Banner v záhlaví
Banner v záhlaví
Banner v záhlaví

Reportáž: Na skok na textilním veletrhu v Damašku

Reportáž: Na skok na textilním veletrhu v Damašku

Za účasti 430 syrských společností byl 3. února v damašském Veletržním areálu na ploše 20 000 metrů čtverečních zahájen veletrh zaměřený na export oděvů a textilií pro jarní a letní sezónu roku 2022. Na akci pořádané Federací syrských průmyslových komor a Asociací syrských exportérů oděvů a textilu bylo v šesti plně obsazených halách v elegantním prezenčním stylu vystaveno množství pánských, dámských i dětských oděvů.

Během tiskové konference při zahájení tohoto rozsáhlého veletrhu, které se zúčastnil zpravodaj Rebuildsyria.cz, uvedl ministr ekonomiky a zahraničního obchodu doktor Muhammad Sámir al-Chalíl, že rozšíření akce dokazuje zájem syrského průmyslového sektoru a zahraničních importérů o účast a zároveň je důkazem životaschopnosti a stability vývozu renomovaných syrských oděvních produktů na zahraniční trhy, navzdory jednostranným ekonomickým sankcím, které ztěžují zajištění primárních surovin.

Ministr průmyslu Zijád Subhí Sabbágh ve svém vyjádření pro média uvedl: “Tento veletrh, který se koná každoročně dvakrát, je důkazem kvality syrského výrobku a poukazuje na snahu ministerstva koordinovat svoji činnost s Federací průmyslových komor i jednotlivými komorami zvlášť s cílem překonat veškeré překážky, které producentům brání v tom, aby své výrobky dostali s co nejmenšími náklady k spotřebitelům a dovozcům za rozumné ceny”.

Předseda Federace průmyslových komor inženýr Fáris aš-Šihábí řekl: “Veletrh je největší akcí svého druhu a kromě hlavních participantů hostí rovněž za podpory Federace zdarma čtyřicet pět účastníků, kteří byli postiženi válkou, s cílem podpořit malé a střední podniky a nalézt pro ně exportní trhy s ohledem na zájmy národního hospodářství.

Šéf Asociace syrských exportérů oděvů a textilu Raghíd al-Halabí pro média vysvětlil, že nejdůležitějším rysem tohoto veletrhu je jeho rozsah a kontinuita v období krize, a upozornil na roli Asociace při sdružování průmyslníků, kteří vyrábějí oděvy a textil, při pořádání pravidelných veletrhů v Sýrii i v zahraničí, při reagování na požadavky trhu s oděvy a módou a při zajišťování marketingu a stálé komunikace s výrobci a vývozci.

Člen představenstva Aleppské průmyslové komory a organizačního výboru veletrhu Muhammad Zízán uvedl, že akce se koná ve dvou termínech ročně již osm let a chvályhodně podporuje národní hospodářství a export. Syrské textilní výrobky jsou podle něj díky své ceně a kvalitě konkurenceschopné a velmi žádané na zahraničních trzích a drží krok se světovou módou.

Koordinátor delegace iráckých podnikatelů na veletrhu Alá an-Núrí řekl: “Irácká delegace čítá více než 480 specializovaných podnikatelů, kteří mají obchodní vztahy se svými syrskými protějšky. Irák se efektivně účastní všech hospodářských aktivit a specializovaných veletrhů, zejména těch exportních v Sýrii a Bagdádu”. Dále poukázal na existenci mnoha faktorů, díky nimž je nezbytné, aby iráčtí podnikatelé komunikovali se syrskými výrobci, mimo jiné jde o společné hranice a rychlost dodávek zboží.

Muhammad Rabí al-Akramí z Damašku, majitel oděvní společnosti Savannah, v exkluzívním vyjádření pro zpravodaje Rebuildsyria.cz vyjádřil radost z účasti na tomto významném exportním veletrhu a hovořil o tom, že má ambice, aby se jeho výrobky dostaly do všech arabských zemí a dále do světa, a že chce vyvážet do České republiky a Evropské unie.

Veletrh Made in Syria specializovaný na export oděvů, textilu a výrobní požadavky pro jaro a léto 2022 vedl k podpisu stovek smluv a dosažení dohod a ujednání o vývozu syrských oděvů vyrobených v 430 společnostech účastnících se veletrhu na zahraniční trhy. Všechny zúčastněné společnosti uzavřely vývozní smlouvy, především směrem k iráckému trhu.

Podle slov Muhammada Zízána je současný veletrh největším za posledních deset let a navštívilo jej kromě stovek Syřanů také 950 podnikatelů z ostatních arabských zemí (Irák, Libye, Alžírsko, Kuvajt, Jordánsko, státy Zálivu). Zúčastnění producenti potvrdili, že uzavřeli dobré kontrakty, a některým z nich se podařilo získat zástupce na zahraničních trzích.

Veletržní areál v Damašku je pravidelně v krátkých časových rozmezích svědkem mnoha specializovaných akcí dotýkajících se všech oblastí rekonstrukce Sýrie a potřeb syrského trhu v započaté fázi obnovy za účasti arabských i dalších zahraničních společností a podnikatelů usilujících o vstup na syrský trh a rozšíření svého podnikání.

Zpráva od našeho damašského zpravodaje Júnuse Násira.

سورية : جهود كبيرة تبذلها الحكومة السورية بالشراكة مع اتحادات غرف الصناعة و التجارة في سورية عبر أنشطة المعارض للخروج من الركود الاقتصادي و تدوير عجلة الإنتاج

دمشق – يونس أحمد الناصر

بحضور رسمي سوري و عربي  430  شركة وطنية و على مساحة 20 ألف متر مربع  شغلتها 6 صالات (غصت بالمعروضات ) من الألبسة الرجالية والنسائية وألبسة أطفال بأسلوب عرض أنيق انطلق معرض الألبسة والنسيج ومستلزمات الإنتاج ربيع وصيف  2022 التصديري على أرض مدينة المعارض بدمشق  بتنظيم اتحاد غرف الصناعة السورية ورابطة المصدرين السوريين للألبسة والنسيج  بتاريخ 2022-02-03

وفي تصريحات للإعلاميين  حضره مراسلنا بدمشق  أثناء افتتاح المعرض الضخم أشار السيد وزير الاقتصاد و التجارة الخارجية الدكتور محمد سامر الخليل إلى أن التوسع في دورة هذا المعرض يؤكد الحرص على المشاركة من قبل القطاع الصناعي في سورية والمستوردين إضافة إلى أنه دليل على حيوية وثبات التصدير إلى الأسواق الخارجية من الألبسة السورية ذات السمعة الطيبة بالرغم من الإجراءات القسرية أحادية الجانب التي تتسبب بصعوبة تأمين المواد الأولية.

السيد وزير الصناعة زياد صبحي صباغ في تصريحه للإعلاميين قال :  إن الصناعات النسيجية في سورية من الصناعات الرائدة على مستوى المنطقة والمعرض الذي يقام بنسختين سنوياً دليل على جودة المنتج السوري مشيراً إلى حرص الوزارة على التنسيق مع غرف واتحاد غرف الصناعة لتذليل كل العقبات أمام الصناعيين للوصول إلى منتج بأقل التكاليف ليصل إلى المستهلكين والمستوردين بأسعار مقبولة.

المهندس فارس الشهابي رئيس اتحاد غرف الصناعة قال : إن المعرض هو الأكبر من نوعه ويحتضن إضافة للمشاركين الرئيسيين 45 مشاركاً من المتضررين من الحرب حيث تمت مشاركتهم بشكل مجاني بدعم من اتحاد الغرف وذلك بهدف النهوض بالصناعات الصغيرة والمتوسطة وإيجاد أسواق تصديرية لها ليصب كل ذلك بدعم الاقتصاد الوطني.

رئيس رابطة المصدرين السوريين للألبسة والنسيج رغيد الحلبي أوضح للإعلاميين  إن أهم ما يميز هذا المعرض ضخامته واستمراره خلال فترة الأزمة منوهاً بدور الرابطة في جمع الصناعيين المنتجين للألبسة والنسيج وتنظيم معارض دورية في سورية وخارجها والاستجابة لما يتطلبه سوق الألبسة والأزياء وضمان التسويق والتواصل الدائم مع المنتجين ومع المصدرين.

السيد محمد زيزان عضو مجلس إدارة غرفة صناعة حلب واللجنة المنظمة للمعرض أشار إلى أن المعرض يقام  بمعدل دورتين سنوياً منذ ثماني سنوات وهو داعم للاقتصاد الوطني وتصديري بامتياز كون المنتجات النسيجية السورية منافسة في الأسواق الخارجية ومرغوبة جداً فيها و منافسة بالسعر والجودة ومواكبة للموضة العالمية.

من العراق الشقيق السيد علاء النوري منسق وفد رجال الأعمال العراقي الزائر للمعرض قال : إن الوفد العراقي يضم أكثر من 480 تاجراً متخصصا تربطهم علاقات تجارية مع نظرائهم السوريين حيث أن العراق لديه علاقات فعالة بكل النشاطات الاقتصادية والمعارض التخصصية وخاصة التصديرية في سورية وبغداد لافتاً إلى أن هناك عوامل مشتركة كثيرة تدفع التاجر العراقي للتواصل مع المصنع السوري منها الحدود المشتركة وسرعة وصول البضائع.

أما السيد محمد ربيع الأكرمي  من دمشق وصاحب شركة سافانا للألبسة الجاهزة  و في تصريح مراسلنا ‎‏ بدمشق فقد أبدى سعادته للمشاركة بهذا المعرض التصديري الهام و تحدث عن طموحه بوصول منتجاته لكل الدول العربية  و العالم و عن رغبته للتصدير إلى التشيك و الاتحاد الأوربي

و قد أثمر معرض صنع في سورية التصديري التخصصي للألبسة والنسيج ومستلزمات الإنتاج ربيع وصيف  2022 عن توقيع  مئات العقود و التوصل الى اتفاقيات و تفاهمات لتصدير الألبسة السورية المنتجة في /430/ شركة وطنية مشاركة بالمعرض إلى الأسواق الخارجية وجميع الشركات  المشاركة أبرمت عقودا تصديرية مع التجار وخاصة الى السوق العراقية.

ووفقا لما أدلى به  عضو مجلس إدارة صناعة حلب وعضو اللجنة المركزية المنظمة للمعرض محمد زيزان فإن المعرض الحالي يعد الأكبر خلال السنوات العشر  الماضية   وقد قام بزيارته  950 من رجال الأعمال العرب ( من العراق وليبيا والجزائر والكويت والأردن ودول الخليج  إضافة الى  مئات رجال الأعمال  من سورية )  مع تأكيد الصناعيين المشاركين  إنهم أبرموا عقودا جيدة ومنهم من  توصل  إلى أن يكون لهم وكلاء  في الأسواق الخارجية.

مدينة المعارض بدمشق تشهد دورياً و خلال فترات زمنية متقاربة العديد من المعارض التخصصية في كافة مجالات إعادة إعمار سورية و حاجة السوق السورية بمرحلة إعادة الإعمار بمشاركة شركات و رجال أعمال عرب و أجانب يطمحون للدخول إلى السوق السورية والحصول على نصيب لأعمالهم في مرحلة إعادة الإعمار التي بدأت . 

Related posts