Více než šedesátka domácích i zahraničních společností specializujících se v oblasti ropného průmyslu včetně průzkumných prací, studií a poradenství se ve dnech 22.-25. července na půdě damašského výstaviště zúčastnila třetího ročníku mezinárodního veletrhu SyrPetro týkajícího se ropy, zemního plynu a obecně energetiky včetně služeb spjatých s tímto sektorem.
Další úspěch si tak v rámci svého rozsáhlého portfolia veletrhů a konferencí připsala pořadatelská Mashhadani International Group. Jedním z klíčových témat, o němž stále častěji hovoří syrské ministerstvo ropy a nerostného bohatství a jež bylo na veletrhu prezentováno formou odborné přednášky, je nový zájem Sýrie o investice do geotermální energie.
Pro Rebuildsyria.cz uvedl v exkluzivním vyjádření ministr ropy a nerostných surovin inženýr Bassám Taʽma, že jeho úřad aktuálně pracuje stran geotermální energie na pilotním projektu. Dosavadní pokrok vypadá slibně a po dosažení hmatatelných výsledků bude uspořádána konference, na niž jsme pozváni spolu s dalšími v Sýrii akreditovanými médii. V obecném proslovu k médiím během slavnostního zahájení potvrdil ministr Taʽma, že veletrh je důležitým milníkem pro agendu rozvoje ropného průmyslu v Sýrii. Stal se platformou pro výměnu zkušeností, prezentaci nových slibných nápadů i pro nabídku dobrých investičních možností. Je příležitostí pro osobní setkání i účast na zajímavých odborných přednáškách. Ropný sektor je podle Taʽmy jedním z pilířů národního hospodářství, přičemž je od roku 2011 terčem teroristických organizací i nespravedlivých západních sankcí, jež zabránily investicím a rozvoji technologií v tomto odvětví. Prostřednictvím platforem a veletrhů tohoto typu se dle ministra snaží Sýrie přilákat odborníky a zainteresované společnosti ze spřátelených zemí s cílem nalézt alternativy k západním technologiím a obecně najít efektivní řešení, jež by sloužila syrskému ropnému sektoru.
Generální ředitel pořadatelské Mashhadani International Group Chalaf Mašhadání vysvětlil, že se veletrhu účastní státní, soukromé i smíšené společnosti, jakož i odborníci a experti v oblasti ropného a energetického průmyslu z domova i ze zahraničí. Veletrh pomáhá navazovat partnerství mezi veřejným a soukromým sektorem při nalézání inovativních řešení týkajících se investic do technologií v energetickém sektoru, je příležitostí pro uzavírání obchodních smluv a zároveň představuje platformu pro předvádění nejnovějších technologií a dalších inovací souvisejících s ropným průmyslem. Pro ty, kteří se nemohli osobně zúčastnit, je akce k dispozici ve virtuální podobě.
Íránský velvyslanec v Damašku Mahdí Sobhání během tiskové konference na otázku zpravodaje Rebuildsyria.cz uvedl, že veletrhu se účastní osm velkých íránských společností specializujících se v sektoru ropy a zemního plynu, mezi nimiž jsou i takové, které vyvážejí své výrobky do osmdesáti zemí světa. Írán má cenné zkušenosti a dosáhl v dané oblasti soběstačnosti. Může spolupracovat se syrskými společnostmi obecně i se společnostmi přítomnými na veletrhu konkrétně.
Během čtyř veletržních dní se, jak bylo zmíněno, konaly odborné přednášky týkající se energetiky. Na akci vystoupil mimo jiné doktor inženýr Muʽtaz ar-Rijáhí, který působí jako technický expert a konzultant Ebla Petroleum Company, s přednáškou nazvanou „Geotermální energie a investiční možnosti v Sýrii – pilotní projekt“. Přednáška byla rozdělena do dvou částí, přičemž první část posluchače uvedla do problematiky geotermální energie včetně odkazů na mezinárodní projekty, představení výzkumu a jeho metod a realistické analýzy investičních vyhlídek v Sýrii. Druhá část představovala činnost ministerstva ropy a nerostných surovin, které provedlo veškeré topografické průzkumy a disponuje velkým množství studií. Výsledky terénních průzkumů potvrzují možnost investovat do geotermální energie coby udržitelného zdroje, jenž vykazuje odlišnosti oproti jiným alternativním zdrojům, jako je sluneční či větrná energie. Aby se tato energie dala efektivně těžit, bude třeba financování a zapojení velkých společností. V exkluzivním rozhovoru s reportérem Rebuildsyria.cz doktor inženýr ar-Rijáhí uvedl: „V přednášce jsem hovořil o celosvětovém trendu investic do geotermální energie a o pilotním projektu v Sýrii coby kroku syrského ministerstva ropy. Projekt se nyní dostal do pokročilé fáze a doufáme, že brzy spatří světlo světa. Je součástí strategických plánů ministerstva na lokalizaci programů a výzkumu v rámci země. Vzhledem k mezinárodním, regionálním i místním okolnostem hledáme nízkonákladové energetické zdroje, které budou ekonomicky únosné. Pracujeme, abychom programy cíleně lokalizovali a stali jsme se producenty, nikoliv pouhými spotřebiteli. Máme potřebné studie a jsme schopni vyhodnotit ložiska v řádu deseti dní, přičemž mezinárodním standardem je zhruba sedmdesát až devadesát dní.“
Předseda představenstva Ebla Petroleum Company Ráʼid Šáhín v exkluzivním prohlášení pro naše stránky řekl o geotermálním pilotním projektu, na němž společnost pracuje, následující: „Geotermální energie patří mezi udržitelné zdroje a je charakteristická svojí nízkonákladovostí z hlediska investic ve srovnání s jinými obnovitelnými zdroji energie. Proto v návaznosti na ministra pro ropu a nerostné zdroje inženýra Bassáma Taʽmu a pod jeho vedením studovala Ebla seismická data z ropných vrtů, aby určila místa tepelných anomálií a na nich stavěla při realizaci pilotního projektu výroby elektrické energie z geotermálního tepla. V závěru studie byla vypracována mapa výskytu termálních anomálií pro celé syrské území a jejich rozdělení do termálních bloků. Na studii se podíleli experti a kádry naší společnosti za užití umělé inteligence Machine Learning. Realizace pilotního projektu bude znamenat kvalitativní skok pro oblast investic do geotermální energie a Sýrie se stane první arabskou zemí investující do tohoto zdroje. S tím se bude pojit rozvoj daných lokalit a přilehlých oblastí, podpoří to zemědělské projekty i výrobní proces a přispěje to k posílení národního hospodářství. Výroba elektřiny bude záviset na využití organické látky pomocí potrubí čerpajícího z hloubek odpovídajících teplotě potřebné k přeměně organického látky z kapalného stavu na páru. Jakmile vystoupá na povrch země, je směřována do turbíny k výrobě elektřiny v rámci uzavřeného a pečlivě vypracovaného systému a technických znalostí, aby se dosáhlo co nejvyšší účinnosti při co nejnižších nákladech. Jako pracovní skupina doufáme, že dokážeme pokrýt syrské potřeby v oblasti elektrické energie, čímž podpoříme národní hospodářství a posuneme Sýrii kupředu. Projekty investic do podzemní energie se vyznačují tím, že se jedná o lokální projekty, to znamená, že zásobují elektrickou energií nebo klimatizací určitou oblast, ať už obytnou nebo průmyslovou, izolovaně od ostatních oblastí. V případě jakýchkoli poruch v elektrickém systému založeném na geotermální energii na sebe nebudou jednotlivé lokality negativně působit, jinými slovy tak lze dosáhnout lokální energetické nezávislosti. Jsme si jisti úspěchem a vždy jsme připraveni udělat maximum pro obrodu naší milované Sýrie. Bylo mi potěšením se s vámi setkat a rád bych vaším prostřednictvím pozdravil přátele v České republice.“
Veletrh SyrPetro 2022 potvrdil svůj význam coby národní platforma sdružující specialisty a zájemce o ropný průmysl v Sýrii, ať už domácí či zahraniční. Díky mezinárodní účasti z arabských i nearabských zemí byly na akci uzavřeny desítek dohod a podepsaných smluv, což z veletrhu činí pilíř pro nastartování ropného sektoru v Sýrii a s ním spojených služeb navzdory obtížím, v nichž se v současnosti nachází.
V průběhu veletrhu proběhly diskuse mezi zástupci různých subjektů. Akce se mimo jiné zúčastnily ruské společnosti včetně Strojtransgaz (STG) a zástupci specializovaných společností pracujících v odvětví ropy a plynu z Íránu, jakož i delegace Arvada Petroleum Company, delegace Federace iráckých obchodních komor zastupovaná Karbalskou obchodní komorou a představitelé Rusko-syrské obchodní rady. V přednáškovém sále zaznělo mnoho odborných přednášek, které obohatily veletržní aktivity. Tyto akce, které se konaly v průběhu veletržních dnů, vytvořily prostor pro výměnu zkušeností a poznatků týkajících se strategií v energetice mezi vedoucími experty v odvětví ropného průmyslu na místní, regionální i mezinárodní úrovni. Veletrh rovněž probíhal virtuálně, aby se ti ze zájemců, kteří se nemohli osobně dostavit, mohli zúčastnit alespoň prostřednictvím sociálních sítí.
V samém závěru veletrhu sdělil pan Chalaf Mašhadání našemu korespondentovi: „Děkujeme, že jste zde byli a mediálně pokrývali aktivity na veletrhu. Doufáme v přítomnosti českých podnikatelů a společností na našich dalších akcích. V tomto roce zatím plánujeme Mezinárodní veletrh kožedělného průmyslu, obuvi a výrobních potřeb ve dnech 15.-18. září, a dále potom mediální veletrh a veletrh zaměřený na bezpečnost a ochranu.“
Veletrh navštívil a reportáž pořídil náš damašský korespondent Júnus an-Násir.
وزير النفط المهندس بسام طعمة يفتتح “سيربيترو 2022” بحضور أكثر من 60 شركة محلية ودولية متخصصة في الصناعات النفطية
دمشق – يونس أحمد الناصر
أكثر من 60 شركة محلية ودولية متخصصة في الصناعات النفطية وعمليات التنقيب والدراسات والاستشارات كانت حاضرة بافتتاح معرض سورية الدولي للبترول والغاز والطاقة “سيربيترو 2022” بدورته الثالثة على أرض مدينة المعارض بدمشق
فقد أضافت مجموعة مشهداني الدولية للمعارض والمؤتمرات نجاحا آخر إلى سجلها الكبير في قطاع المعارض عبر تنظيم معرض سورية الدولي للبترول والغاز والطاقة سيربترو ٢٠٢٢ في نسخته الثالثة والذي أقيم بين ٢٢ و٢٥ شهر تموز من العام ٢٠٢٢ بحضور ومشاركة واسعة من الشركات المتخصصة باستكشاف النفط والخدمات المرتبطة بهذا القطاع.
موضوع هام في قطاع الطاقة بدأت تتحدث عنه وزارة النفط السورية كان حاضراً في المعرض عبر (محاضرة علمية) هو سعي سورية لاستثمار الطاقة الحرارية الجوفية لأول مرة
و في تصريح خاص لموقع إعادة إعمار سورية التشيكي قال المهندس بسام طعمة وزير النفط والثروة المعدنية جواباً على سؤالنا حول المشروع التجريبي لاستثمار الطاقة الجوفية الحرارية في سورية بأن وزارة النفط تعمل على هذا المشروع التجريبي حالياً و لدينا مؤشرات جيدة و مبشرة و عندما نصل لنتائج سنعقد مؤتمراً صحفياً يتم دعوتنا إليه مع وسائل الإعلام المعتمدة في سورية
و في تصريح للإعلاميين أكد المهندس بسام طعمة وزير النفط والثروة المعدنية الذي افتتح المعرض بأن المعرض أصبح خلال السنوات القليلة الماضية معلماً على أجندة النهوض بالقطاع النفطي في سورية ونجح بأن يكون منصة تلتقي فيها الخبرات والأفكار الجديدة الواعدة والفرص الاستثمارية الجيدة وهو يمثل فرصة لتبادل المعرفة والخبرات حول الصناعة النفطية بما يحويه من محاضرات علمية ولقاءات , وأشار الوزير طعمة إلى أن القطاع النفطي يعد من حوامل الاقتصاد الوطني وقد استهدف من قبل التنظيمات الإرهابية منذ عام 2011 وكذلك استهدف بالإجراءات الغربية الجائرة التي أدت إلى منع الاستثمار والتكنولوجيا في هذا القطاع مضيفاً إننا من خلال هذه المنصات والمعارض نسعى لجلب المختصين والمهتمين من شركات الدول الصديقة بهدف إيجاد بدائل عن هذه التقنيات الغربية وإيجاد حلول بما يخدم قطاعنا النفطي.
من جانبه أوضح مدير عام مجموعة مشهداني الدولية المنظمة للمعرض خلف مشهداني أن المعرض يضم شركات من القطاعات العامة والخاصة والمشتركة ونخبة من المختصين والخبراء في قطاع الصناعات النفطية والطاقة وخدماته على المستويات المحلية والإقليمية والدولية وهذا ما يساعد بإقامة شراكات بين القطاعين العام والخاص لبحث وإيجاد حلول مبتكرة لاستثمار التكنولوجيا في قطاع الطاقة , كما يشكل المعرض فرصة لعقد الصفقات وإبرام العقود المتعلقة بصناعة النفط والغاز وخدماتهما وهو يقدم في الوقت نفسه منصة نموذجية لعرض أحدث التقنيات والابتكارات التي تخص القطاع النفطي مشيراً إلى أنه سيكون متاحاً افتراضياً لمن لم تمكنهم الظروف من الحضور أو المشاركة.
السفير الإيراني بدمشق مهدي سبحاني و في جواب لمراسل ريبلد سيريا التشيكي خلال المؤتمر الصحفي بين أن ثماني شركات إيرانية كبيرة تشارك في المعرض من بين هذه الشركات من يصدر منتجاته إلى ثمانين دولة حول العالم وهذه الشركات تعمل في مجال النفط والغاز والبتروكيماويات والمنتجات والتجهيزات النفطية وكل ما يتعلق بقطاع النفط والغاز منوهاً بأن إيران لديها تجربة قيمة وجيدة ووصلت إلى الكفاءة الذاتية في المجالات المذكورة وبإمكانها أن تتعاون مع الشركات السورية بشكل عام والشركات الحاضرة في المعرض.
المعرض خلال أيام المعرض الأربعة شهد محاضرات علمية أعدها باحثون في مجالات الطاقة و منها المحاضرة التي تحدثنا عنها سابقا فقد قدم الدكتور المهندس معتز الرياحي ( خبير فني واستشاري في شركة إيبلا للنفط ) محاضرة بعنوان: الطاقة الحرارية الأرضية وإمكانية الاستثمار في سورية -المشروع التجريبي في سورية لصالح وزارة النفط
و قد تضمنت المحاضرة المحاور التالية :
القسم الأول : مقدمة عن الطاقة الحرارية الأرضية – المشاريع الدولية وطرق الاستكشاف والتنقيب و الآفاق الاستثمارية في سورية بين الواقع والآمال و المشروع التجريبي في سورية لصالح وزارة النفط.
القسم الثاني : توجه وزارة النفط لتوطين صناعة البرمجيات لتطوير عمل الاستكشاف في سورية.
أكد خلالها بأن وزارة النفط قامت بكل المسوح الطبوغرافية العلمية و أصبح لدى الوزارة مكتبة غنية في هذا المجال و إن نتائج الدراسات و المسح الميداني تؤكد إمكانية استثمار هذه الطاقة كطاقة مستدامة و هو ما يميزها عن أنوع الطاقة البديلة الأخرى كطاقة الرياح و الطاقة الشمسية و الاستفادة من هذه الطاقة بحاجة لجهود شركات كبرى في الاستخراج و التمويل
و في حوار خاص لمراسل ريبلد سيريا التشيكي قال الدكتور المهندس معتز الرياحي : لقد تحدثنا في المحاضرة حول التوجه العالمي لاستثمار الطاقة الحرارية الجوفية و عن المشروع التجريبي في سورية و تحدثنا عن هذه الخطوة التي تقوم فيها وزارة النفط السورية فقد وصل المشروع حاليا لمرحلة متقدمة و نرجو أن يبصر النور بوقت قريب , و المشروع جزء من الخطط الاستراتيجية لوزارة النفط و هو توجه لتوطين برمجي و علمي في البلاد و بسبب الظروف العالمية والإقليمية و المحلية في البحث عن مصادر الطاقة بتكاليف استكشاف منخفضة تتلاءم مع الوضع الاقتصادي و نعمل على توطين البرمجيات في هذا المجال و قد أصبحنا منتجين لـ( الكودات) و ليس مستهلكين و قد أقمنا مكتبة من الكودات في مجال الاستكشاف و قد وصلنا لتقييم الخزانات خلال عشرة أيام و كانت تحتاج من 70-90 يوم حسب النورمات العالمية .
المهندس رائد شاهين رئيس مجلس إدارة شركة ايبلا للنفط و الغاز و في تصريح خاص لموقع ريبلد سيريا التشيكي حول المشروع التجريبي لاستثمار الطاقة الحرارية الجوفية في وزارة النفط و الذي تعمل عليه شركة ايبلا قال :
الطاقة الحرارية الجوفية تعتبر من الطاقات المستدامة وتمتاز بسهولة الاستثمار والتكلفة القليلة مقارنة مع مثيلاتها من الطاقات المتجددة ، ولذلك وبتوجيه ومتابعة من السيد وزير النفط والثروة المعدنية المهندس بسام طعمة قامت شركة ايبلا للنفط بدراسة المعطيات السايزمية للآبار النفطية لتحديد أماكن تواجد الشذوذ الحراري والبناء عليه في تنفيذ مشروع تجريبي لتوليد الطاقة الكهربائية من الحرارة الجوفية، وخلصت الدراسة الى إعداد خريطة لتواجد الشذوذ الحرارية لكامل الأراضي السورية وتقسيمها إلى بلوكات حرارية وقد تمت هذه الدراسة بخبرات وطنية من كوادر شركة ايبلا للنفط وبالاعتماد على تقنية الذكاء الصنعي Machine Learning ونحن حالیاً بصدد تنفيذ المشروع التجريبي لتوليد الطاقة الحرارية الذي سوف يحدث نقلة نوعية في استثمار الطاقة الجوفية في سورية كأولى البلدان المستثمرة لهذه الطاقة في الوطن العربي
وسيترافق مع هذا المشروع تنمية للمواقع والمناطق المجاورة له من خلال تنفيذ مشاريع التبريد والتسخين للنهوض بالمشاريع الزراعية وتدوير عجلة الإنتاج مما يعود بالفائدة والدعم للاقتصاد الوطني.
طبعا ،ان استثمار الطاقة الجوفية الحرارية يعتمد بشمل أساسي على استثمار حرارة الأعماق وهذا واضح من الاسم ولكن كيف لنا ان نطوع هذه الحرارة في توليد الكهرباء، يعتمد ذلك على استخدام وسيط عضوي يتم ضخه عبر أنابيب إلى الأعماق المناسبة لدرجة الحرارة المطلوبة ليتحول هذا الوسيط العضوي من الحالة السائلة إلى الطور البخاري وبصعوده إلى سطح الأرض يتم توجيهه إلى التوربين لتوليد الكهرباء ضمن منظومة عمل مغلقة ومدروسة بعناية وخبرة فنية للحصول على أعلى كفاءة بأقل التكاليف.
ونحن كفريق عمل نأمل ان يغطي هذا العمل الاحتياجات السورية للطاقة الكهربائية لدعم الاقتصاد الوطني والنهوض بسورية
ما يميز هذه المشاريع التي تستثمر الطاقة الجوفية أنها مشاريع مناطقية أي أنها تمد منطقة معينة سكنية كانت أو صناعية بالطاقة الكهربائية أو بالتكييف بمعزل عن المناطق الأخرى وهذا بدوره يشكل دعماً للشبكة الكهربائية من خلال تخفيف الأحمال على الشبكة والاستفادة منها في مناطق أخرى ، وعدم تأثر هذه المنطقة بغيرها من المناطق في حال حدوث أي أعطال في المنظومة الكهربائية المعتمدة على الطاقة الحرارية الجوفية، بمعنى آخر (الاستقلالية المناطقية في استثمار الطاقة )
نحن واثقون جداً من نجاح المشروع ومستعدون دائما لتقديم الأفضل في سبيل نهضة سورية بلدنا الحبيب.
و في الختام نشكركم على هذا اللقاء و من خلالكم نرسل بتحياتنا للشعب التشيكي الصديق .
و بالعودة إلى معرض سيربترو2022 فقد أكد هذا المعرض حضوره كمنصة وطنية تجمع أقطاب المهتمين والمتخصصين بصناعة النفط في سورية والراغبين بالدخول إلى هذا القطاع من داخل سورية وخارجها بمشاركات عربية ودولية أنضجت هذا الحدث عبر التوصل إلى عشرات الاتفاقات و توقيع العقود مما يجعل المعرض بمثابة أساس لانطلاقة قطاع البترول في سورية وخدماته المرتبطة رغم معاناته الحالية.
كما جرت خلال أيام معرض سيربترو2022 مباحثات بين ممثلي مختلف الشركات المشاركة و الزائرة منها الشركات الإيرانية والروسية المشاركة إضافة الى زيارة من شركة ستروي ترانس غاز STG وممثلي الشركات المختصة والعاملة في قطاع النفط و الغاز من إيران وكذلك وفد شركة أرفادا للنفط ووفد اتحاد غرف التجارة العراقية يمثله غرفة تجارة كربلاء و مجلس الأعمال الروسي السوري إضافة الى اللقاءات الثنائية في قاعة B2B كما شهدت قاعة المحاضرات في المعرض العديد من المحاضرات العلمية التخصصية مما أغنى فعاليات المؤتمر , وهذه الفعاليات التي جرت خلال أيام المعرض شكلت أرضية لتبادل الخبرات بين نخبة من كبار المختصين والخبراء في قطاع الصناعات النفطية على المستويات المحلية والإقليمية والدولية للنظر في استراتيجيات قطاع الطاقة.
و قد رافق فعاليات المعرض إطلاق معرض سيربترو2022 الافتراضي لتمكين الزوار الذين لم يتمكنوا من الحضور الفعلي لزيارة المعرض عبر شبكات التواصل للاستفادة من كافة الميزات الموجودة للشركات المشاركة في المعرض.
و في حديث لمراسل ريبلد سيريا التشيكي في ختام فعاليات المعرض قال السيد خلف مشهداني مدير عام مجموعة مشهداني الدولية المنظمة للمعرض :
نشكر حضوركم لتغطية فعاليات المعرض و نتمنى أن نرى الشركات التشيكية و رجال الأعمال التشيك حاضرين معنا في المعارض القادمة
و عن المعارض القادمة خلال هذا العام قال السيد مشهداني : لدينا ثلاثة معارض قادمة هي على التوالي معرض سيلا الدولي للصناعات الجلدية والأحذية ومستلزمات الإنتاج من 15-18/9/2022 و معرض الميديا و معرض الأمن و السلامة .