Pane plukovníku, jedním z palčivých problémů v rámci konfliktu v Sýrii je severovýchodní region syrské Džazíry, který je bohatý na nerostné suroviny a zemědělské plodiny, ať již mluvíme o ropě, pšenici či bavlně. Regionu v současnosti dominují Američany podporované kurdské ozbrojené skupiny v čele se Syrskými demokratickými silami (SDF, QASD), které tyto pro syrské občany nedostatkové zdroje kontrolují. Jaká je podle Vás budoucnost této oblasti a jaká je perspektiva syrského státu ve vztahu vůči ní?
Již jsem mluvil o mediálních dezinformacích ve věci války v Sýrii. Vznik kurdské autonomní správy má kořeny ve výjimečné situaci na začátku konfliktu, kdy byl stát v defenzívě a Kurdové argumentovali, že musí ustupující stát nahradit, aby na těchto územích organizovali chod společnosti, zajišťovali vodu, elektřinu, léky, spravedlnost, bezpečnost. Kvůli okolnostem, které donutily syrský stát ustoupit, bylo nutné utvořit samosprávu. Pokud by v tomto rámci zachovali civilní správu, která se v regionu stará o zajištění životních podmínek občanů, syrský stát by je podporoval – což ostatně na počátku také činil. Po incidentu v Ajn al-Arab (Kobani), aktivitách teroristických skupin a americké intervenci se ale situace zcela změnila. Budeme-li upřímní, tak to byly Spojené státy, kdo vytvořil milice v podobě tzv. Syrských demokratických sil, jejichž název měl zdánlivě upozaďovat kurdský etnický prvek. SDF údajně reprezentují všechny komunity Syřanů v Džazíře v jejich plné rozmanitosti, ať už jde o Kurdy, Araby, Syrijce, Asyřany, Chaldejce, Čerkesy a další. Pravda je ovšem taková, že vedení SDF je kurdské, přičemž ani nejde o syrské Kurdy. Cemil Bayık je etnický Turek sídlící v pohoří Qandíl. Ve vojenském vedení SDF jsou primárně turečtí Kurdové, následují íránští a iráčtí Kurdové, a až po nich jsou syrští Kurdové.
Pokud je tomu tak, jak se k SDF staví syrští Kurdové?
Mnoho z nich nahlíží SDF negativně a je obětí jejich politiky. Byli vysídleni nebo skončili ve vězení. Kurdové mají celkem sedmdesát osm stran, nejsou nějakým jednolitým proudem. Pro svět ale existují jen dva kurdští vůdci: prvním je v Turecku vězněný vůdce Strany kurdských pracujících (PKK) Abdullah Öcalan, druhým je vůdce Demokratické strany Kurdistánu (KDP) Masʽúd Barzání. Spolu jsou v konfliktu. Zatímco syrská odnož KDP se připojila k opozici a Národní radě, tak Strana demokratické unie (PYD) a Lidové obranné jednotky (YPG) coby pobočka PKK se k opozici nepřidaly, přestože, jak známo, prezident Erdoğan jejich představitele Sáliha Muslima, který disponuje tureckým pasem, hostil u sebe doma.
A jaký je postoj tamních Arabů?
Trpí stejně jako Kurdové. Neříkám, že jsou přímo pronásledováni, ale faktem je, že SDF nad nimi vykonává přímou kontrolu, což je logicky vede ke vzpouře. V rámci vojenských orgánů SDF je sice většina arabská, což je zapříčiněno tím, že ti lidé nemají práci a podporu státních institucí, tudíž přijmou plat tři sta dolarů a zajistí si živobytí. Nosí zbraně, ale ve vedení a bezpečnostním aparátu SDF pro ně není místo. Vnitřní konflikt mezi obyvateli Hasaky – Kurdy, Araby, Asyřany, Chaldejci, Syrijci a Čerkesy – je nevyhnutelný. Vzpoura proti faktické moci právě probíhá. SDF by měly ustoupit. Opakovaně upozorňuji, že podmínky, které vedly ke vzniku Kurdistánu v severním Iráku, jsou diametrálně odlišné od podmínek v syrské Džazíře. To nelze vůbec srovnávat. Syřané se jednoznačně staví proti tomu, aby se jakáýkoliv část syrské země oddělovala. Jednota a suverenita jsou pro Syřany posvátné. Kurdové někdy tvrdí, že jsou v každodenním životě utlačováni. Pokud mluvíme o Sýrii, lze na to namítnout, že kurdština se standardně vyučuje na Damašské univerzitě, že v Sýrii stát nikdy nevyvíjel na Kurdy nátlak, jako se tomu dělo v Turecku, že jsme v našich dějinách měli pět kurdských hlav státu. Nerozlišujeme mezi tím, jestli je někdo Kurd nebo Arab, v první řadě jsme všichni Syřané.
Jak chcete dosáhnout toho, aby SDF, jak říkáte, ustoupily?
Je to nevyhnutelné vzhledem k tomu, že se SDF ztotožnily s americkým projektem vytvoření separátního státu. Je povinností syrských Kurdů, aby se proti tomu postavili, protože by to znamenalo v oblasti Džazíry nové uprchlické vlny. Opakovala by se tragédie palestinských uprchlíků, kterou velmi dobře známe od roku 1948. V guvernorátu Hasaka tvoří Kurdové dvacet osm procent obyvatel, nota bene koncentrovaných především u tureckých hranic. Jak by chtěli ovládat zbylých sedmdesát dva procent?! Kurdové mají většinu v izolovaných a vzdálených oblastech v pohraničním pásu od al-Málikíje přes al-Qahtáníji, Qámišlí, Ámúdu až po Afrín. Většina měst a vesnic je ale smíšená nebo tam jsou Kurdové v menšině. Není přijatelné, aby byly vysídlovány obce, jako se to v některých případech stalo. Počet Kurdů v Raqqa nepřesahuje pět procent, je tedy možné, aby ji ovládli? To nedává žádnou logiku. V Dajr az-Zawr jich bude méně než půl procenta a budou považováni za okupanty čerpající sílu z podpory Američanů a jejich separatistického projektu. Jakmile tato podpora ustane, struktura se zhroutí, stejně jako tomu bylo v případě Darʽá. Z dlouhodobého hlediska se o region syrské Džazíry neobávám, ale potíž je, že žijeme v současnosti a působení SDF se negativně projevuje na celé Sýrii. Kvůli tomu, že SDF kontrolují ropné zdroje, Syřané trpí a nemají dostatek benzínu. To, že kontrolují zdroje energie, potravin či vody, se odráží na životech syrských občanů na celém našem území. Ptáte se, jak chceme dosáhnout ústupu SDF? Často jsem o tom mluvil během přednášek doma i zahraničí. Je to snadné. Zaprvé je třeba soustředěné mediální kampaně, aby se jasně popsala realita tak, jak se odehrává v regionu syrské Džazíry. Zadruhé je potřeba, aby lidé na místě stávkovali a demonstrovali, což není nutné uměle vyvolávat, neboť na občany těžce dopadá tamní situace, kdy jsou každodenně ponižováni, připravováni o živobytí, uvězňováni, odváděni do milicí. Na každou akci logicky přijde reakce. Zatřetí je nezbytný ekonomický bojkot a odmítnutí jakéhokoliv jednání s SDF. Jako čtvrtý prostředek se nabízí vojenská akce, přičemž se již objevily náznaky lidového odporu nezávislého na syrském vedení, jakkoliv je povinností vedení v čele s prezidentem takové akce lidového odporu podpořit, protože jde o osvobození naší země. Pokud bych byl obyvatel Hasaky, Raqqy nebo Dajr az-Zawru, mám právo odmítnout americkou okupaci, mám právo odmítnout odtržení a veškerý útlak. Tamní odpor je plně legitimní z hlediska národního, z hlediska morálního i z hlediska mezinárodního práva. Hnutí odporu, pokud se etabluje, musí zákonitě cílit na okupanty, tedy v první řadě na Američany a v druhé řadě na SDF, které s nimi kolaborují. Jisté akce se již odehrávají a každý den probíhají operace, byť se jim nedostává adekvátního pokrytí v médiích.
Pokračování připravujeme.
العميد تركي الحسن : قسد منشأها استثنائي و بالتالي يمكن تفكيكها و عندما يرحل الداعم الأمريكي ستنهار البنية .
دمشق – يونس أحمد الناصر
في متابعة للحديث عن الحرب على سورية مع العميد و الباحث بالشؤون الاستراتيجية الدكتور تركي الحسن توجهنا لسيادة العميد بالسؤال عن منطقة الجزيرة السورية و الشأن الكردي ليبين لنا ما خفي من غموض حول هذا الملف الشائك .
سؤال : سيادة العميد , كما نعرف منطقة الجزيرة السورية هي منطقة غنية بالثروات الباطنية و الزراعية و يعلم الجميع بوجود مجموعات مسلحة مدعومة أمريكياً (قسد و التنظيمات الكردية الأخرى ) تقوم بنهب هذه الثروات و المواطن السوري بأمس الحاجة لها و أعني البترول و القمح و القطن ..الخ
برأيكم سيادة العميد ما هو مستقبل هذه التنظيمات بالمنطقة و ما هو منظور الدولة السورية لتحرير هذه الأرض من الاحتلالات (الأمريكية وسيطرة التنظيمات الإرهابية ) .
الجواب :
في البداية كنا نتحدث عن الحدث السوري و الحرب على سورية و كيف كان التضليل الإعلامي .
ظهور قسد أو الإدارة الذاتية في البدء كان مرتبطاً بالحرب و بالتالي منشأها استثنائي بمعنى أن نشأتها في ظروف استثنائية أفضت إلى ذلك
و حجة الأكراد بأن طبيعة المجتمعات خصوصاً عندما تنكفئ الدولة – و ليس تنهار – تبرز هناك قوى تحل محل الدولة بمعنى ( نحن بحاجة لتنظيم حياتنا -هكذا كانت في البداية – يعني نحن بحاجة إلى الماء و الكهرباء و الدواء ونحن بحاجة إلى المحكمة و إلى الأمن … الخ
و بالتالي في الظروف التي أجبرت الدولة السورية على الانكفاء كان لابد من سلطة( أمر واقع ) أطلقوا عليها ( الإدارة الذاتية ) آنذاك .
و لو بقيت في هذا الإطار كإدارة مدنية لمنطقة تهتم بتأمين الظروف الحياتية للمواطنين لكانت الدولة السورية قدمت لهم الكثير – و هي قدمت لهم في البداية – و لكن بعد حادثة عين العرب ( كوباني) و المجموعات الإرهابية و التدخل الأمريكي اختلف الوضع كلياً , فشكلت الإدارة الذاتية و لنقل صراحة ( الولايات المتحدة الأمريكية) هي من شكلت جناحاً عسكريا و أطلقوا عليه تسمية قسد اختصارا لـ( قوات سورية الديمقراطية ) و يراد من التسمية أن ينفوا عنها صفة العرق ( أي أنها ليست كردية ) أي من كل مكونات محافظة الحسكة كلها و هي مكونات سورية سواء كانوا كرداً أو عرباً أو سريان أو آشوريين أو كلدان أو شركس… الخ ( هي في هذه المنطقة) و منطقة الجزيرة السورية تضم كل هذا التنوع و هي موجودة في قسد ( و قد تكون موجودة رمزياً ) أما الحقيقة فمعروف بأن القيادة كردية و حتى القيادة الكردية ( ليست سورية) يعني المدعو جميل بايك و الموجود في جبال قنديل (من الجنسية التركية) و القيادة الأمنية التي تقود ( قسد و مسد ) هي عبارة عن قيادات تحمل( التابعية التركية ) و يليهم بالترتيب أكراد إيرانيون ثم عراقيون و آخر الترتيب يأتي الأكراد السوريون .
بالمناسبة الكرد السوريين غير راضين عن قسد و نالهم الكثير من ويلاتها فهم إما مهجر أو نازح أو في السجون .
الأحزاب الكردية كثيرة هناك و تصل 78 حزب ليسوا كلهم على قلب رجل واحد كما نقول و لنأخذ مثالاً:
يتصدر الآن المشهد الكردي في العالم قيادتان :
– حزب العمال الكردستاني و زعيمه عبدالله أوجلان الآن مسجون في تركيا
– الطرف الآخر هو مسعود البرزاني و كانا في صراع
مسعود البرزاني أو الحزب الديمقراطي الكردستاني في سورية هو منخرط مع المعارضة السورية و كان في المجلس الوطني في حين أن “YPG” وحدات حماية الشعب التركي و “PYD” حزب الاتحاد الديمقراطي الكردي و هم الوجه الآخر لـ (PKK) حزب العمال الكردستاني هم موجودون الآن مع الأمريكان يعني مستقلين لم ينخرطوا مع أن الرئيس أردوغان كان يستقبل صالح مسلم مسؤول التنظيم في بيته و لديه جواز سفر تركي و هذا معروف للجميع .
إذا أكثر من يعاني من موضوع قسد ( سلطة الأمر الواقع الموجودة في الجزيرة الآن هم الأكراد بالدرجة الأولى ثم يليهم العرب )
الفارق بأن العرب هناك لا أقول مضطهدون و إنما قسد تمارس عليهم سلطة الأمر الواقع ما يدفعهم لأن يثوروا على سلطة الأمر الواقع و أعني العرب و كل المكونات .
الجسم العسكري لقسد أغلبيته من العشائر العربية و إنما ( هذا الأمر الواقع) و السبب هو ( لا عمل و لا وظائف و لا مؤسسات دولة ) و بالتالي يضطر هؤلاء للحياة فيعطون لأحدهم 300 دولار أمريكي فيؤمنون له معيشته و بالتالي يحمل البندقية معهم – و لكنه لا يقود بل ممنوع أن يكون قياديا – هذا أولا و ممنوع أن يكون في الجهاز الأمني لقسد و هذا ثانيا .
و بالتالي ما تمارسه قسد سيفضي بالتأكيد إلى الاعتمال الداخلي في نفوس السوريين في منطقة الحسكة من كرد و عرب و آشور و كلدان و سريان و شركس لأن يثوروا على سلطة الأمر الواقع و هو ما يجري .
كنا نقول بأن قسد يجب أن تعود (و ذكرتها أكثر من مرة) بأن الظروف التي أنتجت إقليم كردستان في شمال العراق تختلف 100% عن الظروف في منطقة الجزيرة السورية و لا تجوز المقارنة نهائيا ( لا يقبل السوريون أن يجتزأ أي قسم من الأرض السورية و الأرض مقدسة ووحدة واحدة و سيادة واحدة .. الخ )
يطرح الأكراد أحيانا بأن لديهم هواجس تتعلق بحياتهم اليومية مثلا اللغة- و هذا يجاب عليه بسهولة – و أعتقد بأن لدينا فرع في جامعة دمشق يدرس اللغة الكردية , إذا نحن في مرحلة متطورة و لم تمارس الحكومات المتعاقبة أي ضغط على السوريين الأكراد كما كان يمارس على الأكراد في تركيا و لدينا رؤساء جمهورية في التاريخ السوري من الأكراد ( هناك 5 رؤساء جمهورية من الأكراد ) إذا نحن لم نميز بين كردي و عربي و المهم أن يكون سورياً .
ثانيا : كيف يمكننا أن نصل لمرحلة تفكيك قسد ؟
أصبح تفكيك قسد ضرورة ملحة بعدما تماهت مع المشروع الأمريكي في إيجاد دولة أو حالة انفصالية و بالتالي يصبح من واجب السوريين الكرد قبل الآخرين أن يقاوموا هذا المشروع لأن إقامة هذا المشروع أن هناك ترانسفير جديد في منطقة الجزيرة و ستكون مشكلة لاجئين كما في فلسطين الذين نعاني معهم منذ 1948 أي مأساة تهجير جديدة .
أعطيك أرقام : عدد الكرد في محافظة الحسكة 28% في كل المحافظة يتمركزون على الشريط مع تركيا ( يعني ليسوا موزعين في كل المحافظة )
كيف يمكن لـ28% أن يسيطروا على 78% ! هذا أولاً .
ثانياً : هؤلاء موجودون في شريط حدودي من المالكية / عين زيوار على مثلث الحدود السورية العراقية التركية على نهر دجلة وصولا للمالكية .. القحطانية … القامشلي .. عامودا … الخ حتى نصل إلى عفرين في مناطق منعزلة و متباعدة و يكون أكثرية كردية في قرية أو بلدة أو متوازنة أو أقلية و هذا الأمر لا يستقيم- إذا لابد من التهجير – و قد حدث فعلا حيث قاموا بتهجير بعض القرى .
في الرقة مثلاً نسبة الكرد لا تتجاوز 5% , فهل يقبل أهلنا في الرقة؟
هذا منطق غير صحيح و هكذا ففي دير الزور أقل من نصف بالمائة و سينظر لها كقوات احتلال و تستمد قوتها من العنصر الأمريكي بمشروع انفصالي تجسده هذه القوات و الدعم أمريكي .
عندما يرحل الداعم ( و نذكر موضوع درعا ) ستنهار البنية .
إذا الوضع في منطقة الجزيرة ( لا خوف على منطقة الجزيرة ) و لكن نحن نعيش اللحظة الراهنة و قسد تركت أثرها على كل الوطن السوري بمعنى ( قسد تسيطر على منابع النفط و السوريون يعانون- أنا و أنت و كل سوري يعاني – فأنا أذهب سيراً على الأقدام لأنني لا أستطيع تعبئة سيارتي من البنزين ) و هؤلاء الناس يسيطرون على مصادر الطاقة و الغذاء و الماء و الكهرباء ( إذا هم أصبحوا جزء من مشكلة المواطن السوري ليس في منطقة الجزيرة و لكن على مساحة الوطن )
هل يمكن تفكيك هذه البنية ؟
الجواب : نعم
قد طرحنا في ندوات وورشات عمل و في زياراتي لمراكز بحوث في بعض الدول الخارجية أن هذا الأمر من السهل تفكيكه …
كيف ؟
أولا – من خلال القيام بحملة إعلامية و الإعلام له دور في ذلك (يشرح حقيقة ما يجري في منطقة الجزيرة ) و هذا الأمر ذو اتجاهين ( داخلي للمواطن السوري هناك و خارجي لمن ينقل الصورة )
ثانيا – يجب أن يقوم أهلنا هناك بالاعتصامات و المظاهرات التي تعّبر عن واقع الحال ( و أنا لا أحرضهم على ذلك و لكن هو واقع الحال لأنه في كل يوم يُهان المواطن و تُصادر أرزاقه و يُسجن و يُساق للتجنيد … الخ ) و بالتالي لكل فعل ردة فعل , و ردة الفعل هي رفض للواقع
ثالثاً – و هي عبارة عن المقاطعة الاقتصادية _ أي عدم التعامل مع قسد رابعاً – العمل العسكري و قد بدأت بوادر ( و ليس اليوم منذ السنوات الماضية) لعمل مقاومة شعبية و هذا الأمر غير مرتهن بقرار القيادة السورية – مع أنه من الواجب على القيادة السورية بدءاً من الرئيس و كل القيادة أن تدعم هكذا عمل لأنها تحرر الأرض ( معركة تحرير الأرض )
المقاومة الشعبية و أنا أفترض نفسي أنني موجود في الحسكة أو في الرقة أو دير الزور من حقي أن أرفض الاحتلال الأمريكي و من حقي أن أرفض الانفصال و من حقي أن أرفض الضغوط عليَّ و بالتالي المقاومة هنا مشروعة سواء وطنياً و أخلاقياً و أممياً من كل الاتجاهات
و بالتالي عندما تنشأ حركة مقاومة يجب أن تستهدف العنصرين الأساسيين الذين يقومان بالاحتلال ( الأمريكي أولا و قسد التي تحميه و تتماهى معه ثانيا )
و أعتقد بأن هذا الأمر يجري و كل يوم تتم عمليات و إن لم يتم تظهيرها في الإعلام بشكل كامل .