Banner v záhlaví
Banner v záhlaví
Banner v záhlaví

Dalibor Šanc: Za odměnu (drama o 4 obrazech)

Dalibor Šanc: Za odměnu (drama o 4 obrazech)

I. Lounská divadelní kavárna

Jako malý jsem s rodiči občas jezdil na výlet do Loun. Prošli jsme se po náměstí, pak starým městem a kolem kostela zamířili do divadelní kavárny. Ve skutečnosti je to kavárna v budově místního kina, mí rodiče jí ale kdovíproč říkali „divadelní“, tak už u toho zůstalo. Vyniká velkoryse, snad až k samé zemi prosklenými okny, jimiž se dá krásně pozorovat život na ulici. Vždy, když jsem pak Louny projížděl nebo o nich jen mluvil, vzpomněl jsem si na ty dávné časy a pocítil zvláštní touhu kavárnu zase navštívit. Jen tak tam sedět, dívat se přes prosklená okna a pozorovat procházející lidi. Pak mne ale semlely životní povinnosti – ať již náročné studium nebo první lásky, stejně jako praxe v rodinné firmě, její přebírání, navazování vztahů se zaměstnanci a tak dále… Roky běžely a na příjemné posezení v lounské divadelní kavárně nezbýval čas.

II. Jirka

Ve firmě mám téměř sto zaměstnanců, hrdě se řadíme do SME – a v daném segmentu rozhodně nejsme nejmenší! Nejdéle je u mě Jirka, už nějakých 26 let. Ráno přijde, pracuje do večera, pak odejde k sobě na ubytovnu spát. Takhle to dělá celou dobu, co ho znám, vlastně už celých 26 let. Snad i proto jsem si nedávno řekl, že je čas na malou odměnu.

III. Cesta do Loun

Dnes jsme skončili dřív (ne v pět až šest jako obvykle, ale už kolem druhé), Jirka rychle zaběhl do sprchy, hned pak šup šup do auta, a už se jelo! Ostatně rád piju kávu kolem čtvrté až páté odpolední, takže bych to i dnes chtěl dodržet, skloubit. Krásně to ale podle mě vyjde, zároveň Jirka aspoň něco uvidí i zažije!

IV. Návrat

Jirka byl moc nadšený, tak upřímně mi děkoval! Však si to také zasloužil, nemyslíte?! Zároveň doufám, že si náš společný výlet do lounské divadelní kavárny náležitě užil – protože kdy se mu zas taková šance namane?? Mám opravdu radost, že jsem pro něj něco takového udělal – stále vidím ten jeho spokojený úsměv; dokonce ještě když vystupoval z auta a domlouvali jsme se na zítřek (že přijde zas klasicky v 6 ráno a začne přerovnávat ty bloky), ještě pořád celý zářil!!

Related posts