Banner v záhlaví
Banner v záhlaví
Banner v záhlaví

Reportáž: digitální veletrh SAS Expo 2

Reportáž: digitální veletrh SAS Expo 2

Za účasti více než padesátky specializovaných společností s velmi silným zastoupením Emiráťanů proběhl ve dnech 20. – 23. července v areálu nového damašského výstaviště 2. ročník veletrhu zaměřeného na bezpečnost, ochranu a digitální transformaci SAS Expo 2. Pořadatelem byla opět Mashhadani International Group for Exhibitions and Conferences ve spolupráci s ministerstvem komunikací a technologií. Akce přilákala velké množství zájemců a návštěvníků.

Během tiskové konference, které se zúčastnila místní i zahraniční média akreditovaná v Sýrii, řekl náměstek ministra komunikací a technologií pro záležitosti digitální transformace doktor Muhammad Muhammad, že „význam pořádání tohoto a dalších veletrhů souvisejících s informačními a komunikačními technologiemi vychází z jejich souladu se strategií digitální transformace, kterou vláda začala realizovat od roku 2021“. Rovněž poukázal na rostoucí zájem o otázky informační bezpečnosti na celosvětové i lokální úrovni s ohledem na útoky, narušení a dumping, kterým mohou být vystaveny všechny systémy v různých odvětvích podnikání. Veletrh dle něj představuje příležitost pro všechny účastníky rozličného zaměření vzájemně diskutovat a navazovat kontakty, vyměňovat si informace, zkušenosti a názory, a seznámit se se všemi novými službami a nápady v oblasti technologií, digitální transformace a kybernetické bezpečnosti. V odpovědi na náš dotaz potom doktor Muhammad uvedl, že společnosti účastnící se veletrhu a technologie, které zaplnily výstavní pavilony, slouží strategii ministerstva v rámci národního projektu digitální transformace 2021-2030.

Generální ředitel Mashhadani International Group Chalaf Mašhadání zdůraznil, že druhý ročník se liší od prvního rozmanitostí účastníků zahrnujících širokou škálu služeb poskytovaných ve světě technologií. Vedle externí účasti z arabských zemí, jako jsou Spojené arabské emiráty, bylo na veletrhu více než 50 specializovaných společností nabízejících své služby v oblasti kybernetické bezpečnosti, digitální transformace, fyzické bezpečnosti řešení, kontrolních protokolů a dalšího. Součástí veletrhu jsou také vědecké přednášky, workshopy a bilaterální setkání odborníků v oblasti bezpečnosti, ochrany a dalších služeb v této oblasti. Z toho podle Mašhadáního těží odvětví telekomunikací, informačních technologií, technického zabezpečení a kybernetiky v Sýrii. Navštívit bylo možné také pavilon zaměřený na pracovní příležitosti a za zmínku rozhodně stojí účast vysokoškolských studentů, kteří se mohli seznámit s novinkami ve světě technologií i možnostmi pro účast na studentských projektech.

Zvláště druhý den SAS Expo 2 byl ve znamení široké účasti různých segmentů společnosti. Největší zastoupení mezi návštěvníky patřilo praktickým a vzdělávacím skupinám, které se zajímaly o služby a informace nabízené na veletrhu především studentům a absolventům informatiky z různých syrských univerzit. Ti potvrdili, že veletrh je účinným prostředkem pomáhajícím zvyšovat nadšení a držet krok s vývojem, umožňujícím prohlubovat dovednosti a ideálním způsobem komunikovat myšlenky. Návštěvníkům také poskytuje skvělou možnost stát se součástí virtuálního světa.

Podrobnosti o výše uvedeném vysvětlil Hasan Muhammad, provozní manažer společnosti Verex, jedné ze zúčastněných společností na SAS Expo 2, která se specializuje na virtuální realitu a poskytuje několik služeb, včetně realizace virtuálních veletrhů. Ty představují unikátní možnost pokračování veletrhu po delší dobu s cílem oslovit co největší segment uživatelů uvnitř i vně Sýrie prostřednictvím distribuce odkazu na veletrh, což vytváří možnost přilákat návštěvníky ze všech zemí a míst na světě.

Pokud jde o podpisy smluv a dohod: proběhla spolupráce mezi společností Táriqa Sulajmána s jejím projektem kódovací praxe a Syrskou virtuální univerzitou. Skupina B-Clinic zabývající se IT řešeními rovněž podepsala smlouvu o strategickém partnerství se společností Smart Window. Kromě těchto bylo podepsáno mezi společnostmi účastnícími se veletrhu SAS Expo 2 ještě několik dalších smluv.

Projekt kódovací praxe společnosti Táriqa Sulajmána a Syrské virtuální univerzity zaměřený na děti ve věku pěti až sedmi let má za cíl vychovat do roku 2030 sto tisíc syrských programátorů. Děti se budou učit programovat prostřednictvím čtyřúrovňových uživatelsky přátelských interaktivních programů. Kromě běžných zájemců se projekt chce cíleně zaměřit na vzdělávání dětí vysídlenců, rodin postižených zemětřesením a padlých vojáků.

Zástupkyně ředitele Centra informační bezpečnosti Národního úřadu pro služby informačních technologií inženýrka Núrá al-Qádirí vysvětlila v mediálním prohlášení, že se účastní veletrhu s cílem představit svoji instituci a její činnost v oblasti digitálních certifikátů, hostingových služeb, služeb informační bezpečnosti, kvalifikací, školení a bezpečných elektronických služeb. Účast také umožňuje identifikaci potenciálních nových služeb a nápadů.  Centrum prostřednictvím kontaktu s návštěvníky získává cenné informace, které přispívají k zefektivnění jeho práce a jsou velkým přínosem.

Ředitel pro styk s veřejností Syrské virtuální univerzity Jassár Brajk zase vysvětlil význam účasti instituce využívající elektronické technologie ve vzdělávání coby vycházející ze dvou aspektů. První se týká akademických programů a druhý školení prostřednictvím jejího centra celoživotního vzdělávání a služeb, které poskytuje prostřednictvím svých elektronických platforem, nástrojů a softwaru, které vyvinula ve spolupráci s vládní stranou, jako je systém řízení nemocnic, sledování lékařských výkonů, automatizace lékařské dokumentace v al-Bírúního nemocnici a jazyková platforma pro výuku arabštiny pro nerodilé mluvčí.

Gháda Saltdží ze společnosti YallaGo zase uvedla, že uspořádání tohoto veletrhu je důkazem pokroku v realizaci strategie procesu digitální transformace a povzbuzením všech společností, aby se do této oblasti ponořily. Řekla: „Přijeli jsme na veletrh, abychom představili naše služby a ukázali význam technologického rozvoje v naší práci pro zajištění kvalitních služeb.”

Ředitel společnosti Tarkíz pro digitální transformaci Hanádí Ka’kúš poukázal na to, že sdílí své služby v softwarovém průmyslu se všemi společnostmi, protože každá společnost nebo subjekt tak může navrhnout myšlenku konkrétní digitální aplikace nebo technických řešení s pomocí umělé inteligence v zájmu všech.

Abír al-Lahhám, výkonná ředitelka emirátské společnosti Tech Solutions, která se specializuje na reklamní a softwarová řešení, ve svém prohlášení pro Rebuildsyria.cz uvedla: „Naše společnost sídlí ve Spojených arabských emirátech, konkrétně v Dubaji. Pracujeme v oblasti reklamy a softwaru, v programování mobilních aplikací a programování webových stránek. Naše aplikace se jmenuje Note, což je alternativa k vizitce a má funkci NFC nebo QR. Díky této funkci netiskneme papírové vizitky a prostřednictvím aplikace vkládáme naše informace a údaje, které následně můžeme upravovat, jak chceme. Nyní je naše centrum v Dubaji a doufáme, že vstoupíme na syrský trh. Spolupracovali jsme s Mashhadani Group na organizaci vstupu návštěvníků na veletrh prostřednictvím aplikace QR a zkrátili jsme tak dobu čekacího procesu na vstup. Pro všechny společnosti je důležité účastnit se zahraničních veletrhů, aby prohloubily komunikaci s partnery a pomáhaly šíření digitální kultury mezi národy.

Generální ředitel společnosti EMBS specializující se na bezpečnostní studia inženýr Isrá Hamdán pro náš web uvedl: „Jsme syrská společnost zaměřená na správní inženýrství a jsme zástupci Arabského institutu bezpečnostních studií se sídlem ve Spojených arabských emirátech. Účastníme se jeho jménem veletrhu coby významný sponzor. Jsme instituce specializovaná na bezpečnostní studia (informační bezpečnost, bezpečnost potravin a léčiv a podobně). Máme první arabský časopis specializovaný na informační bezpečnost a bezpečnost práce. Arabský institut má své zástupce v každé arabské zemi, my jej zastupujeme v Sýrii. Vedeme vzdělávací kurzy a máme oprávnění udělovat mezinárodní certifikáty a certifikát ISO týkající se bezpečnostních věd. Jako EMBS jsme zástupci britských a německých společností pro udělování certifikátů ISO. Doufám, že na nadcházejících veletrzích bude arabská účast větší“.

Akci navštívil a reportáž zpracoval nás damašský korespondent Júnus an-Násir.

بحضور إماراتي متميز .. انطلاق فعاليات المعرض الدولي الثاني للأمن والسلامة والتحول الرقمي ساس إكسبو 2

يونس أحمد الناصر

بمشاركة أكثر من 50 شركة متخصصة و حضور إماراتي متميز انطلقت مساء الخميس 20-7-2023 فعاليات المعرض الدولي الثاني للأمن والسلامة والتحول الرقمي ساس إكسبو 2 الذي تنظمه مجموعة مشهداني الدولية للمعارض والمؤتمرات بالتعاون مع وزارة الاتصالات والتقانة وذلك على أرض مدينة المعارض الجديدة بدمشق و استمر المعرض لغاية 23/7 بحضور كثيف من الزوار و المهتمين .

 وخلال المؤتمر الصحفي الذي حضرته وسائل الإعلام المحلية و العربية و الأجنبية المعتمدة في سورية في نهاية جولة معاون وزير الاتصالات والتقانة لشؤون التحول الرقمي الدكتور محمد محمد  على أجنحة المعرض قال : إن أهمية إقامة هذا المعرض وغيره من المعارض المتعلقة بتكنولوجيا المعلومات والاتصالات تأتي من انسجامها مع إستراتيجية التحول الرقمي التي بدأت الحكومة بتطبيقها منذ عام 2021 لافتاً إلى تزايد الاهتمام بقضايا أمن المعلومات عالمياً ومحلياً في ظل الهجمات المعلوماتية والاختراقات والإغراقات التي من الممكن أن تتعرض لها كل الأنظمة في مختلف قطاعات الأعمال.

ورأى الدكتور محمد أن المعرض يشكل فرصة لجميع المشاركين فيه بمختلف قطاعاتهم حيث يتيح لهم النقاش والتشبيك مع بعضهم وتبادل المعلومات والخبرات والآراء والاطلاع على جميع الخدمات والأفكار الجديدة في مجال التكنولوجيا والتحول الرقمي والأمن السيبراني.

و جوابا على سؤال لمراسل إعمار سورية التشيكي قال محمد بأن الشركات المشاركة في المعرض و التكنولوجيا التي غصت بها أجنحة المعرض تخدم استراتيجية الوزارة في المشروع الوطني للتحول الرقمي 2021-2030 .

خلف مشهداني – المدير العام للمجموعة المنظمة للمعرض مجموعة مشهداني الدولية أشار  إلى أن ما يميز الدورة الثانية تنوع المشاركات التي تشمل طيفاً واسعاً من الخدمات المقدمة في عالم التكنولوجيا إضافة إلى مشاركات خارجية من دول شقيقة كدولة الإمارات العربية المتحدة حيث يضم المعرض أكثر من 50 شركة متخصصة تقدم خدماتها في مجال الأمن السيبراني والتحول الرقمي وحلول الأمن المادي وبروتوكولات التحكم وغيرها, كما يتضمن المعرض وفق مشهداني محاضرات علمية و ورشات عمل واجتماعات ثنائية ضمن مكان يلتقي فيه خبراء في صناعة الأمن والسلامة وسائر الخدمات بهذا المجال ما يعود بالفائدة على قطاع الاتصالات و تقانة المعلومات والأمن التقني و السيبراني في سورية إضافة إلى جناح تحت مسمى فرصة عمل للراغبين بالعمل في مجال الاتصالات فضلاً عن مشاركات طلابية جامعية هدفها التعريف بمشاريع الطلبة وإطلاعهم على كل جديد في عالم التكنولوجيا.

وشهد اليوم الثاني من المعرض الدولي الثاني للأمن والسلامة والتحول الرقمي ساس إكسبو 2 إقبالاً واسعاً لمختلف شرائح المجتمع وكان الحضور الأكبر للفئات العملية والتعليمية، المهتمة بما يطرحه المعرض من خدمات ومعلومات، و أبرزهم طلاب وخريجي الهندسة المعلوماتية من مختلف الجامعات السورية،الذين أكدوا أن المعرض وسيلة فعّالة تعين على زيادة الشغف لمواكبة التطور وتساعد على ثقل المهارات وتوصيل الأفكار بطريقة مثالية،كما أتاح خوض تجربة غير مسبوقة وهي أن تكون على أرض الواقع و تجول المكان لكن من خلال العالم الافتراضي.

وفي تفاصيل ما سبق أوضح حسن محمد مدير العمليات بشركة فيركس إحدى الشركات المشاركة في ساس إكسبو2، المختصة بالواقع الافتراضي و التي تقدم عدة خدمات من ضمنها تنفيذ المعارض الافتراضية، وهي نموذج عن شكل المعرض على أرض الواقع لكن بطريقة عصرية، تفيد باستمرار المعرض لفترة أطول بهدف الوصول إلى أكبر شريحة مستخدمين داخل وخارج سورية عبر توزيع رابط خاص بالمعرض، مما يخلق الفرصة لجذب الزوّار من كافة البلدان والأماكن في العالم.

أما عن توقيع العقود والاتفاقيات: فقد عقد  تعاون مشترك بين مؤسسة “طارق سليمان الخدمية” بمشروعها  (كودي برمجتي) مع مدرسة الجالية السورية الافتراضية”، كما وقعت مجموعة  (بي كلينك) لحلول تكنولوجيا المعلومات عقد شراكة استراتيجية مع  (النافذة الذكية)، إضافة لعدة عقود أخرى بين الشركات المشاركة في ساس إكسبو2.

في النسخة الثانية من «ساس إكسبو».. مبادرة لتأهيل ١٠٠ ألف مبرمج سوري

أُطلِقَت خلال المعرض الذي يضم أكثر من /50/ شركة متخصصة تقدم خدماتها في مجال الأمن السيبراني والتحول الرقمي وحلول الأمن المادي وبروتوكولات التحكم وغيرها مبادرة نوعيّة بين مؤسسة طارق سليمان الخدمية بمشروعها “كودي برمجتي” والجامعة الافتراضية السورية، تسعى هذه المبادرة إلى خلق ١٠٠ ألف مبرمج سوري لغاية حلول ٢٠٣٠ من خلال اتفاقية تستهدف فئة الأطفال واليافعين من عمر ٥_٧ سنوات لتعليمهم  البرمجة عن طريق برامج تفاعلية محبّبة للأطفال وعلى أربعة مستويات ويتم التركيز على تعليم المهجرين ومتضرري الزلزال وأبناء الشهداء إضافة إلى ذوي الهمم.

كما أكد مشاركون في المعرض الدولي الثاني للأمن والسلامة والتحول الرقمي “ساس إكسبو 2” أهمية ما يحققه المعرض من فرص للقاءات وعقد الاتفاقيات بين الشركات في مجال تكنولوجيا الاتصالات والمعلومات والأمن السيبراني، والتعرف على الخدمات والابتكارات المتنوعة والجديدة لهذه الشركات.

معاون مدير مركز أمن المعلومات في الهيئة الوطنية لخدمات تقانة المعلومات المهندسة نورا القادري أوضحت في تصريح للإعلام  أن مشاركتهم في المعرض تأتي بهدف التعريف أكثر بالهيئة وعملها المتمثل بخدمات الشهادات الرقمية وخدمات الاستضافة وخدمات أمن المعلومات والتأهيل والتدريب والخدمات الالكترونية الآمنة، مبينة أن المشاركة تتيح أيضاً التعرف على خدمات وأفكار جديدة يقدمها المشاركون تسهم في إغناء كادر الهيئة بالمعلومات التي تفيد في رفع كفاءته وبما يعود بالنفع لصالح الكادر وعمل الهيئة على حد سواء.

مدير العلاقات العامة في الجامعة الافتراضية السورية الدكتور يسار بريك من جانبه بين أهمية المشاركة بالنسبة للجامعة كونها تستخدم التقانات الالكترونية والتكنولوجيا في التعليم لافتاً إلى أن مشاركتها تأتي من ناحيتين، الأولى أكاديمية من خلال البرامج الأكاديمية التي تعتمدها والثانية تدريبية من خلال مركز التعلم مدى الحياة التابع لها والخدمات التي تقدمها عبر منصاتها الالكترونية، إضافة إلى الأدوات والبرمجيات التي طورتها بالتعاون مع الجانب الحكومي كنظام إدارة المشافي والتتبع الطبي وأتمتة الملف الطبي في مشفى البيروني ومنصة تعلم اللغات لتعليم اللغة العربية لغير الناطقين بها.

غادة سلطجي من شركة “يلا غو” بدورها أشارت إلى أن إقامة هذا المعرض دليل على السير قدماً في تطبيق استراتيجية عملية التحول الرقمي، وتشجيع لجميع الشركات على الخوض في هذا المجال , وقالت: “جئنا إلى المعرض لعرض خدماتنا وتبيان أهمية التطور التكنولوجي في عملنا لضمان حسن تقديم الخدمة”.

مديرة شركة “تركيز” للتحول الرقمي هنادي كعكوش لفتت إلى أنهم يشاركون بخدماتهم المتمثلة بصناعة البرمجيات لكافة الشركات حيث يمكن لأي شركة أو جهة ما اقتراح فكرة تطبيق أو عمل معين لتقوم الشركة بترجمتها وتطبيقها رقمياً إضافة لتقديم حلول تقنية بمساعدة الذكاء الاصطناعي.

الآنسة عبير اللحام المدير التنفيذي في شركة “حلول تك” الإماراتية المتخصصة بمجال الدعاية والإعلان وحلول البرمجيات  وفي تصريح لموقع إعادة إعمار سورية التشيكي قالت : شركتنا في دولة الإمارات العربية المتحدة – دبي و شركتنا تعمل في مجال الدعاية و الإعلان و البرمجيات ( برمجة تطبيقات الموبايل و برمجة مواقع الانترنيت بالإضافة للسوشال ميديا بالإضافة لتطبيقنا و اسمه نوت و هو بديل عن البزنس كارد و يلعب خاصية ان اف سي(nfc) أو (QR) و بهذه الخاصية سهلنا الموضوع بعدم طباعة البطاقات الورقية و أصبحنا عن طريق هذا التطبيق نضع المعلومات و التفاصيل الخاصة بنا و نستطيع عندما نريد الدخول للتطبيق و تعديل المعلومات كما نشاء و نحن الآن مركزنا في دبي و نتمنى الدخول للسوق السورية و كان لنا تعاون مع شركة مشهداني لتنظيم دخول الزوار للمعرض الحالي عن طريق تطبيق (QR) و وفرنا وقت عملية الانتظار لدخول المعرض , كما أشارت إلى أهمية المشاركة في المعارض الخارجية بالنسبة لجميع الشركات بما يحقق تعميق التواصل فيما بينها، ويعزز انتشار ثقافة الرقميات بين الشعوب.

و في تصريح للمهندسة إسراء حمدان  – مدير عام شركة EMBS المتخصصة بعلوم السلامة لموقع إعادة إعمار سورية التشيكي قالت : نحن شركة سورية متخصصة بالهندسة الإدارية و ممثلين للمعهد العربي لعلوم السلامة المتواجد بالإمارات العربية المتحدة  و نحن اليوم مشاركين باسم المعهد العربي لعلوم السلامة  كراعي ماسي لمعرض ساس اكسب وسيما و نحن معهد متخصص بعلوم السلامة ( سلامة المعلومات أو الأمن و السلامة الغذائية و الدوائية ) و لدينا أول مجلة عربية متخصصة بالأمن و السلامة المهنية و للمعهد العربي ممثل في كل دولة عربية و نحن نمثل المعهد في سورية و نقوم بدورات تدريبية و قادرين على منح شهادات عالمية من معاهد عالمية و شهادة  الآيزو المتعلقة بعلوم السلامة و نحن كشركة EMBS وكلاء لشركات بريطانية و ألمانية لمنح شهادات الآيزو  و أتمنى أن يكون التواجد العربي أكبر في المعارض القادمة .

Related posts