Banner v záhlaví
Banner v záhlaví
Banner v záhlaví

Sýrie: Reportáž ze „Zelené investice“

Sýrie: Reportáž ze „Zelené investice“

Za hojné účasti vládních představitelů, soukromých podnikatelů, výzkumníků i zástupců finančních institucí uspořádala ve dnech 29. a 30. srpna v prostorech damašského hotelu Dama Rose Federace syrských zemědělských komor první konferenci zaměřenou na léčivé a aromatické rostliny. Akce nazvané příznačně „Zelená investice“ se mimo jiné zúčastnili ministr domácího obchodu a ochrany spotřebitele doktor Amr Sálim, předseda Svazu zemědělců, členové vládního poradního sboru, šéfové federací, odborů a organizací, řada poslanců Lidového shromáždění, generální ředitelé různých podniků, vedoucí reprezentanti univerzit, akademici, odborníci.

Ministr zemědělství a agrární reformy inženýr Muhammad Hassán Qataná v mediáním prohlášení vysvětlil, že cílem konference je vypracování nové strategie pro pěstování léčivých a aromatických rostlin, analýza problémů, určení řešení a organizace tohoto odvětví, aby se mohlo dále rozvíjet a stalo se páteří rozvoje venkovských oblastí. Poukázal také na to, že investice do tohoto typu rostlin sebou nese vysokou přidanou hodnotu a poskytuje množství pracovních příležitostí pro venkovské obyvatelstvo. Ministr Qataná upozornil, že je zde několik subjektů, které podporují a financují pěstování léčivých a aromatických rostlin, včetně soukromých společností, Federace zemědělských komor, Fondu na podporu zemědělské výroby, Družstevní zemědělské banky a projektu „Rozvoj venkova“. V loňském roce byl vydán zákon o financování mikro, malých a středních podniků. Qataná uvedl, že Úřad pro metrologii a standardizaci usiluje o přesnou charakterizaci těchto rostlin, zemědělští vědci se snaží nalézt jejich genetickou stopu a ministerstvo zemědělství pracuje na vytvoření instruktážních příruček pro jejich pěstování a šíření.

Šéf Federace syrských zemědělských komor Muhammad Kašto zase v prohlášení pro novináře uvedl: „V Sýrii máme více než tři tisíce rostlinných léčivých a aromatických produktů s různou klasifikací. Jde o výrobky potravinářské, průmyslové či farmaceutické, včetně plodin a šťáv, které mají průmyslové využití“. Kašto objasnil, že pořadatelé konference si kladou za cíl propojit všechny složky tohoto odvětví, aby se našel mechanismus partnerství a spolupráce pro všechny v něm působící subjekty a aby bylo dosaženo vyvážené návratnosti pro investory a výrobce (domácí i zahraniční) solidním vědeckým způsobem.

Také ředitel odboru rostlinné výroby na ministerstvu zemědělství inženýr Ahmad Hajdar uvedl, že léčivé rostliny jsou rozděleny do více skupin, z nichž jedna je pěstitelská, v rámci jejíhož výrobního plánu figuruje pět hlavních plodin, jimiž jsou anýz, kmín, koriandr, černucha a fenykl. Hajdar dodal, že v letošním plánu produkce léčivých a aromatických plodin, který bude schválen, se počítá se 68 tisíci hektary půdy, zatímco v loňském roce šlo o 61 tisíc.  Tento nárůst je důsledkem příklonu zemědělců k léčivým rostlinám vzhledem k nízkým nákladům na jejich pěstování a velkým ziskům z produkce.

Doktor Šádí Chatíb, šéf společnosti specializující se na léčivé byliny, zdůraznil, že je důležité dospět ke vzorci, podle kterého se systematizují léčivé byliny, do kterých lze investovat a pracovat na zvýšení jejich přidané hodnoty s cílem prodávat je za zvýhodněnou cenu s ekonomickým přínosem pro zemědělce.

Konference se zaměřila na problémy spjaté s výrobou, zpracováním a uváděním na trh, přičemž účastníci z řad výzkumných pracovníků, zemědělců, techniků i investorů představili několik návrhů na rozvoj tohoto sektoru. Mezi hlavními úkoly je aktivní vyhledávání ohrožených léčivých rostlin a jejich pěstování, zřízení center pro uchovávání éterických olejů a dalších výrobků, a zabezpečení značky kvality a výrobních certifikátů pro všechny produkty. Dle účastníků je nutné cíleně využívat zkušenosti zemí, které jsou v pěstování léčivých bylin úspěšné, uvést rohovník v oblastech vystavených požárům, propojit výrobu s odtokovým systémem, vytvořit integrované systémy produkce, zvýšit povědomí o významu těchto rostlin a zamezit používání chemických pesticidů. Závěrem konference byla diskutována otázka investic do sektoru léčivých a aromatických rostlin, stejně jako legislativa týkající se jejich pěstování, marketingu a vědeckého výzkumu.

Ministr zemědělství a agrární reformy inženýr Muhammad Hassán Qataná zdůraznil, že jeho resort přednesl tři specializované programy týkající se finanční podpory a vědeckého výzkumu. Ve fondu na podporu zemědělství je dle ministra padesát miliard syrských liber a úřad je připraven podpořit jakýkoliv komplexní projekt ve všech jeho fázích. Je třeba mít precizní mapu pěstování léčivých rostlin, aby bylo možné určit podpůrné programy pro každý konkrétní region, a zajistit certifikáty kvality, aby byly tyto produkty relevantní na světových trzích.

Účastníci z řad investorů, techniků, zemědělců i zaměstnanců zdůraznili význam vědecky a technologicky odborně podpořených investic do menších a dosud spíše opomíjených odvětví. Dle ministra je nutné vytvořit zemědělský registr a následně sdružit všechny subjekty působící v tomto sektoru do jedné skupiny. K tomu je zapotřebí moderní legislativa. V záležitosti léčivých a aromatických rostlin je z důvodu možnosti uvedení na sousední trhy nutno držet krok.

Dle tajemníka Damašské zemědělské komory a předsedy organizačního výboru konference Muhammada Junana došlo v rámci akce k partnerství mezi všemi zainteresovanými stranami, ať již jde o vědce, lékaře, podnikatele či reprezentanty bank. Ti všichni se shodli na nutnosti propojit státní a soukromý sektor. Důraz má být kladen na malé venkovské podniky, které dosud plně nevyužívají všechny dostupné prostory.

Vedoucí výboru včelařů v Damašské zemědělské komoře Bassám al-Attár hovořil o důležitosti rozvoje produkce aromatických rostlin, zejména v malých zbídačených podnicích, aby se zásadně zvýšila produkce v zájmu možnosti exportu a navýšení národního příjmu. Al-Attár poukázal na to, že včelaři mohou prosperovat, pokud se na tyto rostliny umístí včely dávající nový druh medu. Expanze na nové trhy významně pomůže včelařům i dalším drobným podnikatelům.

Majitel společnosti ar-Ráfidín zaměřující se na výrobu chemických hnojiv zdůraznil, že Sýrie je z hlediska rozšiřování a pěstování léčivých a aromatických rostlin ideálním prostředím, což konference tohoto typu jednoznačně podporuje.

Člen Damašské zemědělské komory doktor Muhammad al-Kúrí řekl, že díky konferenci bude možné definovat podmínky, na jejichž základě bude sektor léčivých a aromatických rostlin fungovat. Je třeba se vyvarovat prodeje tohoto národního bohatství v podobě surovin, ale naopak je žádoucí z těchto surovin vyrábět léčiva, potraviny a aromatické oleje.

Ministr zemědělství Muhammad Hassán Qataná ve svém závěrečném projevu za účasti médií zdůraznil, že je pro odvětví léčivých a aromatických rostlin důležité vypracovat strategický plán, definovat základy pro investice a propojit produkci s trhem. Poukázal na to, že existuje mnoho iniciativ, které začaly působit v osmdesátých letech s cílem rozšiřovat různé plodiny, jako je černý bez a sumáq, ale i jasmín, růže, šafrán, kapary a mnoho dalších důležitých rostlin, které si však i nadále zasluhují pozornost. Ministr uvedl: “V současné době se na trhu objevuje několik druhů rostlin. Na konferenci se sešly všechny zainteresované strany, jako je ministerstvo zemědělství, soukromý sektor, odbory, svazy, syndikát lékárníků, zástupci univerzit a investoři“. Během konference se účastníci zabývali veškerým výzkumem, legislativou a řízenou produkcí těchto plodin a vazbou mezi produkčními cykly, aby se dospělo k vypracování komplexní strategie a akčního plánu na rozšíření pěstování léčivých a aromatických rostlin a organizaci jejich odbytu.

Qataná zdůraznil, že je důležité, aby konference přišla s komplexním projektem, jehož prostřednictvím bude možné určit konkrétní oblasti, v nichž se budou pěstovat jednotlivé druhy a odrůdy léčivých a aromatických rostlin. Je nutné podporovat zemědělce, rozvíjet pěstování, prosazovat stanovené zemědělské postupy a opětovně uvádět produkty na trh. Qataná poznamenal, že uplatňování tohoto systému vyžaduje vládní podporu, aby byla zajištěna dobrá ekonomická návratnost, s tím, že je možné poskytnout podporu prostřednictvím Fondu na podporu zemědělské výroby v případě, že bude na stole komplexní projekt, který může být technický, finanční či úvěrový, a dále vytvořit odborné pomocné skupiny a zajistit certifikáty o kvalitě a původu zboží. Dle ministra se jeho úřad v rámci svých programů plně podílí na podpoře a výzkumu v tomto sektoru.

Již brzy: nový článek o národním projektu, který se týká zpracování přírodního hedvábí a bource morušového v Sýrii.

Reportáž pořídil náš syrský korespondent Júnus an-Násir.

النباتات الطبية و العطرية ( الاستثمار الأخضر ) في مؤتمر هو الأول من نوعه في سورية

دمشق – يونس أحمد الناصر

 على مدى يومين 29-30/8/2022 و بمشاركة الجهات المعنية الحكومية والقطاع الخاص وقطاع الأعمال والجهات والمؤسسات البحثية والتمويلية وذلك في فندق داما روز بدمشق  أقام اتحاد غرف الزراعة السورية المؤتمر الأول المتخصص بالنباتات الطبية والعطرية تحت عنوان (الاستثمار الأخضر).

المؤتمر حضره  كل من وزير التجارة الداخلية وحماية المستهلك الدكتور عمرو سالم ورئيس اتحاد الفلاحين وأعضاء المجلس الاستشاري في مجلس الوزراء ورؤساء اتحادات ونقابات ومنظمات وعدد من أعضاء مجلس الشعب ومديرون عامون وعمداء كليات وأكاديميون ومتخصصون.

السيد وزير الزراعة والإصلاح الزراعي المهندس محمد حسان قطنا أوضح في تصريح للإعلاميين بأن هدف المؤتمر هو وضع استراتيجية جديدة لزراعة النباتات الطبية والعطرية وتحليل المشكلات ووضع الحلول وتنظيم هذا القطاع لتنميته وليكون نواة تنمية في المناطق الريفية

كما أشار إلى أن استثمار هذه النباتات بشكل اقتصادي وتنموي يحقق قيمة مضافة عالية ويوفر فرص عمل كبيرة لسكان الريف.

ولفت الوزير قطنا إلى وجود عدة جهات تدعم وتمول زراعة النباتات الطبية والعطرية من جمعيات خاصة واتحاد غرف الزراعة وصندوق دعم الإنتاج الزراعي والمصرف الزراعي التعاوني ومشروع التنمية الريفية يضاف إلى ذلك قانون تمويل المشاريع الصغيرة والمتوسطة ومتناهية الصغر الذي صدر العام الماضي.

وبين قطنا أن هيئة المواصفات والمقاييس تسعى لتوصيف هذه النباتات كما يبذل الباحثون العلميون الزراعيون جهوداً لإيجاد البصمة الوراثية لها كما تعمل وزارة الزراعة لوضع دلائل لزراعتها وتعميمها.

بدوره رئيس اتحاد غرف الزراعة السورية محمد كشتو و في تصريح للصحفيين قال :  يوجد في سورية أكثر من 3000 منتج نباتي وطبي وعطري بتصنيفات مختلفة منها المحاصيل وما يستفاد منه كعصائر تدخل في الصناعات أو استثمارات عديدة وهي منتجات استهلاكية غذائية وصناعية ودوائية.

وأوضح كشتو أن عقد هذا المؤتمر الأول هدفه التشبيك بين مكونات القطاع جميعها لإيجاد آلية للشراكة والتعاون لجميع العاملين فيه وتحقيق عائدية متوازنة للمستثمرين والمصنعين داخلياً وخارجياً بشكل علمي مدروس.

أيضاً مدير الإنتاج النباتي في وزارة الزراعة المهندس أحمد حيدر بين أن النباتات الطبية تقسم إلى أكثر من محور,  أحدها المزروع الذي تتم متابعته والتخطيط له ضمن الخطة الإنتاجية الزراعية للمحاصيل الخمسة الرئيسية للنباتات الطبية والعطرية وهي اليانسون والكمون والكزبرة وحبة البركة والشومر.

وأضاف حيدر إنه تم التخطيط لـ 68 ألف هكتار للخطة الإنتاجية لهذا العام من المحاصيل الطبية والعطرية التي سيتم إقرارها بينما كانت تتضمن السنة الماضية 61 ألفاً وهذه الزيادة نتيجة توجه الفلاحين لزراعة النباتات الطبية بسبب انخفاض تكلفة زراعتها و الريعية الكبيرة من الإنتاج.

الدكتور شادي خطيب مدير شركة (سيريا) للأعشاب الطبية

أكد أهمية الوصول إلى صيغة يتم فيها تعميم مجموعة من أسماء نباتات اقتصادية طبياً ويمكن استثمارها والعمل على زيادة القيمة المضافة لها بهدف بيعها بسعر تفضيلي بالفائدة الاقتصادية على المزارعين.

وتركزت جلسات المؤتمر اليوم حول محاور الإنتاج والتصنيع والتسويق حيث قدم الحضور من باحثين ومزارعين وفنيين ومستثمرين مقترحات عدة للنهوض بهذه الزراعة منها:

1-   البحث عن النباتات الطبية المهددة بالانقراض وزراعتها

2-   ضرورة وجود مراكز لتجميع منتجاتها من زيوت عطرية وغيرها

3-   ضرورة وجود علامة جودة وشهادة إنتاج.

كما دعا المشاركون في المؤتمر إلى الاستفادة من تجارب الدول التي حققت نجاحات في الزراعات الطبية وإدخال نبات الخروب في المناطق التي تعرضت للحرائق وضرورة ربط الإنتاج بسوق التصريف وإيجاد منظومات إنتاج متكاملة مرتبطة ببعضها والتوعية بأهمية هذه النباتات والابتعاد عن استخدام المبيدات الكيميائية.

 و قد اختتم المؤتمر الأول المتخصص بالنباتات الطبية والعطرية “الاستثمار الأخضر” جلساته بمناقشة محاور عدة تتعلق بالاستثمارات الخاصة بالزراعات العطرية والطبية والتشريعات الناظمة لكل ما يتعلق بها من زراعة وصناعة وتسويق والبحث العلمي الخاص بهذه النباتات.

ولفت السيد وزير الزراعة والإصلاح الزراعي المهندس محمد حسان قطنا إلى وجود استراتيجيات لدى الوزارة وثلاثة برامج متخصصة في مجال النباتات الطبية والعطرية هي

1-   برنامج للدعم المالي

2-   برنامجان في البحوث العلمية الزراعية.

وأشار الوزير قطنا إلى أن هناك 50 مليار ليرة في صندوق الدعم الزراعي واستعداد الوزارة لدعم أي مشروع متكامل بدءاً من الإنتاج وحتى مرحلة التقطير.

ولفت الوزير إلى ضرورة وجود خريطة لزراعة النباتات الطبية وتحديد برامج الدعم اللازمة لكل منطقة محددة وأهمية منح شهادة الجودة وشهادة المنتج التي تدعم تسويق المنتجات.

وتركزت مشاركات الحضور من باحثين ومزارعين وفنيين ومستثمرين حول أهمية تشجيع الاستثمارات المبنية على أسس علمية وفنية صحيحة وضرورة استثمار المساحات المهملة والحيازات الصغيرة وتشجيع الاستثمار في الصناعات التي تعتمد على هذه المنتجات.

كما ركز المشاركون على ضرورة التعريف بالخدمات التمويلية التي تقدمها الجهات الداعمة للمشاريع الصغيرة والتي تلبي متطلبات الشرائح التي تعنى بالقطاع الزراعي مؤكدين على ضرورة تشكيل سجل زراعي لتنظيم العمل الزراعي والمنشآت الزراعية وإصدار تشريع خاص بالزراعة التعاقدية وإعادة النظر في التشريعات السابقة وإحداث هيئة تجمع كل الكيانات المتعلقة بالنباتات الطبية والعطرية وأن تكون التشريعات مواكبة للبلدان المجاورة بما ينعكس إيجاباً على تسويق المنتجات.

وفي تصريح لوسائل الإعلام  بين محمد جنن أمين سر غرفة زراعة دمشق ورئيس اللجنة التنظيمية لمؤتمر النباتات الطبية والعطرية بأن المؤتمر عقد بالتشاركية بين جميع الأطراف المعنية بهذا المجال كالبحوث العلمية والأطباء ورجال الأعمال والمصارف والبنوك لتشكيل حلقة متكاملة لكل ما يتعلق بهذه النباتات وتنظيم عمل القطاعين العام والخاص بها وتحديداً الحيازات الصغيرة لاستغلال جميع المساحات المتاحة في الأرياف.

بدوره باسم العطار رئيس لجنة النحالين بغرفة زراعة دمشق تحدث عن اهمية تطوير انتاج النباتات العطرية وخاصة في الحيازات الصغيرة المهدورة لزيادة الانتاج لكميات كبيرة كونها قابلة للتصدير وزيادة الدخل القومي لافتا الى انهم كنحالين يستطيعون الاستفادة منها عن طريق وضع النحل على هذه النباتات ليعطي انواع جديدة من الأعسال العطرية والاستفادة منها في التصريف الدولي لتصريفها مما يؤدي الى زيادة في الناتج القومي ودخل المزارعين والفلاحين وصغار الكسبة.

عبد الله مراد امين سر لجنة النحالين بغرفة زراعة دمشق  تحدث عن أهمية العسل المنتج من النباتات الطبية لكونه عسل طبي غالي الثمن ويمكن تصديره للدول الأوروبية والعربية والفائدة التي يحملها للجسم من تعزيز للمناعة والوقاية من الامراض مبينا انه سيتم اقامة مهرجان أيام العسل في كنيسة الصليب المقدس بعد ان تم السماح لنا بتصدير العسل الى الخارج.

المشارك بالمؤتمر هادي الابراهيم صاحب مؤسسة الرافدين لصناعة الأسمدة الكيماوية في عدرا الصناعية ركز على ان المؤتمر مهم لجهة توسيع بمجال النباتات الطبية والعطرية وزراعتها كون سورية بيئة صالحة ومميزة لذلك.

ومن غرفة زراعة دمشق لفت الدكتور محمود الكوري الى ان المؤتمر يعتبر بداية لانطلاقة العمل بزراعة النباتات الطبية والعطرية والاستثمار بها من مادة خام وعشوائية ويمكننا من خلال المؤتمر تحديد الشروط والظروف الممكن الاستفادة منها مؤكدا أهمية هذه الزراعة لكونها ثروة وطنية نتوجه اليوم لإنتاجها والاستفادة منها والاستثمار بها بعدم بيعها بشكلها الخام انما استخلاص منها مواد طبية واغذية وزيوت عطرية.

وأكد وزير الزراعة المهندس محمد حسان قطنا في كلمة ختامية له  حضرتها وسائل الإعلام على أهمية وضع خارطة استراتيجية لقطاع النباتات الطبية والعطرية، وتحديد الأسس الناظمة لاستثمارها وربط الإنتاج بالسوق، لافتاً إلى أن هناك الكثير من المبادرات التي بدأت في الثمانينات للتوسع بزراعات مختلفة كزراعة البيلسان والسماق ومن ثم الياسمين والوردة الشامية والزعفران والقبار والكثير من النباتات ذات الأهمية لكنها ما زالت تحتاج إلى الاهتمام في مراحلها المختلفة.

وقال الوزير: المؤتمر جمع كل الجهات المعنية كوزارة الزراعة والقطاع الخاص والاتحادات والنقابات ونقابة الصيادلة والجامعات والمستثمرين تم خلاله مراجعة كل البحوث والتشريعات والإدارة الإنتاجية لهذه المحاصيل والربط ما بين الحلقات الإنتاجية للوصول إلى وضع استراتيجية وخطة عمل متكاملة للتوسع بزراعة النباتات الطبية والعطرية وتنظيم تسويقها.

ولفت إلى أهمية أن يخرج المؤتمر بمشروع متكامل يمكن من خلاله تحديد مناطق محددة يزرع فيها أنواع وأصناف من النباتات الطبية والعطرية بسلالات محددة نستطيع من خلالها استهداف هذه المواقع ودعم الفلاحين وتنمية هذه الزراعة وتطبيق الممارسات الزراعية المنصوص بها وإعادة تسويق المنتجات، مشيراً إلى أن تطبيق هذه المنظومة يحتاج إلى دعم حكومي ليكون هناك عائد اقتصادي جيد، منوهاً إلى أنه من الممكن تقديم الدعم من خلال صندوق دعم الإنتاج الزراعي وذلك في حال وجود مشروع متكامل في منطقة محددة، وبرنامج الدعم ممكن أن يكون فني أو مالي وإقراض بالإضافة إلى تقديم مستلزمات الإنتاج وتقديم الفنيين المساعدين في الوحدات الإرشادية والإنتاجية، ومنح شهادات الجودة وشهادة موقع جغرافي.

وأوضح الوزير أن لدى وزارة الزراعة سياسات و استراتيجيات لخدمة هذا المؤتمر من خلال مخرجات ملتقى القطاع الزراعي الذي انبثق عنه ثلاثة برامج متخصصة بموضوع النباتات الطبية والعطرية وبرنامج دعم وبرنامجين في البحوث الزراعية.

قريبا:  مادة جديدة حول المشروع الوطني لإحياء صناعة الحرير الطبيعي و دودة القز في سورية

Related posts