsou zemědělský průmysl, hnojiva, specifická léčiva, obnovitelné zdroje energie, zemědělství a živočišná výroba. To svědčí o správně zvolených pobídkách a výhodách při lákání zájmu investorů a posilování jejich důvěry v investiční prostředí v Sýrii. V roce 2022 došlo také k rozšíření čtrnácti stávajících průmyslových investičních projektů (buď zvýšením výrobní kapacity nebo přidáním výrobních linek s novými produkty) a to v oblastech, jako je potravinářství, textil, medicína, chemie, nerostné suroviny.

O kterých regionech v případě těchto projektů hovoříme?

Jde o guvernoráty Damašek, Homs, Hamá a Tartús.

Pane generální řediteli, popište, prosím, detailně činnost Syrského úřadu investic v uplynulém roce ve vztahu ke zmíněným investičním projektům.

V průběhu roku 2022 přijal Úřad několik opatření, která rozvíjejí jeho práci (Centrum služeb pro investory), zvyšují jeho efektivitu, zajišťují stabilitu jeho výkonu a poskytují v jeho rámci služby s využitím osvědčených postupů, vypracovávají vizi struktury Centra služeb pro investory, obnovují infrastrukturu Úřadu jako celku. Nová analytická studie systému Centra služeb pro investory byla vypracována v souladu se zákonem č. 18 z roku 2021, přičemž o tuto studii se opírá kniha podmínek pro projekt platformy pro investory. V současné době Úřad tuto knihu zpracovává v souladu s připomínkami poradního týmu pro projekty digitální transformace tak, aby byla náležitě právně zajištěna.

V této souvislosti bych rád uvedl služby, které v roce 2022 poskytlo Centrum služeb pro investory:

  • Udělení 42 investičních licencí pro různé projekty v různých odvětvích
  • Prodloužení doby realizace 72 projektů na základě předchozích investičních zákonů
  • Udělení 1 243 licencí a schválení pro dovoz v rámci potřeb investičních projektů
  • Schválení 14 projektů rozšíření výroby zvýšením výrobní kapacity nebo přidáním nových výrobních linek
  • Udělení 111 celních výjimek pro různé investiční projekty v různých odvětvích v hodnotě 74 miliard syrských liber

Pokud jde o naše projekty v roce 2023, Úřad vypracoval rozvojový program pro přípravu investiční mapy a vytvořil národní tým ze všech zainteresovaných orgánů veřejné správy, aby dokončil větší část této mapy a znovu nastavil mechanismy pro nabízení investičních příležitostí v souladu s nově vydanými rozhodnutími, přičemž mezi nejvýznamnější úspěchy patří následující:

  • Dokončení 40 % databáze podporující investiční mapu.
  • Příprava procesní příručky pro nabízení investičních příležitostí pro investice v souladu s usnesením č. 693
  • Příprava soupisu podmínek nutných pro nabídku specializované technologické zóny v ad-Dímás pro investice v koordinaci s ministerstvem komunikací a technologií
  • Příprava investiční mapy pro sektor ropy a nerostného bohatství čítající 18 investičních příležitostí a příprava procesní příručky pro ně a související příprava soupisu technických a právních podmínek
  • Příprava procesní příručky pro nabídku příležitostí ministerstva cestovního ruchu a veřejných subjektů pro jejich nemovitosti určené pro investice do cestovního ruchu v souladu s ustanoveními investičního zákona č. 18 z roku 2021
  • Příprava investičních příležitostí pro Všeobecnou společnost pro výstavbu a rozvoj z hlediska dat, informací a prací, v současnosti probíhá příprava soupisů technických a právních podmínek pro investiční projekty
  • Příprava investičních příležitostí v průmyslových zónách (Aleppo, Adrá, Hasjá) a příprava průmyslových zón v Suwajdě, Hamá a Qunajtře na jejich schválení Nejvyšší investiční radou

S Madjanem Dijábem pohovořil a reportáž sestavil náš damašský dopisovatel Júnus an-Násir.

مدير عام هيئة الاستثمار السورية لموقع ريبلد سيريا التشيكي:
اثنان وخمسون إجازة استثمار خلال عام 2022 تتجاوز قيمتها تريليون وستمائة مليار ليرة سورية و هيئة الاستثمار السورية تختتم عام 2022 بالترخيص لإقامة مصنع لإنتاج الإسمنت الأبيض بطاقة إنتاجية 250000 طن سنوياً

دمشقيونس أحمد الناصر

أعلنت هيئة الاستثمار السورية اليوم 21/ 12/2022 عن منحها إجازة استثمار لمشروع صناعة الإسمنت الأبيض، في محافظة ريف دمشق /المدينة الصناعية بعدرا/ بكلفة تقديرية تتجاوز 70 مليار ليرة سورية وأشار مدير عام الهيئة مدين دياب بأنه من المتوقع أن يؤمن هذا المشروع 74 فرصة عمل.

كما بيَّن دياب بأن أهمية المشروع تكمن بأنه المشروع الأول من نوعه ويعد من الصناعات الأساسية والاستراتيجية الكبرى بسبب ارتباطه الوثيق بقطاع البناء والتشييد وقطاع البنية التحتية، ويسهم بتلبية الطلب المتزايد على نوعية الإسمنت الأبيض وتحقيق الاكتفاء الذاتي في مرحلة إعادة الإعمار.

ويعتمد المشروع المرخص على استخدام أفضل وسائل التكنولوجيا الحديثة من أجل الحصول على أفضل جودة للمنتج وزيادة معدل الإنتاج وسد حاجة السوق المتزايدة على الإسمنت.

وذكر مدير عام الهيئة أن فترة تأسيس المشروع هي 28 شهراً تبدأ من تاريخ منح إجازة الاستثمار ويعتبر تاريخ المنح إذن للبدء بتنفيذ المشروع وفق البرنامج الزمني المعتمد من قبل الهيئة.

كما بين دياب يأن الهيئة قد منحت مؤخراً إجازة استثمار لبناء مصنع لإنتاج النشاء من القمح بطاقة إنتاجية 4104 أطنان سنوياً وبكلفة تقديرية 4 مليار ليرة سورية ومن المتوقع أن يؤمن المشروع 29 فرصة عمل.

وعنأهميةالمشروعقالدياببأنهيعتمدعلىالمواردالمحليةويدخلفيالعديدمنالصناعاتالغذائيةوالصناعاتالدوائية،ويساهمفيتحقيقالاكتفاءالذاتي،وتخفيففاتورةالاستيرادكونالمشروعيندرجضمن (برنامج إحلال بدائل المستوردات) الذي أطلقته وزارة الاقتصاد والتجارة الخارجية.

وبيَّنالمديرالعامبأنفترةتأسيسالمشروع 36 شهراً تبدأ من تاريخ منح إجازة الاستثمار.

كما أكد دياب بأن الهيئة قد منحت أيضا إجازة استثمار لمشروع زراعي صناعي رائد في المنطقة الجنوبية و ذلك تنفذاً لتوصيات  المجلس الأعلى للاستثمار في دعم القطاع الزراعي والقطاع الصناعي القائم على الإنتاج الزراعي لضمان استمراريته والتوسع فيه و عن هذا المشروع بيَّن دياب  بأن إجازة استثمار هذا المشروع تتضمن إنشاء مجمع متكامل لتربية طيور الدواجن وإنتاج اللحم في محافظة السويداء بكلفة تقديرية تصل إلى 3 مليار ل.س وبطاقة إنتاجية 132000 طير في كل دورة إنتاجية و 1008000 كغ من اللحم سنويا” , و يمتد المشروع على مساحة 14000 متر مربع، ويستفيد من الغنى الطبيعي والبيولوجي للمنطقة، ويعتمد على نظام التربية المغلقة من حيث البيئة الداخلية التربية والإطعام وماكينات وخطوط الإطعام الحديثة، ضمن بيئة متكاملة تسمح بتسمين الصيصان وإنتاج كميات وفيرة من المنتجات تغطي حاجة المنطقة الجنوبية مع امكانية التصدير للخارج.

وهناك تطلعات مستقبلية لأصحاب المشروع لاستغلال كافة مخرجات المشروع بإضافة أنشطة مكملة تعظم القيمة المضافة له مثل:

  • إدخال أصناف جديدة من الطيور كالحبش والوز
  • وتوليدالغازالناتجعنتخمرفضلاتالدجاج،وإنتاجالسمادالعضويمننواتجالمشروع.

وأكد دياب بأن هذا المشروع هو المجمع الأول من نوعه الذي يستفيد من مزايا وحوافز قانون الاستثمار الجديد

كما أكد دياب بأن الهيئة ستسعى خلال الفترة المقبلة وضمن رؤيتها لتشجيع مشاريع الأمن الغذائي ودعمها إلى تكثيف التعاون مع الجهات العامة وخاصة وزارة الزراعة والإصلاح الزراعي لوضع آليات ومحددات وتسهيلات جديدة تحفز المستثمر على الدخول في قطاع الزراعة والإنتاج الحيواني.

وللاطلاع على نتائج عمل هيئة الاستثمار السورية خلال عام 2022 التقينا مدير عام هيئة الاستثمار السوري مدين دياب في مكتبه بالعاصمة دمشق وكان لنا معه الحوار التالي:

السؤال الأول: شارف العام الحالي 2022 على نهايته وكنا معكم في أكثر من لقاء خلال العام المنصرم والذي شهد إجراءات كثيرة قمتم بها لاستقطاب المستثمرين، فماذا تحدثنا اليوم عن نتائج عمل الهيئة خلال هذا العام لو تكرمتم؟

الجواب: بداية أرحب بكم مجدداً في هيئة الاستثمار السورية وأشكر اهتمامكم ومتابعتكم لنشاطات الهيئة  كما أتوجه من خلالكم بالشكر للشعب التشيكي الصديق على أمل أن نراهم بيننا في مشاريع استثمارية تعود بالنفع على البلدين الصديقين و نذكر بأن علاقاتنا الاقتصادية كانت متميزة على الدوام , كما أتوجه بالتحية لقرائكم في التشيك و سلوفاكيا و دول الاتحاد الأوربي الكرام من أصحاب الفعاليات الاقتصادية و أتوجه لهم بالدعوة للاستثمار في سورية  كما أتوجه بالتهنئة لكل القراء بمناسبة عيد الميلاد المجيد و أعياد رأس السنة الميلادية .

وجواباً على سؤالكم فإن هيئة الاستثمار السورية قد أنجزت عملاً جيداً خلال عام 2022 ونرجو أن نحقق نتائج أفضل في العام 2023 

فقد بلغ عدد المشاريع الحاصلة على إجازات الاستثمار وفق قانون الاستثمار رقم 18 لعام 2021 اثنان وخمسون إجازة تتجاوز قيمتها الـ 1600 مليار ل.س / أي تريليون وستمائة مليار ليرة سورية وهذه المشاريع من المتوقع ان تحقق ما مجموعه / 3675 فرصة عمل.

السؤال الثاني: هلدخلتهذهالمشاريعمرحلةالإنتاجأمأنهاتحتالتنفيذ؟

ثمانية مشاريع دخلت مرحلة الإنتاج الفعلي بشكل جزئي أو كلي (الاسمدة الفوسفاتية، الزيوت النباتية، المحاقن الطبية،…)، بينما بلغ عدد المشاريع التي بدأت بتركيب الآلات تمهيداً للبدء بالإنتاج التجريبي ستة مشاريع

كماباشر 12 مشروعاً تنفيذ البنية التحتية بعد الحصول على رخص البناء.

السؤال الثالث: السيد المدير العام حبذا لو تطلعنا عن نوعية هذه المشاريع والقطاعات التي تنتمي إليها.

الجواب: تركزت الاستثمارات في قطاعات هامة ومتعددة (صناعات زراعية _ أسمدةأدوية نوعيةطاقات متجددةزراعة وإنتاج حيواني …).

وهو ما يعتبر مؤشراعلى نجاح المزايا والمحفّزات في جذب وتوجيه اهتمام المستثمرين وتعزيز ثقة المستثمرين بالبيئة الاستثمارية في سورية.

كما شهد عام2022 توسعة لـ / أربعة عشر/ مشروعاً استثمارياً صناعياً قائمإما بزيادة الطاقة الإنتاجية أو بإضافة خطوط انتاج بمنتجات جديدة، في أنشطة (غذائيةنسيجيةدوائيةكيمائيةمعدنية)

السؤال الرابع : لوتكرمتمبإعلامناعنتوزعهذهالمشاريععلىالخارطةالسورية

توزعت هذه المشاريع على محافظات (ريف دمشقحمصحماةطرطوس).

السؤال الخامس: السيد المدير العام ما سبق هو نتائج عمل هيئة الاستثمار السورية فماذا تحدثنا عن تطوير عمل الهيئة ومشاريعكم  المقبلة في هذا الصدد.

الجواب:  قامت الهيئة خلال عام 2022 بالعديد من الإجراءات التي تطور من عمل (مركز خدمة المستثمر) وتزيد من فاعليته وضمان استقرار أداءه وتقديم الخدمات ضمنه بأفضل ممارسات ووضع تصور لهيكلية مركز خدمات المستثمرين وتأهيل البنية التحتية للهيئة ككل ولمركز الخدمة بشكل خاص وتحديث الدراسة التحليلية لنظام مركز خدمات المستثمرين بما يتناسب مع القانون 18 ل عام2021 وتم الاعتماد على هذه الدراسة في دفتر الشروط الخاص بمشروع منصة المستثمرين، والهيئة حالياً في طور تطوير هذا الدفتر بما يتوافق مع ملاحظات الفريق الاستشاري الخاص بمشاريع التحول الرقمي ليتم التعاقد على هذا الدفتر بالطرق القانونية المناسبة.

ونذكرفيهذاالمقامالخدماتالتيقدمها (مركز خدمة المستثمر) خلال عام 2022:

  • منح 42 إجازةاستثمارلمشاريعمتنوعةبمختلفالقطاعات
  • تمديد مدة التنفيذ ل 72 مشروع على قوانين الاستثمار السابقة.
  • منح 1243 إجازةوموافقةاستيرادلاحتياجاتالمشاريعالاستثمارية
  • موافقة التوسع 14 ل مشروع بزيادة الطاقة الإنتاجية أو بإضافة خطوط انتاج جديدة.
  • منح 111 إعفاء جمركي لمشاريع استثمارية متنوعة بمختلف القطاعات بقيمة ٧٤ مليار ليرة سورية.

أما بالنسبة لمشاريعنا في 2023 فقد وضعت الهيئة برنامجاً تطويرياً لإعداد الخريطة الاستثمارية، وشكلت فريقاً وطنياً من كل الجهات العامة المعنية إنجاز القسم الأكبر من هذه الخارطة وإعادة مواءمة آليات طرح الفرص على الاستثمار بما يتوافق مع القرارات التي صدرت حديثاً، وفيما يلي أبرز ما أنجز:

  • إنجاز 40% من قاعدة البيانات الداعمة للخريطة الاستثمارية.
  • إعداد الدليل الإجرائي لطرح الفرص الاستثمارية للاستثمار بما يتوافق مع القرار رقم /693/.
  • تجهيزدفاترالشروطاللازمةلطرحمنطقةتكنولوجيةتخصصيةفيالديماسللاستثماربالتنسيقمعوزارةالاتصالاتوالتقانة.
  • إعداد خريطة الاستثمار لقطاع النفط والثروة المعدنية وعددها /18/ فرصة استثمارية والدليل الإجرائي لها، وبصدد اعدد دفاتر الشروط الفنية والحقوقية.
  • اعداد دليل إجرائي لطرح فرص وزارة السياحة والجهات العامة عقاراتها للاستثمار السياحي بما يتوافق مع أحكام قانون الاستثمار رقم /18/ لعام 2021.
  • تجهيزالفرصالاستثماريةللشركةالعامةللبناءوالتعميرمنناحيةالبياناتوالمعلوماتوالعملوبصددالإعدادلدفاترالشروطالفنيةوالحقوقيةلطرحهاعلىالاستثمار.
  • تجهيزالفرصالاستثماريةفيالمدنالصناعية (حلب، عدرا، حسياء) وفي المناطق الصناعية في السويداء وحماه والقنيطرة تمهيداً لإقرارها من المجلس الأعلى للاستثمار.

Related posts