Banner v záhlaví
Banner v záhlaví
Banner v záhlaví

Rozhovor: s Rijádem Abd ar-Ra’úfem (nejen) o členství Sýrie v BRICS

Rozhovor: s Rijádem Abd ar-Ra’úfem (nejen) o členství Sýrie v BRICS

Mediální agentury informovaly o prohlášení syrského ministra financí doktora Kinána Jághího, který se před časem zúčastnil mezinárodní ekonomické konference v Petrohradě, o záměru Sýrie připojit se ke skupině BRICS a Šanghajské organizaci hospodářské spolupráce. Abychom se o tomto důležitém tématu a tom, co si od něj syrská strana slibuje, dozvěděli více, vydali jsme se do kanceláře doktora Rijáda Abd ar-Ra’úfa, náměstka ministra financí pro záležitosti ekonomické politiky, a uskutečnili jsme s ním následující rozhovor:

Pane náměstku, je nám ctí vyřídit Vám pozdravy od vedení české společnosti Dealtrade Group a přivítat Vás coby váženého hosta na stránkách jejího webu Rebuildsyria.cz. Nabízí se řada otázek, na něž by rádi znali odpovědi naši čtenáři, podnikatelé a investoři v České republice a Evropské unii. Jako první se ovšem musíme zeptat na bližší informace ohledně záměru Sýrie vstoupit do Šanghajské organizace hospodářské spolupráce, skupiny BRICS a Rozvojové banky…

Dovolte mi Vás přivítat a opětovat pozdravy Vašemu vedení, jakož i všem přátelům v České republice a čtenářům Vašich vážených stránek. Co se týče Vaší otázky, Sýrie dlouhodobě směřuje na „východ“ dle pokynů našeho prezidenta a v minulých letech jsme se zajímali o mezinárodní organizace podporující spravedlivou syrskou kauzu, včetně Šanghajské organizace, skupiny zemí BRICS, rovněž nové Rozvojové banky, kterou založily země BRICS. Zájmem Sýrie je promítnutí jejích ekonomických zájmů do spolupráce s velkými ekonomickými a finančními organizacemi podle základů založených na integrované spolupráci, spolupráci, která odpovídá ekonomickým potřebám Sýrie, a také na spravedlivé dohodě s těmito institucemi. Účast Sýrie na mezinárodních akcích, z nichž poslední byla Mezinárodní ekonomická konference v Petrohradě, byla pro ministerstvo financí prostřednictvím jeho delegace, kterou vedl přímo pan ministr, příležitostí k přezkoumání hospodářských vztahů. V rámci konference proběhla výměna myšlenek a diskuse o spolupráci se Šanghajskou organizací, o perspektivách této spolupráce, o možnostech této spolupráce a o osách, kterými by se věci mohly ubírat. Byla to opravdu dobrá příležitost prostudovat možnou budoucí kooperaci s touto organizací.

Šanghajská organizace je uskupením, jež má ekonomický charakter, její členské země jsou přáteli a spojenci Sýrie, navíc připojení k této organizaci odpovídá „směřování na východ“, jež vytyčil syrský prezident. Syrská strana nepochybně podrobně studovala výhody, které by připojení k tomuto uskupení pro zemi neslo, zvláště ve světle sankcí, jež jsou proti Sýrii uvaleny. Můžete o tom stručně pohovořit?

V rámci započaté fáze obnovy potřebujeme ekonomickou spolupráci se všemi uskupeními a organizacemi, které nám mohou poskytnout nepodmíněné financování a jež jsou složeny ze zemí, které nemají koloniální ambice v regionu. Proto je velmi zajímavé nestranné financování v rámci nové Rozvojové banky. Její založení zeměmi BRICS sleduje konkrétní cíle, mezi něž patří poskytování finanční podpory infrastrukturním projektům v členských státech a ostatních rozvíjejících se a rozvojových zemích s cílem dosáhnout integrace v rozvojovém úsilí těchto zemí. Jde o užitečné financování sloužící procesu hospodářského rozvoje. Jedná se o nepolitizované financování, které nepodléhá žádné loajalitě ani politickým předsudkům. Nemůže být zneužito k vyvíjení určitého politického tlaku. Je to dlouhodobé financování založené na snadných, a ne tvrdých podmínkách splácení. Je užitečné. Naše země prochází rekonstrukcí a potřebuje velké množství kapitálu na obnovu toho, co bylo zničeno teroristickou válkou proti Sýrii. Proto je ekonomický přínos velký, harmonický, konzistentní a slučitelný s politickou cestou Sýrie, s tím, že směřuje na východ ve spolupráci se spojeneckými zeměmi, které nás podporují, podporují mír a podporují úsilí o obnovu toho, co v Sýrii napáchala teroristická válka.

Vstup do organizací tohoto typu není jednoduchou záležitostí a může trvat roky. Jak to má Sýrie s podporou pro svůj vstup u spojeneckých zemí, jako jsou Rusko nebo Čína?

Vstup do Šanghajské organizace nebo jinam není jen rozhodnutím těchto zemí, ale spíše se jedná o soubor kroků, které jsou připraveny a prostudovány příslušnými orgány a institucemi země, která si přeje vstoupit, přičemž jsou definovány výhody a přínosy plynoucí z tohoto přistoupení. Vstup do Šanghajské organizace vyžaduje studium jejího směřování a rozhodnutí, která přijala v minulosti a která přijme v budoucnu, aby byla v souladu se zájmy země, která si přeje vstoupit. Na straně Sýrie je velký zájem o vstup do Šanghajské organizace a skupiny BRICS, ale i do banky BRICS, protože se jedná o důležitou finanční instituci. Probíhá seriózní příprava a studie pro každý z nezbytných kroků. Myslím, že nebude trvat dlouho, než přijmeme rozhodnutí směřující k tomuto vstupu. Studují se všechny ekonomické a sociální rozvojové aspekty potřeb v rámci Sýrie a přínosy vyplývající z těchto organizací. Proto existuje studie, která v současné době probíhá v koordinaci mezi různými ministerstvy, která se touto problematikou zabývají, v rámci přípravy na přijetí dalšího kroku.

Dlouholetá válka Sýrii velice poškodila a zničila mnoho z její infrastruktury a zařízení. Jaké má Sýrie garance v případě vstupu do Rozvojové banky a přičlenění se k zemím, které tuto banku založily? Připomeňme, že tyto země tvoří jakousi protiváhu koloniální ose, zároveň se jedná rovněž o velmi silné země…

Rozvojová banka byla založena teprve nedávno, v roce 2015, a proto je na mapě finančních institucí považována za novou instituci. Jedná se ovšem o významnou banku, která poskytuje finanční prostředky podporující rozvojové země s kapitálem 100 miliard amerických dolarů. Všichni členové Organizace spojených národů mohou využívat zařízení poskytovaná touto bankou, ať už jsou jejími členy nebo ne. Finanční prostředky jsou k dispozici všem zemím. Tato banka podporuje zejména financování rozvojových zemí, protože věří, že toto financování může pomoci v rozvojovém úsilí (a že hospodářský rozvoj je společný globální projekt). Je v zájmu bohatších zemí, aby se chudé země zotavily, protože to bude stimulovat poptávku na globální úrovni. V rámci této politiky země BRICS podporují spolupráci s rozvojovými zeměmi a poskytují podporu jejich rozvojovému úsilí. Na druhé straně jsou země BRICS také uskupením zemí, které dosahují rovnováhy na globální politické mapě. Proto vznik tohoto uskupení a jeho převzetí vůdčí role na hospodářské a politické úrovni je něco uklidňujícího a vhodného pro rozvojové země. Končí tím unipolární etapa, tzn. éra vyvolávající negativní dopady na všechny země světa.

Unipolaritou se vyznačovalo posledních několik dekád. Jak se coby akademik díváte na vznik těchto politických a ekonomických bloků.  Jde o širší protizápadní proud, nebo jde zkrátka o spíše nahodilou skupinu zemí, z nichž každá sleduje především své vlastní zájmy?

Zpočátku se tvrdilo, že tato unipolarita bude dobrá ve srovnání s předchozí bipolaritou během existence Sovětského svazu v čele druhého pólu. Ale nastal přesný opak a zkušenosti potvrdily veškeré pochybnosti. Byla to katastrofa pro lidstvo. Vznik těchto nových bloků v zásadě nemá za primární cíl postavit se Americe a zemím, které se pohybují na její oběžné dráze, a konfrontovat je. Jsou to spíše legitimní shromáždění zemí, které chtějí dosáhnout svých zájmů, zemí, které chtějí dosáhnout rozvoje pro své lidi a pro svět. Nešlo o konfrontaci se Spojenými státy americkými, ale samotný vznik těchto sil je považován za hrozbu, a proto vidíme negativní reakci z proamerického tábora, protože vznik těchto bloků má přinést rovnováhu do tohoto nevyváženého světa. Proto samotný vznik těchto bloků vyvolal negativní reakce ze strany zemí Evropy a Ameriky. Na lidské úrovni a na úrovni lidstva jako takového je prospěšné, aby země fungovaly v rámci vyváženého systému spolupráce a v rámci rozvojového úsilí podporovaného hospodářskými a politickými bloky v čele se Šanghajskou organizací, BRICS a Rozvojovou bankou. Bez toho nelze dosáhnout lidského blaha a cílů spravedlivého světa. Rozvoj stanovený OSN je možný pouze za existence rovnováhy na globální úrovni. Jsou to velké snahy, které nemůže splnit žádná jednotlivá země, a proto je potřeba bloků a unií. Jsme v období, kdy jednotlivé snahy již nejsou plodné, a je potřeba organizací, federací a bloků pro spolupráci mezi více zeměmi v rámci určitého cíle nebo kontextu, který podporuje spravedlnost v rozdělování zdrojů a stabilitu ve financování a podporuje hospodářský rozvoj bez diktátu nebo politických tlaků.

Pane doktore, děkujeme Vám za čas, který jste nám věnoval a za obohacující odpovědí, které jste nám poskytl. Přejeme Vám osobně mnoho dobrého a Sýrii stabilitu a prosperitu.

Děkuji za Váš zájem.

الدكتور رياض عبدالرؤوف : نجهز ملفاتنا للانضمام لبريكس و شنغهاي و بنك التنمية

دمشق – يونس أحمد الناصر

تناقلت وكالات الأنباء تصريح وزير المالية السوري الدكتور كنان ياغي  خلال وجوده في المؤتمر الاقتصادي الدولي في سان بطرس بيرغ  قبل فترة حول اعتزام سورية الانضمام لمجموعة بريكس و منظمة شنغهاي للتعاون الاقتصادي

للاطلاع على المزيد حول هذا الملف الهام و الفوائد المتوخاة من هذا الانضمام  توجهنا إلى مكتب الدكتور رياض عبدالرؤوف معاون وزير المالية لشؤون السياسة المالية و كان لنا معه الحوار التالي :

الدكتور رياض عبد الرؤوف معاون وزير المالية  للسياسات المالية

 أتشرف بأن أن أنقل لكم تحيات إدارة وكالة ديلتريد غروب التشيكية و نرحب بكم ضيفاً عزيزاً على صفحات موقع ريبلد سيريا التشيكي وفي جعبتنا عدد من الأسئلة التي نود نقل إجاباتها لقراء الموقع من رجال الأعمال و المستثمرين في جمهورية التشيك و الاتحاد الأوربي الذين يرغبون الاستثمار في سورية و المساهمة بإعادة الإعمار بعد الحرب الظالمة التي فرضت على سورية .

سؤالنا الأول : كما ذكرنا سابقا فقد علمنا  بأن سورية تعتزم الانضمام لمنظمة شنغهاي للتعاون الاقتصادي و مجموعة بريكس  و بنك التنمية .

 حبذا لو تحدثنا باختصار حول هذه المعلومة .

الجواب : أرحب بكم مجددا و أبادلكم و إدارتكم التحية و المحبة لجمهورية التشيك الصديقة و لقراء موقعكم الكرام

و بالعودة لسؤالكم أقول بأن سورية  كانت تسعى دوماً للتوجه شرقاً وفقا لتوجيهات السيد رئيس الجمهورية , وكان الاهتمام موجوداً خلال السنوات الماضية بالمنظمات الدولية الموجودة في الشرق ( المنظمات الدولية ذات الطبيعة العادلة المؤيدة لقضايا سورية ومنها منظمة شنغهاي ومنها تجمع دول بريكس ومنها أيضاً بنك التنمية الجديد الذي أنشئته مجموعة دول بريكس , في الحقيقة فإن اهتمام سورية هو ترجمة لمصالحها الاقتصادية بالتعاون مع المنظمات الكبيرة الاقتصادية والمالية أيضاً وفقاً لأسس قائمة على تعاون متكامل , تعاون يلبي الاحتياجات الاقتصادية لسورية وأيضاً تعامل عادل مع هذه المؤسسات وعلى رأسها منظمة شنغهاي .. ومجموعة بريكس  وبنك التنمية المؤسس من قبل دول بريكس

 مشاركة سورية بالفعاليات الدولية وكان آخرها المؤتمر الاقتصادي الدولي في سان بطرس بيرغ كان فرصة لوزارة المالية عبر وفدها الذي ترأسه السيد وزير المالية لمراجعة العلاقات الاقتصادية , وضمن فعاليات المؤتمر كان هناك مجموعة من الافكار والنقاشات حول التعاون مع منظمة شنغهاي وآفاق هذا التعاون وامكانيات هذا التعاون والمحاور التي يمكن أن يتناولها , فكانت فرصة جيدة حقيقة لندرس ملفات التعاون مع هذه المنظمة .

السؤال الثاني : منظمة شنغهاي كما نعلم هي منظمة لها طابع اقتصادي والدول المنضمة لهذه المجموعة هي دول صديقة وحليفة لسورية , إضافة لتوجيه السيد الرئيس للحكومة بالتوجه شرقاً ويلبي الانضمام للمنظمة هذا التوجه.

 وعندما درست الحكومة السورية موضوع الانضمام لشنغهاي بالتأكيد درست  الفوائد التي ستجنيها سورية ضمن مرحلة إعادة الإعمار والعقوبات الظالمة المفروضة عليها بالوقت الحالي

حبذا لو تحدثنا عن الفوائد التي ستجنيها سورية من هذه الخطوة .

الجواب : ضمن مرحلة إعادة الإعمار التي بدأت نحن بحاجة لتعاون اقتصادي مع كافة الجهات والمنظمات الاقتصادية التي من الممكن أن تقدم لنا تمويل يتسم بأنه تمويل غير مشروط ومن دول ليس لها أطماع استعمارية في المنطقة, وبالتالي هو تمويل غير متحيز وأساساً ضمن بنك التنمية الجديد الذي تم تأسيسه من قبل دول بريكس  محدد له أهداف من ضمنها تقديم الدعم المالي لمشاريع البنية التحتية في الدول الاعضاء وبقية الدول الناشئة والدول النامية لتحقيق تكامل في جهود التنمية بين هذه الدول , وبالتالي هذا التمويل سيكون متاح للدول النامية وهو تمويل مفيد ويخدم عملية التنمية الاقتصادية وهو تمويل غير مسيس لا يخضع لأية ولاءات أو أي تحيز سياسي و لا يمكن أن يستخدم لتحقيق ضغط سياسي معين  وهو تمويل طويل الأجل يستند إلى شروط سهلة وليست قاسية من حيث السداد وهو مفيد لبلد يمر بإعادة إعمار و بحاجة لكتلة كبيرة من رأس المال لإعاد بناء ما دمرته حرب الإرهاب على سورية.

لذلك الفوائد الاقتصادية هي كبيرة ومنسجمة و متناسقة و متوافقة مع المسار السياسي لسورية بالتوجه شرقاً مع دول حليفة تدعم سورية وتدعم السلام فيها وتدعم جهود إعادة إعمار ما خربته الحرب على الإرهاب الذي عانت منه سورية خلال السنوات الماضية .

السؤال الثالث :  الانضمام لهذه المنظمات الدولية يحتاج لمراحل عديدة تبدأ بدراسة الملف و ربما تحتاج لسنوات

 سوريا تعتزم الانضمام لهذه المنظمة , فماذا عن دعم الدول الحليفة كروسيا والصين انضمامنا لهه المنظمات ؟

الجواب : العضوية في هذه التجمعات هي عضوية تخضع لعدة مراحل يتم فيها دراسة شروط الانضمام والظروف التي تمر فيها البلد, و وفقا لذلك يكون هناك مراحل تأهيل معينة إن كان يتوجب ذلك , ومن ثم الانضمام النهائي ,  وبالتالي فالانضمام لمنظمة شنغهاي أو لغيرها ليس مجرد قرار يتم اتخاذه من قبل هذه الدول بل هو عبارة عن مجموعة ملفات يتم إعدادها ويتم دراستها من قبل الجهات والمؤسسات المعنية للدولة الراغبة بالانضمام , مع تحديد المزايا والفوائد الناتجة عن هذا الانضمام , وفي ذات الوقت يكون هناك مراجعة لقرارات المنظمة لأن الانضمام لمنظمة شنغهاي يستوجب دراسة توجهات المنظمة والقرارات المتخذة من قبلها مسبقاً ومستقبلاً ليكون منسجماً مع رغبات الدولة الراغبة بالانضمام, وهناك اهتمام سوري كبير بالانضمام لمنظمة شنغهاي ودول البريكس أو بنك دول البريكس لكونه مؤسسة تمويل هامة وهناك تهيئة ودراسة جادة جالياً بالنسبة لكل مكون منهما, وأعتقد أنه لن يكون هناك فترة طويلة قبل أن نأخذ لقرار بالاتجاه نحو هذا الانضمام وتتم دراسة كافة الجوانب الاقتصادية والاجتماعية التنموية للاحتياجات ضمن سورية والفوائد الناتجة من هاتين المنظمتين ,وبالتالي هناك دراسة تتم حالياً بالتنسيق بين الوزارات المختلفة المعنية بالموضوع تمهيداً لاتخاذ الخطوة التي تلي ذلك.

السؤال الرابع : سورية خاضت حرباً طويلة وظالمة دمرت الكثير من مرافق البلد وبناه التحتية و سورية كما ذكرتم تعتزم الانضمام لهذا البنك و الاستفادة من المزايا الخاصة بعمله و سؤالنا ما هي المنافع المعول عليها من انضمام سورية لبنك التنمية والدول التي أنشأت هذا البنك وهي دول قوية تشكل محوراً مضاداً للمحور الاستعماري.

الجواب : هذا البنك الذي  تم انشاؤه مؤخراً سنة 2015 وبالتالي يعتبر على خريطة المؤسسات المالية ك مؤسسة حديثة العهد وهو بنك هام يقدم تمويل يدعم الدول النامية برأس مال 100 مليار دولار أمريكي, ويمكن لجميع الاعضاء في الامم المتحدة الاستفادة من التسهيلات التي يقدمها هذا البنك سواء كانت هذه الدول أعضاء ضمن البنك أو خارجه فالتمويل متاح لجميع الدول وبشكل خاص يدعم هذا البنك التمويل للدول النامية ايماناً منه بأن هذا التمويل يمكن أن يساعد في جهود التنمية( وأن التنمية الاقتصادية هي عبارة عن مشروع عالمي غير قابل للتجزئة)  بمعنى إن حدوث حالة تنموية بمجموعة معينة سوف يقود تباعاً إلى ارتدادات إيجابية على الدول الأخرى وبالتالي من مصلحة الدول الأخرى الغنية أن تتعافى الدول الفقيرة لأن ذلك سيحفز الطلب على المستوى العالمي , وضمن هذه السياسة تدعم دول البريكس التعاون مع الدول النامية وتقديم الدعم لجهود التنمية فيها .

 من جهة ثانية دول بريكس كتجمّع هي أيضاً تجمّع لدول غير متحيزة يحقق توازن على الخريطة العالمية السياسية وبالتالي بروز هذا التجمع وأخذه لدور متنام على الصعيد الاقتصادي والسياسي وهو شيء مطمئن ومناسب للدول النامية وينهي مرحلة أو حقبة أحادية القطب التي تصنع ارتدادات سلبية على جميع دول العالم

السؤال الخامس:  القطبية الاحادية عانت منها البشرية لمدة طويلة .

 كيف ترى كأكاديمي  بروز هذه التكتلات السياسية والاقتصادية  كتيارات مناهضة ومواجهة للغرب , أم أنه باختصار مجموعة دول تبحث عن مصالحها ؟

الجواب :  كانت نتائج الاحادية القطبية سيئة جدا , بعد أن طرحت هذه الاحادية أنها ستكون جيدة مقارنة بالثنائية القطبية السابقة بوجود الاتحاد السوفييتي على رأس القطب الثاني, لكن كان واضحاً عكس هذا الكلام , وقد أثبتت التجارب والأيام شكوكنا , إن ذلك كان وبالاً على البشرية, وبالتالي بروز هذه التكتلات من حيث المبدأ ليست ناشئة بهدف مناهضة ومواجهة امريكا والدول التي تدور في فلكها , بل هي عبارة عن تجمعات مشروعة لدول تبحث عن تحقيق مصالحها , لدول تريد تحقيق تنمية لشعوبها وللعالم, وبالتالي هو لم يكن لمواجهة الولايات المتحدة الأمريكية لكن مجرد بروز هذه القوى يعتبر تهديد ,  ولذلك نرى ردة فعل سلبية من المعسكر الآخر لأن بروز هذه التكتلات يهدف لإضفاء شيء من التوازن على عالم غير متوازن, ومجرد بروز هذه التكتلات أثار ردود فعل سلبية من دول أوروبا وأميركا .

من المفيد على مستوى البشرية وعلى مستوى الإنسانية أن تستقر الدول ضمن منظومة تعاون متوازنة وضمن جهود تنمية تدعمها تكتلات اقتصادية وسياسية وفي مقدمتها منظمة  شنغهاي وبريكس وبنك التنمية لأن لذلك ارتدادات ما بينها ويزدادعلى المستوى والمجموع الكلي ,وبالتالي لا يمكن أن يتحقق رفاه الإنسان وأهداف العالم العادل وأهداف التنمية التي وضعتها منظمة الأمم المتحدة إلا بوجود توازن على المستوى العالمي (إلا بوجود جهود ومنظمات على المستوى الكلي) وهي جهود كبيرة لا يمكن لدولة واحدة أن تلبيها ولذلك هناك حاجة للتكتلات والاتحاد ونحن في فترة زمنية لم تعد فيها الجهود الفردية مثمرة إلى حد كبير , ونحن بحاجة إلى منظمات واتحادات وتكتلات للتعاون ما بين دول متعددة ضمن هدف أو سياق معين يدعم العدالة في توزيع الموارد والاستقرار بالتمويل ويدعم التنمية الاقتصادية دون إملاءات أو ضغوط سياسية وغيرها

ختاما : نشكركم معاون وزير المالية الدكتور رياض عبدالرؤوف على الوقت المخصص لنا و الاجابات الوافية التي تفضلتم بها مع تمنياتنا لكم شخصيا بالنجاح و التوفيق و لبلدنا سورية الاستقرار و النمو و الازهار .

– شكراً لاهتمامكم .

Related posts