Za účasti dubajských reprezentantů britské společnosti Amazon a dalších více než 55 místních a zahraničních společností specializujících se na oblast ropného průmyslu včetně průzkumů, studií a poradenství se ve dnech 7. – 10. července uskutečnil v prostorech Damašského výstaviště 4. ročník mezinárodního veletrhu ropy, zemního plynu a energií SyrPetro 2023.
Během krátkého setkání s naším damašským korespondentem před pavilonem ropné společnosti Ebla deklaroval syrský ministr ropy a nerostného bohatství Firás Qaddúr, že Českou republiku chápe jako přátelskou zemi a jejímu lidu přeje růst a prosperitu. Na tiskové konferenci pro místní a zahraniční média potom Qaddúr zdůraznil význam veletrhu z hlediska výměny informací a zkušeností a seznámení se s moderními technologiemi v oblasti ropy. To je v plné shodě s plánem, který ministerstvo spustilo s cílem nastartovat ropný sektor, zvýšit produkci a revidovat legislativu a organizační postupy v tomto odvětví, aktivizovat smlouvy podepsané se zahraničními přáteli a zaměřit se na moderní technologie a jejich hledání v oblasti průzkumu ropy, přičemž zároveň poukázal na plán ministerstva týkající se investic a jeho spolupráci se Syrským investičním úřadem a průmyslovou a obchodní komorou pro místní investory.
Velvyslanec Íránské islámské republiky v Damašku Hosejn Akbarí, který se zúčastnil zahájení veletrhu, na tiskové konferenci podtrhnul zájem íránské strany i její přání přispět k rozvoji ropného sektoru v Sýrii, přičemž poukázal na společné dohody, které obě strany v této oblasti spojují, a na potřebu jejich rozšíření, aby byly překonány důsledky nespravedlivého západního embarga proti oběma zemím. Velvyslanec Akbarí uvedl, že Sýrie je silnou zemí, co se týče ropného sektoru, ale bohužel se tento sektor z větší části nachází pod okupací a že země, které hovoří o lidských právech ve světě, vystavují zároveň Sýrii nespravedlivému tlaku. Naznačil, že Írán bude se syrským státem spolupracovat, dokud nedojde k jeho obnově do dřívějšího, ba lepšího stavu.
Generální ředitel pořadatelské Mashhadani International Group Chalaf Mašhadání v exkluzívním prohlášení pro Rebuildsyria.cz uvedl, že veletrhu se zúčastnila řada společností s různou specializací, jmenovitě z Íránu, Číny, Emirátů, Velké Británie, Ruska, Běloruska, Alžírska, Jemenu, Iráku a Libanonu. Do dalších ročníků potom přislíbily účast také společnosti z dalších zemí. Mašhadání také upozornil na využití technologie KNOT pro organizaci výstav a konferencí. Tato technologie dláždí cestu k inteligentnějšímu a efektivnějšímu přístupu k řízení akcí a otevírá nové obzory pro aktivity v Sýrii, protože eliminuje potřebu papírových systémů a tradičních metod registrace a organizátorům veletrhu umožňuje přesné počítání a sledování účastníků a vytvoření reálné databáze návštěvníků veletrhu včetně jeho specializovaných akcí.
Veletrh doprovázely odborné vědecké přednášky, dvoustranná setkání mezi podnikateli, bezplatné kurzy pro členy společností a sponzory o systémech řízení kvality a řízení ropných zařízení. Pro uchazeče o zaměstnání v ropném sektoru byl vytvořen soubor pracovních míst, prostřednictvím kterého se mohou ucházet o práci. Tento soubor byl rozesílán všem společnostem, které se účastnily veletrhu.
Řada účastníků veletrhu také zdůraznila jeho význam, protože jde o prostor pro setkávání specializovaných firem, které zde vystavují své výrobky. Inženýr Amín ad-Dághirí, generální ředitel Syrské plynárenské společnosti, se domnívá, že akce je příležitostí pro investory a zájemce z ropného sektoru, aby si vyměnili zkušenosti, podepsali dohody o spolupráci a seznámili se s nejnovějšími poznatky z oblasti ropných technologií, přičemž poznamenal, že cílem jejich účasti je představit společnost, oblast její činnosti, plány a projekty, aby se navázaly kontakty s dalšími zúčastněnými společnostmi za účelem realizace budoucích projektů.
Předseda představenstva Ebla Oil and Gas Company inženýr Rá’id Šáhín vysvětlil, že jejich společnost je sektorovým podnikem, který působí mezi Státní ropnou společností a Petro-Canada Palmyra na základě smlouvy o rozvoji a těžbě ropy v oblasti Palmyry. Práce společnosti je rozdělena do dvou částí. Společnost vlastní sběrnou stanici plynu v poli Šá’ir a továrnu na zpracování plynu v al-Furqlus. Po úpravě ropy a přečerpávání plynu pro zpracovávající továrnu v Ebla směřuje produkt do provozních stanic a oddělení, které ji směřují na domácí spotřebu. Práce celé společnosti probíhá na maximálně profesionální úrovni. Současný personál pracoval v minulosti se zahraničním partnerem (společností Petro-Canada) a poté, co z něj partner odešel kvůli nespravedlivým sankcím vůči Sýrii, práce v současné době pokračuje díky kvalifikovaným syrským technikům. Dále zdůraznil, že účast na výstavě je příležitostí k prezentaci práce a výroby společností veřejného sektoru specializovaných na ropu.
Ředitel Abdulkarim Group for Mineral Oils Mázin Kinína poukázal na úlohu specializovaných veletrhů při představování výrobků státních i soukromých společností, poskytování konkurenčních nabídek a seznámení se vším novým v tomto odvětví, včetně otevírání nových trhů pro vývoz, zejména v Libanonu, Jordánsku a Egyptě.
Habíb Lahhám sze společnosti al-Badr zdůraznil, že se snaží účastnit veškerých veletrhů s cílem držet krok se světovým vývojem v oboru, zejména, co se týče produkce v souladu se syrskými a mezinárodními normami.
V exkluzivním rozhovoru s naším zpravodajem uvedl manažer pavilonu britské společnosti Amazon Oil na SyrPetro 2023 inženýr Usáma Malaqí, že jde o první účast Amazonu, respektive jejího dubajského pracoviště na veletrhu. Je dle něj třeba sledovat potřeby místního trhu a nové pracovní technologie, aby z nich bylo možné těžit v budoucích projektech a při rozvíjení nových pracovních mechanismů. Amazon Oil dle inženýra Malaqího chtěla prozkoumat syrský trh a diskutovat o možnosti vstupu výrobků jejich společnosti na tento trh prostřednictvím agentů, kteří mohou být nasmlouváni k distribuci ropných produktů pro těžké mechanismy a zařízení. Po slavné značce Amazon byla v rámci veletrhu velká poptávka.
Předseda Mezinárodního rozvojového centra pro obchodní arbitráž Rímí Hádždž Júsuf vysvětlil význam účasti na veletrhu coby příležitost pro představení společnosti aktivní v institucionální práci, která si vytvořila jméno v soudním sektoru, protože se specializuje na řešení obchodních sporů mezi společnostmi, usnadnění obchodní práce, právní stíhání a následné kroky.
Událost navštívil a reportáž zpracoval náš damašských korespondent Júnus an-Násir.
المشهداني تطلق الدورة الرابعة لمعرض سيربترو 2023 بمشاركة أكثر من 55 شركة محلية ودولية .
كل الأخبار – ريبلد سيريا التشيكي
بمشاركة شركة أمازون البريطانية عبر وكلائها في دبي و أكثر من 55 شركة محلية ودولية متخصصة في الصناعات النفطية وعمليات التنقيب والدراسات والاستشارات، انطلقت اليوم على أرض مدينة المعارض الجديدة بدمشق فعاليات معرض سورية الدولي الرابع للبترول والغاز والطاقة “سيربترو 2023”.
و في لقاء قصير لمراسل ريبلد سيريا التشيكي مع السيد وزير النفط أمام جناح شركة إيبلا للنفط عن سعادته باللقاء واصفا جمهورية التشيك بالصديقة مع تمنياته للشعب التشيكي الصديق بالسعادة و لجمهورية التشيك بالنمو و الازدهار و عن التصريح قال السيد الوزير بأنه سيقدم تصريحاً جماعياً لكل وسائل الإعلام المشاركة خلال المؤتمر الصحفي
وأشار الدكتور فراس قدور وزير النفط والثروة المعدنية خلال المؤتمر الصحفي الذي حضرته وسائل الإعلام المحلية و الأجنبية المعتمدة في سورية عقب الافتتاح إلى أهمية المعرض لجهة تبادل المعلومات والخبرات والاطلاع على التكنولوجيا الحديثة في مجال النفط، وخاصة أنه يتزامن مع الخطة التي أطلقتها الوزارة بهدف تفعيل القطاع النفطي وزيادة الإنتاج ومراجعة التشريعات الخاصة بالصناعة النفطية والأمور التنظيمية لهذه الصناعة وتفعيل العقود الموقعة مع الأصدقاء الدوليين بمجال الصناعة النفطية والثروة المعدنية والتركيز على التكنولوجيا الحديثة والبحث عنها في مجال الاستكشاف النفطي، لافتاً في الوقت ذاته إلى خطة الوزارة فيما
يتعلق بالاستثمار، وتعاونها مع هيئة الاستثمار السورية ومع غرفة الصناعة والتجارة للمستثمرين المحليين.
وفي معرض رد الوزير على أسئلة الصحفيين حول خسائر قطاع النفط أوضح أن حجم هذه الخسائر في سورية وصلت إلى ١٠٠ مليار دولار منوهاً إلى إن هناك خطة لإعادة إعمار ما دمّره الإرهاب ، وهناك تعاون مابين الوزارة وبين الهيئة العامة للاستثمار وغرف الصناعة والتجارة لمساعدة المستثمرين المحليين , مؤكداً أن الأبواب مفتوحة أمام جميع الأصدقاء والحلفاء للاستثمار في قطاع النفط السوري
سفير الجمهورية الإسلامية الإيرانية بدمشق حسين أكبري و الذي حضر افتتاح المعرض نوه في المؤتمر الصحفي بالمشاركات القيمة في المعرض وحرص الجانب الإيراني على المشاركة فيه والرغبة في المساهمة بتطوير القطاع النفطي في سورية، لافتاً إلى الاتفاقيات المشتركة التي تربط الجانبين بهذا المجال وضرورة توسيعها لتجاوز تداعيات الحصار الغربي الجائر على البلدين , وبين السفير الإيراني أكبري إن سورية دولة قوية في قطاع النفط إلا أنه وللأسف إن هذا القطاع يقع معظمه تحت الاحتلال وان الدول التي تتحدث عن حقوق الإنسان في العالم وضعت سورية تحت الضغوط الحالية مبيناً أنه سيكون هناك تعاون مع دولة سورية حتى تعود كما كانت في السابق وأفضل من ذلك.
السيد خلف مشهداني ( مدير عام مجموعة مشهداني الدولية المنظمة للمعرض) وفي تصريح لمراسل ريبلد سيريا التشيكي بين أن المعرض يضم مشاركات 55 شركة محلية ودولية متخصصة في الصناعات النفطية وعمليات التنقيب والدراسات والاستشارات و عن المشاركات الدولية بين مشهداني بأنها تتمثل بمشاركة إيران والصين والإمارات وبريطانيا، كما تم التنسيق مع وفود زائرة من روسيا وبيلاروس وإيران والجزائر واليمن والعراق ولبنان والإمارات،
و قد وعدنا من عدة دول من دول عربية و أجنبية بمعارض قادمة و هي دعوة من خلال منصتكم الإعلامية لدعوة كل الشركات و المهتمين بقطاع النفط و الغاز للمشاركة بالمعارض القادمة
كما بين مشهداني بأن هذه الدورة من المعرض تتميز باستخدام تقنية (Knot) لإدارة المعارض والمؤتمرات، حيث تمهد هذه التقنية الطريق لنهج أكثر ذكاء وفعالية بإدارة الحدث القائم، وتفتح آفاقاً جديدة للعمل في سورية، لكونها تلغي الحاجة إلى الأنظمة الورقية وأساليب التسجيل التقليدية، وتمكن منظمي المعارض من إحصاء وتتبع المشاركين والزوار بدقة، وتكوين قاعدة بيانات حقيقية عن زوار المعرض بشكل عام وكل جناح بشكل خاص.
المعرض الذي انطلقت فعالياته يوم أمس ترافقه محاضرات علمية متخصصة ولقاءات ثنائية بين رجال الأعمال، إضافة لدورات مجانية لأفراد الشركات والرعاة حول أنظمة إدارة الجودة وإدارة المنشآت النفطية، كما تم تخصيص جناح فرصة عمل للباحثين عن عمل في القطاع النفطي يمكن للباحثين عن عمل من خلاله التقدم بطلب توظيف يتم تعميمه على جميع الشركات المشاركة بالمعرض.
وقال تمّ تخصيص جناح فرصة_عمل للباحثين عن عمل في القطاع النفطي يمكنهم من خلاله التقدّم بطلب توظيف يتمّ تعميمه على جميع الشركات المشاركة في المعرض.
كما أكد عدد من المشاركين في المعرض أهميته لكونه مساحة تجمع شركات متخصصة لعرض منتجاتهم فقد اعتبر المهندس أمين الداغري مدير عام الشركة السورية للغاز أن المعرض فرصة للمستثمرين والمهتمين في مجال النفط من أجل تبادل الخبرات وتوقيع اتفاقيات التعاون، والاطلاع على آخر ما توصلت إليه تكنولوجيا النفط، مبيناً أن الهدف من مشاركتهم التعريف بالشركة، ومجال عملها وخططها ومشاريعها لتحقيق التشبيك مع الشركات المشاركة لتنفيذ مشاريع مستقبلية.
بدوره المهندس رائد شاهين رئيس مجلس إدارة شركة إيبلا للنفط والغاز في حديث لنا حول سؤالنا عن شركة إيبلا و عملها و الجهات المستفيدة من خدماتها أوضح أن الشركة هي شركة قطاع مشترك تعمل بين المؤسسة العامة للنفط وشركة بترو كندا بالميرا بموجب عقد لتنمية وإنتاج البترول من منطقة تدمر، و ينقسم عمل الشركة إلى قسمين فالشركة تمتلك محطة لتجميع الغاز في حقل الشاعر ومعملاً لمعالجة الغاز في الفرقلس، فبعد معالجة النفط و إعادة ضخ الغاز لمعمل معالجة الغاز في شركة إيبلا و توجيه المنتج لتشغل المحطات التي تعمل على الغاز و قسم يذهب للاستهلاك المنزلي و إن عمل الشركة كله يتم بكادر و طني بشكل كامل هذا الكادر عمل في السابق مع الشريك الأجنبي (شركة بتروكندا) و بعد أن خرجت بتروكندا بسبب العقوبات الظالمة على سورية يتم العمل حاليا بالأيادي الفنية السورية الخبيرة و الماهرة مؤكداً أن المشاركة بالمعرض فرصة لعرض مجالات عمل وإنتاج شركات القطاع العام المختصة بالنفط.
وأشار مازن كنينة مدير مجموعة عبد الكريم للزيوت المعدنية إلى دور المعارض التخصصية في التعريف بمنتجات الشركات العامة والخاصة، وتقديم عروض منافسة والاطلاع على كل ما هو جديد في هذا القطاع، وفتح أسواق جديدة للتصدير لدول أخرى وخاصة لبنان والأردن ومصر.
ومن مؤسسة البدر لتصنيع الزيوت المعدنية، أكد حبيب لحام حرص الشركة الدائم على المشاركة في المعرض بهدف مواكبة التطورات العالمية في هذا المجال، وخاصة تصنيع الزيوت وفقاً للمواصفات القياسية السورية والعالمية.
وفي حديث مع المهندس أسامة ملقي من شركة أمازون البريطانية للزيوت مدير جناح الشركة في معرض سيربترو2023 لمراسل إعادة إعمار سورية التشيكي قال بأنهم وكلاء للشركة الأم ( أمازون ) و مقرها بريطانيا أما مقر عملهم فهو في دبي و قال بأنها المشاركة الأولى لهم بالمعرض، وهي فرصة للاطلاع على حاجة السوق المحلية وتقنيات العمل الجديدة للاستفادة منها في المشاريع المستقبلية وتطوير آليات العمل.
و أضاف المهندس أسامة بأن مشاركتهم هي بهدف استكشاف السوق السورية و بحث إمكانية دخول منتجات شركتهم للسوق السورية عبر وكلاء يمكن التعاقد معهم لتوزيع الزيوت للآليات الثقيلة و المعدات و بشكل أساسي ماركة أمازون الشهيرة بالإضافة لمنتجات أخرى ووصف الإقبال على جناح الشركة في المعرض بالكبير ويأملون أن تتوج مشاركتهم بالدخول للسوق السورية .
وأوضح رئيس مجلس إدارة مركز التنمية الدولي للتحكيم التجاري ريمي حاج يوسف أهمية مشاركتهم بالمعرض لتعريف الشركات التجارية المشاركة بالعمل المؤسساتي التحكيمي الذي أصبح رديفا للقضاء، حيث يختص المركز بحل المنازعات التجارية بين الشركات وتسهيل العمل التجاري والملاحقة القانونية والمتابعة.