Banner v záhlaví
Banner v záhlaví
Banner v záhlaví

Prodej: Jemně zdobený orientální pohár

Prodej: Jemně zdobený orientální pohár

Novému majiteli (z řad nejširší veřejnosti, sběratelů i případných aktivních uživatelů) nabízíme exkluzivní možnost akvizice dalšího řemeslně-uměleckého objektu. Jde o ruční práci v podobě výjimečně elegantního, unikátního poháru evokujícího nejen současné orientální kovotepectví, ale i středověkou minulost oblasti východního Středomoří. Jedním slovem, nabízíme praktický objekt s vysokou estetickou hodnotou, který potěší nejen milovníky exotiky a minulosti, ale i užitého umění a oslav – v plném slova smyslu hrdinských!

Popis: Tepaná měď, ruční práce. Výška 17,3 cm, váha 0,57 kg. Horní průměr 9,6 cm, spodní průměr 7,3 cm. Úsporné zdobení, stejně jako vkusné minimalistické zpracování dodává objektu výraznou estetickou hodnotu. Provedení zřejmě inspirováno středověkými (křižáckými apod.) číšemi (na víno a podobné, většinou alkoholické nápoje), konkrétní pohár byl ale nejpravděpodobněji používán k občerstvení nápoji nealkoholickými (v Damašku typicky přírodní vodou z podzemního jezera Fídže, místních studen a pramenů apod.). Stáří cca 60–80 let, původ Sýrie (Damašek).

Detaily: Malá, cca dvoumilimetrová dírka (dodatečně instalovaný otvor) na spodní části ucha není závadou, ale (dle místní informace) způsobe jak zajistit odkapávání vody, který by případně vnikla do (dutého) uchu. To je nicméně předmětem dalšího ověřování, především z toho důvodu, že do ucha se díky pevnému napojení na tělo poháru nemá tekutina jak dostat. Podobně není závadou drobná nepravidelnost vršku poháru, kde namísto pravidelného kruhu dochází k jemnému vychýlení. Ani zde nejde o vadu či nedostatek, ale jak důsledek toho, že pohár je stoprocentní ruční prací, tak případně toho, že byl běžným způsobem dlouhodobě prakticky používán.

Doporučení: Vhodná na praktické užívání, těžké nápoje (portské, tempranillo apod.). V případně hostiny, zejména se zvěřinou jako hlavním chodem, vyvolává okamžité reminiscence středověkých hodů. Velmi přirozená „integrace“ do nové domácnosti coby plnohodnotný objekt užitého umění, zároveň však esteticky působící předmět denní potřeby, ke kterému si budoucí majitel záhy vypracuje silné citové pouto.

V případě zájmu nás kontaktujte přes dotazník na webu (odkaz zde).

Related posts