Banner v záhlaví
Banner v záhlaví
Banner v záhlaví

Reportáž: veletrh Apex a elektronické platby

Reportáž: veletrh Apex a elektronické platby

Pod záštitou ministerstva komunikací, Syrské vědecké společnosti pro informatiku a společnosti Trust Expo proběhl ve dnech 25. a 26. dubna v damašském hotelu Dama Rose druhý ročník veletrhu Apex zaměřeného na elektronické platby a jejich aplikaci v Sýrii. Cílem akce bylo poskytnout komplexní platformu pro výměnu zkušeností a poznatků mezi účastníky a podpořit spolupráci mezi státním a soukromým sektorem.

 

Součástí veletrhu byly prezentace odborníků a specialistů na elektronické platby, v nichž byl zhodnocen nejnovější technologický vývoj a globální trendy v této oblasti. Proběhly rozhovory se zástupci vlády s cílem projednat právní předpisy a politiku týkající se elektronických plateb a podpořit inovace a investice v tomto odvětví. Zájem vzbudily také interaktivní workshopy zaměřené na výměnu zkušeností a vývoj technických řešení pro větší efektivnost elektronických plateb v Sýrii.

 

Veletrh byla také příležitostí pro zúčastněné společnosti, aby představily své produkty a služby související s elektronickými platbami a předvedly své inovativní aplikace. Firmy mohly jednoduše navazovat kontakty s potenciálními zákazníky a rozšiřovat svůj obchodní záběr.

 

Ministr komunikací a technologií inženýr Ijád al-Chatíb ve svém projevu zdůraznil, že navzdory embargu a teroristickému řádění byla Sýrie schopna spustit elektronické platby prostřednictvím bank, společností zabývajících se elektronickými platbami a telekomunikačních společností. Chatíb poukázal na to, že projekt elektronických plateb, který vláda kontinuálně realizuje, je jedním z klíčových projektů v rámci strategie digitální transformace vládních služeb, na níž ministerstvo spolupracuje s centrální bankou. Tento projekt přinese plody v podobě prosperity a povede k pokroku Sýrie a její obnovy a udržení kroku s technologickým a kognitivním vývojem ve světě.

 

Předseda správního výboru Syrské vědecké společnosti pro informatiku doktor Ijád Zawkar vysvětlil význam veletrhu: “Tato akce je součástí úsilí o podporu digitální transformace a digitální ekonomiky v Sýrii a podporu infrastruktury pro elektronické platby v rámci vládní vize dosažení udržitelného rozvoje. Usilujeme o to, aby se tento veletrh a doprovodné akce staly příležitostí k výměně zkušeností a znalostí mezi státními a soukromými subjekty v oblasti elektronických plateb díky účasti ministerstev, vládních orgánů, soukromých společností, finančních a akademických institucí, jakož i účasti obchodních, průmyslových a turistických komor.”

 

Zawkar dodal, že se veletrh odehrává v kontextu strategie digitální transformace, která je považována za jednu z hlavních priorit pro dosažení udržitelného rozvoje. Již několik let probíhají práce na ustavení nezbytných právních předpisů, systémů a digitální infrastruktury, které umožní bezpečné a efektivní elektronické platby. Zawkar upozornil na význam spolupráce a koordinace mezi různými odvětvími s cílem zlepšit infrastrukturu a systém elektronických plateb a zajistit bezpečné a spolehlivé prostředí pro elektronické platby tak, aby byly uspokojeny potřeby společnosti a podpořen hospodářský a sociální rozvoj.

 

Ředitel společnosti Trust Expo a spoluorganizátor veletrhu pan Wasím an-Nášid uvedl: „Veletrh se v Sýrii koná již podruhé. První akce proběhla v Aleppu letos v březnu a zaznamenala rozsáhlou účast investorů a odborníků, kteří diskutovali o výzvách a příležitostech v rámci tohoto perspektivního odvětví. Aktuální akce čerpá z těchto zkušeností a, jak pevně doufám, zásadně podpoří sektor elektronických plateb v Sýrii“.

 

Předseda Syrské vědecké společnosti pro informatiku inženýr Muhammad Hassán al-Nadžár, projevil naději, že veletrh a konference budou začátkem skutečného startu v oblasti elektronických plateb na úrovni celé země. Je podle něj potřeba šířit kulturu elektronických plateb na místní úrovni, aby došlo k zásadnímu kvalitativnímu přechodu v rámci služeb digitální transformace.

 

Guvernér Syrské centrální banky doktor Muhammad Issám Hazíma ve svém projevu pohovořil o vizi banky v oblasti elektronických plateb a o jejích plánech na realizaci, pokud jde o legislativní strukturu a poskytování nástrojů. Centrální banka pracuje na struktuře elektronických plateb prostřednictvím postupných regulačních rozhodnutí. Například provozovatelé v sektoru turismu jsou povinni mít bankovní účet a terminály k přijímání elektronických plateb. Další prioritou bude zdravotnictví a lékařský sektor.  Hazíma poukázal na význam veletrhu pro šíření kultury elektronických plateb a výměnu zkušeností a informací mezi účastníky a přínosu doporučení a návrhů, které jsou užitečné pro rozhodovací orgány v zájmu občanů a země.

 

Manažer pro rozvoj obchodu a vztahy s veřejností letecké společnosti Cham Wings Usáma Sáti řekl: „Společnost se účastní této významné akce jako její přední sponzor v souladu se svojí národní rolí a vzhledem k vývoji, který zaznamenal syrský trh v oblasti elektronických plateb. Elektronické platby přináší zásadní výhody, přispívají k odstranění obtíží pro cestující, kteří nyní mohou namísto nošení velkých částek v hotovosti vstoupit na webové stránky společnosti a provést platební proces prostřednictvím jednoduchých metod a kroků nebo prostřednictvím společnosti Fátúra pro elektronické platby, se kterou Cham Wings uzavřely smlouvu.

 

Mediální koordinátorka společnosti Syriatel Hajá as-Safadí potvrdila, že společnost i nadále podporuje projekty digitální transformace, které jsou velmi obohacující a přinášejí pozoruhodný rozvoj v Sýrii. Vysvětlila, že elektronické platební služby se staly nejlepší možností, ke které se Syřané v současnosti uchylují, takže se společnost snaží přidat nové funkce do své služby “Syriatel Cash” a rozšířit její působnost, aby mohla sloužit zákazníkům. Dodala, že účast na veletrhu a konferenci je příležitostí, jak se blíže seznámit s potřebami a požadavky zákazníků a informovat je o všech podrobnostech, které chtějí vědět o službě “Syriatel Cash”.

 

Generální ředitel společnosti Nobalaa Smart Solutions Umar al-Kúkí uvedl, že společnost na veletrhu nabízí své služby, včetně vývoje aplikací a softwaru souvisejících s internetem, jakož i propojení aplikací a projektů na webových a mobilních aplikacích s elektronickými platbami, které jsou v současné době v Sýrii k dispozici. Poukázal na význam veletrhu z hlediska informovanosti a udržení kroku s vývojem ve světě v této oblasti.

 

Program veletrhu a konference byl rozdělen do dvou dnů, během nichž proběhla řada diskuzí, které se zabývaly právním, aplikačním a technickým rámcem elektronického platebního systému, používanými pokročilými technologiemi, úlohou vývojářů a provozovatelů. Zástupci mnoha veřejných a soukromých subjektů prezentovali strategii digitální transformace, vizi centrální banky pro elektronické platby, výzvy, kterým čelí při realizaci této záležitosti, a další související témata zaměřená na rozšíření kultury elektronických plateb v různých odvětvích.

 

Za zmínku stojí, že zpravodaj Rebuild Syria v Damašku se před časem setkal s ministrem telekomunikací Muhammadem Ijádem al-Chatíbem kvůli rozhovoru o Národním projektu digitální transformace pro léta 2022-2030, který byl zveřejněn na našich webových stránkách. Aktuální konference je dalším krokem k realizaci strategie digitální transformace v Sýrii.

Veletrh navštívil a reportáž pořídil náš damašský korespondent Júnus an-Násir

بمشاركة واسعة من شركات الدفع الإلكتروني.. افتتاح فعاليات مؤتمر ومعرض (إيبكس 2) بدمشق

دمشق- يونس أحمد الناصر

تحت رعاية وزارة الاتصالات , الجمعية العلمية السورية للمعلوماتية وشركة ثقة للمعارض أطلقتا مؤتمر  ومعرض الدفع الإلكتروني الثاني في سورية

بهدف توفير منصة شاملة لتبادل الخبرات والمعرفة بين مختلف الجهات المعنية بمجال الدفع الإلكتروني، وتعزيز التعاون المستقبلي بين القطاعين الحكومي والخاص

 تضمن المؤتمر والمعرض، الذي امتدت  فعالياته ليومي الخميس والجمعة 25 – 26 نيسان 2024 في فندق داماروز في دمشق، مجموعة متنوعة من الفعاليات، بما في ذلك:

  • عروض تقديمية من قبل خبراء ومتخصصين في مجال الدفع الإلكتروني، حيث تم استعراض أحدث التطورات التكنولوجية والاتجاهات العالمية في هذا المجال.
  • جلسات حوارية مع ممثلين عن الحكومة لمناقشة التشريعات والسياسات المتعلقة بالدفع الإلكتروني وتحفيز الابتكار والاستثمار في هذا القطاع.
  • ورش عمل تفاعلية لتبادل الخبرات وتطوير الحلول التقنية لتعزيز فعالية الدفع الإلكتروني في سورية.

كما أتيح في المعرض فرصة للشركات المشاركة لعرض منتجاتها وخدماتها المتعلقة بالدفع الإلكتروني، وتقديم عروض توضيحية حول تطبيقاتها الابتكارية في هذا المجال، مما وفر منصة للتواصل مع العملاء المحتملين وتوسيع نطاق الأعمال.

وزير الاتصالات والتقانة المهندس إياد الخطيب أكد في كلمة له أن سورية استطاعت رغم الحصار وتداعيات الحرب الإرهابية التي تعرضت لها إطلاق الدفع الإلكتروني بخبراتها المحلية عبر المصارف وشركات الدفع الإلكتروني وشركات الاتصالات، لافتاً إلى أن مشروع الدفع الإلكتروني الذي تتابع تنفيذه الحكومة هو أحد المشاريع الأساسية في استراتيجية التحول الرقمي للخدمات الحكومية الذي تعمل عليه الوزارة مع المصرف المركزي وسيسهم بقطاف ثمار الازدهار الذي يوفره المجتمع الرقمي والنهوض بسورية وتعافيها ومواكبتها للتقدم التكنولوجي والمعرفي.

الدكتور إياد زوكار رئيس اللجنة الإدارية للجمعية العلمية السورية بدمشق – مدير اللجنة العلمية ورئيس المؤتمر أوضح أهمية المؤتمر بالقول: “تأتي هذه المبادرة في إطار الجهود الرامية لتعزيز التحول الرقمي والاقتصاد الرقمي في سورية، ودعم البنية التحتية للدفع الإلكتروني كجزء من رؤية الحكومة لتحقيق التنمية المستدامة”.

وأضاف: “نعمل على أن يكون هذا المؤتمر والمعرض المرافق له فرصة لتبادل الخبرات والمعرفة بين الجهات الحكومية والخاصة في مجال الدفع الإلكتروني، وذلك من خلال حرصنا على مشاركة الوزارات والهيئات الحكومية والشركات الخاصة والمؤسسات المالية والأكاديمية، إلى جانب مشاركة غرف التجارة والصناعة والسياحة”.

و أضاف  أن المؤتمر يأتي في إطار استراتيجية التحول الرقمي التي تعتبر من أبرز الأولويات لتحقيق التنمية المستدامة، حيث يتم العمل منذ عدة سنوات على تطوير التشريعات والنواظم والبنية التحتية الرقمية اللازمة لتمكين الدفع الإلكتروني بشكل آمن وفاعل، مبيناً أهمية وجود تعاون وتنسيق بين القطاعات المختلفة لتعزيز بنية ومنظومة الدفع الإلكتروني وتوفير بيئة آمنة وموثوقة للمدفوعات الإلكترونية وبشكل يمكن من تحسين الأنظمة والمعايير اللازمة لضمان تحقيق الأمان والفعالية ويلبي احتياجات المجتمع ويدعم التنمية الاقتصادية والاجتماعية.

السيد وسيم الناشد مدير شركة ثقة للمعارض المنظمة للمعرض قال:  “المؤتمر يقام للمرة الثانية في سورية، حيث نظمت الجمعية مع شركة ثقة مؤتمر الدفع الالكتروني الأول في حلب شهر آذار 2024، وشهد مشاركة واسعة من شركات الدفع الالكتروني ومصرف سورية المركزي وعدد من المستثمرين والمختصين في مجال الدفع الالكتروني، وتناول المشاركون التحديات والفرص الاستثمارية لهذا القطاع الواعد في سورية”.

وختم بالقول: “يأتي هذا المؤتمر معززاً بالخبرات والتحديات التي حصلنا عليها خلال تنظيم مؤتمرنا الأول في حلب، وسنحاول نقل هذه المعارف والخبرات إلى المشاركين في مؤتمر دمشق، ونتمنى أن يسهم في تعزيز التعاون والابتكار في قطاع الدفع الإلكتروني في سورية”.

رئيس الجمعية العلمية السورية للمعلوماتية المهندس محمد حسان النجار أعرب عن أمله بأن يكون المؤتمر والمعرض باكورة لانطلاقة حقيقية في مجال الدفع الإلكتروني على مستوى القطر انطلاقاً من ضرورة نشر ثقافة الدفع الإلكتروني وتوسيع حجم الانتشار بشكل كبير على المستوى المحلي ليكون هناك انتقال نوعي ضمن إطار خدمات التحول الرقمي بوسيلة مهمة جداً وهي وسيلة الدفع الإلكتروني.

حاكم مصرف سورية المركزي الدكتور محمد عصام هزيمة تحدث في كلمة له عن رؤية المصرف لموضوع الدفع الإلكتروني وخططه التنفيذية من ناحية البنية التشريعية وتوفير الأدوات، وقال: إن بنية الدفع الإلكتروني التي يعمل عليها المصرف المركزي باتت جاهزة من خلال نشر الدفع الإلكتروني عبر قرارات ناظمة تباعاً، فعلى سبيل المثال لا الحصر تم إلزام أصحاب الفعاليات السياحية بضرورة أن يكون لديهم حساب مصرفي وأدوات تقبل الدفع الإلكتروني ومن ثم سيتم التوجه نحو القطاع الصحي والطبي وذلك وفق أولويات تتعلق بالحاجات التي تمس حياة المواطن، مشيراً إلى أهمية المعرض لتحقيق هدف نشر ثقافة الدفع الإلكتروني وتبادل الخبرات والمعلومات بين المشاركين والاستفادة من التوصيات ومن الطروحات التي تفيد أصحاب القرار بما يخدم مصلحة المواطن والبلاد.

مدير تطوير الأعمال والعلاقات العامة في شركة أجنحة الشام للطيران أسامة ساطع قال: نشارك كراع ماسي لمعرض الدفع الإلكتروني المتميز انطلاقاً من الدور الوطني الذي تلعبه الشركة تجاه المجتمع ومواكبة للتطور الذي يشهده السوق السوري في موضوع الدفع الإلكتروني، وذلك من خلال تواجدها وتقديمها حزمة من خدمات الدفع الإلكتروني من خلال الشركاء، مبيناً أن الدفع الإلكتروني يتمتع بمزايا مهمة تسهم في تذليل الصعوبات أمام المسافر الذي بات بإمكانه اليوم بدلاً من حمل مبالغ نقدية كثيرة الدخول إلى موقع الشركة والقيام بعملية الدفع من خلال طرق وخطوات بسيطة أو عن طريق شركة “فاتورة” للدفع الإلكتروني المتعاقدة معها الشركة.

المنسقة الإعلامية لشركة سيريتل هيا الصفدي أكدت استمرار الشركة بدعم مشاريع التحول الرقمي التي تضفي إثراء كبيراً وتطوراً ملحوظاً في سورية، مبينة أن خدمات الدفع الإلكتروني أصبحت الخيار الأمثل الذي يلجأ إليه السوريون في الوقت الحالي، لذا تسعى الشركة إلى إضافة ميزات جديدة لخدمتها “سيريتل كاش” وتوسيع نطاقها لخدمة الزبائن، مبينة أن المشاركة في المعرض والمؤتمر فرصة للتعرف على حاجات ومتطلبات الزبائن عن قرب ومساعدتهم في أي تفاصيل يرغبون بمعرفتها عن خدمة “سيريتل كاش”.

مدير عام شركة النبلاء للمعلوماتية عمر الكوكي بين أن الشركة تقدم في المعرض خدماتها المتمثلة بعمليات تطوير التطبيقات والبرمجيات التي لها علاقة بالإنترنت، وكذلك ربط التطبيقات والمشاريع القائمة على الويب وتطبيقات الموبايل بالدفع الإلكتروني المتاح في سورية حالياً، لافتاً إلى أهمية المعرض من ناحية التوعية ومواكبة التطور الحاصل على مستوى العالم في هذا المجال.

وتوزعت فعاليات المعرض والمؤتمر على مدى يومين من خلال جلسات حوارية متعددة تتناول الإطار القانوني والتطبيقي والتقاني لمنظومة الدفع الإلكتروني والتقانات المتقدمة المستخدمة ودور الشركات المطورة والمشغلة وتجارب ودراسات قدم فيها ممثلون عن العديد من الجهات العامة والخاصة عروضاً تقديمية حول استراتيجية التحول الرقمي ورؤية المصرف المركزي للدفع الإلكتروني والتحديات التي تواجه تطبيق هذا الأمر وغيرها من المواضيع ذات الصلة التي تهدف إلى توسيع انتشار ثقافة الدفع الإلكتروني في مختلف القطاعات.

يشار إلى أن مراسل ريبلد سيريا بدمشق قد التقى السيد وزير الاتصالات محمد إياد الخطيب قبل فترة وحول المشروع الوطني للتحول الرقمي 2022-2030 تم نشره على موقعنا في حينه و المؤتمر اليوم هو خطوة في اتجاه تطبيق استراتيجية التحول الرقمي في سورية .

Related posts